Bu Web Tasarım Trendleri Size İlham Versin!

bu-web-tasarim-trendleri-size-ilham-versin

Bulundukları yerlerde tasarım konusunda ün yapmış bir çok kişinin tasarımlarından ilham alabilirsiniz.

Dağınıklık Moda!

Temiz, beyaz fonlar; küçük, düzenli yazılar; dikkatlice, kalabalık görünmemek üzere yerleştirilmiş içerikler anlamına gelen minimal tasarım, web tasarımında da yıllardır hüküm sürüyor. Ancak artık pek çok tasarımcı, minimalizme büyük, cesur, sıra dışı estetikler ekliyor. Modüler, yani grid sistemli tasarım popülerlik kazandı ve tasarımcılar artık web sitelerine beklenmedik öğeler ekliyor; bunlar arasında da dekoratif yazılar (mesela, videoymuş gibi hareket eden yazılar), asimetrik fotoğraf yerleştirmeleri, sayfadan taşan yazı ve görseller yer alıyor.

Daha Gösterişli Fontlar da Mevcut Tabi!

Özellikle yazılı basın başta olmak üzere tasarımcılar tipografi kullanarak çok iyi işler çıkarıyor ve bu trendin yansımaları, web tasarımında da görülüyor. Helvetica, bir zaman internetin kralıyken, daha dekoratif, Özellikle font kısımları web sitelerinde harikalar yaratmaya yetiyor. İçeriği dikkat çeken metinlerin, özellikle ana sayfada göz alıcı büyüklükte kullanılması yaygınlaşan trendlerden biri.

Renkler Patlamış Durumda!

Tasarım, minimalizmden uzaklaştıkça sadece gri ve beyaz yerine cesur renkler, desenler ve gradyanlar görüyoruz. Unutmayın ki renk kullanımı ziyaretçilerin duygularına dokunabilir ve buna paralel olarak da dönüşüm oranlarını etkileyebilir. Markanız için renk araştırması yapıyorsanız, öncelikle hangi duyguyu vermek istediğinizi belirleyin,sitenize sizi yansıtabilecek en anlamlı rengi seçerek kendinizle sitenizi bütünleştirebilirsiniz.
‘Vintage’ hala ünlü ama modernleşti

Vintage, renkler, görseller, fontlar ve yerleştirmeler ile geri dönerken modernleşiyor. Yapmanız gereken, geçmişten, markanıza uygun, beğendiğiniz bir tasarımı bulmak ve modern bir kitleye uygun şekilde onu modernleştirmek.

Yeni Navige Teknikleri

Minimalizmin dağınıklaşması navigasyon menülerine de yansıyor. Klasik üst bilgi navigasyonu ve açılır menüler henüz yok olmadı ancak tasarımcılar giderek daha interaktif, ilginç görünen stilleri tercih ediyor. Popüler navigasyon modellerinden biri, çizgilere tıklandığında menünün açıldığı “hamburger.” Bir diğer seçenek, yukarıdan aşağıya yerine imleci yaklaştırdığınızda soldan sağa açılan bir menü olabilir. Mobil kullanımın giderek arttığını, yani içerikleri kaydırarak tükettiğimizi göz önünde bulundurduğumuzda da menüyü tamamen kenara atıp, insanların aradıklarını sayfayı kaydırarak bulmalarını sağlayabilirsiniz.Özellikle insanların gözüne hitap eden ürünler tercih edilmekte kendini gösteriyor.

Haraketle Haraketler Yaratma 
Günümüzün mobil dünyasında insanlar kendileri için önemli olan, ilgilerini çeken içerikleri tüketmeye alıştı. Özellikle mobil sektöründe yaygınlaşarak yerini almaya devam ediyor.Mobildeki ortalama tüketim süresi 1,7 saniye iken, bu masaüstü için 2,5 saniye. Diğer yandan, günde 100 milyon saatlik videonun tüketildiği bir dünyada yaşıyoruz ve bu da hareketli içeriklere doğru harekete geçilmesi gerektiğinin bir işareti. Video ve ustaca yapılmış animasyonlar, zeki tasarım unsurlarıyla birleştirildiği zaman ziyaretçiye ideal bir web sitesi deneyimi sunabilir. Ayrıca ürününüz hakkında paylaştığınız videolar markanız hakkında insanların bilgi sahibi olmasına ve yaklaşımlarının artmasına neden olur.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR