WEB TASARIM

Wordpress 4.4'e Gelen Yenilikleri İnceleyelim!

 • 10.4.2018 11:24:13
 • 0 Yorum
 • 94

1-) Yeni gelen yenilik kapsamında düzenlemiş ve tasarlamış olduğunuz sitenin içerikleri fark etmeksinizin bitirdiğinizde sizin siteniz otomatik olarak mobil uyumulu hale getiriliyor.Tüm cihazlarda ekran boyutuna göre çözünürlük kaybı olmadan açılıyor.Tamamen mobil uyumlu ayarlar gerçekleştirilmiş.

2-)Daha önceki sürümlerde Youtube, Twitter gibi sistemlerdeki paylaşımları sitemizde yapabiliyorduk.Başka sitelerle köpri kurarak onların içeriklerini de sayfanızda paylaşabilmeniz mümkün hale geliyor.

3-) Eskiden embed komutu belli servilser için paylaşılma sıır koyulmuştu şimdi ise  bu tamamen ortadan kaldırlarak Cloudup, Reddit Comments, ReverbNation, VideoPress ve Speaker Deck sistemlerinden paylaşımları da EMBED kodları ile ekleyebiliyoruz.

4-) Eski sistemde kodlama olarak tercih edilen javascript açık kaynak kodluydu.Admin sistemi getirilerek her saniye düzenleme yapabilmeniz mümkün hale getirildi.

5-)İçerik yüklerken header kısmı daha anlaşılır ve daha sade hale getirilere okunma kısımları düzeltildi.

Sinem Özdemir

Wordpress Hız Kazandırma Eklentileri Nelerdir!

 • 6.4.2018 18:01:49
 • 0 Yorum
 • 67

Siteleriniz hazırlarken en iyi özelliklerde eklentilerden faydalanmış olmanız çok işinize yarayacaktır.

1-) WP Fastest Cache eklentisi

Her web sitesinin hızlı açılması için dahili CACHE (Çerez) sistemi olması önemlidir.Kodlama kısmında veritabanı ve sorgulama kısımlarını sürekli tekrar etmek yerine bir anda tüm işleri halledebilmenizi daha sade bir şekilde kod çalıştırmanızı sağlayacaktır.. Bu da açılış hızını önemli ölçüde etkileyecektir.Siteninin yüklenme zamanını oldukça etkileyecektir.

2-) WP Smush eklentisi

Web sitenize yüklediğiniz resimlerin boyutlarını sürekli optimize edemezsiniz. Özellikle kB si oldukça büyük oaranlarda olan içeriklerin daha geç yüklenmesi onu daha geriye çekebilmek adına yeterli olabilecektir. WP Smush, sizler için resimleri çözünürlüğünü bozmadan en ideal boyuta küçültür ve hızlı yüklenmesini sağlar.Yani bir nevi site içi optimize sağlayarak siteyi olabildiğince hızlı bir biçimde en hızlı koşullarda yüklenmeler sağlayarak hız kazandıracaktır.

3-) Gzippy eklentisi

Bu eklentiyi kurudktan sonra dosyalarınız için en iyi çözümleri de beraberinde sunmuş olacaksınız.Baktığımız zaman bizlere en ideal sonuçları elde edebilmemizi sağlayacaktır. Gzippy eklentisi, sistem ve tema dosyalarınızı minimum düzeye optimize eder ve hızlı açılış sağlar.Yani sitenizde dosya boyutlarınız ne ladar küçükse daha çabuk yüklenecektir.

Sinem Özdemir

Yeni Web Sitenize GoogleNews Ayarları Nasıl Yapılır!

 • 6.4.2018 17:59:47
 • 0 Yorum
 • 78

Bugün sizlere web sitelerinize haber eklentisi almak için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.Önclikle hemen başvuruda bulunmanızı pek tavsiye etmiyoruz.

Yeni sitenize özgün habaerle yükleyin ve belirlediğiniz katagoriler doğrultusunda bunları yapmaya çalışın.

  Köşe yazarlarınızın içerik girmelerini sağlayın. Onlara özel mail bilgileri oluşturun. Künye sayfasınızı yukarıdaki kriterlere göre oluşturun.

 Kullanıcı ve ziyaretçilerinizi genel anlamda bilgilendirmek yerine daha özel koşullarda bilgi sahibi yapmış olduğunuz sayfalar olsun.Bunun için ayrı bir panel oluşturun.

 Yeni web sitelerine hemen reklam yerleşimi yapmayın. Bir süre bekleyin. Popürlelik ve hit oranlarınız ayrıca en iyi skorları elde ettiğiniz google raporunuzdan sonra reklam yerleşkelerine başlayın.


Google seo için sunmuş olduğu web master tools türü uygulamaları en verimli şekilde kullnmaya başlayın.

Sitenize başlangıçta gerçekten kaliteli backlinkler alarak destekleyin.Bu linkleri vererek daha iyi siteler arasında beli geçişleri sağlamaya çalışarak en iyisini yapmaya çalışın.

 

Sinem Özdemir

WordPress Avantajları Nelerdir!

 • 5.4.2018 18:33:02
 • 0 Yorum
 • 73

1-) Tamamiyle açık kaynak kodu ve oldukça esnek olabilmesinden dolayı sizlere hem kullanım hemde geliştirme kolaylığı sağlıyor. Wordpress 4.3 güncellemesi ile birlikte Javascript desteği de açık kaynak kodlu hale getirildi ve tam anlamı ile geliştirilebilir oldu.

2-) Tamamen ücretsiz  bir teknolojyiye sahip olması ve kendisine gelen tüm güncellemelerinde bir hayli ücretsiz oluşu sebebiyle sizlere en iyi deneyimi yaşatıyor.

3-) Eklentiler ile geliştirilebilir bir sistemdir. SEO, Güvenlik, Hızlandırma ya da bu gibi aklınıza gelebilecek tüm işlemler için Wordpress adına geliştirilmiş binlerce eklenti alternatifi mevcuttur. Önemli bir çoğunluğu da yine ücretsizdir.

4-) Kodlama dili olarqak php kullanır ve bir sunucu üzerinden sitenizin admin panellerine erişebilirsiniz.

5-) Dünya genelinden yaptığınız herhangi bir tema tasarımı Wordpress sistemine olduğu gibi entegre edilebilir.

6-)Bu eklentinin avantajı da bize rahat bir domain seçeneği sunmuş olmasıdır.

Wordpress Sitelerini Hızlandırabilmek İçin Yapılacaklar

 • 24.3.2018 12:27:05
 • 0 Yorum
 • 98

Son dönemlerde bir hayli popülerleşen wordpressler bir hayli ilgi odağı fakat tema uyumları internet altyapıları ve daha bir çok özelliğiyle bazen kullanıcıların sitelere ulaşırken zorlanmalarına neden olabiliyor bu yüzden aslında siteyi hızlandırabilmek adına plugins dediğimiz eklentileri hızlandırabilmemizde şart haline geliyor.  WordPress sitelerin kullandığı harici css, javascript ve resim gibi dosyaların optimize edilmesi ve veritabanı tablolarının temizlenmesi siteler üzerindeki gereksiz yükün kaldırılmasını sağlar.Tüm bu işlemler yazılımsal anlamda kullnmış olduğuuz programlama dillerini de baz alarak size vakit kaybettirmeyide başarabiliyor.

 

Ancak bu işlemleri uygulayacak eklentileri kullanarak da sitelerin gözle görülür şekilde hızlandırılması sağlanabilir.Bu yüzden sunmuş olduğu işlevsel araçlardan faydalanmanız gerekiyor.Size sunacağım ve önereceğim en iyi araçlardan bir tanesini aşağıda açıklayacağım.

WP Fastest Cache
Sitelerin html kodlarını %70 – %80 oranlarına kadar sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan önemli bir özelliktir.Gezinti seçenekleri arama motorlarının sık kullanılan düzenleyicileri olaraka belirlendikleri gibi kullanıcılarına da bir hayli uygun imkanlar sağlayabiliyor.

Sinem Özdemir

%30 Wordpress'çi!

 • 5.3.2018 16:38:14
 • 0 Yorum
 • 152

Bu içerik sistemi dünyada belli bir oranda kullanılmaya başladı.
ABD merkezli Automattic’in kolayca internet sitesi kurma ve yönetme imkanı tanıyan içerik yönetim sistemi Wordpress, özellikle tüm web sitelerinin bir çoğunda kullanılmakta.
Avustruyalı danışmanlık şirketi Q-Success tarafından dünyadaki en popüler 10 milyon sitede gerçekleştirilen araştırmada, web tasarım sektöründe bir çok kişinin bu içerik yönetim sistemini kullandığı yönünde.
Wordpress, dünyadaki tüm web sitelerinin yüzde 30’unda kullanılırken, diğer bir rakibi de joomla içerik yönetim sistemi. Pazarda ayrıca Drupal, Magento, Shopify ve Google Blogger gibi iddialı oyuncular da yer alıyor.

Q-Success araştırmasında, tabi farklı bir unsur olarakta şunu belirtmek gerekir ki sıfırdan kodanmış ve hazır temalar kullanılmamış ise mesela bu siteler araştırmalara katılmamış.

Bu Web Tasarım Trendleri Size İlham Versin!

 • 1.3.2018 16:33:51
 • 0 Yorum
 • 145

Bulundukları yerlerde tasarım konusunda ün yapmış bir çok kişinin tasarımlarından ilham alabilirsiniz.

Dağınıklık Moda!

Temiz, beyaz fonlar; küçük, düzenli yazılar; dikkatlice, kalabalık görünmemek üzere yerleştirilmiş içerikler anlamına gelen minimal tasarım, web tasarımında da yıllardır hüküm sürüyor. Ancak artık pek çok tasarımcı, minimalizme büyük, cesur, sıra dışı estetikler ekliyor. Modüler, yani grid sistemli tasarım popülerlik kazandı ve tasarımcılar artık web sitelerine beklenmedik öğeler ekliyor; bunlar arasında da dekoratif yazılar (mesela, videoymuş gibi hareket eden yazılar), asimetrik fotoğraf yerleştirmeleri, sayfadan taşan yazı ve görseller yer alıyor.

Daha Gösterişli Fontlar da Mevcut Tabi!

Özellikle yazılı basın başta olmak üzere tasarımcılar tipografi kullanarak çok iyi işler çıkarıyor ve bu trendin yansımaları, web tasarımında da görülüyor. Helvetica, bir zaman internetin kralıyken, daha dekoratif, Özellikle font kısımları web sitelerinde harikalar yaratmaya yetiyor. İçeriği dikkat çeken metinlerin, özellikle ana sayfada göz alıcı büyüklükte kullanılması yaygınlaşan trendlerden biri.

Renkler Patlamış Durumda!

Tasarım, minimalizmden uzaklaştıkça sadece gri ve beyaz yerine cesur renkler, desenler ve gradyanlar görüyoruz. Unutmayın ki renk kullanımı ziyaretçilerin duygularına dokunabilir ve buna paralel olarak da dönüşüm oranlarını etkileyebilir. Markanız için renk araştırması yapıyorsanız, öncelikle hangi duyguyu vermek istediğinizi belirleyin,sitenize sizi yansıtabilecek en anlamlı rengi seçerek kendinizle sitenizi bütünleştirebilirsiniz.
‘Vintage’ hala ünlü ama modernleşti

Vintage, renkler, görseller, fontlar ve yerleştirmeler ile geri dönerken modernleşiyor. Yapmanız gereken, geçmişten, markanıza uygun, beğendiğiniz bir tasarımı bulmak ve modern bir kitleye uygun şekilde onu modernleştirmek.

Yeni Navige Teknikleri

Minimalizmin dağınıklaşması navigasyon menülerine de yansıyor. Klasik üst bilgi navigasyonu ve açılır menüler henüz yok olmadı ancak tasarımcılar giderek daha interaktif, ilginç görünen stilleri tercih ediyor. Popüler navigasyon modellerinden biri, çizgilere tıklandığında menünün açıldığı “hamburger.” Bir diğer seçenek, yukarıdan aşağıya yerine imleci yaklaştırdığınızda soldan sağa açılan bir menü olabilir. Mobil kullanımın giderek arttığını, yani içerikleri kaydırarak tükettiğimizi göz önünde bulundurduğumuzda da menüyü tamamen kenara atıp, insanların aradıklarını sayfayı kaydırarak bulmalarını sağlayabilirsiniz.Özellikle insanların gözüne hitap eden ürünler tercih edilmekte kendini gösteriyor.

Haraketle Haraketler Yaratma 
Günümüzün mobil dünyasında insanlar kendileri için önemli olan, ilgilerini çeken içerikleri tüketmeye alıştı. Özellikle mobil sektöründe yaygınlaşarak yerini almaya devam ediyor.Mobildeki ortalama tüketim süresi 1,7 saniye iken, bu masaüstü için 2,5 saniye. Diğer yandan, günde 100 milyon saatlik videonun tüketildiği bir dünyada yaşıyoruz ve bu da hareketli içeriklere doğru harekete geçilmesi gerektiğinin bir işareti. Video ve ustaca yapılmış animasyonlar, zeki tasarım unsurlarıyla birleştirildiği zaman ziyaretçiye ideal bir web sitesi deneyimi sunabilir. Ayrıca ürününüz hakkında paylaştığınız videolar markanız hakkında insanların bilgi sahibi olmasına ve yaklaşımlarının artmasına neden olur.

WordPress için Cache

 • 4.1.2018 15:41:31
 • 0 Yorum
 • 188

WordPress sistemler için çeşitli cache eklentileri mevcuttur ve bu eklentiler sitenize giren ilk kullanıcının görmüş olduğu html çıktısını FTP içindeki bir dosyaya kaydeder ve sonrasında gelen tüm ziyaretçilere aynı HTML dosyayı gösterir. Bu şekilde PHP ve SQL sorguları olmayacağı için sitemizde 90%’a varan bir hızlanma görebilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz cache eklentileri:

    WP Fastest Cache (Türk yapımı bir wordpress cache eklentisidir.)
    W3 Total Cache
    WP Super Cache
    ZenCache
    Hyper Cache
    WP Rocket

Yukarıda listelediğimiz wordpress eklentileri kendini kanıtlamış köklü eklentilerdir. Kendi isteğinize göre beğendiğiniz veya kullanım kolaylığa göre istediğiniz birini sitenizde kullanabilirsiniz.

Mersin Web Tasarım

 • 30.11.2017 12:20:53
 • 0 Yorum
 • 187

Web tasarım ya da web geliştirme, tabir üzerinden ayrı olsa da özde tek bir farkla ayrılırlar.Web geliştirme bu noktada daha doğru bir tabir olsa da sektör dışında çok kabul görmüyor ve daha ziyade sitenin arka planının geliştirilmesi anlamında kullanılıyor. Aslında web geliştirme ve web tasarım arasındaki ayrım teknik konulara yatkın olup olmamanızla ilgili. Tasarım aşaması dahi teknik bilgi ve birikim gerektiren bu iş dışarıdan basitçe web tasarım olarak tanımlanabiliyor. Özellikle koda elini bulayan insanlar da bunu basit basite indirgenmiş bir tabir olarak görüp web geliştirme tanımını kullanmayı seviyorlar. Mersin web tasarım firmaları içinde yer alan firmamız digiworks team olarak bizler her iki tanımı da kullanıyoruz.

    Buradaki karışıklığın bir sebebi de web tasarımın/geliştirmenin ne klasik eski usül yazılım geliştirme kategorisine girmesi ne de klasik usül grafik tasarıma banzemesi. Bu yüzden genelde grafik tasarımcılar web tasarımı konusunda yetersiz kalıyor, klasik yazılımcılar da web teknolojilerine kolay kolay adapte olamıyorlar.

    İnternet makine-insan,insan-insan arası gerçek zamanlı etkileşim ve kullanıcı katılımını içeriyor. Bu da klasik yazılım ve tasarım anlayışını Mersin web tasarım firmalarını tasarım konusunda yetersiz kılıyor. Planlı ve teknolojiye uygun tarzda gitmek bir adım önde olmanızı sağlıyor.

    Tasarım için önce müşteri ihtiyaçlarını belirledikten sonra bu ihtiyaçlara nasıl bir çözüm sunulacağı belirlenir. Daha sonra bu çözüme ulaşmak için plan yapılır ve sistemin genel bir tasarımı ortaya çıkar. Daha sonra web sitesinin ön yüzünün tasarımı yapılır. Bu tasarım basitçe ifade etmek gerekirse resimlerden ibarettir ve kodla ifade edilmiş bir hale gelmesi gerekir. Genelde html ve css kullanarak sabit içerikli sayfalara dönüştürülür. Daha sonra güncellenebilir bir yapıya kavuşması için veri tabanı ve programlama dili yardımıyla arka plan geliştirilir. Bu aşama yönetim panelini ve sitenin dinamik yapıya kavuşturulmasını kapsar. Son olarak da testler yapılır ve yayına alınır. Aslında test burada anlattığımız bütün süreçlerde yapılır. Daha sonraki süreçte güncellemeler ve bakım yapılır. Doğru web tasarım firmasını seçmek adına, Mersin web tasarım firmaları arasında yetkin olan Digiworks team'i tercih etmelisiniz