Site Taşıma Nasıl Yapılır?

site-tasima-nasil-yapilir

İnternet ışık hızıyla evrimleşmekte, şirketler değişmekte ve teknoloji gün geçtikçe gelişmektedir. Pazarlama kariyerinizin bir noktasında web sitenizi bakıma almak zorunda kalmanız kaçınılmazdır. Tüm dosyalarınızı, içeriğinizi ve yıllardır üzerine çalıştığınız teknolojiyi güncellemeniz ya da taşımanız gerekebilir.

Şirketiniz başka bir site almış olabilir ve siz de bunu kendi sitenize taşımak zorunda kalabilirsiniz. Ya da marka yapılandırmanızı değiştirip yeni bir domain kullanmanız gerekebilir. Günün birinde Google gelip “eğer zamana ayak uydurmayıp siteni HTTPS’ye geçirmezsen, siteni mahvederim!” diyebilir. Bu yüzden amacınız yıllar içinde katettiğiniz yola zarar vermeden bu karmaşayı çözmektir.

Böyle durumlarda dijital pazarlamanın en tehlikeli görevi sizi beklemektedir: site taşımak (site göçü).

Uygularken başarılı olamazsanız bir gecede sitenizin trafiğinin %100’ünü kaybedebilirsiniz. Yapılan analizler sonucu site taşırken yapılan hatalarda sitenin organik trafiğinin abartısız sıfıra inebildiği görülmüştür. Sürekli kötü senaryolardan bahsetsek de eğer her şey iyi giderse site taşımak hem organik aramalardaki görünürlüğünüz hem de pazarlama kanallarınız için büyük bir nimet olabilir.

7 Adımda Sorunsuz Site Taşıma İşlemi

    Test Edin ve Hızlı Başlamayın

Site taşımak hemencecik girişebileceğiniz bir iş değildir. Muazzam bir ekip çalışması gerektiren bir süreçtir. Yapılacak en doğru şey alt dizinde ya da alt domainde herkesin bir noktada buluşup buluşamadığını test etmektir. Böylelikle, eğer komut ve iletişim zincirinde bir aksilik yaşanırsa sitenin yalnızca ufak bir kısmına zarar verirsiniz.

    Yeni Sitenin Eskisinden İyi Olduğundan Emin Olun

Gayet basit bir madde gibi durabilir. Fakat bazen web tasarımcıları aşırı istekli olup yeni siteyi gösterişli programlarla doldurarak karman çorman kaynak kodlarına ve yavaş yüklenme hızına sebep olabiliyor.

Eğer içeriğinizi eski siteden yenisine geçirecekseniz, yeni sitenin daha hızlı, daha temiz ve SEO’ya daha uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi takdirde her şeyi mükemmel yapsanız da çalışmalarınız kötü performansla sonuçlanabilir.

    Taşımadan Önce Denetleme Araçlarını Hazırlayın

Eski sitenize dokunmadan önce, taşımanın öncesini, taşıma sürecini ve sonrasını takip etmek için tüm araçlara ve metriklere sahip olduğunuzdan emin olun. Sıralamaları, endeksli sayfaları, backlinkleri ve organik aramaları eski sitenizle karşılaştırmanızı sağlayacak araçlar kullanmalısınız.

    Eksiksiz 301 Yönlendirme Planlaması Yapın

Başlığı tekrar edeceğim: eksiksiz bir yönlendirme haritası çıkardığınıza emin olun!

Bu aşama, site taşımanın en önemli noktasıdır. Neden mi? Sitenizin yeni bir yere taşınması arama motorlarına bildirilmelidir ve arama motorları adres açıklamalarının değişikliğini açık bir şekilde bilmelidir.

Sitenizdeki her URL’i alın ve yeni site için uyumlu olan bir URL yapın. Her URL sayfanın içeriklerine göre yeni URL ile alakalı olmalıdır. Tüm bunları şöyle bir tabloda toplayabilirsiniz:

Daha sonra bu belgeyi kullanarak tüm eski siteleri kalıcı bir şekilde aktarabilirsiniz. Böylece hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sayfanın yeni ve gelişmiş versiyonu gönderilebilir.

Uygulaması kolay olduğu için yazılımcılarınız geçici yönlendirme olan 302’yi kullanmak isteyebilir. Buna sakın izin vermeyin! 302 yönlendirmesi arama motorlarına eski sitenizin sıralamasını tutmak istediğiniz mesajını verir. Yeni siteye sadece kısa bir süreliğine trafik gönderilir. Öte yandan 301 yönlendirmesi, eski sitenizin sıralamasında etkili olan anahtar kelimelerin hepsini yeni sayfaya taşır.

URLleri bu şekilde planlayarak kazara sayfaları unutup 404 hatasına sebep olmanızı engeller. Site taşıma sonunda eski sitenizdeki sayfaların hiçbirinde 404, 302 ya da 5XX olmaması gerekmektedir. Hepsi yeni sitedeki belli bir URL’e 301 ile yönlendirilmelidir.

    Yeni Siteyi Hızlıca Duyurun

Site taşımanın zorlayıcı kısımlarından biri de İnternet’in taşındığınızı anlamasıdır. Kullanıcılar eski sitenize link vermiş olabilir, eski siteyi yer imlerine eklemiş olabilir ya da Facebook’ta paylaşmış olabilirler. Şimdi ise eski yerine yeni siteden bahsetmelerini sağlamalısınız.

İşte bu noktada halka ilişkiler ve sosyal medya ekibiniz devreye girer. Sitenizin yakında taşınacağını olabildiğince hızlı bir şekilde yaymaları gerekmektedir. Eski siteye link verenlere erişilip linkleri güncellemeleri gerektiği konusunda uyarılmalıdırlar. 301 uygulandığı zaman linkler teknik olarak yeni siteye gidecektir fakat farklı bir linkle siteye ulaşmak ziyaretçilerin kafasını karıştırabilmektedir.

Siteyi yayınlamadan önce yapılan çalışmalar bu hususta çok etkilidir. Siteyi taşımak için yapılan teknik çalışmalar bir yandan devam ederken yeni siteye “çok yakında” yazmak ve yeni siteyi iş ortaklarına ve takipçilere duyurmak yapılabilecek çalışmalardandır.

Bu şekilde bilinirliğinizi elde tutabilirsiniz ve yeni site hakkında konuşmalar erken başlamış olur. Tüm iş bittiğinde ise sıralamalarda hızlı bir artış yakalayabilirsiniz.

    Son İşlem İçin Oyalanmayın

Testleri yaptınız, tüm araçlara ve planlamalara sahipsiniz, ekibiniz hazır ve herkes yeni sitenin gelmesini bekliyor. Sıra asıl işin yapılmasına geldi.

Yapacağınız en kötü şey yeni siteyi çalışmak için oyalanmak olur. Eğer taşıma süreci bir-iki günü aşarsa arama motorlarının kafası karışacak ve karmakarışık URLler indekslenecektir. Bu yüzden sitenizi hızlıca taşımalısınız.

İşte yapmanız gerekenler:

    Planlama yaptığınız belgeye göre 301 yönlendirmesini uygulayın.
    Yeni URLleri gösterebilmeleri için sitenizdeki tüm rel=canonical etiketlerini güncelleyin.
    Yeni URLleri gösterebilmeleri için siteniz içindeki tüm linkleri güncelleyin.
    Hala eski sitenize link veren kullanıcılara ulaşıp linkleri güncellemelerini rica edin.
    XML site haritasını güncelleyin ve Google ya da diğer arama motorlarının ağ yönetici araçlarına sunun.

Tüm bunları olabildiğince hızlı uygulayın ki arama motorları da düzenlemeleri yapıp yeni URLleri indekslemeye başlasın. Bu beş aşamayı bitirdiğinizde bir iki hafta içerisinde arama motoru sonuç sayfalarında yeni sitenizin landing page’inin eskisinin yerine geçtiğini görmeniz gerekmektedir.

    Kalite Kontrolünü Unutmayın

Yeni siteniz artık aktif ve taşıma süreci sona erdi fakat bütün iş burada bitmiyor. Her şey yolunda gitse bile Google site içi linklemede sorun fark ettiği için bir ay sonra trafikte ani bir düşüş ile karşılaşabilirsiniz. Hazırlıksız yakalanmayın!

İndeksli sayfaları değerlendirin ve eski siteye gelen backlinkleri, anahtar kelime sıralamalarını ve en az 6 aylık organik arama trafiğini gözlemleyin. Olması gereken bu sayıların eski site için yavaş yavaş 0’a düşmesi ve yeni siteye giderek dengelenmesidir.

Bütün site içi linklemeleri, 301 yönlendirmelerini kontrol edin ve sunucu hatası ya da yetersiz indeksleme belirtileri durumlarında ağ yöneticisini inceleyin.

Yorucu bir iş gibi gözükse de tüm bu aşamaları izlediyseniz sorunsuz bir şekilde trafiğinizi sabitlediniz demektir. Tebrikler, başarılı bir şekilde sitenizi taşınız! Şimdi yeni siteniz için içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR