Wordpress İle Oluşturmuş Olduğunuz Sitelere Nasıl Güvenlik Sağlarsınız!

wordpress-ile-olusturmus-oldugunuz-sitelere-nasil-guvenlik-saglarsiniz

Gün geçtikçe gelişen ve öğrenen insanlar kendilerine rakip olarak gördükleri kişilerin web sitelerine saldırılar yaparak bazı açıklar elde etmeye çalışmaktadır.Genelde internet dünyası oldukça güvensiz yerler olduğundan dolayı bu tür sorunlarla karşılaşmamızda olası olabiliyor.

Gelelim internet dünyasında sıkça karşılaşmış olduğumuz güvenlik açıklarına.Bu açıkları aslında sitemizi kodlarken dahi kapatabilmemiz mümkün oluyor yarattığımız eklentiler ile bunları olabildiğince profesyonel bir biçimde yapabilirz.

Örneğin sitenizde hosting açığı, eklenti açığı veya temanıza sonradan eklenen bir kod açığı ile sitenize sızan kişiler tüm içeriğinizi silebilir veya sizin haberiniz olmadan kendi sitenize bağlantılar vererek sizin emeğinizle kendi sitesini arama motorlarında üst sıralara bile taşıyabilir.Tabi internet üzerinde sitelerinizin açıklarını kapatmaya çalışacağınız bazı kodlar sizin sitenizi google arama motorları sonuçlarından tamamen silebilir.


WordPress'te en önemli dosya wp-config.php dosyasıdır. Genelde internet saldırganların en çok sevdiği duurmlardan bir tanesi sizin veritabanınıza hılı bir biçimde erişebilmenin yolarını aramış olmalarıdır.Bu bilgilerin başka birinin ele geçirmesi tüm veritabanını ortadan kaldırabilmesi anlamına gelir. Bu duurm ortaya çıktığı anda eğer siz belli önlemleri daha öncesinde almaış iseniz site çökecek yada fire verecektir.Bu yüzden yazmış ve hazırlamış olduğunuz siterin güvenliğini mümkün olduğunca sağlamaya çalışın.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR