ULAK Bugün Göreve Başlıyor!

ulak-bugun-goreve-basliyor

Bugün itibariyle Türkiye'ye teknoloji alanında oldukça yarar sağlacak olan ULAK baz istasyonumuzun yapılmasınndan sonra ilk işlemleri de hızlı bir biçimde gerçekleştirildi.

Türkiye'de, artan iletişim ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte uçtan uca, sürdürülebilir ve güvenilir iletişim altyapılarına yönelik ürün ve teknolojilerin yurt içi olanaklarla geliştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülüyor.
 

Bu yönde atılmış olan ilk adımlar ile beraber ülkemizde baz istasyon teknolojilerinin ilk temelleri atılmış oldu ve açıldı.
 Aselsan tarafından yoğun bir çalışma sonrasında gerçekleştirilmiş olan projeden Türkiye'nin de büyük bir gelir elde etmesi planlanıyor.


 
Böylece Türkiye'de ilk kez 4. nesil teknolojiye sahip baz istasyonu, yurt içi imkanlarla hem yazılım hem de donanım bileşenleriyle geliştirilerek telekom ve mobil operatörlerinin kullanımına sunuldu. Ulak kapsamında gerçekleştirilmiş projelerde genel anlamda hem ülkeye savunma açısından büyük yarar sağlamaya çalışacak hem de bu sanayi dalında daha hızlı bir gelişim elde etmiş olacağız diyebilmemiz de mümkün hale gelebilsin.


 
Türkiye'nin haberleşmedeki dışa bağımlılığını azaltacak ULAK'ın ülke ekonomisine 5 milyar dolardan fazla katkı sağlaması bekleniyor. Ülkeye ihracat kapsamında ve ekonomik açısından büyük bir gelir elde edebilmesi de mümkün olabilecek hale geleceklerdir.Bu yüzden daha canlandırıcı potikalar uygulanmak isteniyor.Ülke çapında başlatılan ARGE çalışmaları kapsamında bu alandaki bütün çalışmaların hız kazandıkları da ortaya çıkabilmiş oluyor.Bizlerde bu alanlarda yapmış olduğumuz teknoojilerin de yakından takip edilmesiniz isteriz.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR