NASA'nın Aracı InSight'den Gezegen Araştırma

nasanin-araci-insightden-gezegen-arastirma

NASA'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni keşif aracı InSight, yaklaşık olarak bir ay sonra yola çıkacak.Mars gezegende ulaştığında farklı yaşam buurguları hakkında bilgi getirecek.

Büyük bir heyecen ile uzaya gönderilmesi gereken  InSight, hazırlanmış durumda ve 5 mayıs tarihinde fırlatılacağına dair burgular da var. InSight'ın görevi ise NASA'lı bilim insanlarına göre 'Kızıl gezegene dair 4,5 milyar yıllık bir 'check-up' yapmak. Aslında InSight'ın üç ana görevi var; gezegenin sıcaklığını ölçmek, boyutunu hesaplamak ve gezegende gerçekleşen depremleri araştırmak.

Hesaplamalara göre kasım ayı gibi gezegene ulaşacak.Bu araç için milyon dolarlar harcandığı da konuşuluyor.Görevin ve yolculuğun en zorlu kısmının ise gezegene iniş anı olacağı düşünülüyor çünkü saatte 20.000 km hızla ilerleyen aracın yalnızca 7 dakikada saatte 8 km hıza düşmesi gerekiyor. İçerisinde otomatik acil durumlarda açılabilecek bir paraşütü olacak.


InSight,araç haraket etmeyecek ve belli bir noktadan çekim yaparak devam edecek.Elde edeceği verilerin ise dünyamızın yapısına ve onu anlamaya dair de önemli bilgiler vereceği tahmin ediliyor. Araç önce gezegenin sert yüzeyinden yani en üst tabakasından başlayarak aşağı doğru araştırmasını gerçekleştirecek.Böylelikle ilerledikçe keşifini sürdürmeye devam edecek ve gezegen hakkında bilgiler toplamaya başlayacak.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR