Deniz Kuvvetleri F-35B Uçakları Geliyor!

deniz-kuvvetleri-f-35b-ucaklari-geliyor

Ülkemiz deniz  kuvvetleri komutanlığı için yepyeni bir adım geliyor. Genelkurmay Başkanlığına bir yazı yazarak Helikopterli Çıkarma Gemisi (Landing Helicopter Dock/LHD) TCG ANADOLU’nun ikizi TCG Trakya’nın yeni bir denzi nazırlığı planlama programı kapsamında da hızlı bir adım attığını da ifadesinde aktarmış oldu. Kuvvet bu kapsamda ise programda sunmuş olduğu belli başlı gelirleri ve onların da maliyet oranlarını değerlendirdi.


Programın ikinci aşamasını TCG Trakya gemisinde bir toplantı ile uçaklara dair yeni bir yaptırım ya da kazanım elde edilip edilemeyeceğine dair bilgiler vermeyi planlıyorlar. F-35B uçaklarına taleplerini de kendi içinde planlayacak bir özelliğe de sahip olacaklarını vurguluyorlar.


Henüz resmen ABDden talep edilmese de Kuvvet uçak tedarikinde LHD başına 16 uçak planlıyor. Bazı sınıflara mensup olan uçakların da performansları baz alındığında onlar için oldukça yüksek bir talep isteniyor ve bu kapsamda bazı kritik hedefler belirleniyor. Bu kapsamda diğer bir seçenek olaraak ise Türkiye F-35B uçaklardan da sağlayacağı tüm uçak adetlerini de satmayı planladığını da açık bir biçimde ifade ediyor.Bunlar için oldukça büyük bir yatırım yapıldığına dair ise elimizde bu konuya dair bir yeni bilgi de mevcut.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR