Blue Origin'in SpaceX'in Falcon 9'una Roketi Testi Geçti!

blue-originin-spacexin-falcon-9una-roketi-testi-gecti

Blue Origin roketi için yapılan test çalışması başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu roket ile belki de gelecek yıllarda uzaya gitmek öyle kolaylaşcak ki insanlar tatil için uzay yerlerini tercih edecek hale gelecekler.


Son dönemde uzay şirketleri arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Yani son zamanlarda oldukça gözde bir hal alan uazya yolculuk ve turizmin canlanması ile artık adeta bşr yarış başladı.Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Jeff Bezos da uzay şirketi Blue Origin ile bu alanda yarış edenler arasında yer alıyor.


 
Şirket, yeniden kullanılabilir özellikteki New Shepard isimli roketini uzaya gönderdi. Yine heyecenlı bir canlı yayın ile dikkatşeri üzerine çeken şirketin roketi yaklaşık 106 km ye kadar yukarı çıkabilmeyi başardı.İlk 20 saniyenin sonunda Crew Capsule’u serbest bırakan roket, dünyaya dikey bir şekilde iniş yapmayı başardı.Yapılan test sırasında roket hızı oldukça yüksek bir seviyeye ulaşarak adeta bir üstün seviyeye ulaşabilmiş olduklarını da kanıtlamış oldu diyebiliriz.

Sinem özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR