Androidlere Yüz Tarama İris Sistemi!

androidlere-yuz-tarama-iris-sistemi

Geçmişten beri yüz tanıma sistemleriyle özdeşleşen iris tarama özellikleri tüm cihazlara yüklenecek.

Uzun yıllardır çeşitli güvenlik sistemlerinde aktif olarak kullanılmakta olan iris tarama, gözün iris adı verilen bölümünü tarayarak, taranan kişinin erişim yetkisine sahip olup olmadığını denetleyen bir sistemdir. Android işletim sistemlerinde ise yıllardan beri yer almasına rağmen yeteri kadar güvenli olmadığı düşünüldüğünden unutulmaya yüz tutatacak gibi düşünülüp tekrar canlandırılmaya çalışılıyor.

Hatırlarsanız Samsung’un başına büyük işler açan modeli Galaxy Note 7‘nin tanıtımında en çok öne çıkarılan özelliklerden biri de yüz tanıma sistemiydi. O dönemde bu teknolojinin geldiği nokta her ne kadar çok ileri seviyede olmasa da, Galaxy S8+ modeli piyasaya sürülene kadar Samsung tarafından bir hayli geliştirilmişti. Teknolojiyle bizi tanıştıran marka samsung olduğundan bu teknolojiyi tekrar piyasaya sürmek istemesi de çok doğal bir durum.
Yine de az önce de belirttiğimiz gibi yeteri kadar güvenli olmaması sebebiyle terkedilen bu özellik, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte Google’ın radarına girmeyi başardı ve kısa bir süre içerisinde yeni Android sürümlerinde standart hale gelebilir.

Yine edindiğimiz bilgilere göre teknolojideki yerini bir hayli düzgün tutacak gibi görünüyor ve hatta yeni altyapı pek çok pek çok özelliği beraberinde tasarlayacak gibi.  Android Police adlı internet sitesinin iddialarına göre Google için bu teknolojiyi Fingerprint Cards adlı şirketin yazılım mühendisleri geliştiriyor ve muhtemelen bu şirketin donanımının kullanılması da zorunlu kılınacağa benziyor.

Ayrıca şunu da belirtelim ki google dan sonra bu ürünün yerini tam anlamıyla androidlere entegre edecek bir teknolojinin geliştirilmeleri devam etmekte.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR