Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda Bu Yıl!

alternatif-enerjili-arac-yarislarinda-bu-yil

(TÜBİTAK) Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı'nca bu yıl 14.sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda otonom kategorisinde birinciliği bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi kazandı. Körfez Yarış Pisti'nde yapılan yarışlarda ilk kez bu yıl gerçekletirilen otonom(sürücüsüz) ketegorisinde Yıldız Teknik, Gümüşhane, Karabük, Selçuk ve Pamukkale Üniversiteleri'nden takımlar yarıştı. 

Araçların, 120 metrelik parkuru, yol kenarı ve sonunda bulunan engellere çarpmadan tamamlamanın mücadelesini verdiği kategoride, her ekibe üçer hak tanındı. Parkuru hatasız ve en çabuk tamamlayan Yıldız Teknik Üniversitesi, bu kategoride birinciliği elde etti. Parkuru tamamlayamayan öteki ekipler ise sıralamaya giremedi. Yarışlar, yarın;  elektromobil kategorisinde 39, hidromobil kategorisinde 8 aracın final mücadeleleri ile sona erecek.

Düzenlenen ödül töreninde, otonom araç kategorisi birincisine 15.000 TL, en az enerji tüketen ve en verimli araç olma adına mücadelenin verileceği elektromobil ve  hidromobil kategorilerinde birinci olan takımlara 25.000 TL verilecek. Yarışlarda, takımlara 15.000 TL'ye değin 'Yerli Ürün Teşvik' , 'En İyi Teknik Tasarım' ve 'En İyi Görsel Tasarım' ödülleri de dağıtılacak.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR