TEKNOLOJİ

Arama Motorlarında Zengin Cevaplar Dediğimiz Olaylar!

 • 21.3.2018 16:00:32
 • 0 Yorum
 • 1

Google Zengin Cevaplar, arama sorgusuna yazdığınız bir sorunun cevabını en hızlı şekilde almanızı sağlayan yeni bir özelliktir. İnternete bir şey aratmak amacıyla arama kutusuna aratacağı kelimeyi yazan kullanıcın en yakın cevaba ulaşabilmesini kolaylaştırmasını sağlar.Yalnız bu özellik her sorunun cevabında çalışmıyor, şu an için daha çok “nedir, kimdir” gibi sorgularda karşımıza çıkıyor.O yüzden soracağımız soruyu seçerken daha dikkatli davranabilmenizde bir hayli fayda vardır.
Son zamanlarda özellikle yapay zeka çalışmalrı bir hayli iyileştirilerek en iyisini amaçlamaya çalışıyorlar.


Google’ın yapay zeka geliştirme çalışmalarından olan HummingBird ve RankBrain algoritmalarının bir özelliği olan kullanıcılarına en kolay yoldan istedikleri cevapları verebilmeyi sağlamalarıdır. Yapılan teknolojiler ve yapay zeka uygulamalarının sonucunda ise aratılan kelimelere en uygun sonuçlar en üst sıralarda yerini alabilecek.
Peki en zengin cevaplar hayatımızı nasıl etkileyecek?
Bu sorunun cevapları çok basit tabiki sahip olacağımız bir çok uygulama ile artık aramalarımızda en verimli sonuçları alabileceğiz.

Sinem Özdemir

Site Tarama Nasıldır?

 • 16.3.2018 17:49:43
 • 0 Yorum
 • 30

Google örümcekleri bir siteye geldiğinde yaptığı ilk iş varsa bir robots.txt dosyası aramaktır.Bu dosyayı hemen analiz ederek içerisindeki tüm alt linkler bağlantılar kontrol edilir. Her sayfayı teker teker tarar ve taradığı sayfadaki tüm komut dosyalarını ve stil dosyalarını çalıştırır. Sayfa içindeki tüm url leri belli bir sıralama algoritması kullanarak tek tek düzene koymalıyız.Botlar daha önceden taramış olduğu bağlantıları da tekrar tekrar tarar.Aslında bunu bir çok açıdan artısı yada eksisi olabilir google unları sağlama alabilme çabasındadır.

Site haritanızda zaman dediğimiz ingilizcede lastmod değeri olarak geçen değişken  parametresi ile içeriğin güncellendiğini algılaması da olabilir birisin sizin sayfanıza bağlantı vermiş de olabilir.Şu anki teknolojiyle bunu bir pek mümkün olmayabilir. Yani kısacası Google sayfanıza gelir bütün her şeyi tarar daha sonra tespit ettiği linkleri de sıraya ekler ve sırasıyla o linkleri de tarar.Özeliikle bir çok sitede olduğu gibi backlink alarak seo değeri güçlendirilmeye çalışılırken google bazı linklere takılmadan neden kendine bir yol çizerki?

Sinem Özdemir

Sözü Kesen Robot Formatlandı!

 • 7.3.2018 14:54:56
 • 0 Yorum
 • 60

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sözünü kesen robot, Bakan Arslan'dan özür diledi.Yetkililer durumu fark ederek robotu formatladılar.
Kanal d haberde olay gerçekleşmişti.

Bakan konuşma yaparken sık sık sözünü kesmiş ve konuşmasını ilerletmesini önlemişti. 
Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun düzenlediği Güvenli İnternet Günü programında sunum yapan robot, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sık sık sözünü kesince Arslan, görevlilere seslenerek, müdahale edilmesini istemişti.

Bakanı zor durumda bakan robot uzaktan kontrol edilerek hızlıca sahneden uzaklaştırılmak zorunda kalındı.Yaşanan olayın ardından robot tekrardan programlanarak bakandan özür dilenmesi istendi. 

Amazon Türkiye'ye Geliyor!

 • 6.3.2018 18:12:07
 • 0 Yorum
 • 48

Satışlara ne zaman başlanacak merakla beklenilen bir konu arasında oluyor .E ticeretin kalbi artık Türkiye'de atacak gibi duruyor.
2016 yılının sonlarına doğru Almanya tabanlı e-ticaret sitesini tamamen Türkçeleştirerek ülkemize gönderim yapmaya başlayan Amazon'un, Almanya ve ABD'deki firmalarından bağımsız bir e-ticaret mağazasıyla ülkemizde de satışlara başlayacağı uzun bir zamandır konuşuluyordu.
 
E ticaretin en gözde isimlerinden amazonun ülkemize geleceği başladı bile.2018 yılının ortalarına doğru resmi olarak Türkiye'de hizmet vermeye başlayacak. Herhangi bir açıklama ve tarih olmasada  personel eğitimlerine hız verildiği ve test satışları için harekete geçildiği iddiaları, bu iddialarda sonuç olarak türkiye'ye getirilecekleri konuşuluyor.

Martta Birçok Oyun Bedava Olacak !

 • 5.3.2018 16:40:12
 • 0 Yorum
 • 58

Sony, PlayStation Plus birbirnden eğlenceli oyunlar artık ücretsiz bir şekilde kullanıcılara ve oyunseverlere sunulacak.

Sony, PlayStation Plus üyeleri için mart ayı boyunca pek çok beğenilen oyunu ücretsiz indirime sunuyor. 4 sürümüne dahil olanlar tek bir oyunu hiç bir ücret ödemeden alabilecekken 3 sürümlerinden bazıları ücretsiz indirmeye 

açılacak.

Hangi oyunlar ücretsiz oldu?

Bloodborne | PS4
Ratchet & Clank | PS4
Legend of Kay | PS3
Mighty No. 9 | PS3 ve PS4 
Claire: Extended Cut | PS Vita ve PS4
Bombing Busters | PS Vita ve PS4

Pluslar oyunseverler için sürpriz olacak ve 6 martta geliyor hazır olun!

Androidlere Yüz Tarama İris Sistemi!

 • 2.3.2018 11:18:32
 • 0 Yorum
 • 72

Geçmişten beri yüz tanıma sistemleriyle özdeşleşen iris tarama özellikleri tüm cihazlara yüklenecek.

Uzun yıllardır çeşitli güvenlik sistemlerinde aktif olarak kullanılmakta olan iris tarama, gözün iris adı verilen bölümünü tarayarak, taranan kişinin erişim yetkisine sahip olup olmadığını denetleyen bir sistemdir. Android işletim sistemlerinde ise yıllardan beri yer almasına rağmen yeteri kadar güvenli olmadığı düşünüldüğünden unutulmaya yüz tutatacak gibi düşünülüp tekrar canlandırılmaya çalışılıyor.

Hatırlarsanız Samsung’un başına büyük işler açan modeli Galaxy Note 7‘nin tanıtımında en çok öne çıkarılan özelliklerden biri de yüz tanıma sistemiydi. O dönemde bu teknolojinin geldiği nokta her ne kadar çok ileri seviyede olmasa da, Galaxy S8+ modeli piyasaya sürülene kadar Samsung tarafından bir hayli geliştirilmişti. Teknolojiyle bizi tanıştıran marka samsung olduğundan bu teknolojiyi tekrar piyasaya sürmek istemesi de çok doğal bir durum.
Yine de az önce de belirttiğimiz gibi yeteri kadar güvenli olmaması sebebiyle terkedilen bu özellik, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte Google’ın radarına girmeyi başardı ve kısa bir süre içerisinde yeni Android sürümlerinde standart hale gelebilir.

Yine edindiğimiz bilgilere göre teknolojideki yerini bir hayli düzgün tutacak gibi görünüyor ve hatta yeni altyapı pek çok pek çok özelliği beraberinde tasarlayacak gibi.  Android Police adlı internet sitesinin iddialarına göre Google için bu teknolojiyi Fingerprint Cards adlı şirketin yazılım mühendisleri geliştiriyor ve muhtemelen bu şirketin donanımının kullanılması da zorunlu kılınacağa benziyor.

Ayrıca şunu da belirtelim ki google dan sonra bu ürünün yerini tam anlamıyla androidlere entegre edecek bir teknolojinin geliştirilmeleri devam etmekte.

Microsoft Bir Zamanlar Tahtada Yazı Öğretiyordu!

 • 1.3.2018 16:31:31
 • 0 Yorum
 • 59

Görev yaptığı Gana kentinde öğencilerine kara tahtadan bir şeyler öğreten öğretmenin fotoları bir çok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Fotoğrafların giderek yayılmasıyla microsoft durumu farkederek okula bilgisayar göndermeyi teklif etti.

Kumasi kentindeki bir okulda çekilen fotoğraflarda, öğretmenin kara tahtaya Microsoft Word programının ekran görüntüsünü detaylı bir şekilde çizdiği görülüyor.

Richard Appiah Akoto adlı öğretmen,ekranda gördüğü simgeleri tahtanın üzerine yansıtmaya çalışıyor.

Sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraf ile birçok yorum alarak binlerce kullanıcının dersine şahit olmasını sağladı ve gana okulunda klasik bir teknoloji dersi diyerek altını çizmeyi de ihmal etmedi.
Akoto'nun mesajı ve fotoğraflar, binlerce sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılarak yayıldı.

Şubat ayı ortasında yaptığı paylaşımın ardından birçok sosyal medya kullanıcısı öğretmeni görevine bağlılığından ötürü tebrik etti.

Rebecca Enonchong adlı girişimci geçen Pazar günü Microsoft Africa'ya tweet attı ve "Eminim bu öğretmene uygun bir kaynak sağlarsınız" yazdı.

Bu fotoların giderek yayılmasıyla microsoft okul için bağış yapacağına dair söz vermeyi de ihmal etmekten çekinmedi.

Microsoft Africa'nın tweet'inde "Eğitimde dijital dönüşümü gerçekleştirmek üzere öğretmenleri desteklemek, yaptığımız işin özünde yatıyor. Owura Kwadwo'ya ortaklarımız aracılığıyla bir bilgisayar göndereceğiz ve eğitim materyallerimize ücretsiz erişim vereceğiz" denildi.

Öğretmenin çalıştığı okulda yaklaşık 2011 yılından bu yana bilgisayar yok.

Akoto "Facebook'tan fotoğraf paylaşmayı seviyorum. Bu fotoğraflarında bu kadar çok ilgi çekeceğini tahmin etmezdim" dedi.

Cihazlarınızı Yeni Gösterecek Yollar

 • 28.2.2018 15:35:27
 • 0 Yorum
 • 65

Peki kullandığınız cihazların yeni durmasını nasıl sağlarsınız?Bizde sizler için kullanabileceğiniz basit yöntemler belirledik.

1) Temizlik için kullandığınız rulo aletini cihazlarınız içinde kullanabilirsiniz.

 


 

2) Diş fırçası yardımıyla kulaklıklarınızı tamamiyle temizleyebilirisiniz.

Kulaklığınızın ızgarasına bir kürdanla biriken kirleri çıkarmaya uğraşmak yerine bir diş fırçası ile bunu yapın. Masa üzerine bir parça kağıt veya havlu koyun, kulaklığınızın ızgarası aşağı bakacak şekilde tutun ve diş fırçasıyla 

dikkatlice temizleyin.

 

 

3) Özellikle sık sık kullandığımız için bataryalarda biriken tozları bir silgi yardımıyla temizleyebiliriz.

Deneyimler, elektrik kablolarının sıvılarla temizlenmesinin onları yapışkan hale getirebileceğini ve cihazın hatalı çalışmasına neden olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, üzerindeki kirden kurtulmak için alternatif bir yöntem kullanmayı 

tercih etmelisiniz. Bunu da bir silgi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 

4)Bilgisayarımızda ve adaptörlerimizde sıksa kullandığımız jakları temizleyebilirsiniz.

Bu fırçalardan birinin boyutu, cihazlarınızdaki kulaklıklardaki deliğin boyutuyla hemen hemen mükemmel bir şekilde eşleşir. Ancak şunu unutmayın: kulaklık jakını temizlemeden önce cihazın tamamen kapalı olduğundan emin 

olun.

 

5) Evinizde bulunan şeffaf bantlar ellerimizle gün içinde çok fazla kir tutan klavyemizi temizlemede birebirdir.

Bir bant yardımıyla klavyenizdeki kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

 

Teknoloji’de Halk Günü fırsatı!

 • 27.2.2018 12:33:16
 • 0 Yorum
 • 59

Tekknoloji’de Halk Günü ile Hepsiburada üzerinden yapacağınız alışverişlerde harika fırsatlar sizleri bekliyor.Alışveriş sitelerinde pek çok farklı markada özellikle de teknoloji katagorisinde bugünün şanslı kişisi olabilirsiniz.

Teknoloji’de Halk Günü fırsatları başladı!
Bu fırsatların en önemli yönüyse teknolojinin her alanından sizlere uygun bir teklif verebilmesi oluyor.Tekonojiseverler için bugünün anlama ve önemi bir hayli büyük gibi görünüyor. İster tablet, ister monitör, mouse, notebook, yazıcı, flaş bellek…Sanal marketlerden satın alacağınız bir çok ürünün fiyat listesini çıkarmaya başlatın şimdiden ve toplu alım ile birlikte eksikleriniz tamamlamanızın tam zamanı.

 

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Haydi o zaman hep birlikte bu indirim gününden faydalanalım ve teknolojinin bu özel gününün tadını çıkaralım.

 

İnternet Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

 • 23.2.2018 15:37:15
 • 0 Yorum
 • 53

1- Makale,Yazı,Yorum Yazarak Para Kazanma
Türkiye dışında oldukça popüler sektör haline gelen makale, yorum yazarak para kazanma yeni yeni popüler olmaya başlıyor. Kelime ve toptan makale sayısına göre fiyatlarda farklı anlaşmalar yapabilirsiniz.
Eğer yabancı dil bilginiz varsa yazdığınız makale başına 5$ da kazanbilme imkanınız var.Tabi yaptığınız işin kalitesine göre farklılık gösterebiliyor.
Makale yazarlığı için webmaster forumlarında müşteriler bulabilirsiniz.
Webmaster Forumlarındaki Ortalama Fiyatlar;
200 kelime .2- 2,5 TL
300 kelime : 3-3,5 TL
diye liste uzamaktadır. 

2- Sosyal Ağlardan Belli Bir Sermaye Kazanmak
Sosyal ağlardan gelir elde etmek bazı kişiler için oldukça kolaydır. Bunu çeşitli şekillerde yapmak mümkündür. Örnek olarak; viral reklamlarda aracı olmak, firmaların sosyal ağ hesaplarını yönetmek, yüksek hayranlı-takipçili sayfalarınızdan ürün-haber vs tanıtımı yapmak, elinizde altyapı varsa takipçi, hayran satışı gerçekleştirmesi vs diye liste uzayıp gitmektedir. Basit gibi gözüken sosyal medyada işler görüldüğü gibi kolay değildir.

3- Sitelere içerik sağlayarak para kazanabilirsiniz
Başka sitelere editörlük yaparak evinizden internet aracılığıyla para kazanabilirsiniz. Özellikle de uzmanı olduğunuz konularda bu işe yaramaktadır. Bayanlar özellikle moda, giyim, çocuk gibi temalı sitelerde yoğun olarak editörlük hizmetleri vermektedirler.

Editörlük hizmetlerinin fiyatları oldukça değişkendir. Örneğin haber sitesine editörlük yaparken size aylık 500-1500 arasında teklif edebilir ama sıradan sitelerin takibi için daha düşük rakamlarla karşılaşabilirsiniz.

Ek olarak eleman arama sitelerinde editörlük ilanlarına sıkça rastlayabilirsiniz.

4- Güncelleme-İndirme Yoluyla Para Kazanabilirsiniz?
Upload-download yaparak çeşitli şekillerde para kazanmanız mümkündür. Konunun detaylarına girmeden önce Türkiye de internetin yavaş ve pahalı olduğunu, upload yada download işi yapacaksanız vps, sunucuya ihtiyacınız olduğunuzu unutmayınız.

Upload yaparak para kazanma için teccübeli internet kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Kendinize ait networkler kurduğunuzda iyi gelirler elde edebilirsiniz.

5-Marketing dediğimiz link vererek para kazanma işleri
Bu ucu açık konudur. İnternette sıkça bu tarz işlere rastlayabilirsiniz. Örneğin size alışveriş sitesi link verir ve bunun üzerinden ürün alan kişiler olduğunda sizlere komisyon gönderilir. Uzmanı olduğunuz konularda bu tarz çalışabilirsiniz.

Web Tasarım ve Geliştirmede Mükemmel Kurs Deneyimi

 • 20.2.2018 11:15:44
 • 0 Yorum
 • 56

Photoshop kursu katıldığınız anda photoshop programının ara yüzünü öğrenme ile başlayacağınız zaman içinde hayalinizdeki her tasarımı programa dökebileceğiniz nitelikli bir eğitim serisi seçmelisiniz Kursumuza her yaştan kişi katılabilir ve kullandığımız program hakkında önceden bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Kursumuz size pratik ve kolay anlaşılır bilgiler vermektedir. İnternet üzerindeki videolarda olduğu gibi boşa vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde photoshopu öğrenirsiniz.

Grafik Tasarım Eğitimi

Grafik tasarım kursu hem üniversitede grafik tasarım, güzel sanatlar gibi bölümler okuyan öğrencileri hem de bu alana ilgisi olan kişileri eğitebilir. Kursta dijital çizim teknikleri, ışık, perspektif, baskı konuları hakkında eğitimler verilir. Kursu tamamlayan herkes düşüncesini bilgisayar ortamında bir logo ya da grafiğe dönüştürebilir. Bu sayede sektörde çeşitli iş imkanlarına sahip olabilirsiniz.

Web Tasarım Eğitimi

Web tasarım kursu  ek bilgi ve beceri gerektirmeyen basit bilgisayar kullanım bilgisi olan herkesin  kolaylıkla yararlanabileceği bir kurstur. Size internet üzerinden şablon tasarımı ile başlayan pratik eğitimler vereceğiz ve kursun sonunda her türde internet sitesi hazırlayabilme becerisine sahip olacaksınız.Ayrıca arayüzü gayet kullanışlı olan wordpress indirip kurarak bir atım web dünyasına bir adım atabilirsiniz.:)

Sizde sevdiğiniz ve internet dünyasında sık sık karşılaştığınız kurslara başlayarak hayatınıza farklı bir anlam katabilirsiniz.

Uydudan kontrollü Yapılan İlk ANKA-S'lerin Teslimi Gerçekleştirildi !

 • 5.2.2018 11:27:02
 • 0 Yorum
 • 72

TAI tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen 2 İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İnsansız Hava Aracı Sisteminin kabul testleri başarıyla oluşturup tamamlanarak, 2 İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine verilerek tebrik edildi.

TAI'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve yerli imkanlarla uluslararası emniyet standartlarına uygun şekilde tasarlanan ANKA-S Sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol, hava aracı kontrol bilgisayarları, milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyetiyle, sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimleri başarıyla tamamlandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak ANKA-S, aynı anda 6 hava aracını uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartılan ANKA-S'de, tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı, veri kaydı milli kriptolama çözümüyle korundu.

Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır olan ANKA-S, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor, link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. 

Bitcoin Gerilemeye ve Erimeye Devam Ediyor !

 • 5.2.2018 11:19:21
 • 0 Yorum
 • 69

Kripto para birimleri ile ilgili son günlerde farklı ülkelerden gelen “düzenleme” ve “kısıtlama” haberlerine bağlı olarak, piyasalardaki dalgalanmalar sürerken piyasa hacmi son 24 saatte yüzde 14.6 gerildi ve daraldı.

Toplam 1,513 kripto para biriminin oluşturduğu piyasa hacmi 58 milyar dolara karşılık gelen yüzde 14.6'lık düşüşle 396 milyar 303 milyon dolara gerilerken, piyasanın en yüksek hacimli ilk beş sanal para biriminde de değer kayıpları yaşandı.

SON 24 SAATTE %10 GERİLEDİ !

Kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin son 24 satte yüzde 10.42 düşerek 8 bin 283 dolara kadar geriledi. Bitcoin piyasanın yüzde 35.2'sini oluştururken, piyasanın işlem hacmi son 24 saatte 22 milyar 484 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kripto para piyasasının en yüksek hacimli dört birimdeki 24 saatlik değişimler ise, Ethereum yüzde 11.58, Bitcoin Cash yüzde 11.30, Ripple yüzde 12.85 ve Cardano yüzde 18.90 düştü.

INSTAGRAM’A GÖRÜNTÜLÜ SOHBET ÖZELLİĞİMİ GELİYOR.

 • 2.2.2018 14:36:50
 • 0 Yorum
 • 95

 

2018 yılına hızlı başlayan Instagram, yaptığı bir çok yenilikle adından hemen hemen her gün söz ettirmeye başlamıştı. Şimdi ise görüntülü sohbet hedeflerinin test aşamasında olduğu iddialar arasında. Instagram görüntülü sohbet özelliği hakkında şimdilik bir açıklama yapmasa da halka açık olmayan beta sürümü kullanıcılarında sızan bilgi bu yönde.

Yani bu demek oluyor ki eğer görüntülü sohbet özelliği testleri geçemezse bizlerin kullanımına açılmayacak.

Ancak Instagram canlı yayınlarımızda zaten arkadaşlarımızı davet edip görüntülü sohbet tadında bir yayın yapabiliyorken bu özelliğin başarılı olup Direct Message bölümünden görüntülü sohbet yapmamıza olanak sağlayacak gibi gözüküyor.

Dolayısıyla Instagram’ın görüntülü sohbet özelliğinin testlerinden başarısız olmasını pek beklendik bir şey değil. Bütün bunlara rağmen bazı söylentiler ise Instagram ile beraber çalışan ikinci bir uygulama ile görüntülü sohbet özelliğinin geleceği ve bu uygulamanın isminin Phonogram veya Insta-Phoneolacağı yönünde.

Bütün bu iddialara rağmen sessiz kalan Instagram’ın bu özellik için nasıl bir yol izleyeceği halen belli değil ancak, umarız uygulamanın içine gömerek bu uygulamayı piyasaya sürerler.

 

100 Milyon Dolara Uzay Gezisi Yapılabilecek !

 • 2.2.2018 14:00:00
 • 0 Yorum
 • 80

Uzay gezisi için yeni bir planlama yapan Rusya, bir gezi paketi önerisinde bulundu. Ayrıca, 10 gün sürecek uzay gezisi için ödenmesi gereken tutarın 100 milyon dolar olacağı belirtiliyor.

Uzay gezisi ISS’ye yapılacak

Rus uzay şirketi Energia’nın başkanı, uzay turistleri için ISS’ye gezi planlıyor. Bu gezinin 4-6 kişilik gruplar halinde yapılmasını planlayan şirket, NEM-2 modülü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Uzay gezisi katılımcıları, uzay yürüyüşü deneyimi kazanabilecek ve isterlerse bu uzay yürüyüşü sırasında fotoğraf, video çekebilecekler. Gezinin yapılması planlanan modülün konforlu kabinler, iki tuvalet ve internet erişimi ile donatılmış olacağı belirtiliyor.

Amerikan havacılık devi Boeing’in de ortak olmak istediği belirtilen gezi için 2019 tarihi verildi. Henüz kesinleşmese de gezinin 10 gün kadar sürmesi planlanıyor.

İlk uzay turisti Dennis A. Tito, 20 milyon dolarlık ödeme yaparak 2001 yılında iki kozmonot ile Uluslararası Uzay İstasyonunda sekiz gün geçirmişti. Şu ana kadar ise toplamda 7 turist bu deneyimi yaşama fırsatı yakaladı. Energia’nın bu girişimi ile uzay turisti sayısı daha da artacak gibi görünüyor.

Facebook’ta Kullanmadığınız Uygulamalar Hala Bilgilerinize Ulaşıyor Olabilir!

 • 4.12.2017 13:47:17
 • 0 Yorum
 • 125

Uzmanlar Facebook ile giriş yaptığınız uygulamaları belirli aralıklarla kontrol etmenizi öneriyor.

Facebook üzerinden bağlandığınız uygulamalar ve oyunlar Facebook içinde ve dışında arkadaşlarınızla etkileşime girmenize, oyun içi hediyeler göndermenize olanak sağlıyor. Bunu bilinçli yapanlar bir tarafa ‘hangi …. karakterisin’, ‘oyun davetini kabul et’, ‘testi çözmek için facebookla giriş yap’ gibi bazı durumlarda, internet konusunda çok bilinçli olmayan kullanıcılar tarafından kendi hesaplarına erişim veriyor. Bu da ilerleyen zamanlarda, izin verdiği uygulama kullanımdan kaldırılsa da hala arkadaş listenize, paylaşımlarınıza erişimi olduğu anlamına geliyor.

Unutanlar veya kaldırmayı bilmeyenler için bunun kontrolünü ve nasıl kaldırılacağını sizlerle paylaşıyoruz.

Eklemiş olduğunuz uygulamaları ve oyunları görmek ve yönetmek için:

 1.     Facebook'un sağ üst köşesindeki simgesine tıklayın
 2.     Ayarlar'a tıklayın
 3.     Sol taraftaki menüden Uygulamalar'ı seçin.
 4.     Fareyi kaldırmak istediğiniz uygulama veya oyunun üzerine getirip x simgesine tıklayın.

Mobil versiyonda ise;

 1.     Facebook uygulamasının menüsüne gidin.
 2.     Ekranı aşağı doğru sürükleyerek Ayarlar kısmına gelin
 3.     Ayarlar kısmından Hesap Ayarları'nı seçin.
 4.     “Uygulamalar”ı seçtikten sonra “Facebookla Giriş Yapılan Uygulamaları” seçin.

Buradan uygulamalara verdiğiniz yetkileri değiştirebilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz. Ayrıca verdiğiniz bilgileri kontrol etmek ya da tamamen ortadan kaldırmak için “Platforma" giderek, “Hayır”ı işaretleyebilirsiniz.

Telefondan İngilizce Öğrenin

 • 28.11.2017 13:37:33
 • 0 Yorum
 • 123

Dil öğrenimi teknolojinin gelişmesi ile dünyanın her yerinden öğrenebilecek duruma gelmiştir. Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşması ile internete sahip her bireyin dil öğrenimi şansı olduğuna inanıyoruz.

Dil kurslarının ne kadar pahalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Teknolojinin bilinçli bir şekilde kullanımıyla daha ucuza, daha iyi bir eğitim almak günümüz şartlarında çok kolay hale gelmiştir. Dil kurslarına çuvalla para dökmeden de dil eğitimini online platformlarla belirli bir seviyeye kadar ücretsiz alabilirsin.

1-) Flash AcademyTüm yazılar

Learning Labs tarafından geliştirilen uygulama teknolojiyi dil öğrenimine entegre eden en iyi app’lerden biridir. Dil öğrenimini eğlenceli ve keyifli bir şekilde öğreterek kullanıcıların sıkılmamasını sağlıyor. Kullanıcı deneyimine önem veren Flash Academy öğrencilerin ve öğretmenlerin önerilerini önemseyerek uygulamayı geliştiriyor. Flash Academy’de etkileşimli kelime oyunları, dünyanın ilk nesne çeviricisiyle ve kullanıcının kendi öğrenme sistemini oluşturarak uygun dil öğrenimini kolay ve hızlı bir hale getirmesi mümkündür.

2-) Memrise

Uzman dil bilimciler tarafından hazırlanmış 200’den fazla dil öğrenimi sunan uygulama sıfırdan dil öğrenmek isteyenler için birebir. Sıfırdan farklı kelime oyunları öğrenerek dil bilgini geliştirebilirsin. Memrise kendisini üç ana başlık altında özetliyor; birincisi hızlı öğrenmeye yardımcı olmak için bilimi kullanmaya adadık kendimizi, ikincisi eğlence, öğrenmeyi en sevdiğiniz oyun etkinliği haline getirmek istiyoruz, üçüncüsü ise topluluk, öğrenmeyi hızlı ve pratik hale getirmek için dünya gibi zengin ve çeşitli hale getirmek gerektiğini belirterek kullanıcıların dil öğrenme heyecanını canlı tutuyor. Uygulamayı hem bilgisayarına hem de akıllı telefonuna indirerek kullanabilirsin. Uygulamada ücretsiz ve pro olmak üzere iki özellik bulunuyor. Deneyimleyip beğendikten sonra pro paketi almanızı tavsiye ederiz.

3-) English Central

English Central adından tahmin edeceğiniz gibi sadece ingilizce eğitimi veren bir platformdur. En iyi öğrenme sistemlerinden biri olan video öğrenme sistemi ile hem konuşarak hem de dinleyerek dil öğrenebilirsin. Uygulamayı hem bilgisayarına hem de akıllı telefonuna indirerek kullanabilirsin. İş, okul, seyahat, akademik ve sosyal konular hakkında video izleyerek ingilizce dil bilgisi ve telaffuz becerilerini geliştirebilirsin. Uygulamada özel ders gibi seçeneklere erişebilmek için ücretli seviyeye geçmek gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. English Central platinyum seviyesinde eğitim almak isteyen kullanıcılarına 100% öğrenim garantisi ve para iadesi ile kullanıcı güvenli hizmet veriyor.