TEKNOLOJİ

Mimikleri Taklit Eden Robot

 • 15.8.2018 14:05:17
 • 0 Yorum
 • 1959

Şu an yapay zeka ve mimik kullanımı anlamında dünyanın en iyi robotu olarak Sophia gösteriliyor. Peki, sizce de Sophia'nın büyük bir sorunu yok mu? Kablolar ve devreleri bir kenara bırakalım; kendisinin zaten bir robot olduğunu biliyoruz. Asıl problem, hiç de anlamlı veya gerçekten de sizi anlıyormuş gibi bakışlara ve mimiklere sahip gibi görünmemesi. Vancouver'da geliştirilen 'The Simulative Emotional Expression Robot' (SEER) isimli robot, bu büyük soruna çözüm üretiyor. Adeta karşınızda gerçekten de sizi izleyen, söylediklerinize ve bakışlarınıza anlam vermeye çalışan bir 'insan' varmış gibi hissettiren bu robot, iki farklı moda sahip.

SEER'in bu iki modu 'taklit modu' ve 'göz kontağı' modu. Taklit modunda, robot özel alıcıları sayesinde yüzünüzdeki en ufak bir kaş hareketini dahi algılayarak taklit edebiliyor. Göz kontağı modunda ise duygulu ve anlamlı bakışlarla gözlerinizi takip ediyor.

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda Bu Yıl!

 • 13.8.2018 14:45:26
 • 0 Yorum
 • 1917

(TÜBİTAK) Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı'nca bu yıl 14.sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda otonom kategorisinde birinciliği bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi kazandı. Körfez Yarış Pisti'nde yapılan yarışlarda ilk kez bu yıl gerçekletirilen otonom(sürücüsüz) ketegorisinde Yıldız Teknik, Gümüşhane, Karabük, Selçuk ve Pamukkale Üniversiteleri'nden takımlar yarıştı. 

Araçların, 120 metrelik parkuru, yol kenarı ve sonunda bulunan engellere çarpmadan tamamlamanın mücadelesini verdiği kategoride, her ekibe üçer hak tanındı. Parkuru hatasız ve en çabuk tamamlayan Yıldız Teknik Üniversitesi, bu kategoride birinciliği elde etti. Parkuru tamamlayamayan öteki ekipler ise sıralamaya giremedi. Yarışlar, yarın;  elektromobil kategorisinde 39, hidromobil kategorisinde 8 aracın final mücadeleleri ile sona erecek.

Düzenlenen ödül töreninde, otonom araç kategorisi birincisine 15.000 TL, en az enerji tüketen ve en verimli araç olma adına mücadelenin verileceği elektromobil ve  hidromobil kategorilerinde birinci olan takımlara 25.000 TL verilecek. Yarışlarda, takımlara 15.000 TL'ye değin 'Yerli Ürün Teşvik' , 'En İyi Teknik Tasarım' ve 'En İyi Görsel Tasarım' ödülleri de dağıtılacak.

Japonlar 10 Yaşında Çocuğa Benzeyen Robot Üretti

 • 10.8.2018 14:28:31
 • 0 Yorum
 • 1748

Japonya'nın Osaka Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hiroshi Ishiguro daha önce tıpkı bir insan gibi konuşup davranabilen Erica adlı robot tasarlamıştı. Ishiguro bu kez de 10 yaşındaki bir çocuğa benzeyen robot geliştirdi.

Ibuki adlı robotun gövdesinin 47 parçadan oluştuğu, 37 kilo ağırlığında ve 1 metre 20 santimetre uzunluğunda olduğu belirtildi. Ibuki'nin yüzü ve elleri bir çocuğun yüzünü andırsa da vücudunun geri kalan kısmı metalden oluşuyor. 

Ibuki'nin bir araştırma robotu olduğu ve gelecekte farklı uygulamalara konu olabileceği söyleniyor. 

Samsung Galaxy Note 9'un Türkiye Fiyatı Belli Oldu

 • 9.8.2018 13:20:12
 • 0 Yorum
 • 2092

Bugün Türkiye saati ile 18.00'da tanıtılacal olan Samsung Galaxy Note9 büyük bir merakla beklenirken, telefonun Türkiye satış fiyatı da sızdırıldı. MediaMarkt'ın internet sitesinde bugün telefonun Lavanta Moru modeli bir süreliğine satışta kaldı. 

Telefonun Lavanta modeli, MediaMart'ın sitesinde 6,499 TL olarak listelendi. Yine aynı sitede, telefonun Oykanus Mavisi ve Gece Siyahı seçenekleri mevcuttu. Tarih olarak çok net olmasa da 6 Eylül itibarı ile stoklarda olacağı bilgisi de paylaşıldı.

 

Media Markt, Teknosa'yı Satın Alıyor!

 • 8.8.2018 14:00:36
 • 0 Yorum
 • 1928

Alman teknoloji perakendecisi Media Markt, Türkiye'deki pozisyonunu güçlendirmek için Sabancı Holding'in sahibi olduğu bir diğer teknoloji perakendecisi Teknosa ile satın alma görüşmelerine başladı. 

Bloomberg'in haberine göre, Media Markt Teknosa'nın tüm hisselerini almak istiyor. İlk mağazasını 2007 Eylül ayında İstanbul Ümraniye'de açan MediaMarkt, 14 adedi İstanbul'da olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kayseri, Samsun, Malatya, Mersin, Konya, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'da toplam 45 mağazası ile hizmet veriyor.

Teknosa'nın ise toplam 210 mağazası bulunuyor. Haber sonrasında Teknosa'nın (TKNS) hisseleri gün içindeki 5,19 TL'den TSİ 16:30'da 5,48 TL'ye çıktı.

Mercedes'den Mükemmel Teknoloji

 • 6.8.2018 15:08:38
 • 0 Yorum
 • 1720

Mercedes LED ızgarası formundaki far tasarımını ilk olarak 2015’te F 015 adını taşıyan araştırma aracında göstermişti. Ancak şirketin yeni dijital ışıkları, LED ızgarasından  daha net ve açık bir aydınlatma vaat ediyor. HD kalitesinde aydınlatma sunan farlarda 1 milyondan fazla piksel bulunuyor ve sistem otomobilin önünün ne kadar aydınlatılacağını kontrol edilebiliyor. Farlarda parlaklık seviyesinin ayarlanmasında kullanılan sensörler bulunuyor. Bu sensörler sayesinde karşıdan gelenlerin gözlerinin ışıktan etkilenmesi engelleniyor. 

Mercedes’in akıllı far teknolojisinin bir diğer özelliği ise sürüş ve yol bilgilerini yol üzerine yansıtabilmesi. Örneğin, bakım çalışmalarının olduğu bir yolda giderken sürücülere hangi çizgide ilerlemeleri gerektiği konusunda yardım ediliyor. Öndeki araca yakın ve hızlı biçimde ilerlendiğinde ise yol üzerinde bir çarpışma uyarısı gösteriliyor. Mercedes Maybach S-Serisi otomobil satın alanlar, yılın ilk yarısında akıllı far teknolojisini taşıyan araçlarının keyfini sürmeye başlayabilecek. Mercedes’in ardından otomotiv sektörünün diğer önemli markalarının da benzer far teknolojileri sunması bekleniyor. 

Yazılım ile tam uyumlu çalıştığı için araç ve yol hakkındaki tüm verilere ulaşan ‘Digital Light’ teknolojisi, sürücüye önündeki araçla koruması gereken takip mesafesi, şeritten  çıkması halinde şeride geri dönmesi ya da şerit değiştirirken arkada ya da önde bulunan aracın uygun olmaması gibi konularda uyarılarda bulunuyor. Digital Light  teknolojisinin şu an için sürücülere gösterebileceği 10 farklı sembol bulunuyor. Bu sembollerin arasında yol çalışması, karlı yol, hız limiti ya da takip mesafesi gibi önemli uyarılar bulunuyor. 

İlk 5G'yi Üniversiteler Kullanacak

 • 31.7.2018 17:43:16
 • 0 Yorum
 • 1000

5G teknolojisinde dünyayla yarışabilmek için Bilgi Kurumu Teknolojileri (BTK) çalışmalarına Ankara'da üç üniversite de dahil oluyor. Hacettepe, Bilkent ve ODTÜ öğrencileri 5G Vadisi Açık Test Sahası'nda yeni teknolojiyi kullanacak ve üniversitelerin teknokentleri bu konuda çalışacak. Türkiye 2020 yılında dünyada 5G teknolojisine geçen birkaç ülke konumunda olmak istiyor.

5G teknolojisi, özellikle sunduğu hız ile dikkat çekiyor. Örneğin halihazırda kullanmaya devam ettiğimiz 3G, saniyede 28 Megabit hız sunuyor. Bu hız 4G'de 100 Megabit seviyesine ulaşmasına karşın, 4G'nin hızı 5G'nin yanına bile yaklaşamıyor. Zira 5G teknolojisinde 1000 Megabit üzerinde hızlara ulaşılıyor. Müthiş bir alt yapının gerektiği bu sistem ülkemize teknoloji anlamında önemli katkılar sağlayacak.

Tesla'nın İlk Telefonun Görüntüleri Sızdırıldı!

 • 30.7.2018 14:03:10
 • 0 Yorum
 • 1016

Teknolojik birçok gelişmesiyle adından sürekli bahsettiren ve her geçen gün yeni haberleri beklenen Tesla Şirketi'nin ilk telefonunun görüntüleri gizlice basına sızdırıldı. 'Tesla Quadra' adı verilen modelin ilk görüntüleri basına sızdırıldıktan sonra telefonlar hakkında ilk yorumlar yapılmaya başlandı. Telefonun yan ve alt taraflarında çok ince çerçevelerin bulunacağı bariz belli olan modelde, ince bir çentik kullanılmış. Ön ve arka taraflarının fotoğraflarının sızdırılması dolayısıyla arka tarafında çift kamera kullanılacağı tahmin ediliyor. Altında bulunan büyük boşluktan ise büyükçe bir hoparlörün kullanılacağı da ayrıca düşünülenler arasında.  Yeni telefon modeline  ait görüntülere ilişkin ise Tesla'dan herhangi resmi bir açıklama yapılmadı.

Yazılım Projeleri

 • 28.7.2018 11:58:30
 • 0 Yorum
 • 1029

Hayatımızın her alanına kısa bir zaman içerisinde adepte olarak vazgeçilmezlerimiz arasında yerini alan teknolojik cihazların oluşma sürecini hiç merak ettik mi acaba?  Kullandığımız bilgisayarların işletim sistemleri, tabletlermimizin arayüzleri, mobil cihazlarımızın sürüm seviyeleri vs hepsi bir veya daha fazla yazılım dilleriyle oluşturulmuştur. Yazılım Projeleri bu bahsettiğimiz dillerin başında geliyor desek abartmış sayılmayız. Şuan bilgisayarlarımızda kullandığımız işletim sistemlerinin geneli C++ diliyle oluşturulmuştur. Bu dil pek çok programlama dilinin oluşum sürecinin atası olarak da kabul edilir. Daha sonraları oluşturulan bilgisayar masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar ve oyunlar ve yine dünya üzerinde ençok kullanılan yazılım sistemlerinin temelinde olan C# programlama dili yatmaktadır. Bunların dışında günlük hayatta hemen her alanda kullanılabilecek olan Yazılım Projeleri de mevcuttur. 


Kütüphane otomasyonundan Kreş Takip otomasyonuna, Stok Kontrol otomasyonundan Avukatlık otomasyonuna, Yurt otomasyonundan Hastahane otomasyonuna kadar hayatımızın hemen hemen her alanına uygun projeler tasarlanabilir. Bu sistemler alanında uzmanlaşmış kişilerin elinden oluşturulunca sürekliliği ve kalitesiyle uzun yıllar kullanılabilir.DWT olarak bizler de Yazılım Projeleri ni Veritabanı ile oluşturarak kullanıcıların hizmetine sunmaktayız. Daha detaylı bilgi için sitemizin İleitişim kısmını ziyaret edebilir yada telefonlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. C dilleri, Jawa dili, Python dili ve WEB tabanlı bütün dillerle oluşturulmuş Yazılım ile alakalı tüm projelere ve sistemlere ulaşabilirsiniz.

Xiaomi Çocuklara Özel Saatler Üretti

 • 27.7.2018 17:34:39
 • 0 Yorum
 • 1125

Çin merkezli olan ve piyasaya hızlı bir giriş yapam Xiaomi Şirketi çocuklar için özel olan 4G akıllı 'Mi Bunny Watch 3' saatini piyasaya çıkardı. Özellikler çocuklar için tasarlanan bu saat, çocukların özel isteklerini yerine getirmek için tasarlandı.  2.5D Gorilla Glass’a sahip olan Mi Bunny Watch 3’ün 1.41 inç boyutunda AMOLED ekranı var ve sadece 51 gram ağırlığında olarak çocuklara özel boyutlarda tasarlandı. Ailelerin de sevinmesi için GPS özelliğine yeni sistemler geliştirem şirket, bu alanda önemli işlere imza attıklarını dünyaya bir kez daha kanıtladı.

Bağlantı konusunda ise Mi Bunny Watch 3, kullanıcılara birden fazla seçenek sunuyor. 4G LTE, WiFi, GPS ile birlikte A-GPS ve BeiDou bağlantılarını da destekliyor. Akıllı saate eğer bir nano SIM yerleştirirseniz, çocuğunuz bir akıllı telefon taşımaya ihtiyaç duymadan anne ve babasıyla iletişim kurabilir. Hatta 4G ağı sayesinde onlara sesli mesaj bile gönderebilir. 2 megapiksellik HD kameraya sahip olan Mi Bunny Watch 3, video ve fotoğraf çekebildiği gibi çeşitli objeleri tanımlayarak çocukların öğrenmesine katkıda bulunuyor. Modelin alarm, ses asistanı ve müzik oynatıcı gibi özellikleri var. Ürünün olumsuz yönü ise 30 saatlik sarj süresine ihtiyaç duyması. Çocukları mutlu eden renklerin kullanıldığı saatte istenilen hemen her özellik bulunuyor. İlerleyen zamanlarda aileler için önemli ihtiyaçlar arasında olacak olan bu saat şimdiden gözleri üzerinde topladı.

Facebook Güvenliği Arttırıyor!

 • 24.5.2018 15:17:32
 • 0 Yorum
 • 1131

Facebook, güvenlik sistemin geliştirerek doğrulama seçeneklerini ve giriş özelliklerini attırma yoluna gidiyor. Sosyal ağ artık ekstra güvenlik için kullanıcılardan telefon numaralarını talep etmeyecek.Milyonlarca kullanıcısı olan bu sosyal ağda güvenlik önlemlerinizi arttırabilmeniz amacıyla ise ayarlar kısmından 'Ayarlar ve Giriş' sekmesine tıklayarak uygulama girişlerinizdeki güvenlik önlemlerinizi kolaylıkla halledebileceksiniz.

Dünyanın en büyük sosyal ağı, hesabını iki adımlı doğrulama sistemiyle korunaklı hale getirmek isteyen kullanıcıları telefon numaralarını paylaşmaya zorlamayacak.
Geçmiş dönemleride haklarında çıkan skandallara bir an önce çözüm getirebilmeyi amaçlayan  Facebook cephesi bugün duyurmuş olduğu güvenlik sistemi haberiyle ilgili, Duo Security ve Google Authenticator gibi uygulamarın mantığıyla hareket edileceğini de ifade ediyorlar.

Burdan da anlaşıyor ki üçüncü taraf uygulamaları facebook  cephesinde ve onu kullanlar tarafından bir hayli sevilecek.

 

Deniz Kuvvetleri F-35B Uçakları Geliyor!

 • 23.5.2018 14:57:34
 • 0 Yorum
 • 1238

Ülkemiz deniz  kuvvetleri komutanlığı için yepyeni bir adım geliyor. Genelkurmay Başkanlığına bir yazı yazarak Helikopterli Çıkarma Gemisi (Landing Helicopter Dock/LHD) TCG ANADOLU’nun ikizi TCG Trakya’nın yeni bir denzi nazırlığı planlama programı kapsamında da hızlı bir adım attığını da ifadesinde aktarmış oldu. Kuvvet bu kapsamda ise programda sunmuş olduğu belli başlı gelirleri ve onların da maliyet oranlarını değerlendirdi.


Programın ikinci aşamasını TCG Trakya gemisinde bir toplantı ile uçaklara dair yeni bir yaptırım ya da kazanım elde edilip edilemeyeceğine dair bilgiler vermeyi planlıyorlar. F-35B uçaklarına taleplerini de kendi içinde planlayacak bir özelliğe de sahip olacaklarını vurguluyorlar.


Henüz resmen ABDden talep edilmese de Kuvvet uçak tedarikinde LHD başına 16 uçak planlıyor. Bazı sınıflara mensup olan uçakların da performansları baz alındığında onlar için oldukça yüksek bir talep isteniyor ve bu kapsamda bazı kritik hedefler belirleniyor. Bu kapsamda diğer bir seçenek olaraak ise Türkiye F-35B uçaklardan da sağlayacağı tüm uçak adetlerini de satmayı planladığını da açık bir biçimde ifade ediyor.Bunlar için oldukça büyük bir yatırım yapıldığına dair ise elimizde bu konuya dair bir yeni bilgi de mevcut.

Sinem Özdemir

Google Duo, Android İle ekran Paylaşımına Çözüm Buluyor!

 • 22.5.2018 13:49:33
 • 0 Yorum
 • 1201

Google Duo video sohbet uygulaması, özellikle android telefonu olan ve tam anlamıyla teknolojiye hakim olmadığı için onları kullanmakta oldukça zorlanan kişiler için karşı tarafta yönlendirdikleri kişilere de destek sağlayabilmek amacıyla yeni bir dönem başlatmayı planlıyor.Bu kapsamda ise bu uygulama işlemi artık android telefonunu kullanmakta zorlanan kişiler için daha kolay hale gelecek karşıdaki kişi telefona müdahale etmeden de yönlendirme yapabilecek.


Google video sohbet uygulaması Duo’ya Android kullanıcıları için ekran paylaşma özelliği getirdi. Bu özelliği kullanabilmek için ekrandaki paylaşım ikonuna tıklandığı anda kullanıcılarla çok hızlı bir şekilde ekran özelliklerini paylaşmak ise oldukça kolay bir hale gelmeye başlıyor.Bu noktada bu uygulama aslında insanlara oldukça avantajlı imkanlar da sağlayabilecek bir hale geliyor.


Ekran paylaşma ikonuna tıklandığında, kullanıcılar Duo’nun ekranlarını olduğu gibi karşıdaki kullanıcıyla paylaşacağına dair bir uyarıyla karşılaşıyor.Size bir seçenek sunuluyor o seçeneği onayladığınız takdirde ise karşı taraf telefonunuza müdahale etmeden sizlere yönlendirme yapabiliyor.
 
Kullanıcılar bağlandıkları ekranda uzaktan herhangi bir işlem yapamıyor.Teknik desteği ve nerelere basması gerektiğini kullanıcı belirlemiş oluyor yani siz o özelliklere karışmamış oluyorsunuz.Bu noktada size oldukça faydalı bir videolu destek uygulaması olacağını da belirtmemiz gerekiyor.

Sinem Özdemir

Türk Savunma Sanayi Ürünlerimiz Kazakistan Sergisinde!

 • 21.5.2018 13:15:02
 • 0 Yorum
 • 1262

Bu aralar savunma sanayi konusunda ülkece yepyeni bir adıma doğru koşuyoruz.Ülkemiz adına üretilen makinalara baktığımız zaman karşımıza çıkan birçok seçenek var bunları düşündüğümüzde ise sıralayacak olursak;


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ , İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA, Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri T129 ATAK, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, Milli Muharip Uçak ve T625 Genel Maksat Helikopteri gibi bir çok alana ait üretmiş olduğumuz uçaklarda Kazakistan'da bir sergide düzenlenecektir.Kazakistan 'da etkinlik kapsamında üretmiş olduğumuz her türlü aracın maket şeklindeki profilleri de tanıtılacak.Sergiyi ziyarete gelen teknolojiseverler de Türkiye'den gönderilen uçakları da sergileyecak olmayı isteyecekler.


TAI, bizim diğer bir teknoloji pazar yerimiz olan türk kardeş ülkemizde ANKA ve HÜRKUŞ gibi hava araçları ve kendi özgün üretimlerimiz de sergilenmiş olacak bu anlamda da baktığınız zaman sizlere de en iyi atmanızı da sağlamaya imkanlar tanıyabilecek yepyeni adımları da beraberinde atmış oldukları için savunma sanayinin en iyisi olduklarını da kanıtlıyorlar.Bizde Türk Savunma Sanayisi özgün üretimlerinini tüm dünyada büyük bir üne kavuşmasını temenni ediyoruz.

Sinem Özdemir

 

Apple'dan Derinlik Algılama ve 3 Boyutlu Haritalandırma!

 • 4.5.2018 16:13:54
 • 0 Yorum
 • 1206

Son zamanların teknoloji devlerinden bir tanesi haline gelmiş olan Apple daha ileri boyut bir çalışma gerçekleştirerek derinlik algılama ve 3 boyutlu haritalandırma sistemleri geliştirmeyi hedefliyor.Böylece gerçeklik seviyesini olabildiğince üst seviyelere taşıyarak en iyisini yapabileceklerini de vurgulamış oluyor.Bazı noktalarda ışığın farklı geliş açıları da yansıtılıyor.

Derinlik algılama ve üç boyutlu haritalandırma, günümüz popüler teknolojileri olan sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik için büyük önem taşımaktadır ve Apple da bu konuda rakiplerinin gerisinde kalmak istemiyor.

Üzerinde uzun bir süere çalışılan bu teknoloji için patent alınmış durumda.ayrıca ışığın geliş açısına göre de ortamın onlara ne kadar verim gerektireceği hesplanarak belli bir seviyede güneş açısına ulaşabilmeleri de kolay hale gelmiş olan tarama motorlarının lisansını kendi üstlerine aldılar.

Sinem Özdemir

Xiaomi Mağazasından Hong Kong Borsasından Halka Arz!

 • 3.5.2018 16:52:45
 • 0 Yorum
 • 1207

Akıllı telefon ve bağlantılı cihaz üreticisi Xiaomi, Hong Kong Borsası’na halk arz başvurusunda bulundu.
Beijing merkezli Xiaomi’nin pazarlama gelirlerini yükselmek amacıyla bu arz sonrasında 100 milyar dolar geri dönüş sağlayabileceğini de belirtiyor.


 
Reuters’a konuşan kaynaklar tarafından ortaya atılan bu hedefler tutturulursa, Xiaomi dört yılın ardından Çin teknoloji ekosisteminin en büyük halka arzını gerçekleştirmiş olacak. Daha önce e-ticaret konusunda oldukça ileri bir potansiyel elde etmiş olan mağazardan bir tanesi olan Alibaba ile bir halka arz gerçekleştirilmiş ve oldukça yüksek rakamlar elde edilmişti.


Xiaomi geçtiğimiz yıl 114,62 milyar yuan (18 milyar dolar) gelir ederek, bir önceki yılın gelirlerini yüzde 67,5 artırmıştı.
İnternet ve teknoloji dünyasına ait birçok ürün icat eden ve bunu insanlara satan mağaza en çok kar ettikleri alanlarında internet servisi sağlayacı toplulukları olduğunu da belirtiyorlar.Bu yüzden bakıldığında bu mağaza belki de bu halka arz adımının sonrasında da dünyanın en büyük mağazası olacağını da ifade ediyor.

Sinem Özdemir

Apple Watch Hayat Kurtardı

 • 2.5.2018 17:19:49
 • 0 Yorum
 • 1216

Apple Watch bu sefer inanılmaz bir olaya vesile oldu ve bir genç kızın hayatını kurtardı.
ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleşen olayda Apple Watch, doğru zamanda alarma geçerek 18 yaşındaki bir gencin hayatını kurtardı.


Yıllardır kronik bir böbrek hastalığından muzdarip olan Deanna Recktenwald,koluna taktığı apple watch uygulamasından uyarı aldı ve kalp atışının yüksek olduğunu farkederek hastaneye koştu.Ailesi tarafından hemen bir kliniğe götürülen genç kızın durumunun acil olduğu görüldü.Hastaneye gittiğinde böbreklerinin yüzde 20 işlevselliğini kaybedeceğini de öğrenen hasta gelecekte nakil olacağını öğrendi.Daha öncesinde de bir çok kişinin hayatını kurtamıştı.


Bunun üzerine annesi bir mektup ile kızının hayatını kurtardıklarını belirleterek Apple Watch ailesine bir mektup yazdı ve şirketten de geri dönüş gecikmedi onlarda oldukça mutlu olduklarını da ifade ettiler.Bizde bu saatlare performanslarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Sinem Özdemir
 

Blue Origin'in SpaceX'in Falcon 9'una Roketi Testi Geçti!

 • 30.4.2018 15:48:51
 • 0 Yorum
 • 1122

Blue Origin roketi için yapılan test çalışması başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu roket ile belki de gelecek yıllarda uzaya gitmek öyle kolaylaşcak ki insanlar tatil için uzay yerlerini tercih edecek hale gelecekler.


Son dönemde uzay şirketleri arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Yani son zamanlarda oldukça gözde bir hal alan uazya yolculuk ve turizmin canlanması ile artık adeta bşr yarış başladı.Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Jeff Bezos da uzay şirketi Blue Origin ile bu alanda yarış edenler arasında yer alıyor.


 
Şirket, yeniden kullanılabilir özellikteki New Shepard isimli roketini uzaya gönderdi. Yine heyecenlı bir canlı yayın ile dikkatşeri üzerine çeken şirketin roketi yaklaşık 106 km ye kadar yukarı çıkabilmeyi başardı.İlk 20 saniyenin sonunda Crew Capsule’u serbest bırakan roket, dünyaya dikey bir şekilde iniş yapmayı başardı.Yapılan test sırasında roket hızı oldukça yüksek bir seviyeye ulaşarak adeta bir üstün seviyeye ulaşabilmiş olduklarını da kanıtlamış oldu diyebiliriz.

Sinem özdemir

Twitter Haberler Kısmı Değişiyor!

 • 30.4.2018 15:45:45
 • 0 Yorum
 • 1070

Özellikle son zamanlarda çok konuşulan Twitter'in yeni özelliğini inceleyelim.
Popüler mikroblog sitesi Twitter’ın uygulaması, geçtiğimiz yıllarda App Store ve Google Play Store‘da sosyal medya kategorisinden haberler kategorisine taşınmıştı. Sizler bu uygulama sitesi üzerinde herhengi bir haberin url'sini paylaştığınız an da haberin ilk ön izlemesi de diğer takipçilerinize ulaşmayı da becerebiliyor.Twitter’ın iOS ve Android için yayınladığı son güncelleme ile kullanıma sunulan bu özelliğin, haberleri ön plana çıkarmak için yapıldığı açıkça görünüyor.Attığı son adımlar ile bakıldığında belki de sosyal medya ağları arasında en iyi haber platformu haline dönüşebilecek yeni bir proje ile geliyor.

 Dünya’da yaşanan ancak bazı sebeplerden dolayı kaleme alınmayan haberlere anında ulaşım imkanı sunan Twitter’ın, önünde büyük bir engel bulunuyor.
 Tabi aslında bu uygulamayı gerşye çeken daha doğrusu bizle haber konusunda kaliteli bir hizmet vermemesini sğlayan yine yalan habarler öyleki bunların hiçbirinin önüne geçemiyoruz.

Özellikle insanların akıllarını bulandırmak için kullanılanbu haberler oldukça sıkıntı yaratmaya da yeterli olabiliyor bu yüzden bunnların önüne geçebilmek için milyolarca takipçisi olan sosyla medya devinden henüz bir atılım gelmedi.

Sinem özdemir

OnePlus 6 Tasarımları Geliyor!

 • 27.4.2018 17:30:30
 • 0 Yorum
 • 1109

Tüm kullanıcıları arasında oldukça heyecenle beklenen telefon modeli sonunda geliyor peki hangi özellikleri taşıyor ve bizlere ne gib avantajları var?

Fiyat  performans konusunda rekabetçi ürünleri ile sektörde amiral gemisi katili olarak tanınan OnePlus’ın yeni amiral gemisi OnePlus 6 heyecanla beklenirlen, sızdırılan bir görsel sayesinde Oneplus 6 tasarımı tamamen gözler önüne serildi.


Geçen sezonlarda modelleri üzerine baktığınız anda ise diğer modellerinden de farkı olmadığı bunların da estetik yönden pek beğenilmediği de konuşuluyor.
OnePlus 6 tasarımı ile dikkat çekmeyi başarıyor.


OnePlus 6’nın 6.3 inç büyüklüğündeki çentikli ekranına yan kısımlarda ve altta yer alan küçük çerçeve eşlik ediyor.Dizaynın diğer kısmına bakıldığında ise ortaya çıkan farklı bir özellik ise çift cam ve arka kamera kısmının da oldukça iyi bir biçimde aktarılacağını da anlatmaya başlıyor.

Sinem Özdemir

Rüyalarımızı Kontrol Altında Tutan Teknolojiler!

 • 27.4.2018 17:27:56
 • 0 Yorum
 • 1126

Her gece uykumuzda hipnogogia olarak bilinen bir aşamadan geçeriz. Bizle bazen farkında olmadan bilinçaltımızın biz yönetebilmesinin de etkisini hissetmeye ve anlamaya çalışırız.Uyku durumu olarak bile ifade edilmekte zorlanan bu durumun yaratıcılığı etkilediğini düşünen MIT araştırmacıları, yaratıcılığınızı artırmak için süreyi uzatmanın bir yolunu buldular.


Bu hormonal değişimi incelediğiniz zaman ortaya başka bir belirti çıktığını da söylüyor olmak mümkün. Uyku ile uyanıklık arasında kaldığınız bu durumda, gerçekle karışık halüsinasyonlar veya mikro rüyaları deneyimlemiş olabilirsiniz. Özellikle günün belli saatlerinde geçirmiş olduğunuz uyku seansları baz alındığında bizi zor durumda bırakmış olduklarını da anlayabilmemiz için yeterli bir sebep ortaya çıkmış oluyor.

Öyle ki durum hakkında anlatılan en akılda kalıcı örneklerden biri ülü bir bilim adamının durumudur.Rüyaları kontrol altında tutabilmek amacıyla da bunları göz önünde bulundurabileceğimizi de belirterek bunların teknolojimizi de hızla ilerletecek bu yeni teknolojiyi mutlaka denemeliyiz.

Sinem Özdemir

Amazon’dan Yeni İnternet Tarayıcısı!

 • 18.4.2018 18:16:44
 • 0 Yorum
 • 1129

Amazon tüm Dünya'da en çok bilinen şirketlerden bir tanesi ve ticaret konusunda da ülkemize girmeye çalışması ile tanınıyor Şimdi geliştirmiş oldukları yeni bir teknolji kapsamında android işletim sistemleri olan telefonlar için sanal mağazalarda paylaşılan bir tarayıcı ile artık oradan dağtım yapılacak ve uygulama indirilecek. Boyutu ile oldukça az yer kaplayan bu tarayıcı, gizlilik ve veri tasarruf modları ile ön plana çıkıyor.Kullanıcıları arasında çok sevileceği konuşuluyor.


Depolama alanı ve veri tüketimini en düşük seviyede kullanmayı hedefleyen bu tarayıcı, sadece 2 MB büyüklüğünde yer kaplıyor.Bu yüzden telefonlarınızda gereksi yere ram harcamamış oluyorsunuz.Telefonunuzun çalışma sistemini etkilemiyor. Şimdilik sadece Hindistan’da kullanıma sunulan Internet: fast, lite, and private isimli tarayıcı, Android 5.0 ve üzeri cihazlarda çalışıyor.
 

 
Lite yapısı ile bir çok otomatik özelliği de destekleyebilecek nitelikle güvenlik oldukça önemseniyor ve herşey kontrol altında tutulmaya çalışılıyr diyebiliriz.Tabi tarayıcının kullanımında henüz bir optimize sistemi mevcut değil bunları yaparken internetinizin hızlı olup olmaması da önemli bir etki arz etmekte diyebiliriz. İnternet hızları yavaş gelişmekte olan ülkeler için geliştirilen bu tarayıcı henüz ülkemizde kullanılmıyor.
 

Sinem Özdemir

ULAK Bugün Göreve Başlıyor!

 • 18.4.2018 18:14:52
 • 0 Yorum
 • 1077

Bugün itibariyle Türkiye'ye teknoloji alanında oldukça yarar sağlacak olan ULAK baz istasyonumuzun yapılmasınndan sonra ilk işlemleri de hızlı bir biçimde gerçekleştirildi.

Türkiye'de, artan iletişim ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte uçtan uca, sürdürülebilir ve güvenilir iletişim altyapılarına yönelik ürün ve teknolojilerin yurt içi olanaklarla geliştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülüyor.
 

Bu yönde atılmış olan ilk adımlar ile beraber ülkemizde baz istasyon teknolojilerinin ilk temelleri atılmış oldu ve açıldı.
 Aselsan tarafından yoğun bir çalışma sonrasında gerçekleştirilmiş olan projeden Türkiye'nin de büyük bir gelir elde etmesi planlanıyor.


 
Böylece Türkiye'de ilk kez 4. nesil teknolojiye sahip baz istasyonu, yurt içi imkanlarla hem yazılım hem de donanım bileşenleriyle geliştirilerek telekom ve mobil operatörlerinin kullanımına sunuldu. Ulak kapsamında gerçekleştirilmiş projelerde genel anlamda hem ülkeye savunma açısından büyük yarar sağlamaya çalışacak hem de bu sanayi dalında daha hızlı bir gelişim elde etmiş olacağız diyebilmemiz de mümkün hale gelebilsin.


 
Türkiye'nin haberleşmedeki dışa bağımlılığını azaltacak ULAK'ın ülke ekonomisine 5 milyar dolardan fazla katkı sağlaması bekleniyor. Ülkeye ihracat kapsamında ve ekonomik açısından büyük bir gelir elde edebilmesi de mümkün olabilecek hale geleceklerdir.Bu yüzden daha canlandırıcı potikalar uygulanmak isteniyor.Ülke çapında başlatılan ARGE çalışmaları kapsamında bu alandaki bütün çalışmaların hız kazandıkları da ortaya çıkabilmiş oluyor.Bizlerde bu alanlarda yapmış olduğumuz teknoojilerin de yakından takip edilmesiniz isteriz.

Sinem Özdemir

Gmail'den Yeni Değişiklik Uyarısı!

 • 13.4.2018 21:23:19
 • 0 Yorum
 • 1092

Google, G Suite müşterilerine gönderdiği bir epostada firmanın yenilenmiş bir Gmail üzerinde çalıştığını söyledi.
 Tabi bu güncelleme sonrasında aynı zamanda içeriklerinde değişeceği konuşuluyor.Yani hem tasarımsal görsellik açısından hem de işlevsel bakımdan farkını ortaya koyabilecek potansiyelde olduğunu da söyleyebiliriz.

İlk olarak Outlook kullanıcılarının seveceği bir yenilik var.Takvim özelliği bir çok yönden postalar yani gmail ile bütün olarak çalışmaya ve tarihli birmesaj hizmeti sunmaya hazırlanıyor.


Geç yada erken atabildim derdiniz kalmayacak bazı mesajlarınızı bir kaç gün erteleyebilecek bazılarını ise değiştirebilecek hale geleceksiniz. Gmail'i Android'de
 veya iPhone'da kullananların bildiği akıllı cevaplar, artık gmail.com üzerinden de ulaşılabilecek.


 
Ayrıca internetiniz olmadığı yani çevrimdışı olduğunuzda dahi postalarınızı depolayabilme özelliğine mümkün mertebe sahip olabilmiş potansiyele gelmiş olacaksınız.

 Yeni tasarımla ilgili bir görüntü, henüz paylaşılmadı.Fakat bizler nasıl bir uygulama ve nasıl farklı bir arayüz ile karşılacağımızı tam bilemiyoruz umarım kullanıcılar için yararlı olabilecek bir tasarım seçeneği sunarak geri dönerler.

Sinem Özdemir

ARI ile Güvenlik Hatsafhada!

 • 13.4.2018 21:17:49
 • 0 Yorum
 • 1105

ASELSAN şirketinin tasrlamış ve üretmiş olduğu ARI, çift kamera yani hem gece hemde gündüz çalışan teknolojisi sayesinde bir hayli güzel imkanlar sunabilmeyi de başarabiliyor.Otomatik özellikleri sayesinde günün her saatinde güvenlik en yüksek seviyeye çıkarılmış.
 Milli imkanlarla üretilen Arı'yı kullanan personeller özel eğitim alıyor.En iyi hava araçlarından biri olacak olan arı havada sabit kalarak bir çok yönden gizli görüntüler alabilmeyi de becerebiliyor.

Havada 2 saat kalması ve menzilinin 15 km olması sebebiyle karakol ve üs bölgelerinin korunmasında da önemli rol oynuyor.ARI-1T Döner Kanatlı Mini İnsansız Uçan Sistem her türlü keşif ve gözetleme görevlerini başarıyla yerine getirebilen, 


askeri standart­larda bir sistemdir.Genlde başarağı görevlerin önecesinde ve sonrasında daima göreve hazır bir şekilde beklemekte. Yaklaşık 15 km ye kadar uzak ölçümlerlerle yer kotrol sistemini de hızlı bir şekilde geçebiliyor. ARI-1T Sistemi 2 adet Hava Platformu, 1 adet Taşınabilir Yer Kontrol İstasyonu ve 1 adet Yer Veri Linki Sisteminden oluşmakta. 
Tamamen otonom görev yapan sistemde Döner Kanatlı Hava platformu düz uçuşun yanı sıra dikey kalkış ve iniş yapma, askıda kalabilme özelliğine sahip olup deniz seviyesinden 10.000 ft irtifaya kadar görev yapabilmekte. 
Ayrıca her türlü hava koşulunu gözetmeksinizin alçalış ve yükseliş hareketlerini de kontrol altında tutabilmekte üstün bir performansa sahip olan bu aracın ülkemize güvenlik açısından oldukça yararlı olacağını da düşünmekteyiz.

Sinem  Özdemir

Wordpress İle Oluşturmuş Olduğunuz Sitelere Nasıl Güvenlik Sağlarsınız!

 • 11.4.2018 14:26:47
 • 0 Yorum
 • 1090

Gün geçtikçe gelişen ve öğrenen insanlar kendilerine rakip olarak gördükleri kişilerin web sitelerine saldırılar yaparak bazı açıklar elde etmeye çalışmaktadır.Genelde internet dünyası oldukça güvensiz yerler olduğundan dolayı bu tür sorunlarla karşılaşmamızda olası olabiliyor.

Gelelim internet dünyasında sıkça karşılaşmış olduğumuz güvenlik açıklarına.Bu açıkları aslında sitemizi kodlarken dahi kapatabilmemiz mümkün oluyor yarattığımız eklentiler ile bunları olabildiğince profesyonel bir biçimde yapabilirz.

Örneğin sitenizde hosting açığı, eklenti açığı veya temanıza sonradan eklenen bir kod açığı ile sitenize sızan kişiler tüm içeriğinizi silebilir veya sizin haberiniz olmadan kendi sitenize bağlantılar vererek sizin emeğinizle kendi sitesini arama motorlarında üst sıralara bile taşıyabilir.Tabi internet üzerinde sitelerinizin açıklarını kapatmaya çalışacağınız bazı kodlar sizin sitenizi google arama motorları sonuçlarından tamamen silebilir.


WordPress'te en önemli dosya wp-config.php dosyasıdır. Genelde internet saldırganların en çok sevdiği duurmlardan bir tanesi sizin veritabanınıza hılı bir biçimde erişebilmenin yolarını aramış olmalarıdır.Bu bilgilerin başka birinin ele geçirmesi tüm veritabanını ortadan kaldırabilmesi anlamına gelir. Bu duurm ortaya çıktığı anda eğer siz belli önlemleri daha öncesinde almaış iseniz site çökecek yada fire verecektir.Bu yüzden yazmış ve hazırlamış olduğunuz siterin güvenliğini mümkün olduğunca sağlamaya çalışın.

Sinem Özdemir

Play Store Lite ve Go Sürümlerini Önermeye Başladı Bile!

 • 2.4.2018 18:05:13
 • 0 Yorum
 • 1128

Google, geçtiğimiz aylarda Android Go platformunu duyurmuştu. Bu sürümle gelen uygulamalar daha çok donanımsal olarak çok yeterli olmayan telefonlarda çalışıyordu. Android’in uygulama mağazası Play Store üzerinde kendini yavaş yavaş göstermeye başlayan Go uygulamaları için bugün yeni bir adım atıldı.

Mağaza uygulamaların  iki ayrı sürümünü önermeye başladı bile.Mesela Facebook uygulamasını yüklemek isteyen ancak donanımı yeterli olmayan bir android telefonu olan kullanıcılara Facebook’un Lite uygulaması öneriliyor. YouTube uygulamasında ise; uygulamanın Go sürümü bulunduğu için direkt olarak YouTube Go uygulaması öneriler kısmında çıkmaya başladı bile.


 
Bu yeni gelen sürümlerle kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlanacak?
 
Play Store’daki uygulamaların Lite sürümleri, ana uygulamaya göre daha az yer kaplıyor. Ayrıca telefonunuz yavaşlamıyor ve ram açısından belli bir alanı serbest bırakarak etelefonunuzdaki kasılmaları önlüyor. Ancak isminden de anlaşılacağı gibi Lite sürümlerde bazı özelliklerden kullanıcılar mahrum bırakılıyor. Yine uygulamalara bakacak olursk facebook, youtube gibi uygulamalar için düşük KB'li hizmet vererek onların daha iyi deneyimlere sahip olmasını amaçlıyor.

Sinem Özdemir

NASA'nın Aracı InSight'den Gezegen Araştırma

 • 2.4.2018 18:03:13
 • 0 Yorum
 • 1114

NASA'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni keşif aracı InSight, yaklaşık olarak bir ay sonra yola çıkacak.Mars gezegende ulaştığında farklı yaşam buurguları hakkında bilgi getirecek.

Büyük bir heyecen ile uzaya gönderilmesi gereken  InSight, hazırlanmış durumda ve 5 mayıs tarihinde fırlatılacağına dair burgular da var. InSight'ın görevi ise NASA'lı bilim insanlarına göre 'Kızıl gezegene dair 4,5 milyar yıllık bir 'check-up' yapmak. Aslında InSight'ın üç ana görevi var; gezegenin sıcaklığını ölçmek, boyutunu hesaplamak ve gezegende gerçekleşen depremleri araştırmak.

Hesaplamalara göre kasım ayı gibi gezegene ulaşacak.Bu araç için milyon dolarlar harcandığı da konuşuluyor.Görevin ve yolculuğun en zorlu kısmının ise gezegene iniş anı olacağı düşünülüyor çünkü saatte 20.000 km hızla ilerleyen aracın yalnızca 7 dakikada saatte 8 km hıza düşmesi gerekiyor. İçerisinde otomatik acil durumlarda açılabilecek bir paraşütü olacak.


InSight,araç haraket etmeyecek ve belli bir noktadan çekim yaparak devam edecek.Elde edeceği verilerin ise dünyamızın yapısına ve onu anlamaya dair de önemli bilgiler vereceği tahmin ediliyor. Araç önce gezegenin sert yüzeyinden yani en üst tabakasından başlayarak aşağı doğru araştırmasını gerçekleştirecek.Böylelikle ilerledikçe keşifini sürdürmeye devam edecek ve gezegen hakkında bilgiler toplamaya başlayacak.

Sinem Özdemir

SPK 17 Siteyi Kullanıma Kapatıyor!

 • 31.3.2018 11:41:51
 • 0 Yorum
 • 1083

SPK, izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen 17 internet sitesi mahkemece belli bir karar verilerek hukuksal süreçler başlatılmış olacak.Kurum bu sitelerin yapmıiş oldukları yasak konusunda bir haylii ciddi önlemler alacaklarını da belirttiler.


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK),izinsiz belirli forex işlem durumlarına karışmış olan siteleri yasağı çiğnediklerinden dolayı kapatmak için işlemlere başladı bile.
SPK'nın haftalık bülteninde konu ile ilgili yer alan bilgilere göre Kurul, izinsiz işlem gerçekleştirdiği belirlenen ;

xtrade.com, anadoluforex.com, capmbeu.com, Karkapital.com, trade360.com, yatirimfx.com, markets53.com, cryptofx500.com, liberalfx.com, klasfx13.com, fbs-turkey.com, galafx3.com, lp.galafx3.com, avatradeturkish.com, adminmarkets2.com, limitforex4.com ve forekstur.com sitelerine erişim engeli için harekete geçti.Hukuki işlerilerin başlatılmasının ardından ilk adım atılmış oldu.Bu siteler artık kullanılmayacak.

Sinem Özdemir

Çin'de Sivrisineklere Çözüm Bulunuyor!

 • 30.3.2018 21:54:10
 • 0 Yorum
 • 1134

Çinli bilim adamlarının sineklerin hareketleri, yaşam alanları, sıtma, zika gibi virüsleri yayarak bir çok insanın hayatını tehlikeye atması nedeniyle bir teknoloji üretilrek konuya çözüm bulunmaya çalışıldı.
Çin gazetesinden edinidiğimiz bilgilere göre Çinli bilim adamların yaklaşık iki kilometre mesafedeki sivrisineğin hareketini, yönünü ve kanat çırpışını tespit edecek bir askeri radar teknolojisi üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Ortalam her  yıl bir milyon  insanın ölümüne sebep olabiliyorlar.

Pekin Teknoloji Enstitüsünde  bu canlıların haraketlerini gözlemleyen bilim insanları dünyada ölümlerin önüne geçebilmek adına ve zarar gören insan sayısının bir hayli fazla olmasından dolayı askeri radarlı sistem geliştirerek önlem almaya çalıştılar.

Geliştirilen bu radar elektron dalgaları yayarak bunu sineklere ulaştırıyor. Sineklere çarparak, sisteme geri dönen dalgalarla gelen veriler yüksek performanslı bilgisayarlarda  işlenerek, sivrisineğin türü, cinsiyeti, uçma derecesi, kan emici özelliğe sahip olup olmadığını anlayabiliyor.

Sinem  Özdemir

Google Haritalara Dil Desteği!

 • 30.3.2018 21:48:55
 • 0 Yorum
 • 1087

Arama motorlarının  en iyisi olan teknoloji devi google yeni güncelemesi ile tüm dillere destek verebilecek.Gelişen ve değişen teknolojiye her alanda ayak uydurabilmeyi becerebilmiş olan google  bu seferde farklı dillerde harita hizmeti vermek ve kullanıcılara daha iyi deneyimler yaşatabilmek adına kollarını sıvadı.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre Türkçe, Güney Afrika Hollanda lehçesi, Danca, Filiğin dili, İbranice, İzlandaca, Moğolca, Sırpça, Savahili, Slovakça, ve Vietnam dilininde bulunduğu toplamda 39 dil seçeneği eklendi.

Tüm mobil cihaz işletim sitemlerine uyumulu hale getirilecek.
 
Google Maps ilk olarak İngilizçe dil seçeneği ile 2004 yılında kullanıcılara sunulmuştu. Yine şirketin yapmış olduğu bir açıklama doğrultusunda daha öncede bir çok dil için çalışmalarını sürdürmüştü. Ayrıca firmanın yaptığı açıklamaya göre Türkçe Avrupa'da yüzde 9 oranında, Savahili ise Afrika'da yüzde 8 oranında konuşuluyor. Hem hizmet kalitesini arttırabilmek hem daha iyi avantajlar sunabilmek amacıyla bunları yaptıklarını söylüyorlar.

Sinem Özdemir

Küfürlü Konuşmalar Artık Banlanacak!

 • 29.3.2018 20:53:28
 • 0 Yorum
 • 1134

CSOOnline tarafından hazırlanan bir yazıda, Microsoft'un Skype, Xbox ve Office'ten rahatsızlık verici bir şekilde konuşanları banlayabileceği yazıyor.
Kullancıların hangi alan olursa olsun konuşmalarına dikkat etmemeleri onların zararına olacak olduğu konuşuluyor.Bu  yüzden insanlar her türlü içerik paylaşımda daha dikkatli olmak zorundalar özellike küfürlü içerikler yasaklanacak.
 
Microsoft sözcüsü: “Hizmetlerimizi kullanırken müşterilerimize, güvenli bir ortam ve güvenli deneyimler sunmayı taahhüt ediyoruz. Microsoft Hizmet Sözleşmesinin Davranış Kuralları'nda yapılan son değişiklikler, uygunsuz kamu içeriklerine ilişkin şikayetleri ve müşteri raporlarını ciddiye alacağız." dedi. 
 

 
Şirket, 'Microsoft hesaplarını' ve Skype çağrılarını izlemediğini ve şikayetleri yalnızca, kötüye kullanım kanıtlarsanız yanıtlayacağını da belirtiyor. Genelde şikayet üzerine yürürlüğe girecek ve bir mayıstan itibaren bu  madde microsof prosedür  listesine eklenecek. 

Sinem  Özdemir

Tarihin en sıcak ikinci yılı 2017 oldu

 • 27.3.2018 18:06:21
 • 0 Yorum
 • 1136

ABD'nin Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2017'nin tarihin en sıcak ikinci yılı olduğunu duyurdu.
NASA'dan yapılan açıklamada, Dünya'da uzun dönem ısınma trendinin devam ettiği vurgulanarak, 2017'deki küresel ortalama kara sıcaklığının, 1951-1980 yılları arasındaki ortalamaya göre, 0,9 derece daha yüksek olduğu belirtildi. 

Açıklamada, verilerin toplanmaya başladığı 1880 senesinden bu yana 2017'nin tarihteki en sıcak ikinci, 2016'nın ise tarihin en sıcak yılı olduğu bildirildi. 

Öte yandan açıklamada, ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinin (NOAA) araştırmasına göre, 2017'nin tarihteki en sıcak üçüncü yıl olduğu bilgisine yer verilerek, NASA ve NOAA araştırmaları arasındaki farkın iki kuruluşun değişik araştırma metotları kullanmasından kaynaklandığı ifade edildi. 

Açıklamada, her iki kuruluşun araştırmalarına göre, tarihin en sıcak 5 yılının 2010'dan bu yana gerçekleştiğine dikkat çekildi. 

Görüşlerine açıklamada yer verilen NASA'ya bağlı New York'taki Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü (GISS) Direktörü Gavin Schmidt, "Son 40 seneye baktığımızda gezegen genelinde hızlı ısınma trendi devam ediyor." ifadesini kullandı.

Sinem Özdemir

Verimlilik Açısından Mobil Kullanımın Bir Hayli Büyük Avantajı Var!

 • 23.3.2018 21:08:43
 • 0 Yorum
 • 1063

Gutenberg matbaayı icat ettiğinde Kindle’ı ya da e-kitabı öngörebilmiş miydi dersiniz?

Ford, ilk otomobilini piyasaya sürerken Fast-Food kavramının da tetiklediğini hissetmiş miydi? Peki ya Fender elektronik amplifikatörü keşfettiğinde Rock&Roll’u hayal etmiş miydi?
Gördüğünüz gibi internet yada teknoloji dünyasına dair bir çok çalışma ile birlikte hayatımızdayeni yeni atılımlara başlanabiliyor.Yen, her yeni üretim bi sonrası için yeni bir buluşu tetiklemeye başlıyor bunun yanında daha bir çok yapılan yenii teknoloji de kullanıcılarına en iyi deneyimi sunabilmeyi amaçlayabiliyor. 

Ekonominin ve iş dünyasının kuralları teknoloji ile birlikte yeniden yazılıyor.Yazılım dünyasında ileriye dönük gelişmeler ile birlikte daha farklı yollara başvurulabiliyor. Mobil devrimi anlayan ve dönüşen işletmeler hızla yeni dünyanın kapılarını aralıyor, geleceğe emin adımlarla ilerliyor.Mobil ve internetin giderek yaygınlaşmaya başlaması sonucunda birden fazla kullanıcı hem mobil cihazları kullanırken geçirdikleri zaman artmış oldu hem de daha iyisini bekleyebildiler. Bu konuda yapılmış araştırmalarda birkaç kısa örnekle mobil internetin ekonomi üzerindeki pozitif etkisini ortaya koyabiliriz.Yapılan analiz sonuçlarında raporlar sonucunda oluşturulan grafik sonuçlarında da bir analiz ile birlikte piyasa değeri de artabiliyor.

Örnegin googl'ın sunmuş olduğu birden çok mağazada en iyi deneyimi yaşayabilmek adına bize büyük katkılar sağlayabiliyor.Yani o mağazayı kullanarak  birden çok uygulama satın alabilmemizde mümkün hale gelebiliyor.

 

Sinem  Özdemir

Android Telefonların Google Arama Sonuçlarına Etkileri!

 • 23.3.2018 21:04:21
 • 0 Yorum
 • 1087

Teknoloji ve internet dünyasının hızlı bir artış göstermesi sonucunda bizde artık arama motorlarında tarama yaparke her zaman ne iyisini isteyebiliyoruz.  Bilgiyi elde edebilmek bizi özgür kılar. İnsanların merak seviyesi arttıkça onlarda daha fazla bilgi edinebilye ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Arama motorları işlerini daha iyi yaptıkça biz de doğru ve istediğimiz bilgiye o kadar kolay ulaşırız. Bu da aslında kullanıcıların bu motorlara yazdıklarının en kolay şekilde nasıl anlaşıabilceğini göstermekte.Sizlere bu yazımda, daha iyi hizmet sunmak adına gün ve gün gelişen arama motoru teknolojilerinin, mobil cihazların popülerliğinin artması ile arama motorları, gelecekte, mobil platformlarda ne tür farklı uygulamalar ile karşılaşacak bunlardan bahsedeceğim

.Akıllı cihazların hayatımıza giriş yapması ile bizler her alanda mobil telefonları veinternet teknolojilerini kullanmaya başladık.En basit bir arama gerçekleştireceğimiz arama kutucukları artık kimsenin ilgisini çekmemeye başladık.
Yine sesli aramalar sonrasında kullanıcılara bir hayli rahatlık sağlamış olan arama motorlarının yerini alabilcek uygulamalar bir rekabete girebilir.Akıllı telefonları dijital bir günlük olarak düşünürsek mobil cihazı ile arama yapan kişinin kişisel bilgileri göz önünde bulundurulacak ve arama sonuçları kişinin hedeflediği aramayı daha etkili bir şekilde sunacak.

 

Sinem Özdemir

Arama Motorlarında Zengin Cevaplar Dediğimiz Olaylar!

 • 21.3.2018 16:00:32
 • 0 Yorum
 • 1157

Google Zengin Cevaplar, arama sorgusuna yazdığınız bir sorunun cevabını en hızlı şekilde almanızı sağlayan yeni bir özelliktir. İnternete bir şey aratmak amacıyla arama kutusuna aratacağı kelimeyi yazan kullanıcın en yakın cevaba ulaşabilmesini kolaylaştırmasını sağlar.Yalnız bu özellik her sorunun cevabında çalışmıyor, şu an için daha çok “nedir, kimdir” gibi sorgularda karşımıza çıkıyor.O yüzden soracağımız soruyu seçerken daha dikkatli davranabilmenizde bir hayli fayda vardır.
Son zamanlarda özellikle yapay zeka çalışmalrı bir hayli iyileştirilerek en iyisini amaçlamaya çalışıyorlar.


Google’ın yapay zeka geliştirme çalışmalarından olan HummingBird ve RankBrain algoritmalarının bir özelliği olan kullanıcılarına en kolay yoldan istedikleri cevapları verebilmeyi sağlamalarıdır. Yapılan teknolojiler ve yapay zeka uygulamalarının sonucunda ise aratılan kelimelere en uygun sonuçlar en üst sıralarda yerini alabilecek.
Peki en zengin cevaplar hayatımızı nasıl etkileyecek?
Bu sorunun cevapları çok basit tabiki sahip olacağımız bir çok uygulama ile artık aramalarımızda en verimli sonuçları alabileceğiz.

Sinem Özdemir

Site Tarama Nasıldır?

 • 16.3.2018 17:49:43
 • 0 Yorum
 • 1277

Google örümcekleri bir siteye geldiğinde yaptığı ilk iş varsa bir robots.txt dosyası aramaktır.Bu dosyayı hemen analiz ederek içerisindeki tüm alt linkler bağlantılar kontrol edilir. Her sayfayı teker teker tarar ve taradığı sayfadaki tüm komut dosyalarını ve stil dosyalarını çalıştırır. Sayfa içindeki tüm url leri belli bir sıralama algoritması kullanarak tek tek düzene koymalıyız.Botlar daha önceden taramış olduğu bağlantıları da tekrar tekrar tarar.Aslında bunu bir çok açıdan artısı yada eksisi olabilir google unları sağlama alabilme çabasındadır.

Site haritanızda zaman dediğimiz ingilizcede lastmod değeri olarak geçen değişken  parametresi ile içeriğin güncellendiğini algılaması da olabilir birisin sizin sayfanıza bağlantı vermiş de olabilir.Şu anki teknolojiyle bunu bir pek mümkün olmayabilir. Yani kısacası Google sayfanıza gelir bütün her şeyi tarar daha sonra tespit ettiği linkleri de sıraya ekler ve sırasıyla o linkleri de tarar.Özeliikle bir çok sitede olduğu gibi backlink alarak seo değeri güçlendirilmeye çalışılırken google bazı linklere takılmadan neden kendine bir yol çizerki?

Sinem Özdemir

Sözü Kesen Robot Formatlandı!

 • 7.3.2018 14:54:56
 • 0 Yorum
 • 1158

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sözünü kesen robot, Bakan Arslan'dan özür diledi.Yetkililer durumu fark ederek robotu formatladılar.
Kanal d haberde olay gerçekleşmişti.

Bakan konuşma yaparken sık sık sözünü kesmiş ve konuşmasını ilerletmesini önlemişti. 
Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun düzenlediği Güvenli İnternet Günü programında sunum yapan robot, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sık sık sözünü kesince Arslan, görevlilere seslenerek, müdahale edilmesini istemişti.

Bakanı zor durumda bakan robot uzaktan kontrol edilerek hızlıca sahneden uzaklaştırılmak zorunda kalındı.Yaşanan olayın ardından robot tekrardan programlanarak bakandan özür dilenmesi istendi. 

Amazon Türkiye'ye Geliyor!

 • 6.3.2018 18:12:07
 • 0 Yorum
 • 1201

Satışlara ne zaman başlanacak merakla beklenilen bir konu arasında oluyor .E ticeretin kalbi artık Türkiye'de atacak gibi duruyor.
2016 yılının sonlarına doğru Almanya tabanlı e-ticaret sitesini tamamen Türkçeleştirerek ülkemize gönderim yapmaya başlayan Amazon'un, Almanya ve ABD'deki firmalarından bağımsız bir e-ticaret mağazasıyla ülkemizde de satışlara başlayacağı uzun bir zamandır konuşuluyordu.
 
E ticaretin en gözde isimlerinden amazonun ülkemize geleceği başladı bile.2018 yılının ortalarına doğru resmi olarak Türkiye'de hizmet vermeye başlayacak. Herhangi bir açıklama ve tarih olmasada  personel eğitimlerine hız verildiği ve test satışları için harekete geçildiği iddiaları, bu iddialarda sonuç olarak türkiye'ye getirilecekleri konuşuluyor.

Martta Birçok Oyun Bedava Olacak !

 • 5.3.2018 16:40:12
 • 0 Yorum
 • 1218

Sony, PlayStation Plus birbirnden eğlenceli oyunlar artık ücretsiz bir şekilde kullanıcılara ve oyunseverlere sunulacak.

Sony, PlayStation Plus üyeleri için mart ayı boyunca pek çok beğenilen oyunu ücretsiz indirime sunuyor. 4 sürümüne dahil olanlar tek bir oyunu hiç bir ücret ödemeden alabilecekken 3 sürümlerinden bazıları ücretsiz indirmeye 

açılacak.

Hangi oyunlar ücretsiz oldu?

Bloodborne | PS4
Ratchet & Clank | PS4
Legend of Kay | PS3
Mighty No. 9 | PS3 ve PS4 
Claire: Extended Cut | PS Vita ve PS4
Bombing Busters | PS Vita ve PS4

Pluslar oyunseverler için sürpriz olacak ve 6 martta geliyor hazır olun!

Androidlere Yüz Tarama İris Sistemi!

 • 2.3.2018 11:18:32
 • 0 Yorum
 • 1235

Geçmişten beri yüz tanıma sistemleriyle özdeşleşen iris tarama özellikleri tüm cihazlara yüklenecek.

Uzun yıllardır çeşitli güvenlik sistemlerinde aktif olarak kullanılmakta olan iris tarama, gözün iris adı verilen bölümünü tarayarak, taranan kişinin erişim yetkisine sahip olup olmadığını denetleyen bir sistemdir. Android işletim sistemlerinde ise yıllardan beri yer almasına rağmen yeteri kadar güvenli olmadığı düşünüldüğünden unutulmaya yüz tutatacak gibi düşünülüp tekrar canlandırılmaya çalışılıyor.

Hatırlarsanız Samsung’un başına büyük işler açan modeli Galaxy Note 7‘nin tanıtımında en çok öne çıkarılan özelliklerden biri de yüz tanıma sistemiydi. O dönemde bu teknolojinin geldiği nokta her ne kadar çok ileri seviyede olmasa da, Galaxy S8+ modeli piyasaya sürülene kadar Samsung tarafından bir hayli geliştirilmişti. Teknolojiyle bizi tanıştıran marka samsung olduğundan bu teknolojiyi tekrar piyasaya sürmek istemesi de çok doğal bir durum.
Yine de az önce de belirttiğimiz gibi yeteri kadar güvenli olmaması sebebiyle terkedilen bu özellik, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte Google’ın radarına girmeyi başardı ve kısa bir süre içerisinde yeni Android sürümlerinde standart hale gelebilir.

Yine edindiğimiz bilgilere göre teknolojideki yerini bir hayli düzgün tutacak gibi görünüyor ve hatta yeni altyapı pek çok pek çok özelliği beraberinde tasarlayacak gibi.  Android Police adlı internet sitesinin iddialarına göre Google için bu teknolojiyi Fingerprint Cards adlı şirketin yazılım mühendisleri geliştiriyor ve muhtemelen bu şirketin donanımının kullanılması da zorunlu kılınacağa benziyor.

Ayrıca şunu da belirtelim ki google dan sonra bu ürünün yerini tam anlamıyla androidlere entegre edecek bir teknolojinin geliştirilmeleri devam etmekte.

Microsoft Bir Zamanlar Tahtada Yazı Öğretiyordu!

 • 1.3.2018 16:31:31
 • 0 Yorum
 • 1246

Görev yaptığı Gana kentinde öğencilerine kara tahtadan bir şeyler öğreten öğretmenin fotoları bir çok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Fotoğrafların giderek yayılmasıyla microsoft durumu farkederek okula bilgisayar göndermeyi teklif etti.

Kumasi kentindeki bir okulda çekilen fotoğraflarda, öğretmenin kara tahtaya Microsoft Word programının ekran görüntüsünü detaylı bir şekilde çizdiği görülüyor.

Richard Appiah Akoto adlı öğretmen,ekranda gördüğü simgeleri tahtanın üzerine yansıtmaya çalışıyor.

Sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraf ile birçok yorum alarak binlerce kullanıcının dersine şahit olmasını sağladı ve gana okulunda klasik bir teknoloji dersi diyerek altını çizmeyi de ihmal etmedi.
Akoto'nun mesajı ve fotoğraflar, binlerce sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılarak yayıldı.

Şubat ayı ortasında yaptığı paylaşımın ardından birçok sosyal medya kullanıcısı öğretmeni görevine bağlılığından ötürü tebrik etti.

Rebecca Enonchong adlı girişimci geçen Pazar günü Microsoft Africa'ya tweet attı ve "Eminim bu öğretmene uygun bir kaynak sağlarsınız" yazdı.

Bu fotoların giderek yayılmasıyla microsoft okul için bağış yapacağına dair söz vermeyi de ihmal etmekten çekinmedi.

Microsoft Africa'nın tweet'inde "Eğitimde dijital dönüşümü gerçekleştirmek üzere öğretmenleri desteklemek, yaptığımız işin özünde yatıyor. Owura Kwadwo'ya ortaklarımız aracılığıyla bir bilgisayar göndereceğiz ve eğitim materyallerimize ücretsiz erişim vereceğiz" denildi.

Öğretmenin çalıştığı okulda yaklaşık 2011 yılından bu yana bilgisayar yok.

Akoto "Facebook'tan fotoğraf paylaşmayı seviyorum. Bu fotoğraflarında bu kadar çok ilgi çekeceğini tahmin etmezdim" dedi.

Cihazlarınızı Yeni Gösterecek Yollar

 • 28.2.2018 15:35:27
 • 0 Yorum
 • 1164

Peki kullandığınız cihazların yeni durmasını nasıl sağlarsınız?Bizde sizler için kullanabileceğiniz basit yöntemler belirledik.

1) Temizlik için kullandığınız rulo aletini cihazlarınız içinde kullanabilirsiniz.

 


 

2) Diş fırçası yardımıyla kulaklıklarınızı tamamiyle temizleyebilirisiniz.

Kulaklığınızın ızgarasına bir kürdanla biriken kirleri çıkarmaya uğraşmak yerine bir diş fırçası ile bunu yapın. Masa üzerine bir parça kağıt veya havlu koyun, kulaklığınızın ızgarası aşağı bakacak şekilde tutun ve diş fırçasıyla 

dikkatlice temizleyin.

 

 

3) Özellikle sık sık kullandığımız için bataryalarda biriken tozları bir silgi yardımıyla temizleyebiliriz.

Deneyimler, elektrik kablolarının sıvılarla temizlenmesinin onları yapışkan hale getirebileceğini ve cihazın hatalı çalışmasına neden olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, üzerindeki kirden kurtulmak için alternatif bir yöntem kullanmayı 

tercih etmelisiniz. Bunu da bir silgi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 

4)Bilgisayarımızda ve adaptörlerimizde sıksa kullandığımız jakları temizleyebilirsiniz.

Bu fırçalardan birinin boyutu, cihazlarınızdaki kulaklıklardaki deliğin boyutuyla hemen hemen mükemmel bir şekilde eşleşir. Ancak şunu unutmayın: kulaklık jakını temizlemeden önce cihazın tamamen kapalı olduğundan emin 

olun.

 

5) Evinizde bulunan şeffaf bantlar ellerimizle gün içinde çok fazla kir tutan klavyemizi temizlemede birebirdir.

Bir bant yardımıyla klavyenizdeki kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

 

Teknoloji’de Halk Günü fırsatı!

 • 27.2.2018 12:33:16
 • 0 Yorum
 • 1134

Tekknoloji’de Halk Günü ile Hepsiburada üzerinden yapacağınız alışverişlerde harika fırsatlar sizleri bekliyor.Alışveriş sitelerinde pek çok farklı markada özellikle de teknoloji katagorisinde bugünün şanslı kişisi olabilirsiniz.

Teknoloji’de Halk Günü fırsatları başladı!
Bu fırsatların en önemli yönüyse teknolojinin her alanından sizlere uygun bir teklif verebilmesi oluyor.Tekonojiseverler için bugünün anlama ve önemi bir hayli büyük gibi görünüyor. İster tablet, ister monitör, mouse, notebook, yazıcı, flaş bellek…Sanal marketlerden satın alacağınız bir çok ürünün fiyat listesini çıkarmaya başlatın şimdiden ve toplu alım ile birlikte eksikleriniz tamamlamanızın tam zamanı.

 

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Haydi o zaman hep birlikte bu indirim gününden faydalanalım ve teknolojinin bu özel gününün tadını çıkaralım.

 

İnternet Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

 • 23.2.2018 15:37:15
 • 0 Yorum
 • 1144

1- Makale,Yazı,Yorum Yazarak Para Kazanma
Türkiye dışında oldukça popüler sektör haline gelen makale, yorum yazarak para kazanma yeni yeni popüler olmaya başlıyor. Kelime ve toptan makale sayısına göre fiyatlarda farklı anlaşmalar yapabilirsiniz.
Eğer yabancı dil bilginiz varsa yazdığınız makale başına 5$ da kazanbilme imkanınız var.Tabi yaptığınız işin kalitesine göre farklılık gösterebiliyor.
Makale yazarlığı için webmaster forumlarında müşteriler bulabilirsiniz.
Webmaster Forumlarındaki Ortalama Fiyatlar;
200 kelime .2- 2,5 TL
300 kelime : 3-3,5 TL
diye liste uzamaktadır. 

2- Sosyal Ağlardan Belli Bir Sermaye Kazanmak
Sosyal ağlardan gelir elde etmek bazı kişiler için oldukça kolaydır. Bunu çeşitli şekillerde yapmak mümkündür. Örnek olarak; viral reklamlarda aracı olmak, firmaların sosyal ağ hesaplarını yönetmek, yüksek hayranlı-takipçili sayfalarınızdan ürün-haber vs tanıtımı yapmak, elinizde altyapı varsa takipçi, hayran satışı gerçekleştirmesi vs diye liste uzayıp gitmektedir. Basit gibi gözüken sosyal medyada işler görüldüğü gibi kolay değildir.

3- Sitelere içerik sağlayarak para kazanabilirsiniz
Başka sitelere editörlük yaparak evinizden internet aracılığıyla para kazanabilirsiniz. Özellikle de uzmanı olduğunuz konularda bu işe yaramaktadır. Bayanlar özellikle moda, giyim, çocuk gibi temalı sitelerde yoğun olarak editörlük hizmetleri vermektedirler.

Editörlük hizmetlerinin fiyatları oldukça değişkendir. Örneğin haber sitesine editörlük yaparken size aylık 500-1500 arasında teklif edebilir ama sıradan sitelerin takibi için daha düşük rakamlarla karşılaşabilirsiniz.

Ek olarak eleman arama sitelerinde editörlük ilanlarına sıkça rastlayabilirsiniz.

4- Güncelleme-İndirme Yoluyla Para Kazanabilirsiniz?
Upload-download yaparak çeşitli şekillerde para kazanmanız mümkündür. Konunun detaylarına girmeden önce Türkiye de internetin yavaş ve pahalı olduğunu, upload yada download işi yapacaksanız vps, sunucuya ihtiyacınız olduğunuzu unutmayınız.

Upload yaparak para kazanma için teccübeli internet kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Kendinize ait networkler kurduğunuzda iyi gelirler elde edebilirsiniz.

5-Marketing dediğimiz link vererek para kazanma işleri
Bu ucu açık konudur. İnternette sıkça bu tarz işlere rastlayabilirsiniz. Örneğin size alışveriş sitesi link verir ve bunun üzerinden ürün alan kişiler olduğunda sizlere komisyon gönderilir. Uzmanı olduğunuz konularda bu tarz çalışabilirsiniz.

Web Tasarım ve Geliştirmede Mükemmel Kurs Deneyimi

 • 20.2.2018 11:15:44
 • 0 Yorum
 • 1086

Photoshop kursu katıldığınız anda photoshop programının ara yüzünü öğrenme ile başlayacağınız zaman içinde hayalinizdeki her tasarımı programa dökebileceğiniz nitelikli bir eğitim serisi seçmelisiniz Kursumuza her yaştan kişi katılabilir ve kullandığımız program hakkında önceden bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Kursumuz size pratik ve kolay anlaşılır bilgiler vermektedir. İnternet üzerindeki videolarda olduğu gibi boşa vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde photoshopu öğrenirsiniz.

Grafik Tasarım Eğitimi

Grafik tasarım kursu hem üniversitede grafik tasarım, güzel sanatlar gibi bölümler okuyan öğrencileri hem de bu alana ilgisi olan kişileri eğitebilir. Kursta dijital çizim teknikleri, ışık, perspektif, baskı konuları hakkında eğitimler verilir. Kursu tamamlayan herkes düşüncesini bilgisayar ortamında bir logo ya da grafiğe dönüştürebilir. Bu sayede sektörde çeşitli iş imkanlarına sahip olabilirsiniz.

Web Tasarım Eğitimi

Web tasarım kursu  ek bilgi ve beceri gerektirmeyen basit bilgisayar kullanım bilgisi olan herkesin  kolaylıkla yararlanabileceği bir kurstur. Size internet üzerinden şablon tasarımı ile başlayan pratik eğitimler vereceğiz ve kursun sonunda her türde internet sitesi hazırlayabilme becerisine sahip olacaksınız.Ayrıca arayüzü gayet kullanışlı olan wordpress indirip kurarak bir atım web dünyasına bir adım atabilirsiniz.:)

Sizde sevdiğiniz ve internet dünyasında sık sık karşılaştığınız kurslara başlayarak hayatınıza farklı bir anlam katabilirsiniz.

Uydudan kontrollü Yapılan İlk ANKA-S'lerin Teslimi Gerçekleştirildi !

 • 5.2.2018 11:27:02
 • 0 Yorum
 • 1032

TAI tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen 2 İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İnsansız Hava Aracı Sisteminin kabul testleri başarıyla oluşturup tamamlanarak, 2 İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine verilerek tebrik edildi.

TAI'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve yerli imkanlarla uluslararası emniyet standartlarına uygun şekilde tasarlanan ANKA-S Sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol, hava aracı kontrol bilgisayarları, milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyetiyle, sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimleri başarıyla tamamlandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak ANKA-S, aynı anda 6 hava aracını uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartılan ANKA-S'de, tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı, veri kaydı milli kriptolama çözümüyle korundu.

Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır olan ANKA-S, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor, link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. 

Bitcoin Gerilemeye ve Erimeye Devam Ediyor !

 • 5.2.2018 11:19:21
 • 0 Yorum
 • 1046

Kripto para birimleri ile ilgili son günlerde farklı ülkelerden gelen “düzenleme” ve “kısıtlama” haberlerine bağlı olarak, piyasalardaki dalgalanmalar sürerken piyasa hacmi son 24 saatte yüzde 14.6 gerildi ve daraldı.

Toplam 1,513 kripto para biriminin oluşturduğu piyasa hacmi 58 milyar dolara karşılık gelen yüzde 14.6'lık düşüşle 396 milyar 303 milyon dolara gerilerken, piyasanın en yüksek hacimli ilk beş sanal para biriminde de değer kayıpları yaşandı.

SON 24 SAATTE %10 GERİLEDİ !

Kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin son 24 satte yüzde 10.42 düşerek 8 bin 283 dolara kadar geriledi. Bitcoin piyasanın yüzde 35.2'sini oluştururken, piyasanın işlem hacmi son 24 saatte 22 milyar 484 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kripto para piyasasının en yüksek hacimli dört birimdeki 24 saatlik değişimler ise, Ethereum yüzde 11.58, Bitcoin Cash yüzde 11.30, Ripple yüzde 12.85 ve Cardano yüzde 18.90 düştü.

INSTAGRAM’A GÖRÜNTÜLÜ SOHBET ÖZELLİĞİMİ GELİYOR.

 • 2.2.2018 14:36:50
 • 0 Yorum
 • 1085

 

2018 yılına hızlı başlayan Instagram, yaptığı bir çok yenilikle adından hemen hemen her gün söz ettirmeye başlamıştı. Şimdi ise görüntülü sohbet hedeflerinin test aşamasında olduğu iddialar arasında. Instagram görüntülü sohbet özelliği hakkında şimdilik bir açıklama yapmasa da halka açık olmayan beta sürümü kullanıcılarında sızan bilgi bu yönde.

Yani bu demek oluyor ki eğer görüntülü sohbet özelliği testleri geçemezse bizlerin kullanımına açılmayacak.

Ancak Instagram canlı yayınlarımızda zaten arkadaşlarımızı davet edip görüntülü sohbet tadında bir yayın yapabiliyorken bu özelliğin başarılı olup Direct Message bölümünden görüntülü sohbet yapmamıza olanak sağlayacak gibi gözüküyor.

Dolayısıyla Instagram’ın görüntülü sohbet özelliğinin testlerinden başarısız olmasını pek beklendik bir şey değil. Bütün bunlara rağmen bazı söylentiler ise Instagram ile beraber çalışan ikinci bir uygulama ile görüntülü sohbet özelliğinin geleceği ve bu uygulamanın isminin Phonogram veya Insta-Phoneolacağı yönünde.

Bütün bu iddialara rağmen sessiz kalan Instagram’ın bu özellik için nasıl bir yol izleyeceği halen belli değil ancak, umarız uygulamanın içine gömerek bu uygulamayı piyasaya sürerler.

 

100 Milyon Dolara Uzay Gezisi Yapılabilecek !

 • 2.2.2018 14:00:00
 • 0 Yorum
 • 1117

Uzay gezisi için yeni bir planlama yapan Rusya, bir gezi paketi önerisinde bulundu. Ayrıca, 10 gün sürecek uzay gezisi için ödenmesi gereken tutarın 100 milyon dolar olacağı belirtiliyor.

Uzay gezisi ISS’ye yapılacak

Rus uzay şirketi Energia’nın başkanı, uzay turistleri için ISS’ye gezi planlıyor. Bu gezinin 4-6 kişilik gruplar halinde yapılmasını planlayan şirket, NEM-2 modülü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Uzay gezisi katılımcıları, uzay yürüyüşü deneyimi kazanabilecek ve isterlerse bu uzay yürüyüşü sırasında fotoğraf, video çekebilecekler. Gezinin yapılması planlanan modülün konforlu kabinler, iki tuvalet ve internet erişimi ile donatılmış olacağı belirtiliyor.

Amerikan havacılık devi Boeing’in de ortak olmak istediği belirtilen gezi için 2019 tarihi verildi. Henüz kesinleşmese de gezinin 10 gün kadar sürmesi planlanıyor.

İlk uzay turisti Dennis A. Tito, 20 milyon dolarlık ödeme yaparak 2001 yılında iki kozmonot ile Uluslararası Uzay İstasyonunda sekiz gün geçirmişti. Şu ana kadar ise toplamda 7 turist bu deneyimi yaşama fırsatı yakaladı. Energia’nın bu girişimi ile uzay turisti sayısı daha da artacak gibi görünüyor.

Facebook’ta Kullanmadığınız Uygulamalar Hala Bilgilerinize Ulaşıyor Olabilir!

 • 4.12.2017 13:47:17
 • 0 Yorum
 • 1175

Uzmanlar Facebook ile giriş yaptığınız uygulamaları belirli aralıklarla kontrol etmenizi öneriyor.

Facebook üzerinden bağlandığınız uygulamalar ve oyunlar Facebook içinde ve dışında arkadaşlarınızla etkileşime girmenize, oyun içi hediyeler göndermenize olanak sağlıyor. Bunu bilinçli yapanlar bir tarafa ‘hangi …. karakterisin’, ‘oyun davetini kabul et’, ‘testi çözmek için facebookla giriş yap’ gibi bazı durumlarda, internet konusunda çok bilinçli olmayan kullanıcılar tarafından kendi hesaplarına erişim veriyor. Bu da ilerleyen zamanlarda, izin verdiği uygulama kullanımdan kaldırılsa da hala arkadaş listenize, paylaşımlarınıza erişimi olduğu anlamına geliyor.

Unutanlar veya kaldırmayı bilmeyenler için bunun kontrolünü ve nasıl kaldırılacağını sizlerle paylaşıyoruz.

Eklemiş olduğunuz uygulamaları ve oyunları görmek ve yönetmek için:

 1.     Facebook'un sağ üst köşesindeki simgesine tıklayın
 2.     Ayarlar'a tıklayın
 3.     Sol taraftaki menüden Uygulamalar'ı seçin.
 4.     Fareyi kaldırmak istediğiniz uygulama veya oyunun üzerine getirip x simgesine tıklayın.

Mobil versiyonda ise;

 1.     Facebook uygulamasının menüsüne gidin.
 2.     Ekranı aşağı doğru sürükleyerek Ayarlar kısmına gelin
 3.     Ayarlar kısmından Hesap Ayarları'nı seçin.
 4.     “Uygulamalar”ı seçtikten sonra “Facebookla Giriş Yapılan Uygulamaları” seçin.

Buradan uygulamalara verdiğiniz yetkileri değiştirebilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz. Ayrıca verdiğiniz bilgileri kontrol etmek ya da tamamen ortadan kaldırmak için “Platforma" giderek, “Hayır”ı işaretleyebilirsiniz.

Telefondan İngilizce Öğrenin

 • 28.11.2017 13:37:33
 • 0 Yorum
 • 1135

Dil öğrenimi teknolojinin gelişmesi ile dünyanın her yerinden öğrenebilecek duruma gelmiştir. Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşması ile internete sahip her bireyin dil öğrenimi şansı olduğuna inanıyoruz.

Dil kurslarının ne kadar pahalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Teknolojinin bilinçli bir şekilde kullanımıyla daha ucuza, daha iyi bir eğitim almak günümüz şartlarında çok kolay hale gelmiştir. Dil kurslarına çuvalla para dökmeden de dil eğitimini online platformlarla belirli bir seviyeye kadar ücretsiz alabilirsin.

1-) Flash AcademyTüm yazılar

Learning Labs tarafından geliştirilen uygulama teknolojiyi dil öğrenimine entegre eden en iyi app’lerden biridir. Dil öğrenimini eğlenceli ve keyifli bir şekilde öğreterek kullanıcıların sıkılmamasını sağlıyor. Kullanıcı deneyimine önem veren Flash Academy öğrencilerin ve öğretmenlerin önerilerini önemseyerek uygulamayı geliştiriyor. Flash Academy’de etkileşimli kelime oyunları, dünyanın ilk nesne çeviricisiyle ve kullanıcının kendi öğrenme sistemini oluşturarak uygun dil öğrenimini kolay ve hızlı bir hale getirmesi mümkündür.

2-) Memrise

Uzman dil bilimciler tarafından hazırlanmış 200’den fazla dil öğrenimi sunan uygulama sıfırdan dil öğrenmek isteyenler için birebir. Sıfırdan farklı kelime oyunları öğrenerek dil bilgini geliştirebilirsin. Memrise kendisini üç ana başlık altında özetliyor; birincisi hızlı öğrenmeye yardımcı olmak için bilimi kullanmaya adadık kendimizi, ikincisi eğlence, öğrenmeyi en sevdiğiniz oyun etkinliği haline getirmek istiyoruz, üçüncüsü ise topluluk, öğrenmeyi hızlı ve pratik hale getirmek için dünya gibi zengin ve çeşitli hale getirmek gerektiğini belirterek kullanıcıların dil öğrenme heyecanını canlı tutuyor. Uygulamayı hem bilgisayarına hem de akıllı telefonuna indirerek kullanabilirsin. Uygulamada ücretsiz ve pro olmak üzere iki özellik bulunuyor. Deneyimleyip beğendikten sonra pro paketi almanızı tavsiye ederiz.

3-) English Central

English Central adından tahmin edeceğiniz gibi sadece ingilizce eğitimi veren bir platformdur. En iyi öğrenme sistemlerinden biri olan video öğrenme sistemi ile hem konuşarak hem de dinleyerek dil öğrenebilirsin. Uygulamayı hem bilgisayarına hem de akıllı telefonuna indirerek kullanabilirsin. İş, okul, seyahat, akademik ve sosyal konular hakkında video izleyerek ingilizce dil bilgisi ve telaffuz becerilerini geliştirebilirsin. Uygulamada özel ders gibi seçeneklere erişebilmek için ücretli seviyeye geçmek gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. English Central platinyum seviyesinde eğitim almak isteyen kullanıcılarına 100% öğrenim garantisi ve para iadesi ile kullanıcı güvenli hizmet veriyor.