Sayfa Reklamcığı Facebook'u Yendi!

sayfa-reklamcigi-facebooku-yendi

Sosyal medyanın gözde uygulamalarından facebook yaptığı birçok yeni çalışma ile reklemcılığa damga vurdu. Forumlarda ve bizzat kendi sayfalarında dert yanan sayfa yöneticileri duruma çözüm bekliyorlar, hatta denk geldiğim bir etkinlikte bu olayı protesto ediyorlardı. Bazıları halen ümitli iken büyük bir çoğunluk durumun kalıcı olmasını kabullenmiş durumda… 

Facebook Reklamcılığı Sayfa Reklamcılığı Nedir ?Hiç Düşündünüz mü?
Sayfa reklamcılığı facebook sayfaları üzerinden paylaşım yoluyla yapılan reklamlardır. Öncelikle bunun için hayran kitlesi çok fazla olan sayfalardan seçmelisiniz.  Son zamanlarda çok yüksek fiyatlara satılan facebook sayfalarının değeri internet sitelerine ziyaretçi çekme, sayfa reklamcılığı ve satış yapma odaklı işlemesinden kaynaklanıyordu. Son zamanlarda oldukça başarılı projeler meydana geldi. Bir çok haber sitesinin ana hit kaynağı sosyal medya  ve sosyal medya paylaşımlarının derlenerek oluşturulduğu onlarca site bulunuyor. Özellikle insanların dinsel milli ve siyasi duygularına dokunan sayfalar daha çok kullanıcı çekti. Web sitelerinden ve sosyal medyadan beslenen bağlantılı kişler bu olayla sarsılacak gibi duruyor.

Sayfalarda Neden Gönderilerdeki Gören Kişi Sayısı Düştü?

Facebook reklam ağını genişletmek ve gereksiz paylaşımların önüne geçmek için sayfa reklamcılarına sağlam darbe vurdu.Ufak tefek denemeler yaparak gelen tepkileri ölçmeye çalıştılar.  Benim sektörel ve çok aktif sayfalardaki yaptığım teste göre %50 gönderi ulaşımında kayıplar bulunuyor.Mesela eski zamanlarda 100 kişiye ulaşan gönderiler şu an yarı kitleye bile ulaşamıyor.Her sayfanın . Örneğin 35K sayfada gönderinin 18 kişiyi görmesi gibi komik rakamlarda mevcut.

Sosyal medyada reklamlar üzerinden milyonlarca para kazanan kişiler var. Yarım saatlik reklama 50 tl gibi talep eden kişilerden randevu ile reklamlar alıyordunuz. En kötü ihtimal günde 5 tane reklam aldığını düşünürsek günde 250 tl kazanıyor. 

Bundan Sonra Neler Olacak?

Sosyal medyada sayfalarınıza artık ilgi çekici içerikler yüklekmek zorunda kalacaksınız.Belli bir kitleyi gönderinize çekmekten uzak duracaksınızve aktif olan hedef kitlenizdeki kullanıcılara ulaşmayı hedefleyeceksiniz. Kendi yaratacağınız sayfada bol bol reklem ürünleriyayınlacaksınız.  Tabi bunun yanında diğer sosyal medya ağlarını da pas geçmemeniz lazım.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR