Profil Resmi Başkasına Ait Olduğu İçin Ceza Yedi!

profil-resmi-baskasina-ait-oldugu-icin-ceza-yedi

İtalya'da Yargıtay, 30 yaşındaki bir kadının Facebook profilinde başkasının fotoğrafını kullanmasının "insanları yanıltmak amacıyla başkasının kimliğine bürünme" suçu olduğuna hükmetti.
İtalya'nın kuzeyindeki Pordenone kentinde yaşayan 30 yaşındaki bir kadın, Facebook profilinde bir başkasının fotoğrafını kullandığı gerekçesiyle "başkasının kimliğine bürünmekten" suçlu bulundu ve 15 gün hapis cezasına 

çarptırıldı.

Ayrıca mahkemelerde kesinlikle temyiz hakkı bulunmuyor.
Hapis ve para cezası alan kadının parayı taksitle ödemesine karar verilirken "Facebook mahkumu" kadın mahkeme masraflarını da kendidi ödeyecek.

Yargıtay kararını, İtalyan Ceza Kanunu'nun 494. maddesine dayandırdı. Söz konusu madde, "kendisi ya da başkaları için avantaj elde etmek ya da başkalarını zarara uğratmak ya da yanıltmak amacıyla" başkalarının kimliğini gösterir 

özelliklerini almanın 1 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini belirtiyor.

Facebook'un yönetmeliği kuralları kesinlikle desteklemekte zaten başka birinin kişilik hakları veya resimlerini ihlal edenlerin fotolarının kaldırılacağı da söylenilmiş.
Eğer kendiniz farklı göstermek için başka birinin fotosunu kullanırsanız bunun bir insana haksızlık suçu olduğu ve yapan kişinin cezalandıracağı açıkça belirtilmiş yargıtayda.

Facebook'ta da, "Topluluk Standartları" başlığı altında "İnsanlar Facebook'ta gerçek kimliklerini kullanarak bağlantı kurar... diğer kişileri taklit eden tüm profilleri kaldırıyoruz" deniliyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR