SOSYAL MEDYA

Şehirde daha kolay park etmek için İpucu

 • 12.8.2021 00:37:18
 • 0 Yorum
 • 630

 

Muhtemelen bir park yeri bulmak için sık sık 20 veya 30 dakika boyunca bir daire içinde seyahat ettiniz. Ne yazık ki, merkezi kentsel alanlarda trafik daha yoğun hale gelirken, park yerleri bulmak daha zor. İşte size zaman ve sinir kazandıracak bazı basit ipuçları.

1. erken gel

Evi 5-10 dakika önce terk edin. şehirler arası şoförlü vip araç kiralama Bu şekilde, yakınlarda park yeri yoksa boş bir yer aramak için biraz zamanınız olacak.

2. Park Yerinizi Planlayın

Aşağıdaki gibi Web sitelerini ziyaret ederek ulaşmak istediğiniz hedefe ulaşmak için internette park yerleri arayın maps.google.com kullanın 

3. "Mavi bölge"ye dikkat edin.

"Mavi veya yeşil bölge" olan bir şehirde yaşıyorsanız,  şehirler arası şoförlü vip araç kiralama  çıkartmalar satın alın veya park etmek için bir mesaj gönderebileceğiniz numarayı yazın.

4. yardım isteyin

Arabanızda parktronik yoksa, herhangi bir zamanda Park ederken size yardımcı olmak için bölgedeki bazı insanlardan isteyebilirsiniz.

5. başka bir araba istiyorsanız bir mesaj bırakın lütfen

Başka bir arabayı engellemek için birkaç dakika  şehirler arası şoförlü vip araç kiralama   Park etmeniz gerekiyorsa, telefon Numaranızla birlikte görünür bir yerde bir not bırakın . Böylece gereksiz gerginlikten kaçınırsınız ve kimseyi rahatsız etmeyeceğinizi bilirsiniz. Ve en önemli şey-her ihtimale karşı her zaman biraz daha sabırlı olun.

16 Yaşındaki Hacker Apple' a Neler Yaptı!

 • 17.8.2018 15:18:15
 • 0 Yorum
 • 1984

Avustralyalı genç bir hacker tarafından 1 yıldan uzun süredir Apple sunucularından 90 GB üzerinde veri indirildiğinin ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü. 16 yaşındaki hacker, Apple sistemlerine defalarca erişerek güvenliği adeta delik deşik etmiş durumda. İşte, Apple hack skandalının tüm detayları. Sunucuları adeta yol geçen hanına çeviren hacker, geçen 1 yıldan sonra Apple tarafından keşfedilmiş. Daha sonra konuyla ilgili olarak iletişime geçilen FBI ise Avustralya Federal Polisi ile temas kurmuş durumda. Polisin araştırmaları sonucu yerini tespit ettiği bilgisayar korsanının evi basılarak bilgisayarının ele geçirildiği paylaşılıyor. Gencin indirdiği dosyalar için klasöre verdiği isim ise “hacky hack hack”.

Klasörün içeriği ise oldukça can sıkacak cinsten. 90 GB boyutundaki klasör içerisinde güvenlik dosyaları ve kullanıcı hesap bilgileri bulunuyor. Sözde güvenli yetkilendirme anahtarlarına erişmenin bir yolunu bulan genç, Apple sistemlerine kullanıcı erişimi elde etmeyi başarmış. Kullanıcıların iCloud şifrelerini değiştirmek veya kredi kartlarını bloke ettirmek gibi hamleler yapmasının gerekliliği konusunda endişe edip etmemeleri konusunda bir bilgilendirme ise yapılmıyor.

Gencin avukatı ise Apple hack saldırısının ardında herhangi bir kötü niyet olmadığını ifade etmesi şaşırtıyor. Genç korsanın bir Apple hayranı olduğu ve bir gün şirkette çalışmanın hayallerini kurduğu söyleniyor. Tabii ki bu olay ile gencin Apple yetkililerinin ciddi anlamda dikkatini çekmiş olacağını söyleyebiliriz.Suçlu bulunan 16 yaşındaki gencin cezası ise gelecek ay belli olacak.

Spotify Güncellemesi Büyük Rahatlık Getirecek

 • 14.8.2018 14:07:13
 • 0 Yorum
 • 2565

Müzik platformları üzerinden istediğimiz şarkıyı bulup dinleyebilmek keyifli olsa da ücretsiz kullanıcılar için reklam dinleme zorunluluğu can sıkıcı olabiliyor. Buna YouTube platformu da dahil! Özellikle Spotify kullanıcılarının en rahatsız olduğu unsurlardan birisi reklamlar. Merak etmeyin, bu sorunda kurtulmanıza yarayacak yeni bir güncelleme yolda.

Dünyanın en büyük müzik platformlarından biri olan Spotify, Premium üyelik ile sunduğu pek çok avantajın dışında kullanıcılara ücretsiz olarak uygulamayı kullanabilme  imkanı da veriyor. Ancak bu durumda şarkılar arası geçişlerde reklam dinlemek zorunda kalıyorsunuz ki bu durum şarkının havasını kaçırmaya yetiyor da artıyor bile.  Spotify’ın test ettiği yeni özellik, Premium abonesi olmasanız dahi şarkı arasındaki reklamları atlamanıza izin verecek. İlk olarak Avustralya’da hizmete giren ‘Active Media’ adı verilen özellik, kullanıcıların ilgilenmediği reklamları atlamalarını sağlıyor.

Böylece insanlar sadece ilgilendikleri reklamları dinleyebildiği gibi reklam verenler de sadece tamamen dinlenen ve görüntülenen reklamları için ödeme yapıyor. Sizce de oldukça adil bir karar değil mi? Hangi reklamı atlayıp hangisini dinlediğinizi kayıt altına alacak olan Spotify, bu bilgiler sayesinde her kullanıcının ilgi alanına göre reklamlar gösterecek. Özelliğin en zaman global olarak hizmete sunulacağı net değil, üyelerin biraz daha beklemesi gerekecek.

Fortnite Beta Android Sürümü Çıktı!

 • 11.8.2018 10:45:23
 • 0 Yorum
 • 1973

Meraklıların uzun zamandır beklediği Fortnite Mobile Beta Android cihazlar için kullanıma sunuldu. Fortnite Mobile Beta ile oyun keyfi artık mobil cihazlara da geliyor. Geliştiriciliğini Epic Games’in yaptığı ve bir yıl içinde dünya çapında 125 milyondan fazla oyuncuya ulaşarak dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Fortnite bugün itibariyle Android kullanıcılarına açıldı.

Fortnite’ın Android Beta’sı ilk etapta aşağıdaki Samsung cihazlara açık olacak. 13 Ağustos itibariyle de diğer marka Android cihazlar da oyunu oynayabilecekler.

Samsung Galaxy A5 (2017)
Samsung Galaxy A7 (2017)
Samsung Galaxy J7 Prime (2017)
Samsung Galaxy J7 Pro (2017)
Samsung Galaxy Note 8
Samsung Galaxy On7 (2016)
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8+

Fortnite’ın Android sürümü Google Play Store’da yer almayacak ve yalnızca oyunun resmi sitesi olan fortnite.com üzerinden indirilecek. Ayrıca Android sürümündeki oyuncular PlayStation 4, Xbox One, Switch, PC, Mac ve iOS sürümlerindeki arkadaşlarıyla birlikte oynayabilecek ve diğer platformlarda kaydettikleri ilerlemeye ve satın aldıkları eşyalara bu sürümde de sahip olacaklar. Oyunun iOS sürümü ise geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulmuştu.

Kablosuz İnternet Ağında Güvenlik Açığı

 • 9.8.2018 13:21:34
 • 0 Yorum
 • 1807

Siber güvenlik uzmanları, kablosuz internet ağlarında kullanılan WPA ve WPA2 şifreleme protokollerini kolaylıkla kıran yeni bir açık keşfettiler. Üstelik bu açık yeni kablosuz güvenlik standardı WPA3’ün testleri sırasında ortaya çıktı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre; güvenlik araştırmacısı Jens Steube, bu ayın başında tespit ettiği açığı, siber güvenlik forumu Hashcat’te paylaştı. Steube, bu açığı, Kablosuz Ağ Birliği Wi-Fi Alliance’ın bu yılın başında duyurduğu en yeni güvenlik standardı WPA3’e saldırmanın yollarını araştırması esnasında yanlışlıkla fark etmiş.


Kablosuz ağlarda 2004 yılından bu yana yaygın olarak kullanılan güvenlik standardı olan WPA2’ye saldırmanın yeni bir yolunu keşfeden araştırmacının bulgularına göre  WPA2 standardındaki bir Wi-Fi ağı tekniğe göre ele geçirilirse, siber saldırganlar önceden paylaşılan giriş şifrelerini çalabilir, haberleşmeyi dinleyebilir ve ağa gönderilen korumasız verileri ele geçirebilir.

Sözkonusu saldırı tekniğine ilişkin yolları ve araçları da paylaşan araştırmacı şu uyarıyı da yaptı:

"Şu anda hangi cihazların veya kaç modem veya yönlendiricinin (router) Bu saldırı tekniğinden etkileneceğini bilemiyoruz. Ancak bu saldırı tekniğinin mevcutta kullanılan hemen hemen tüm modemlerderki 802.11i/p/q/r ağlarına karşı çalışacağını düşünüyoruz."

Tesla Şirketi Atari Oyunlarını Getiriyor

 • 3.8.2018 15:02:53
 • 0 Yorum
 • 1761

Elon Musk'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar bir türlü gündemden süşmüyor. Musk'ın yaptığı her açıklamalar yoğun ilgi çekiyor ve bahsettiği her yenilik yoğun lgi uyandırıyor. Geçtiğimiz günlerde Tesla modellerinin KITT benzeri bir yapay zeka asistanına sahip olacağını söyleyen Musk, bu kez de yeni yazılım güncellemesiyle birlikte klasik Atari oyunlarının sisteme ekleneceğini belirtti.

Yaptığı paylaşıma göre Tesla Model ailesinin bilgi-eğlence sistemine eklenecek popüler Atari oyunlarının dört hafta içerisinde yayınlanması planlanan Versiyon 9.0  güncellemesiyle birlikte geleceğini açıkladı. Eklenecek oyunlar arasından şimdilik Pole Position, Tempest, ve Missile Command’a dikkat çeken Musk, Pole Position’un  direksiyondan kontrol edilebileceğine dair detay vermekten de geri durmadı. 

Ağustos ayının sonlarına doğru yayınlanması beklenen Versiyon 9.0, 2016 yılında yayınlanan 8.0’dan sonraki en büyük güncelleme olacak. Oto pilotu yepyeni bir arayüze  kavuşturacağı söylenen güncellemenin otonom sürüş sistemini seviye 2’den seviye 3’e yükseltecek önemli özellikler barındırdığı da gelen söylentiler arasında.

Snapchat'den Yeniz Özellik

 • 2.8.2018 15:18:36
 • 0 Yorum
 • 1964

Snapchat ses tanıma özelliğiyle dikkat çeken yepyeni filtrelerini hayata geçiriyor. Şirketin şu ana kadar yaptığı en dikkat çekici yeniliklerden biri olan ses tanıma özelliği, İngilizce olarak söylenen kelimeleri anlayıp, bunları Snap filtresi haline getirebiliyor. İşte yeni özellik hakkında bilmeniz gerekenler. Snapchat’in yaptığı açıklamaya göre yeni filtre sistemi ses tanımasının yanında, düşündüğünüz kadar karmaşık yapıda olmayacak. Çünkü özellik şimdilik sadece "hi, love, yes, no ve wow" gibi basit İngilizce kelimeleri algılayabiliyor. Uygulama içerisinde yer alan kaş, ağız gibi hareket yakalama teknolojileri de bu özellik ile uyumlu olarak çalışacak.


Şirketin açıklamasına göre, önümüzdeki hafta 5 veya 6 farklı yeni filtre ile bu özellik kullanıcılara ilk kez sunulmuş olacak. Fakat seçilmiş birkaç Snapchat kullanıcısı şimdiden bu yeni filtreleri kullanmaya başladılar.

Instagram'da Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • 31.7.2018 18:00:18
 • 0 Yorum
 • 1104

Güncellemelere dikkat edin!

Tüm yazılımlarınızı güncelleyin ve cihazlarınızı güvende tutun. İşletim sisteminizin yanı sıra tüm yazılımları; özellikle de tarayıcıları ve uygulamaları güncellemeyi 
ihmâl etmeyin. Güncelleme en öncelikli güvenlik önlemlerinden biridir.

Güçlü şifreler kullanın!

Bu sadece sosyal ağlar için değil, tüm siber dünya için geçerli olan en doğru uygulamadır. Şifrelerinizi uzun tutun, tekrar kullanmayın ve onları oluştururken, özel 
semboller ve sayıların yanı sıra büyük ve küçük harfli karakterler kullanın. Bu çok karmaşık geliyorsa, bir şifre yöneticisi de (Password Manager) tercih 
edebilirsiniz.

Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin!

İlk önceliğiniz, yeni bir profil oluştururken gizlilik ayarlarınızı kontrol etmek ve ayarlamak olmalıdır. Gönderilerinizin yalnızca en yakın arkadaşlarınız ya da 
yönlendirdiğiniz grup tarafından görülebildiğinden emin olun. Profilinize detaylar eklerseniz, onları yabancılardan ve kötü niyetli aktörlerden uzak tutun, böylece 
şifrelerinizi tahmin etmek için (veya daha da kötüsü, kimlik avı için) bu bilgileri kötü amaçla kullanamazlar. Sağlayıcınız zaman içinde değişme eğiliminde olduğundan,
ayarlarınızı belirli aralıklarla gözden geçirin.

Paylaşımda bulunmadan önce iki kez düşünün!

Tüm ayarlarınızı olabildiğince gizli tutsanız bile, yanlış kişilere güveniyorsanız profilinizin veya mesajlarınızın ekran görüntüleri çevrimiçi duruma gelebilir.Bu 
nedenle, her zaman bir şey paylaşmadan veya yazmadan önce iki kez düşünün; resim, fikir, mesaj veya video olsa da. Çünkü bir kez çevrimiçi olduğunda, bir daha geri 
alınamaz.

Şüpheci olun!

Genel kural: “Bir şey doğru olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen doğru değildir.” Bu yüzden eğer birisi size doğum tarihi ya da kimlik numarası gibi hassas 
bilgileriniz karşılığında yeni bir araba, bilgisayar ya da akıllı telefon sunuyorsa, bu kesinlikle bir tuzaktır. Hassas verilerinizi kendinize saklayın ve onları 
herhangi biriyle paylaşmadan önce, benzer bir rakibin ya da teklifin gerçekliğini doğrulamaya çalışın.

Yabancılara dikkat edin!

İyi görünümlü bir adam ya da bir kız size bir mesaj mı yolladı (messenger yoluyla)? Onu tanıyor musunuz, yoksa gerçek hayatta daha önce hiç görmediğiniz biri mi? 
Değilse, çok dikkatli olun. Siber alan, kötü amaçlı aktörlere hem anonimlik hem de kamuflaj imkanı sunarak kurbanların normalde kabul etmeyecekleri eylemlerde 
bulunmalarını sağlar. Güvenli tarafta kalmak için, kimlerin sizinle iletişim kurabileceğini sınırlayın ve mümkünse bireysel olarak tanıdığınız kişilerle etkileşimde 
bulunun.

Faceebok'a Göre Dünya Kupasının 'En' leri

 • 27.7.2018 17:29:20
 • 0 Yorum
 • 1093

Facebook 2018 Dünya Kupası'ndan sonra turnuva sürecinde,öncesinde ve sonrasında yapılan paylaşımlar ile ilgili bilgileri paylaştı. Haziranın ortalarında başlayıp, Temmuzun ortalarında biren ve bir kadar süren turnuva sürecinde 400 Milyona yakın insan kupa hakkında 2,3 Milyar civarlarında etkileşimde bulundu. Bununla birlikte Faceebok,önemli anları kupa sonrasında derleyerek kullanıcıları ile paylaştı. Önemli olanlarını sizler için derledik:

EN ÇOK KONUŞULAN TAKIMLAR:

1-)Brezilya
2-)Arjantin
3-)Fransa
4-)Rusya
5-)Meksika

EN ÇOK KONUŞULAN FUTBOLCULAR:

1-)Lionel Messi
2-)Neymar Jr
3-)Cristiano Ronaldo
4-)Philippe Coutinho
5-)Mohamed Salah

EN ÇOK SEVİLEN PAYLAŞIM:

1-)Lionel Messi'nin Profil resmini güncellemesi

2-)Cristiano Ronaldo’nun Dünya Kupası başlarken takımını ve ülkesini cesaretlendirdiği paylaşım

3-)Kolombiya’nın İngiltere’ye yenilmesi sonrası James Rodriguez’in yaptığı paylaşım

DÜNYA KUPASI FİNALİ SIRASINDA EN SOSYAL ANLAR

1-)  Fransa’nın Dünya Kupası’nı kazanması
2.-) Paul Pogba’nın 59. dakikada attığı golle Fransa’yı 3-1 öne geçirmesi
3-)  Fransa’nın 18. dakikada Mario Mandzukic’in kendi kalesine attığı golle 1-0 öne geçmesi

Google Oyun Ağı Kurarak Steam ile Yarışacak!

 • 4.5.2018 16:20:05
 • 0 Yorum
 • 1216

Google oyun ağı kurma yoluna gidiyor.Sosyal medya üzerinden de oldukça büyük bir yankı uyandırmayı ve kullacılarına kuaracağı oyun ağını kısa zaman içerisinde tanıtmayaı hedefliyor.Yapılan proje hakkında henüz net bir bilgi olmamakla birlikte, Google sosyal oyun girişiminin hangi amaçla yapıldığı da tamamen soru işareti durumunda.Bu oyun projesi ile birlikte hayatında daha iyisini gerçekleştirebilmek adına olabildiğince verim sağlayacaklarını düşünüyorlar.


Michael Sayman bu projenin sorumlusu konumunda yer alcak.  Daha önceleri Facebook bünyesinde 17 yaşındayken stajyer olarak çalışan Sayman, sonrasında Alphabet Inc. bünyesinde görev almıştı.Ayrıca kendini geliştirmek adına ise bu şirkette oldukça önemli adımlar atabilmeyi de başarmıştı.Tüm bunları düşündüğümüz de oldukça iyi bir oyun projesi gelecek gibi druyr belki de benzerlerinin ve rakiplerinin en iyisi olabilecek.


 Arkadaşlar arasında oynan mobil oyun etkinliklerine yönelik olan bu projenin, henüz yapım aşamasında olduğunu bildiren Google sözcüsü, şu an için projenin hazırlık aşamasında olduğu ve bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalara devam edildiğini de sözlerine eklemiş oldu.Oyun ağı projesi de bir an önce aktif olarak hayatımıza geçiş yapacak.

Sinem Özdemir

Sosyal Medyada En Çok Kullanılan Terimler!

 • 1.5.2018 17:50:35
 • 0 Yorum
 • 1328

Sizler sosyal medyayı belki de günün her saatinde aktif bir şekilde kullanıyorsunuz peki sosyal medyaya ne kadar hakimiz?

 

Like: Like atmak demek yada like almanız demek sizin sosyal medya uygularınızda takipçilerinizden beğeni topladığınız anlamına gelir.
Retweet: Bir başkasının tweetini (Twitter) kendi hesabınızda paylaşmanız anlamına gelir.
Repost: Genel de en çok kullanılan basit bir paylaşım yönetmidir bizler ünlü yada sevidiğimiz birinin göderilerine bunları yapabiliriz.Bir gönderinin sahibi haricinde başkası tarafından paylaşılmasıdır.


Bio: Profilinizde yer alan biyografinin kısa halidir.
Sosyal Medya Takibi:İşlevsel bir trafik takibidir diyebiliriz buna.İnternet üzerinden de sık sık bu takipler yapılır.
Block - Unfollow: Başka bir kullanıcının profilinize ulaşmasını engelleme işlemidir.Diğer bir terimin anlamı ise sizi takip edenlere geri takip yapmama işlemidir.

Hashtag: Sosyal medyada karşılığı “#” işaretidir. Herkesin tek bir kelimeyi ortak olarak kullanarak belli bir sayfaya eyni anda ulaşabilme imkanı gösterir.Sık kullandığımız sosyal medya uygulamalarından biri olan instagram ile hayatımıza hızlı bir giriş yapmıştır.

Sinem Özdemir

Youtube Nasıl Optimize Edilmeli!

 • 20.3.2018 16:31:20
 • 0 Yorum
 • 1170

YouTube’un dünya genelinde Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sayfa olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle gogle raporları dahilinde bakıldığında arama motorlarının en çok aranılan web siteleri arasında yerini almış durumda.Bu yüzden kullanıcılara sunduğu deneyimler açısından yeri oldukça önemli.
Aşağıdaki grafikte dünya genelinde Google aramalarında çıkan video snippet domainlerini inceleyebilirsiniz.

 


Google arama motorları genelde popüler siteleri yayınlamaya yönelik bir çalışma başlattı ve bu çalışma sonrasında youtubeyi de trensler listesine ekledi. Bu da demek oluyor ki Google da YouTube’un arama motoru olarak kullanımının yaygınlığını kabullenmiş kendi yararına bir sayfa çalışması yapmayı amaçlamış.
Pazarlama stratejinizi genişletmek, daha geniş bir kitleye ulaşmak ve web sitenize trafik aktarmak istiyorsanız kesinlikle YouTube’ta yerinizi almalısınız.Böylece internet ve teknoloji dünyasının avantajlarından faydalanarak belli bir gelir elde edebilmeniz mümkündür.

YouTube’un arama sonucu sayfası Google’ınkine çok benzemektedir.Yine sayfa yapılarını incelediğimizde google ile aynı taktikleri uygulayarak en üst sıralara en çok para yapacak uygulamalrı yerleştirerek reklam sonuçlarına da bunu yansıtabiliyor.

Sinem Özdemir

Sarahah Uygulamasındaki Büyük Tehlike!

 • 17.3.2018 11:13:51
 • 0 Yorum
 • 1188

Sanal zorbalık iddialarıyla ebeveynlerin yasaklanmasını istediği anonim mesajlaşma uygulaması Sarahah, engellemelere rağmen Türkiye'de de hızla yayılıyor.Uygulamada belli bir yaş sınırının getirilmesi gerekiyor ve çocuklara pek uygun olmadığı konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor.Yetkililer bunların üzerinde çalışmalara başladılar bile.Gençlerin hayatlarını bir hayli kötü etkileyen bu uygulama için düğmye basıldı.

Suudi Arabistanlı Zain al-Abidin Tawfiq'in 2016'da geliştirdiği anonim mesajlaşma uygulaması 'Sarahah', dünya genelinde gençler arasında popüler hale geldi. Arapçada dürüstlük anlamına geliyor ve kullanıcıların sosyal medya üzerinden kullandıkları bu ugulama paylaşılan her fotoğraflarına isimsiz yorum yapılmasını sağlıyor.

Eylül ayında Wall Street Journal'da yer verilen bir raporda 95 milyon olarak geçen uygulamanın kullanıcı sayısı, iddiaya göre 300 milyon. "Yapıcı yorumları teşvik etmeyi, dürüst bir şekilde geri bildirim almayı ve bu sayede insanların zayıf yönlerini keşfetmelerine yardımcı olmayı" amaçlayan uygulama, yurtdışında kısa sürede 'sanal zorbalık' ortamına dönüştü.Daha da yayılmaması adına aileler uyarılıyor.

Yaşanan bir olayda kanser hastası olan çocuğun hakkında yapılan bilinçsizce yorumlar yüzünden hayatına son vermek isteyen çocuk haberinden sonra sanal marketlerden kaldrılması için ülkede imsa toplanmaya başladı.Uygulamanın ceo'su bu tür küfür,hakaate içerikli yorumların kesinlikle filtrelendiğini belirttiler.

Türkiye de ise kullancı sayısı on bini falan buldu ve uygulama yöneticileri iddiaları reddetti ve yapay zekanın en iyi şekilde çalıştırılarak 17 yaş üstü gençlerin uygulamayı kullandığına dair yorumlarda bulunuldu.

Sinem Özdemir

Sosyal Medyanın Esiri Olmayın!

 • 15.3.2018 19:01:20
 • 0 Yorum
 • 1228

Günümüzün en çok tartışılan konularında bir tanesi soyal medya bağımlılığının insanları ne derecede etkisi altına almış olduğu konusudur.Çok değişik tartışmaları da beraberinde getirilen bir unsur.Yapılan çalışmalar da sosyal medya üzerinde önemli bir rol teşkil edebiliyor.
Medical Express'in haberine göre Binghamton Üniversitesi psikologları, insanların hangi kişisel özelliklerinin sosyal ağlara bağımlılığın ortaya çıkmasını kışkırttığını saptamak amacıyla birçok öğrencinin katıldığı bir araştırmaya imza attı.


Beklentilerin aksine, bu sorunu genelde rahat iletişim kuran ve hedefe odaklı kişiler yaşıyor.Teknoloji ve internet kurbanı olmak tamamiyle farklı onular bağlanıyor.Gençlerdeki duygusal dengesizlerin en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.
Bu özelliklerin kombinasyonu insanı zamanının büyük kısmını internette geçirmeye zorlayabiliyor.Bazı unsurlardan bir kaç tensinin önemi gerçektende çok büyük.
Diğer yandan bilim insanları, hedefe odaklı insanların sadece açık bir şekilde nevrotik olmaları veya rahat iletişim kuran kişiler olmaları durumda sosyal ağlara bağımlı olabildiğini kaydetti.Araştırmanın getireceği sonuçların da yeterli olmadığı amaçlarına tam anlamıyla ulaşmadıkları da söyleniyor.

Sinem  Özdemir

Pazarlamanın Kalbi Sosyal Medya

 • 14.3.2018 21:42:57
 • 0 Yorum
 • 1153

Dijital  pazarlamada en önemli rol oynayan unsurlardan bir tanesi sosyla  medya.Tanıtım ve reklemlerın yanısıra bir çok kullanıcının bu paltformlarda aktif olması bir hayli avantaj sağlamakta.

Günümüzde artık sosyal medyada olmak veya olmamak; genel anlamda “var olmak ya da olmamak” gibi bir şey.Özellikle büyük işletme sahiplerinin en çok kullandığı ve bolca kullandığı geniş bir reklam yeri.

Pazarlamanın kalbi dediğimiz sosyal medya neden bu kadar  önemli bir yere  sahip gelin hep  beraber inceleyelim

1- İşletmenize ilgi duyacak tüm kullanıcılar sizin müşteriniz olabilirler hatta size ulaşabilmeleri bir o  kadarda kolaydır.
Bu yıl rakamları incelediğimizde facebook uygulamasının milyarlarca linkedin instagram gibi uygulamaların ise yine 2 milyara yakın kullanıcısı var potansiyel müşteriniz bolca olur.

2- Hedeflere kolay ulaşma ve bir çok insana bir anda ulaşabilme
Bu firmalar ve platformlar sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunun farkındalar ve bir  çok veriyi de bu gibi uygulamalardan topluyorlar.  Sadece Facebook’un her bir kullanıcı için 1.000’in üzerinde veriye sahip olduğu tahmin ediliyor.Bu araçlar genelde işyerilerini  ayak tutmaya yeterlidir.

3- Markanın tutulması 
Özellikle büyüm adaklı  olan markalar müşterilerden takipçiler kazanarak potansiyelliğini ve bilinirliliğini arttırmaktadır. 
Bu sayede yüksek reklam harcamalarına gerek olmaksızın İngilizce “top of mind” denilen “sürekli akılda kalma, akla gelen ilk marka olma” olgusu başarılabilmektedir. 
Fotoğraflar,,içerikler ile sürekli tanıtım yapılmaktadır bu sayede müşteriler daha iyisi için markaya bağlı kalmakta ve alışverişlerini devam ettirmekteler.

Otomatik Sosyal Medya Paylaşımı Sağlayacak Yöntemler

 • 13.3.2018 23:32:02
 • 0 Yorum
 • 1223

Günümüzde sosyal medyayı hem takip etmek  hemde  sürekli aktif olarak bir şeyler paylaşabilmek gerçektende çok zor. Gerçekten bir seo uzmanıysanız elinizde o kadar  site varken bir bunların sosyal medya  kısmıyla uğraşmak oldukça yorucu bir durum.
Farklı adreslerde paylaşılabilmmek  site  yöneticilerinin işlerini oldukça kolaylaştırabilen bir etmen.
Sitenizi aktif tutmak ve  google'de önemli bir yere sahip olmak adına diğer uygulamalarda   paylaşım yapmak  işinizi zorlaştıracaktır. 

Buistediklerimi nasıl hızlandırabilirim zamandan kazanabilmem için ne tavsiye edersiniz demeyin sorunun cevabı tamda aşağıda  yazılı.

İşinizi otomatikleştiren bazı araçlar:
IFTTT
Zapier
Aweber
Buffer 
Dlvr.it
Hootsuite 
Onlywire
JetPack Publicize 

Bunlardan bufferı  kesinlikle önerebilirim çok kullanışlı bir araçtır ve işleriniz baya  kolaylaştırmaya yetecektir.Jetpack bir  wordpress eklentisidir  o da bir  hayli işinize yarayacaktır.

 

 

Süper Kahraman Rolü İçin Peşindeler!

 • 12.3.2018 16:08:09
 • 0 Yorum
 • 1258

Daha önce üstelenmiş olduğu bir çok rölü hakkıyla yerine getiren ve büyük bir hayran kitlesine sahip olan oyuncu şu sıralar bir hayli gözde oyuncular arasında ve bir süper kahraman rolüne layık görünüyor.Vizyona girecek yeni filmde başarılı oyuncunun yer alması için görüşmeler gerçekleştiriliyor.

Marvel TV ile Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist, The Defenders ve The Punisher gibi dizi projelerini hayata geçiren Netflix, şu aralar bu popüler diziler gibi bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

‘Past Midnight’ adlı filmin yapımcılığını Captain America ve Avengers: Infinity War’a imza atan Anthony ve Joe Russo kardeşler üstleniyor. Yönetmenlik koltuğuna Dope’tan hatırlayacağımız Rick Famuyiwa’nın oturacağı, senaryoyu ise TJ Fixman’ın kaleme aldığı belirtiliyor. 

Çekilecek filmde süper bir kahramanı canlandıracak oyuncu için filmle ilgili henüz net bir bilgi verilmedi.Filmin sadece bir kahramanlık filmi hakkkında olacağı konuşuluyor.Netflix filmin izleyicilerle buluşacağı tarihi henüz netleştirmiş değil. Reeves’in merakla beklenen John Wick: Chapter 3 filmi ise 17 Mayıs 2019’da gösterime girecek. 

Adana Evden Eve Taşımacılık

 • 12.3.2018 12:55:33
 • 0 Yorum
 • 1232

Taşımacılık sektörünün en hassas konularından bir  tanesi  paketlemeye gereken özenin gösterilmesidir.Bizde Adana evden eve taşıma şirketi olarak paketleme konusuna her zaman gereken önemi veriyoruz.Siz müşterlerimize paketleme işlemlerinizi yaparken  kullanabilceğiniz  fikirlerimizden bahsedeceğiz.Paketleme işlemlerinin gayet kolay  olduğunu düşünürsünz fakat sanıldığı kadar kolay değildir ve hem zamamnınızı hem de bütçenizi alzatmak  adına paketlem işlemlernin önemine bakacağız.

İşlemlere  başlamadan önce eşyalarınızı toplamış olmalısınız.

Öncelikle ihtiacınız olan paketler ile ilgili bir liste  yapmallı  ve alışverişe çıkmalısınız.

Kolileriniz  için bir ağırlık limiti belirleyin.

Kolileriniz çok fazla doldurarak ağırlaştırmayın.Yükü ağır  olan kolilere bir limit belirleyin ve hafif kolilerin üzerine  ağır kolileri yüklemeyin.

Eşyalarınızı toparladıktan sonra geriye  kalan kolileri küçük  eşyalarınızla doldurmaya çalışın ve tasurruf  etmeye özen gösterin.

Kolilerinize eşyalarınızı sıkıştırmayın .

Tam anlamıyla  bir  paketleme işleminin sağlıklı olabilmesi için kolilerde  alttan ve  üstten aralıklar bırakın ki  taşırken herhangi bir dağılma olayı  yaşamayın..

Hangi  eşyaların paketleneceğine önceden karar vermiş olun.

Biz Adana evden eve taşıma firması olarak yada diğer firmalar  için söyleyecek olursam yanıcı ve  tehlikeli maddeleri taşımaktan çekiniyoruz ve  müşterillerimizi bu  konularda her  zaman uyarıyoruz.Firmaların bu durumdan haberri  olmadan taşıtmanızın cezası size kalacaktır.

Şifonyer,dolaplar ve komidinleri kontrol edin hiçbir  şey kalmayacak şekilde boşaltın.

Komidinlerinizi boşaltrken çekmece kısımlarının taşırken rahatsızlık vermemesi adına bağlayın  yada bantlayabilirsiniz.

İlk açacağınız eşyalarınızın paketlemeleri son iş olsun.

Taşınma günü pakketleyeceğiniiz eşyaları kahvaltı saatinden sonra paketleyin mesela çaycınız en son paketlensinki  çaysın kalmayın.

Çok değerli eşyaları yanınıza almak yerine  kolilemeyi tercih edin.

Kaybolan değerli eşyalardan  nakliyat firmaları hiçbir zaman sorumlu  tutulmuyor.

 

 

Paketlerinizde ince çöp poşetlerini kullanmamaya özen gösterin.Çöp poşetleri yapısal  olarak yırtılmaya  meyillidirler bu  anlamda  streç filmler işinizi görecektir.Paketleme konusunda streç filmlere güvenebilirsiniz.

Evinizdeki  eşyaları gruplayarak bir liste çıkartın böylece hangi grubun hangi eşyaya  ait olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.Bu da işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Eşya listenizi oluşturduktan sonra Adana evden eve taşıma nakliyat firmamızla eşya listenizi mutlaka paylaşın.Bizde elimizdeki liste dahilinde haraket ederek güvenli bir taşımacılık hizmeti sunmaya  çalışalım.

Beklenen Oldu!Nazarboncuğu Emojisi Geliyor!

 • 7.3.2018 14:54:10
 • 0 Yorum
 • 1208

Evrensel kod standardını düzenleyen kuruluş Unicode Consortium, yeni emoji grubu ile ilgili çalışmanın bittiği haberini verdi.Kullanıcıların olmayışından şikayet ettiği emoji listeye dahil edildi.
Evrensel kod standardını düzenleyen kuruluş Unicode Consortium, yeni bir grup emojinin hazırlığının tamamlandığını ve 2018'in ikinci yarısında, Ağustos veya Eylül ayında telefonlarımıza geleceğini açıkladı.Böylece yapılacak güncellemeler ile herkesin telefonunda olabilecek ve herkes olabilecek.

Türkiye'ye has olan bir emojide geliyor.
Yeni emojiler içinde kızıl, kıvırcık, beyaz saçlı emojiler, kel ve farklı ten renklerine sahip emojiler, kadın süper kahraman, korsan bayrağı, ıstakoz ve sivrisinek gibi yeni hayvanlar, farklı duyguları temsil eden yüz ifadeleri ve yeni yiyecekler yer alıyor.Bu emoji grubunun insanlar tarafından çok sevileceği söyleniyor.

Profil Resmi Başkasına Ait Olduğu İçin Ceza Yedi!

 • 3.3.2018 10:02:26
 • 0 Yorum
 • 1185

İtalya'da Yargıtay, 30 yaşındaki bir kadının Facebook profilinde başkasının fotoğrafını kullanmasının "insanları yanıltmak amacıyla başkasının kimliğine bürünme" suçu olduğuna hükmetti.
İtalya'nın kuzeyindeki Pordenone kentinde yaşayan 30 yaşındaki bir kadın, Facebook profilinde bir başkasının fotoğrafını kullandığı gerekçesiyle "başkasının kimliğine bürünmekten" suçlu bulundu ve 15 gün hapis cezasına 

çarptırıldı.

Ayrıca mahkemelerde kesinlikle temyiz hakkı bulunmuyor.
Hapis ve para cezası alan kadının parayı taksitle ödemesine karar verilirken "Facebook mahkumu" kadın mahkeme masraflarını da kendidi ödeyecek.

Yargıtay kararını, İtalyan Ceza Kanunu'nun 494. maddesine dayandırdı. Söz konusu madde, "kendisi ya da başkaları için avantaj elde etmek ya da başkalarını zarara uğratmak ya da yanıltmak amacıyla" başkalarının kimliğini gösterir 

özelliklerini almanın 1 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini belirtiyor.

Facebook'un yönetmeliği kuralları kesinlikle desteklemekte zaten başka birinin kişilik hakları veya resimlerini ihlal edenlerin fotolarının kaldırılacağı da söylenilmiş.
Eğer kendiniz farklı göstermek için başka birinin fotosunu kullanırsanız bunun bir insana haksızlık suçu olduğu ve yapan kişinin cezalandıracağı açıkça belirtilmiş yargıtayda.

Facebook'ta da, "Topluluk Standartları" başlığı altında "İnsanlar Facebook'ta gerçek kimliklerini kullanarak bağlantı kurar... diğer kişileri taklit eden tüm profilleri kaldırıyoruz" deniliyor.

Slacklar ile Savaşmaya Hazır!

 • 2.3.2018 11:20:33
 • 0 Yorum
 • 1195

Ofis dışında veya büyük şirketlerde çalışanlar, iş odaklı iletişimi sağlamak üzere Slack gibi servislere yöneliyor. Geliştilen hangoust chat google slack a rakip olacak gibi.

Hangouts Chat Tüm Kullanıcıların hizmetine Sunuldu!

 

Uygulamanın piyasaya sürülmesiyle bir çok kullanıcıdan olumlu yorumlar geldi bile.

İlk olarak geçtiğimiz yılın Mart ayında duyurulan ve 1 yıl boyunca beta durumunda kalan Hangouts Chat platformu, ekiplere mesajlaşma ve bir arada çalışma olanağı sağlıyor. Slack ve benzer uygulamalarda olduğu gibi Google servisi de çeşitli grup sohbetleri oluşturmaya ve doğrudan mesajlarla diğer çalışanlarla birebir etkileşim kurmaya yardımcı oluyor.


Yaklaşık otuz dilde dil desteği sunan serviste her bir sohbet grubu 8 bin üyelik kapasiteye sahip. Ek olarak Takvim, Drive, Docs, Sheets, Slides, Vault ve Hangouts Meet gibi diğer servislere de entegrasyon sağlanması işleri kolaylaştırıyor.Yine farklı yan uygulamalarla iletişimde olduğunu da unutmamak gerekiyor.Özellikle uygulama içerisine gömülen yapay zeka sayesinde dosya arama işlemleri hızlandırılmaya başlayacak.Uygulama pek çok servise de hızlı bir şekilde giriş yapabilme imkanı sağlayabilecek.

Platform bot desteği de sunmakta. Başlangıçta Xero, Freshdesk, Kayak, Trello ve Zenefits olmak üzere 25 farklı bot için destek sağlanacak.

Piyasayı Alt Üst Eden Vero Uygulaması

 • 27.2.2018 12:28:38
 • 0 Yorum
 • 1246

Önceki haftalarda ülkemizde gündem yaratan ve yoğun bir ilgi gören Vero uygulaması, sosyal medyada çokça vakit geçiren kullanıcıların ilgi odağı olacak gibi. Bu uygulamanın izlerine daha önceden de rastladığımız için yeni çıktığını söylememiz mümkün değil .Geçtiğimiz yıl nisan ayında App Store’daki yerini alan uygulama ise son birkaç gündür adeta patlama yaşıyor. Kullanıcıların akın ettiği yeni platform, “daha az sosyal medya, daha fazla sosyal yaşam” sloganını benimsiyor. Genç kitlenin yavaş yavaş Facebook’u terk etmeye başlaması ve kendisine barınacak yeni bir alan araması da Vero’ya şu günlerde hayli yaramış gibi görünüyor. Sanllaşmanın giderek artması ile birlikte monotonluğunda insanları sıkması farklı arayışlara sebebiyet veriyor.
Gelin hep beraber uygulamayı inceleyelim:

En gözde iki uygulamanın bir araya getirilerek kombinasyonlarından meydana geliyor. Fotoğraf, bağlantı, müzik, film, kitap ve yer olmak üzere 6 farklı gönderi oluşturma seçeneği sunan uygulamada takipçilere bir şarkı ya da film önerebiliyor, arkadaşlarınızla çektiğiniz fotoğrafları paylaşabiliyorsunuz.Yeni kişiler eklerden 3 farklı seçenek sunabiliyor ve siz yakınlık derecelerine göre kimleri ekleyip kimleri eklemeyeceğinizi ölçüyorsunuz.Karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmiyor ve nasıl listenlendiği hakkında bilgi verilmiyor. Gönderi oluştururken belli başlı gruplara göre sınırlandırmayı da bu şekilde yapabiliyorsunuz. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen log’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.Aslında bir çok uyugulamanın harmanlanmış hali diyebiliriz.Karşımıza pek çok özelliği ile beraber bir çok fırsat çıkarmaya yetiyor.Aynı anda pek çok platformda paylaşım yapabiliyorsunuz.Ayrıca uygulama size sosyal aktivelerinizi güçlendirmek amacıyla birbirinden ilginç seçenekler sunuyor.Seçenekler doğrultusunda tercihleriniz kendiniz belirliyorsunuz.

Sayfa Reklamcığı Facebook'u Yendi!

 • 22.2.2018 15:33:04
 • 0 Yorum
 • 1150

Sosyal medyanın gözde uygulamalarından facebook yaptığı birçok yeni çalışma ile reklemcılığa damga vurdu. Forumlarda ve bizzat kendi sayfalarında dert yanan sayfa yöneticileri duruma çözüm bekliyorlar, hatta denk geldiğim bir etkinlikte bu olayı protesto ediyorlardı. Bazıları halen ümitli iken büyük bir çoğunluk durumun kalıcı olmasını kabullenmiş durumda… 

Facebook Reklamcılığı Sayfa Reklamcılığı Nedir ?Hiç Düşündünüz mü?
Sayfa reklamcılığı facebook sayfaları üzerinden paylaşım yoluyla yapılan reklamlardır. Öncelikle bunun için hayran kitlesi çok fazla olan sayfalardan seçmelisiniz.  Son zamanlarda çok yüksek fiyatlara satılan facebook sayfalarının değeri internet sitelerine ziyaretçi çekme, sayfa reklamcılığı ve satış yapma odaklı işlemesinden kaynaklanıyordu. Son zamanlarda oldukça başarılı projeler meydana geldi. Bir çok haber sitesinin ana hit kaynağı sosyal medya  ve sosyal medya paylaşımlarının derlenerek oluşturulduğu onlarca site bulunuyor. Özellikle insanların dinsel milli ve siyasi duygularına dokunan sayfalar daha çok kullanıcı çekti. Web sitelerinden ve sosyal medyadan beslenen bağlantılı kişler bu olayla sarsılacak gibi duruyor.

Sayfalarda Neden Gönderilerdeki Gören Kişi Sayısı Düştü?

Facebook reklam ağını genişletmek ve gereksiz paylaşımların önüne geçmek için sayfa reklamcılarına sağlam darbe vurdu.Ufak tefek denemeler yaparak gelen tepkileri ölçmeye çalıştılar.  Benim sektörel ve çok aktif sayfalardaki yaptığım teste göre %50 gönderi ulaşımında kayıplar bulunuyor.Mesela eski zamanlarda 100 kişiye ulaşan gönderiler şu an yarı kitleye bile ulaşamıyor.Her sayfanın . Örneğin 35K sayfada gönderinin 18 kişiyi görmesi gibi komik rakamlarda mevcut.

Sosyal medyada reklamlar üzerinden milyonlarca para kazanan kişiler var. Yarım saatlik reklama 50 tl gibi talep eden kişilerden randevu ile reklamlar alıyordunuz. En kötü ihtimal günde 5 tane reklam aldığını düşünürsek günde 250 tl kazanıyor. 

Bundan Sonra Neler Olacak?

Sosyal medyada sayfalarınıza artık ilgi çekici içerikler yüklekmek zorunda kalacaksınız.Belli bir kitleyi gönderinize çekmekten uzak duracaksınızve aktif olan hedef kitlenizdeki kullanıcılara ulaşmayı hedefleyeceksiniz. Kendi yaratacağınız sayfada bol bol reklem ürünleriyayınlacaksınız.  Tabi bunun yanında diğer sosyal medya ağlarını da pas geçmemeniz lazım.

36 Bin Kadın Sosyal Medya Mağduru Oldu!

 • 21.2.2018 16:53:02
 • 0 Yorum
 • 1187

AVA İşyerim' adlı sahte bir isimle şirket açılarak dolandırılan bir çok kadın, dertlerini Esra Erol'un programında anlatmaya geldi.


Gökhan Özoral ve Suna Uçanlar tarafından kurulan 'AVA İşyerim' isimli bir şirketin, tüm Türkiye'de sosyal medya aracılığıyla kadınlara yönelik ilanlar vererek, 81 ilde 36 bin kadını dolandırdığı iddiaları Türkiye gündemine oturdu. 

Hafta içi her gün izlediğimiz atv ekranlarında ekrana gelen programda şirkete başvuru yapıp dolandırılan ve mağdur olan kadınlar konuk oldu.

Kendilerine umut vererek kandırdıklarını söylediler!

Yaşadıkları travmayı anlatırken gözyaşını tutamayan kadınlar şunları söylediler, "Bizi büyük vaatlerle kandırdılar. İnsanlar kumbaralarını patlatarak üye oldu. Kadınlar ayakta durmalı, güçlü olmalı diyerek aile düzenimizi bozdular. Her gün tehdit ediliyoruz, İnandık, yıkıldık ve çok korkuyoruz" dediler.

Dolandırıcılardan birinin internet üzerinden yaptığı açıklama kan dondurdu!

Ayrıca, şirketin ortaklarından Suna Uçanlara ait olduğu belirtilen video izleyenleri bir hayli rahatsız etti. Uçanların videoda "Her kadın bıçaklansın. Bir zahmet lütfen erkeklere uyarım. Kadınlar bıçaklanınca kendilerine geliyorlar" dediği duyuluyor.