Mozdaki Büyümeniz Anlık Olarak Görüntülemek İçin Bir Kaç Yol

mozdaki-buyumeniz-anlik-olarak-goruntulemek-icin-bir-kac-yol

Yıllar önce, Google, sitenin derecelendirme siteleri için kendi temel ölçümlerinden birini kamuya açıkladı. PageRank - Google kurucularından Larry Page'nin adını alan - bir sitenin değerinin sayısal bir göstergesi idi. Kamuya ait, otoriter bir metrik olduğu için, çok sayıda pazarlamacının ve SEO uzmanının, bir sitenin PageRank'ini şekillendirmesi, şekillendirmesi, yönlendirmesi, manipüle etmesi veya başka şekilde değiştirme yollarını aramış olması sebebiyle duruyor.

Basit bir sayısal gösterge olmasına rağmen, PageRank'in arkasında büyük miktarda matematik ve bilim vardı. Bir fikir edinmek için Wikipedia sayfasını kaydırmanız yeterlidir ; Sonuçta bu formüller basit cebir değildir.

Google, 2011 yılının geri kalanında görünür halka açık PageRank'e, çoğunlukla bir metrik üzerinde çok fazla odaklanmış ve içeriğin gerçek değeri üzerinde yeteri kadar odaklanmamış insanların sayısıyla mücadele etmek için daha az ve daha az sayıda güncelleme yapmaya başladı. Beklemek bir yıldan uzun bir süre büyüdükten sonra, resmi bir duyuru geldi. 2014 Ekim ayında Matt Cutts görünür PageRank için gelecekte herhangi bir güncelleme yapılmayacağını açıkladı.

Google yine de PageRank'ı dahili olarak kullanmaktadır. Algoritmasının kullanılması çok değerli ve çok temel oluşturuyor. Bununla birlikte, artık modern pazarlamacılar için görünür veya kullanışlı değildir. Yüksek PR'li, halkla ilişkiler hakkında övünen herkes ve çeşitli web sitelerinin PR'sinde gezinmek için Google araç çubuğunu kullanan herkesle bağlantı kurmaya teşvik eden kullanıcılar eski bilgilerle çalışır ve güvenilmemesi gerekir. İşlerinin temel özelliklerine üç yıl veya daha fazla zaman ayıramayan biri, birlikte çalışmak istemediğiniz birisidir.

Moz gir
Moz, eskiden SEOMoz, bildiğinizden emin olduğunuz gibi, bugün dünyanın en büyük SEO ve analitik şirketlerinden biridir. Google'la doğrudan bir ilişkisi yok, ancak - ve müşterileri - görülebilir PageRank kaybını keskinçe hissettiler. Moz, PageRank için yeni bir metriği hazırlamaya karar verdi.

Site Explorer'ı Aç

Pekâlâ, bu kesinlikle doğru değil. Moz'un ölçütleri PageRank'ın ölümünden önce geldi, daha önce gösterilen Google ölçütünün yerine geçmek için en iyi konuma getirilebilmesi için, mümkün olduğunca doğru ve genel olarak uygulanabilir olduklarından emin olmak için onlara daha fazla odaklanıyorlardı.

Etki Alanı Yetkisi , eski PageRank ile karşılaştırılabilecek en önemli Moz ölçütüdür. Bu, bağlantı sayısı, bağlantı alanlarının sayısı, MozRank ve MozTrust gibi diğer Moz ölçütleri gibi çeşitli alt metrikleri dikkate alan bir metriktir. 100'ü en iyi olmak üzere 0'dan 100'e kadar değişen tek bir sayısal skor yaratmak için hepsini derler ve analiz eder. Skor logaritmik, yani sıfırdan 10'a çıkmak zor değil, 20'den 30'a çıkması daha zor ve 70'den 80'e inmesi inanılmaz derecede zor. DA'sı 100 olan çok az site var ve onlar Google'ın kendileri gibi siteler olma eğilimindedir.

Domain Authority, site çapında bir metriktir, bu nedenle DA'nız sayfa ile aynı olacaktır. Sayfa düzeyinde bir otorite metriği için, Page Authority'yi de istersiniz, Moz tarafından da sağlanan benzer bir metrik. Buna Larry Page ismi verilmiyor.

Etki Alanı Yetkisi Hakkında Önemli Notlar
Domain Authority , tüm SEO faktörlerini göz önünde tutan mutlak bir sıralama değildir. Bağlantıya odaklı ve güven odaklı bir metriktir, bu nedenle aynı DA'ya sahip iki site çok farklı katma değerlere sahip olabilir. Bir sitenin kalitesinin saf bir hakimi olduğunu bilmek de yararlıdır.

Etki Alanı Yetkilisini kendi kullanımınız için izlemek için iki yol vardır. Biri kendi geçmiş takibiniz için; Dün DA'nızı bugünkü DA'nıza kıyasla, bir hafta önce, bir ay önce ve bir yıl önce karşılaştırarak hepsini nasıl ilerlediğini göster. Diğeri karşılaştırmalı; DA'nıza ve en güçlü rakibinizin DA'sına bakarak size bağlantı profilleri konusundaki nispeten konuştuğunuz yere dair bir gösterge verebilirsiniz.

Etki Alanı Yetkilisi E-tablosunu İzleme

Hatta yöntemleri izlemeye başlamadan önce söylememiz gereken bir şey, Etki Alanı Yetkisi'nin sürekli değiştirilmesi ve geliştirilmesidir. Moz sitelerine ekler ve dizinlerine bağlantılar verir, diğer siteleri kaldırır ve metriğe bir bütün olarak katkıda bulunan çeşitli faktörlerin etkisini değiştirir.

Bunun anlamı, Alan Yetkisi'nin, haftadan haftaya, aydan aya değişebileceği, ve bu da tarihsel verileri mutlaka değerli kılmayan bir şekilde olmasıdır. Sonunda hiçbir şey değişmediğinde birkaç puan kaybedersiniz. Değer kaybetmediniz ya da bağlantı kaybediyorsunuz; Toplam Etki Alanı Yetkisi metriği değişir ve bu gerçekleştiğinde genellikle herkesin düşüş yaşar.

Aslında, Moz'un yukarıda bağlantılandırdığım "Alan Yetkilisi Nedir?" Sayfasında bir feragatname var. "Her güncellemeden sonra, 100 puanlı bir sistemde ölçeklendirildiklerinden, yeniden hesaplamalar, belirli bir sayfanın / sitenin Otorite skorunun, bu sayfa / site bağlantı miktar ve kalitesini geliştirse bile düşmesine neden olabilir " demektir. Bu yüzden Moz karşılaştırma metriği olarak kullanmanızı önerir ; Geçmiş verileriniz, aslında bir değer kaybıyla ilişkili olmayan aşağı doğru eğilimler gösterebilir.

Bununla birlikte, DA'nın zaman içinde nasıl büyüdüğünü hala izlemek istiyorsan, bunu yapmakta özgürsün. DA'nız azaldıkça - 60 yaşın altındaysa - değişikliklerinizin büyüme ile sonuçlanması daha muhtemeldir. Genellikle DA'nız daha yüksek olduğunda ve değişiklikler 1-5 aralıkta olduğunda dalgalanmalar gerçekle pek ilişkilendirilmez.

Tarihsel Alan Yetkilisinin Ölçülmesi ve İzlenmesi
Aslında Domain Authority'nizi zaman içinde izlemek için kullanabileceğiniz bir çok farklı seçenek vardır.

Yöntem 1 basit ama biraz emek yoğun. Basitçe kullanmak Moz Açık Sitesi Explorer sitenizi tarama ve ne istersen formatında tarih ve geçerli Alan Yetkilisi kaydetmek için. Kullanımı ücretsizdir, ancak istediğiniz zaman el ile girip verileri kaydedin; çünkü hiçbir API erişimi yoktur ve bir veri sıyırıcısına güvenilebilir değildir.

Bu yöntemin birincil dezavantajları açıktır. İlki, zaman ve emek dahil olmaktır. Verilerinizi manuel olarak toplamanız ve hasat etmeniz gerekir ve zamanlamanıza göre onu özlediğiniz zaman, sahip olmadığınız bir veri noktasıdır. Geri gidip getiremezsin. İkinci dezavantaj, daha fazla tarihsel veriye ulaşamamanız. Verileriniz kayıt işlemine başladığınızda yalnızca geri döner. Daha eski veriler isterseniz şansınız yetersizdir.

Yöntem 2 , Moz'un muhtemelen önereceği ve bir Moz Pro üyeliği için ödediği yöntemdir.

Moz Pro Yükseltme

Moz Pro size çok sayıda araç, anahtar kelime izleme, sayfa tarama ve daha birçok erişim sağlar. Bu özelliklerden birisi, siteniz için geçmişte izlenen Domain Authority (Alan Yetkilisi), ayrıca Page Authority (Sayfa Yetkilisi) ve diğer metriklerdir. Tabii ki bu, sitenizin dizinde olduğunu ve dizinde olduğunu varsayıyor. Moz Google değildir; Her gün milyarlarca web sitesini tarayan arama motoru örümceklerine sahip değiller. İndeksleri güncellenmesi daha yavaş ve Google'ın belirttiği 130 + trilyon web sayfalarına kıyasla 165 milyar URL daha "küçük" bir URL . Moz bağlantılar her saatte bir güncelleme eğiliminde ancak dizinleri yalnızca ayda bir kez güncelleştiriliyor.

Burada olumsuz olan, kullanmak istemeyebileceğiniz bir çok özellik karşılığında ödeme yapmanızdır. İstediğiniz şey metrik takibi ise aşırı derecede aşırık; Sonuçta, en ucuz Moz Pro planı ayda 100 dolardır.

Yöntem 3 , birkaç üçüncü parti programlarından birini kullanmaktır. Bu durumda, sözünü ettiğim RankWyz . RankWyz, özel blog ağlarını ayarlamanıza, yönetmenize ve izlemenize izin verdiği için, gri / siyah şapka aracının bir parçası. PBN'ler ağırlıkla Google tarafından kaşlarını çattı ve site büyümesi için riskli bir strateji.

Yine, Moz Pro gibi bu çok farklı özelliklere sahip büyük bir araçtır; bunların çoğu, tek ihtiyacınız olanı ya da bakmak istediğiniz şey olup olmadığını izlemektir. Ne yazık ki, ücretsiz bir versiyon sundukları halde DA izleme imkânı bulabileceğiniz en ucuz versiyon aylık 100 $ 'ın altında olan Pro 15.000 paketi. Bu fiyata, bir PBN'ye yatırım yapmadığınız sürece , Moz Pro ile de gidebilirsiniz.

Yöntem 4 farklı bir üçüncü parti aracı, bu sefer Cyfe kullanmaktır . Cyfe bir otomasyon veya sömürü aracı değildir; Bunun yerine, yalnızca çok iyi bir analitik gösterge tablosudur. Size özelleştirilebilir bir gösterge tablosunda, tek veya birden fazla web sitesi için, farklı tonlarca bilgi sunar. Özel veri kaynakları kurabilir, onu destekleyen veri kaynakları için gerçek zamanlı raporları görüntüleyebilir, verileri dışa aktarabilir ve geçmiş verilerini görebilirsiniz. SalesForce, AdWords ve Moz'tan Alexa, Instagram ve Klout'a olan her şeyden veri toplamak için widget'lar var.

Cyfe İş Gösterge Panosu

Aşağı tarafı, Cyfe'nin özgür sürümünün sınırlı olması. Veri özet akışlarınızda DA bulursunuz, ancak son 30 gün ile sınırlıdır. "Bir ay önce" tarihinden daha fazla geçmiş verileri istiyorsanız, premiuma geçmeniz gerekir. Bununla birlikte, şimdiye kadar ki en ucuz seçenek olduğunu söyledi; Sınırsız her şey için ayda 19 dolar.

Yöntem 5 Cyfe'ye çok benzer; Klipfolio olarak adlandırılan, bulut tabanlı izleme panosu web uygulamasıdır . Klipfolio, Cyfe kadar kaygan değildir ve istediğiniz entegrasyonları oluşturmak için biraz DIY dirsek yağı gerektirir, ancak yine de pazarlama varlığınızla ilgili büyük veriler sağlayabilir. Yüzlerce uygulamayla bütünleşirler, ancak bu durumda önemli olan Moz.

Bu özel uygulama ile bir kontrol paneli oluşturmanız gerekir; ancak bunlardan biri önceden Rand Fishkin'in kendisi tarafından hazırlanmış iki önceden oluşturulmuş Moz gösterge panosu vardır . Alternatif olarak, tek tek metrikleri klipleştirebilir ve kendi gösterge tablonuzu oluşturabilirsiniz. İsterseniz özel API sorguları da oluşturabilirsiniz, ancak bu, daha sonra tartışacağımız Moz API'sına erişimi gerektirir.

Klipfolio için fiyatlandırma, kaç farklı kullanıcının ve kaç farklı gösterge panelinin olmasını istediğinize bağlıdır. En küçük seçenek ayda 19 dolar ve beş kullanıcı ve beş gösterge panosu için çalışır. İstediğiniz tek bir gösterge tablosunda bir DA metriği varsa, o kadar çok şey var. Gösterge tabloları aynı anda birkaç ölçüm içerebilir, bu nedenle düşündüğünüzden daha esnektir.

Ne yazık ki, raporları indirebilmek, raporları yerleştirmek veya müşteri verilerini yönetmek isterseniz, işlevselliğinizi genişleten ayda en az 39 dolarlık bir plana ihtiyacınız vardır. Ayrıca, temaları özelleştiremez veya eklentiler olmadan yazılımın beyaz-etiketli bir sürümünü kullanamazsınız; bu da oldukça pahalıdır. Örneğin, beyaz etiket genişlemesi ayda yaklaşık 500 dolardır.

Yöntem 6 , burada tartışacağımız sonuncusu yalnızca kendi çözümünüzü oluşturmaktır. Klipfolio ile "özel bir API çağrısı yapma" yöntemi gibidir; tam olarak istediğiniz herhangi bir şeyi kodlayabildiğinizden daha esnek olmanızın dışında. Kodlayabildiğiniz sürece veya sizin için kodlayabilen bir geliştiriciyi kiralayabildiğiniz her türlü analitik, izleme veya raporlama uygulaması oluşturabilirsiniz.

Bu seçeneğin başlıca dezavantajı, yalnızca API erişimi ihtiyacıdır. Eğer Moz istediğiniz verileri alabilmek için, sen kendi başına bir ürün olup onların API erişmek gerekir. Aylık istediğiniz veri satırlarının sayısına ve istek oluşturma hızına bağlı olarak ücretlendirilirler.

Moz API erişimi beş biçimdedir:

Her on saniyede bir taleple sınırlı olmak üzere ayda 25000'e kadar satır serbest.
Giriş seviyesi, ayda 120 K satır, saniyede 200 istek, ayda 250 dolardır.
Düşük hacim, ayda 500 K satır, saniyede 200 istek, ayda 500 $.
Aylık 4 milyon sıra ile saniyede 200 istekle, aylık 2.000 dolara çıkan orta hacim.
Aylık 40 milyon satırla maksimum hacim, saniyede 200 istek, ayda 10.000 dolara.
Tüm planlar daha 10.000 satırlık belirli bir oranda daha ayrıntılı bir şekilde genişletilebilir. Oran, planınızın üst katmanından daha düşük, 10K için 20 TL'den 10K başına 3.50 TL'ye değişiyor.

Açıkçası, bu mümkün olan en ucuz seçenek değil, fakat birincil bir fayda sunuyor; esneklik. Gerçek bir gerçek veri ateşiyle istediğiniz herhangi bir uygulamayı oluşturma olanağıyla, harika bir şeyler yaratabilirsiniz. Ya da ücretsiz API erişimi olan tek notlı bir DA kontrol ve kayıt uygulaması yapabilir ve bunu iyi diyebilirsiniz. Senin kadar, gerçekten.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR