Google Zararlı Bağlantıları (Linkleri) Reddetme Aracı ve Kullanımı

google-zararli-baglantilari-linkleri-reddetme-araci-ve-kullanimi

Yapılan SEO çalışmalarının büyük bir bölümü bilinçsiz olarak yapılmakta ve anti SEO denilen, rakiplerin sitesine zararlı bağlantılar vererek Google’den ceza almasını sağlayarak arama sonuçlarından düşürmeye çalışılması gibi büyük sorunlar vardı, halen bu sorun devam etmekte fakat bağlantı reddetme aracıyla bu sorunları kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Bağlantı reddetme aracı çok yeni bir şey değil, yeni paylaşma sebebim bu zamana kadar kullanma ihtiyacı duymamamış olmamdı kullanma sebebimi ise “Google Bomb Cezası ve Bu Cezadan Kurtulma Yolları” makalesinde belirttim, bağlantıları reddetmeyecektim fakat sonuçların hızlı bir şekilde iyileşmesine ihtiyaç duydum bu yüzden zararlı gördüğüm bağlantıları tek, tek değil de domain olarak reddettim.

Sitenize verilen bağlantıları bulma (Backlink Kontrol)
Sitenize verilen bağlantılara Google Webmaster Tools aracıyla ulaşabilirsiniz, Web siteniz webmaster tools’ta ekliyse https://www.google.com/webmasters/ bağlantısına tıklayıp siteyi seçtiğinizde sitenize verilen tüm bağlantıları görebilirsiniz. En çok bağlantı verenler başlığı altında tek, tek domainler yazıyor domain olarak reddetmek yada tespit etmek isterseniz En çok bağlantı verenler bağlığı altındaki Diğer’e tıklayıp listeyi genişletebilirsiniz.

Zararlı ve İstenmeyen Linkleri (Backlinkleri) Reddetme
Bağlantıları, yada domainleri listelememiz gerekiyor bunun için bir not defteri açıyoruz ve önceden yaptığımız listeyi not defterine yazıyoruz. Eğer bir domaine ait birden fazla url varsa ve hepsini reddetmek istiyorsanız not defterine şunu yazıyoruz domain:ufukkaraca.com domain birden fazlaysa alt, alta aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

[badlist]
  • domain:ufukkaraca.com
  • domain:burayayaz.com
[/badlist]

Sadece yukarıda yazılı olanı ekleyip, ilgili sayfaya yüklediğinizde 3 alan adı ve 0 bağlantı içeren reddedilen bağlantılar dosyasını dosyaadi.txt başarıyla yüklediniz. yazısı çıkacaktır, işlem tamamdır bitti butonuna tıklayıp kapabilirsiniz

Domainden gelen belirli bağlantıları reddetmek için de direkt sayfa urllerini sırayla not defterine aşağıdaki gibi listeliyoruz.

[badlist]
  • http://www.ufukkaraca.com/baglantinin-reddedilmek-istendigi-sayfa.html
  • http://www.burayayaz.com/baglantinin-reddedilmek-istendigi-sayfa.html
[/badlist]

 

Sadece yukarıda yazılı olanı ekleyip, ilgili sayfaya yüklediğinizde 0 alan adı ve 3 bağlantı içeren reddedilen bağlantılar dosyasını dosyaadi.txt başarıyla yüklediniz. yazısı çıkacaktır, işlem tamamdır bitti butonuna tıklayıp kapabilirsiniz.

Hem domain, hemde bağlantı reddetmek içinde aşağıdaki gibi yapabilirsiniz; (domaini reddettiğinizde ayrıca bağlantıları listelemenize gerek yoktur. domainden gelen bağlantı çoksa direkt domaini reddedin)

[badlist]
  • domain:ufukkaraca.com
  • http://www.burayayaz.com/baglantinin-reddedilmek-istendigi-sayfa.html
[/badlist]

Hazırladığımız listeyi yükleyeceğiniz ilgili sayfaya ulaşmak için https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links bağlantısına tıklayıp web sitemizi seçiyoruz, daha sonra yukarıdaki anlatıma göre hazırlanan not defterini yüklüyoruz.

Şuna dikkat edin;
Bir liste yaptınız, listeyi yüklediniz ikinci listenizi eski listenizin üzerine ek yapıp tekrar yüklemelisiniz çünkü yeni bir liste yüklediğinizde eski liste kayboluyor, yeni liste işleme alınıyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR