Google Trends Artık Daha Fazla Veri Paylaşacak!

google-trends-artik-daha-fazla-veri-paylasacak

“Google Trends” artık; YouTube aramaları, Google Alışveriş, Haberler ve diğer aramalarla da ilgili daha çok veri paylaşacak. Buna, görsel aramalar da dahil! 

Google, trends datasına yepyeni filtreler ekliyor. Peki bu ne anlama geliyor, faydası ne? Bundan böyle, arama trendlerini, web aramalarının da ötesinde çok daha geniş bir perspektifte analiz edebileceksiniz. Örneğin; YouTube için, spesifik terimlerin gerçek zamanlı aranma durumlarını izleyebileceksiniz. Bunu sadece YouTube için değil, yukarıda saydığımız diğer aramalar için de yapabileceksiniz. 
Google, kendisine ait “The Keyword” blogunda şöyle bir açıklama yaptı:
“İnsanların dünya genelinde neleri aradıklarıyla ilgili çok daha fazla veri paylaşacağız.” Açıklama, yeterince net ve değerli görünüyor. 
Belirli arama trendleriyle filtreleme yapmak istediğinizde, ilk yapmanız gereken, belirlediğiniz arama trendini girmek. Örneğin; YouTube’da Rihanna ile ilgili arama trendlerini analiz etmek istediğinizi düşünelim. Trendler arama çubuğundan “Rihanna şarkıcı” gibi bir seçim yapmanız yeterli. 
Ardından, arama trendleri karşınıza çıkacaktır. Görsel aramalar, haber aramaları, Google Alışveriş ve YouTube aramaları gibi, hepsi için ayrı sonuçlar da göreceksiniz. (Web aramalarının altındaki açılır menüyü kullanın.)
İşin diğer bir güzel yanı da, bu filtreleme ile elde edeceğiniz ek veriler! “Interest over time” gibi zaman aralığı duyarlı datalar göreceksiniz. Belirli bölge ve lokasyona özel bilgiler de sunuluyor. Hatta, “İlgili Konular” ve “İlgili Sorgulamalar” gibi ek yönlendirmeler de mevcut. 

 

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR