Google Disavow Links Kullanırken Dikkat

google-disavow-links-kullanirken-dikkat

Eskiden sitenize yönelik bağlantılar (backlink), herhangi bir sorun oluşturmuyorken, artık birçoğumuzun bildiği üzere, anti-seo diye tabir ettiğimiz teknikler yüzünden sitelerin arama motorları sonuçlarındaki sıralamasına olumsuz etkiler sağlayabiliyor. Google, bu tür durumları önlemek için bağlantı reddetme (Google Disavow Links) aracını yayınlamıştı. Peki, bu aracı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ve bağlantı reddetme aracı nasıl çalışır bir göz atalım.

Siteme Gelen Bağlantılardan (Link) Neden Web Yöneticisi (Webmaster) Sorumludur?

Birçok arkadaşımızın, SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda bu soru zihinlerinde yer edinmediği için, işleyişin mantığını anlamakta güçlük çekebiliyorlar.

Google, 2013 yılında gitmiş olduğu yeniliklerle, web yöneticileri için yeni sorumluluklar olması gerektiği kanaatine ulaştı. Buna göre, web yöneticisi sitesine yönelik iç ve dış etkenlerin hepsinden sorumludur ilkesi temel alındı. Daha önce site dış faktörlerinden sorumlu tutulmayan web yöneticileri artık site dışı etkenlerden de sorumlu hale geldi.

Bu durumda arama motoru optimizasyonu konusunda web site sahiplerinin, uzman olsa da olmasa da gereğinden fazla dış etkenlerle  anahtar kelime bazında sıralamaya müdahale etmeye çalışmalarının (özellikle yetkin olmayan SEO uzmanı ve danışmanlığı adı altında hizmet verenlerin) büyük etkisi bulunmaktadır.

Site içi ve Site dışı etkenleri Nasıl Takip Edeceğim?

Google web yöneticilerine kolaylık sağlaması amacıyla, Web Yönetici araçlarını kullanıma sunarak, sitenize yönelik iç ve dış etkenleri takip edebileceğiniz, ücretsiz bir araç sunmaktadır. Bu araç içerisinde yer alan, alt araçlardaki bilgileri ve uyarıları düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Site içi hata ve uyarıları takip ettiğiniz gibi, site dışı etkenlerden de sitenize yönelik bağlantıları, anti-SEO (anti search engine optimization) taktiklerine maruz kalmamak için düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Sizin yerinize bu işi profesyonel olarak yürüten ve güvenirliliğinden emin olduğunuz bir SEO danışmanı şirketi ya da çalışanından da bu hizmeti satın alabilirsiniz.

Düzenli Olarak Bağlantı Reddetmeli Miyim?

Bu sorunun cevabı büyük bir çoğunluktaki web yöneticileri için kısaca “Hayır”. Web sayfanız aynı ya da daha yakın sırada olduğu sürece kullanmanızı da pek tavsiye etmiyorum. Ancak rakipleri tarafından kötü niyetli olarak, sıralama kaybı yaşamanıza yönelik çalışmaları sezdiğinizde ya da tespit ettiğinizde, bağlantı reddetme aracını kullanmanız gerekecektir.

Reddettiğim Bağlantılar Web Sitemin Sıralamasına Zarar Verir Mi?

Hayır. Reddetmiş olduğunuz bağlantılar kötü yönde sitenizin sıralamasına zarar vermez. Herhangi bir pagerank geçirgenliği sağlamadığı için, arama sonuç sayfalarındaki sıralamanıza her hangi bir şekilde kötü etki etmesi söz konusu değildir.

Ancak zamanında reddedilmemiş bağlantılar, pagerank etkilerine sahip olmuşlarsa, bu durum sıralamanıza geç kaldığınız süre ile doğru orantılı olmak üzere bir zarar oluşturacaktır.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR