App Store Optimizasyonu (ASO)’yu Etkili Kullanmanın Yolları!

app-store-optimizasyonu-asoyu-etkili-kullanmanin-yollari

Günümüz teknolojisinde mobil uygulamaların ne kadar değerli ve önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Araştırmalara göre, insanlar mobil cihazlarında günde 2 saat civarında bir süre harcamaktadır ve bu harcanan sürenin gün geçtikçe çoğalması beklenmektedir. Ben bu yazımda ASO yani App Store Otimizasyonu nedir? ve etkili kullanma yöntemleri nelerdir? bunlardan bahsedeceğim.

App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir?

Kısaca mobil dünyasının Seo’su olarak bilinen Aso, temel olarak mobil uygulamaların daha çok indirilerek organik yolla kullanıcı kazanması anlamına gelmektedir. Aso’nun kurallarını App Store, Google Play, Blackberry World ve Windows Store gibi mobil uygulama marketleri belirlemektedir.

Uygulamaların %63’ü marketlerde yapılan arama sonucu indirilmektedir. Aso’da asıl amacımızın uygulamalarımızın daha çok indirilmesi olduğunu düşünürsek bunun birçok yolu bulunmaktadır. Dış mekan ya da Tv reklamı vermek, sosyal medya ile reklam vermek, insanlara e-posta yoluyla ulaşmak, mobil reklam vermek ve uygulama marketlerdeki arama sonuçlarında çıkmak başlıca kurallarından olabilir.

Aso’yu Etkili Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Uygulama İsmi: Aramalarda en önemli faktördür. Uygulama ismimizi hazırlarken dikkat etmememiz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar; akılda kalmalı, dikkat çekmeli, hedef kitleye uygun olmalı ve uygulamayı ifade etmesidir. En çok aranacak olan kelimeleri tahmin edip, rakip firmaları araştırmamız gerekmektedir. Daha iyi sonuçlar almak için A/B testi gerçekleştirip hangi uygulama isminin beğenildiğini bu sayede anlayabiliriz.

İkon ve Ekran Görüntüleri: İkonları uygulamamızın vitrini olarak düşünebiliriz. Uygulamamız indirilmek istendiğinde kötü görünümlü bir ekran görüntüsü kullanıcıların ilgisini çekmez ve indirme işlemini gerçekleştirmezler. Bu yüzden net ve dikkat çekici ss’ler oluşturmamız gerekmektedir. Kullanıcılar uygulamamızın ekranlarını net bir şekilde gördüğünde ve bu ss’ler ihtiyaçlarını karşıladığında uygulamayı indirip yükleme olasılığı daha fazla olur.

Uygulama İndirme ve Yükleme Teşviği: Facebook, Twitter ve Instagram vb. gibi sosyal paylaşım ağlarında aktif olarak reklam yapmak uygulamamıza oldukça fazla trafik çekecektir. Sosyal ağlar sayesinde, kullanıcıların uygulamamızı indirme sayısı ve kurulum sayısı oldukça fazla olacaktır.

Yerel: Eğer belli bir ülkeyi pazar olarak hedefliyorsak, uygulamamızın yerelleştirilmiş bir sürümünü sunmamız şarttır. Uygulamamızı, o ülkenin diline çevirirsek bu sayede doğru hedef kitleye ulaşmış oluruz. Çoğu uygulamanın İngilizce sürümü vardır. Genellikle İngilizce sürümü olmayan uygulamalarda rekabet çok daha düşüktür. Uygulamamıza ingilizce sürümünü yüklememiz yerel dildeki yapılan aramalarda yer almamızı ve öne çıkmamızı sağlar.

Backlink Alımı: Uygulamamızın daha çok insana ulaşması ve bilinirliğinin artması açısından sayfamıza backlink alımı oldukça önemlidir. Tabi bir başka önemli unsur ise backlinkin nereden alındığı. Backlinklerin spam olmaması, kaliteli ve saygın kaynaklardan linkler olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Z kalitede onlarca backlink yerine, A kalite bir siteden bir tane link almak daha yararlıdır.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR