SEO

Seo'da Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli İki Nokta!

 • 21.3.2018 16:02:43
 • 0 Yorum
 • 1

Son zamanlarda internet dünyası ve mobil telefon uygulamalarının bir hayli artış göstermesiyle optimize çalışmalarını en iyi duruma getirildi.Bununla birlikte iyileştirme çalışmalarında kullanmış olduğumuz bir diğer temel bilgi ise seo çalışmalarıyla gerçekleşen iyileştirme çalışmalarının bir hayli yogun olduğu.
 
H Etiketleri Kullanımı
H etiketleri bildiğiniz üzere sistemde ana başlık ve alt başlık görevlerini üstlenen, konu ile ilgili birleştirildiğinde aslında işin temel kısmını oluşturan hiyeralşik yapıların bütünüdür.Yani arattığınız keimenin ana kısmını oluşturacaktır. Sistemlerin güncellenmesi ile en uygun tekniklerin en fazla H4 etiketine gidilmesi olduğunu da altı çizilmiştir.Bu tür yapının doğru olması hem Google açısından hem de sayfanıza giren ziyaretçi açısından her zaman olumlu olarak görülmektedir.

Baclink olayları Site içi Bağlantı Kısımları 


Site içi bağlantı denildiğinde sitenizde kendi içinizde yönlendirdiğiniz bağlantılardan(link) bahsetmektedir. Sizin sitenizi merakla ziyaret eden kullanıcılar öncelikle sitenizde okudukları yazılardan haraket ederek farklı bağlantı yolları gösterdiğinizde onlara ulaşabilmek seviyede olabilcekler google içerisinde bir den çok sitede gezinti sağlayan bu bağlantıları oluşturabilmelisiniz.Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kararlılıktır. Gereksiz ve aşırı site içi bağlantılar eksi SEO puanı olarak geri yansımaktadır. Yani seo kurallarınızı oluşturuken amacınıza ulaşmanızı engelleyen sitelerden uzak durun.Sitenizde yaklaşık bağlantı sayılarında değişiklik yaparken yada bazı kurallar oluştururken her zaman daha akıllıca davranabilmelisiniz. E-Ticaret sistemlerinde ise durum farklıdır, sayfa boyutları ve uzantıları çok fazla olduğundan satış sitelerinde ise en fazla 100 adet bağlantı olması tavsiye edilmekte, mümkün mertebe ise alt seviyelerde tutulmalıdır.Sitelerde optimize sağlayabilmenizi kolaylaştıracaktır bu.

Sinem Özdemir

Arama Konsolları Yeni Görünümüyle Dikkatleri Üzerine Çekiyor!

 • 20.3.2018 16:30:09
 • 0 Yorum
 • 7

Arama motorlarının en iyisi olan google'ın flat özelliğiyle tüm kullanıcılarının dikkatlerini üzerine çekebiliyor. İlk önce Analytics ile başlayan daha sonra Adwords ile devam eden arayüz güncelleme serüveninin bir sonraki ayağı olan Search Console arayüz güncellemesinin beta sürümüne ait ekran görüntüleri ortaya çıktı.Google şirketinin çeşitli sürümleri arasında en iyisinin bu olduğu da belirtiliyor. Kullanıcıların çok seveceği bu yeni tasarımla herkesin yüzü gülecek gib duruyor
Google'ın sunduğu bu avantajlı teklifler doğrultusunda insanlar kullandıkça kendilerini iyi hissedecekler.
Aşağıda sizlere  Analytics racının eski ve yeni kullanım deneyimlerinden bir kaçını sunacağım.
Önce eski halini gösterelim 

şimdi ise siz kullanıcılarımıza yeni halini göstereyim

 

Sinem Özdemir

İçerik Denetimine Dikkat!

 • 19.3.2018 21:51:16
 • 0 Yorum
 • 16

Web sitenizdekki  içerikleri düzenli  olarak kontrol ediyormusunuz yeni  içerikleri kontrol  altında tutmaya çalışırken eski  içerikleri  de  unutmayın..
İçerik denetimine neden ihtiyaç duyduğunuzu merak ediyorsanız aşağıdaki sebeplere göz atabilirsiniz:
İlk  yapmanız gereken içerik konusunda  kendinize belli  hedefler  koyabilmeniz.
İçerikleriniz hedeflerini yerine getirebiliyor mu? Oluşturduğunuz içeriklerden ihtiyaç duyduğunuz yatırım getirisini elde edebiliyor musunuz?Yada ekonomik anliz  tablonuza baktığınızda katkı oranı  yüzde kaç ki? 
İçeriğinizi performansını kontrol edip düzenli denetimlerle onu takip etmediğiniz sürece bunu bilemezsiniz.
İçerikleriniz zaman geetikçe  popülaritesini yitirecektir bu  yüzdenn sitelerinizi dinami tutabilmek  sizin için önemli bir ere sahiptir.
Bu konuda kendinize çok fazla kızmanız doğru değil çünkü içeriklerin yıpranması her zaman sizin suçunuz değildir. 

Seneler önce mesela  bir  yıl  önce attıığınız içereriğin şu  an  hiç bir  değeri olmayabilir.
İşin iyi tarafı sadece birkaç değişiklik yaparak dahi bir içeriği bugüne uygun hale dönüştürebilecek olmanızdır.
İçerikleriniz  zaman geçtikçe  nokta atışı  değerini kaybetmeye  başlayacaktır.Bu  yüzden hatalı içerik  gibi  uyarılar  almanız makuldür.  
İçerikleri düzenli olarak denetleyerek içeriğiniz isabetli olduğundan emin olabilir ve markanızın itibarını korumayı başarabilirsiniz.
Sitenizde en çok işe yarayan yazınızı  bulabilmeniz  gerekmekte en çok hangi makalenniz yada  blog  yazınızın okunmuş  olduğunu bilmeniz sizin içinn önemli bir  yere  sahiptir..  Özellikle bunlardan herhangi bir şekilde sonuç alamıyorsanız sizin için çok daha kötü olacaktır. Hangi içerik parçalarının en iyi sonuçları sunduğunuzu merak ediyorsanız bir denetim gerçekleştirmelisiniz.

Sinem  Özdemir

Anahtar Kelimeler Nasıl Optimize Edilir?

 • 19.3.2018 21:46:21
 • 0 Yorum
 • 18

Anahtar kelimeler uzun bir süredir yüksek sıralamaya sahip SEO içeriğinin temelinde yer alan unsur olmuştur. 
Hangi tür den bir içeriğe  sahiip olursanız  olun önceden anaahtar  kelime araştırması yapmış  olabilmeniz şart halnne  gelmiştir.
 Rakiplerinizi saf dışı bırakmak istiyorsanız anahtar kelime araştırması gerçekleştirmeden yola çıkmak doğru değildir.

Son ortaya  atılan teori  annahtar kelime  stratejinde  önemli  bir yol  katedilmesine ve seo da  önemli bir döneme girilmesine  yer sağlamıştır.  
Geçmişte gerçekleştirilen uygulamaların aksine artık aramayı yapan kişilerin niyetleri ön plandadır. Yani  anahhtar  kelimenin uzunluğu  ve içerikle ilgisi ne olursa olsun onu ayakta  tutabilmek  önemli bir  sıralama stretejisidir.
İleriki dönemlerde hayatınızda daha  da sıralamalarda en üst  sıralara  çıkabilmek  adına kendinize seo için en iyi araçarı  bulabilmeniz gerekmekte.

Sinem  Özdemir

Seo'yu Yeni Dönemine Sokacak İcat!

 • 16.3.2018 17:51:14
 • 0 Yorum
 • 32

Sesli arama ile sitemizi baştan aşağıya değiştirmeyeceğiz fakat sizi, sesli aramalarda daha başarılı hale getirecek ek düzenlemeler yapmamız gerekecektir. Yapay zeka teknolojileri günden güne bizi konuşma diline en yakın seslerle arama yapabilmeye yöneltti. Bu yüzden verdiğiniz hizmet veya ürünle ilgili olası sorular ne olabilir beyin fırtınasına başlayabilirsiniz. İnsana ait düşüncelere yakınlaşan robot görevi gören bu sitemlere ses özellikleri getirilmeye başlandı. Bu araçlar da size site içeriğine dahil edebileceğiniz harika kelime öbekleri sunacaktır.Yine farklı bir bakış açısıyla şu anki aramalarda genelde sistemlerin ne tür işlediğini hiç bilemiyorum.

Seo için mobil tasarımara uyumlu siteler çok popüler olmaya başldı çünkü biliyoruzki insanlar artık bu sistemleri mutlaka hayatlarında androşd teknolojisinin yaygınlaşmasıyla kullanır oldular. Bir kişi sesli arama yaparak sitenizde kötü bir deneyim yaşarsa o ziyaretçiyi kaybedersiniz.Yine bu sonuçlar aramalarda en üste çıkmakla kalmicak yapılan optimzasyon işlemleri bir süre sizi en üstte tutabilecek.Google aramalarında seslerin hakim olmasıda seoyu kötü etkileyecektir.

Sinem Özdemir

Backlink Alınma Yolları

 • 14.3.2018 21:46:43
 • 0 Yorum
 • 43

İnşalar tam bir sanattır  aslında.Link Link işini popülerlik için çok abartırsanız keşke hiç bulaşmasaydımda diyebilirisinz. 
Sektörde bunun için çalışan rakiplerinizn backlink almadan dahi en üst sıralarda yer almaları morallinizi oldukça bozacaktır.

Peki  backlink  alınırken göz önünde bulundurmamız gereken en öemli noktalar nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

Dünyanı en büyük arama motorlarından bir tanesi olan Google'ın bu konularda önemli bir taviyesi mevcut.Bu tavsiyeler doğrultusunda bir kaç  fikir sunulacak sizlere.

 

Backlink Google sıralama faktörleri arasında önemli bir etken. Yani çok iyi kaynaklardan gelen backlinkler, ilgili aramada Google’daki sıranızı önemli oranda değiştirebilir. Dolayısıyla eğer siz iyi bir kaynaktan bir şekilde backlink satın alırsanız, Google’ı kandırmış olursunuz. Çünkü o backlink hak edildiği için değil, satın alındığı için kazanılmıştır.

Geçtiğimiz zamnalarda google ın en büyük algoritmalarından bir tanesi olan penguen bu tür doğal baclinkler ile savaşma yolluuna girdi.. Google, doğal yollarla geldiğinden şüphelendiği backlinkler için kimi zaman websitelere çok ağır cezalar
 vermekte kimi zaman da gelen backlinkleri yok sayabilmektedir.Bahsettiğim iki durumda da elinize hiç bir şey geçmez elde var  sıfır mantığıyla boş dönersiniz bu yüzden kesinlikle bu tür  algoritmalarla hiç bir  zaman uğraşmayın. 

Seo İçin Site Açılma Sürenizi Minumum Yapmak

 • 13.3.2018 23:27:18
 • 0 Yorum
 • 43

Açılması bir hayli uzun süren siteler yaşadığınız kullanıcı deneyimlerini geriye çeker ve ziyaretçiileriniz  sitenizden uzaklaşabilir. 
 Wordpress  sırf bu işlem için pek çok yazılım aracı geliştirmiş eklentilerini  kendisi yönnetebilmiştir.
Günümüzde web sitelerinin yerini mobil uygulamalar  aldığından dolayı pek çok  site moobil uyumlu olabilmeye oldukça önem gösteriyor.


Tabikide şu anda en ideal yüklenmeler genelde 2-3 saniyeyi geçmeyen yüklenmelerdir.
 Hızlandırma durumları sitesel de olabilir yada kullanılan sunucudanda kaynaklanabilir.Böyle durumlara mutlaka bir yol bulmalısınızç
  
En gelişmiş ve temel seo gereksinimlerini yerine getirdikten sonra bile hala arama motorlarında başarı elde edemediğinizi düşünüyorsanız sayfanın yüklenme
 süresi ile alakalı sorunları da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.Kısacası eğer gerçekten seo konusuna bir başarı sağlayabilmeyi hedefliyorsanız bu  durumu mutlaka göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Organik Seo'dan Doğallığa Doğru Yönelim

 • 12.3.2018 16:09:29
 • 0 Yorum
 • 54

Özgün içerikleriniz ve kendinize özgü çalışmalarınız var ise seo başarısı büyük oranlarda artış göstrecektir.Organik bir çalışma yapabilemnin ve sadeliğin ön planda tutulması seo çalışmalarında bir hayli önemli yere sahip oluyor.

Sade ve kendiliğinden ilham almış bir seo çalışması istiyorsanız bazı kriterlere ayak uydurmanız büyük bir önem arz ediyor
-İnternet sitelerin kalbi olan urllerin tamamiyle doğal yollarla elde edilmş olması büyük bir önem arz ediyor.
-İnternetteki bir çok uygulamada bu unsurların sağalanabilmesi için çalışıyor ve bunu iyi kullanmak gerekiyor.
-Editörlük yaparken veya yeni bir yazı eklerken doğal olması çok önemli bir yere sahip
-Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların artışına göre sizinde sitenizi güncellemeniz büyük bir öneme sahip. 
-Yazdığınız yazılarla alakalı olan tüm bilgileri başlıklarla da sağlayabilmeniz mümkün.

Seo'lar İçin Kısa Formüllerimiz Var!

 • 10.3.2018 10:42:22
 • 0 Yorum
 • 53

SEO ilk çıktığı günden beri sürekli olarak değişim göstermiştir. Çekirdeğine yani işin özüne baktığımızda google'ın algoritmalarının sürekli değişim göstermesiarklı arayışları da beraberinde geirmiştir.Seo uzmanları daha iyi optimizasyon sonuçları için değişik yollar denemeye başlamıştır. Arama motorları da kullanıcıların faydasına olacak şekilde kendini sürekli güncellemektedir.

 

Özellikle son zamanlarda seo kriterleri incelendiğinde kriterlerin de beraberinde artmasıyla sadece belli başları yötemleri uygulamak sitelerin yükselmesine olanak sağlamaz.Her kriteri kendi içinde değişik varyasyonları, süreçleri olabiliyor.
Bu farklı sektörlere farklı yöntemlerle yapılan farklı çalışmalar aynı sonucu verebiliyor.

Aklınızda herhangi bir üretim yada proje varsa mutlaka yapmanız gereken ilk adımlardan bir tanesi piyasaya aşina olmak ve bu konuda uzmanlaşmış seoculardan yardım almaktır.Emin olunki rekabet ortamından sağ çıkabilmek adına derin araştırmalara girerek hangi kelimelerin daha fazla rağbet göreyeceğini kavrayabilirsiniz.Hatta farklı formüller denemenizde gerekecektir
Bu aşamada tecrübe devreye girer ve sektör rakipleri, rekabet, anahtar kelime ve hedeflere göre bir strateji belirlenir. Makaleler, backlinkler, tanıtımlar… hepsinin nasıl yapılacağı kararlaştırılır.

Tecrübem yok derseniz de araştırma ve tahmin ile yola çıkabilirsiniz. Sonuçta kimse SEO uzmanı olarak doğmuyor. Bir şekilde tecrübe lazım.Seo uzmanlığı sadece ben bu konuda iyiyim demekle olmuyor malesefki...

Pimas Yeri Bulma

 • 9.3.2018 14:56:23
 • 0 Yorum
 • 57

Su kaçağı tespitleriniz kırmadan dökmeden yapabilmeniz artık daha da kolaylaştı.Nasıl mı kameralı su kaçağı tespiti dediğimiz yöntemle artık binalara ve borulara zarar vermeden bu yöntemle su konusundaki tüm sorunları çözebilmek kolaylaşıyor.Öncelikle şunu söylemeliyim ki profesyonel yardımlardan önce kendiniz evinizde şüphelendiğiniz bir su kaçağı durumunda ilk müdahaleleri ve tespitleri yapabilirsiniz.  Binanızda sorunun tamamiyle kaçak hattan olduğunu düşünüyorsanız ana vanayı bulun ve 1-2 saat bekleyin.Daha sonra alt komşularınıza bir göz atmalısınız sorunun nerede olduğunu ancak o zaman tam anlamıyla kavrayabilmeniz mümkün olacaktır.  Su kaçağı, alt kattaki komşunuzun tavanından sular damlasına neden olabilir. Kapatılan ana vananın ard