Viral Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

viral-pazarlama-nedir-ve-nasil-yapilir

İnternet ve teknolojinin  gelişmesiyle bireyler arasındaki iletişim de küresel boyutlara ulaştı. Küçük bir mesajın saniyeler içerisinde çok büyük kitlelere ulaşabileceği çağa geldik. Bu yüksek hız ve etkiyi yakalamak isteyen firmalar geleneksel pazarlamanın insanlar üzerindeki etkisinin azaldığını görerek viral pazarlamaya yöneldi. Viral pazarlamanın, tüketicilere ulaşarak marka bilinirliğini artırmanın en kolay yolu olduğunu kabul etmek gerekir ki bu pazarlama stratejisi, hızla büyüyen firmaların da en etkili silahıdır. Peki nedir bu viral pazarlama?

Viral pazarlama adını, kendisi küçük ama etkisi büyük olan “virüs”ten alan bir pazarlama çeşididir. Geleneksel pazarlama stratejilerinden ayrılarak mesajı -firmanın değil de müşterinin ta kendisinin- yaymasını sağlar. Benzer şekilde sosyal bir salgınla ağızdan ağıza (word of mouth) pazarlamanın daha teknolojik boyutu ve dolayısıyla en büyük etkiye sahip bir alt kategorisidir.


Neden Viral Pazarlama?

Sanal alemde viral pazarlamanın etkinliğinin artmasının nedeni; geleneksel pazarlamanın bir medyumunun (mesajın yayılabileceği ortam) olmamasıdır. Medyumun sahip olması gereken en önemli üç özellik ise mesajı hızlı yayma potansiyeline sahip olması, çok büyük kitlelere ulaştırılabilir olması ve mesajın açık yani anlaşılır olmasıdır. İnternet bu özellikleri taşıması bakımından viral pazarlamanın yönetilmesi için en doğru medyumdur.

Günlük yaşamda bile bir haberi paylaşmak için önce haberi aldığımız kaynağın güvenirliğinden emin olmak isteriz. Sanal ortamda ise bunun önemi artar. Bilgilerin sanal ortamda saklanıyor olması, bize içerik üretme ve paylaşma aşamasında daha büyük bir sorumluluk yükler. Bir arkadaşımızın önerisi mi yoksa bir firmanın reklamı mı bizi paylaşmaya yönlendirir? Tabi ki arkadaşımızın paylaştığı bir içerik. İşte bu, sosyal ağın viral pazarlamaya sunduğu en büyük avantajdır. Başarılı bir viral içerik oluşturduğunuzda, insanlar mesajı etkileyici bir hızla çok geniş kitlelere ulaştırır. Hatta bu hızı öneriler yaparak katlandırır. İnsanlar bu paylaşımı kişisel itibarını (self-esteem) artırmak gibi bir psikolojik dürtüyle yapar ve aslında amaç sanal ortamda görünürlüğü, beğenilirliği, güvenilirliği sağlamaktır. Burada firmalara kalan tek şey, planlı bir şekilde bir fikri ortama serpiştirmek olur. Zaten itibar kazanmak gibi nedenlerle paylaşmaya açık olan kitleler kolayca harekete geçer. Kendi kendine reklamını yapmış olan içeriğin, insanlar arasındaki etkileşimi katlanarak çığ gibi büyür. En ufak bir paylaşım küresel boyut kazanır. Ayrıca paylaşımda aktif rol oynayan bireylerin, ürünleri daha çok benimsediği görülür. Dolayısıyla viral pazarlama sayesinde firmalar az maliyetle maksimum kazanç elde eder, hem de çok kısa bir sürede.

Bir mesajın viral içerik hale gelmesi için üç özellik ön plana çıkar. Bunlardan birinin eksik olması, viral pazarlama gücünün azalmasına neden olur.

Paylaşımda bulunan kişinin özelliği: Mesaj paylaşımı konusunda insanları üçe ayırmak doğru olur. Bunlardan birincisi çok bağlantıya sahip olan kişilerdir yani birleştiriciler (connectors). Bu kişilerin sosyal medyadaki karşılığı tam olarak, çok takipçi sayısına sahip dolayısıyla geniş kitlelere anında ulaşabilen kişilerdir. Kısıtlı sayıda güçlü bağa sahip olmak yerine çok fazla zayıf bağa sahip olmak etkileşimi artırır ve daha fazla kişiye ulaşmayı sağlar. İnsanları etkileme yönüyle ikinci sırada yer alan grup satıcılardır (salesman). Bu kişilerin en büyük özelliği insanları ikna etme kabiliyetinde olmalarıdır. Son etkileyici insan grubu ise erbablardır (mavens) ve bu kişiler bilgi toplayıcılarıdır. Veri bankası da denilen erbablar, edindikleri bilgileri paylaşmayı da severler.

Paylaşımın (mesajın) özelliği: Mesajın viral içerik hale gelmesi için öncelikle açık ve kolay anlaşılır olmalıdır. İlginç/faydalı olması, akılda kalması ve insanları mutlu etmesi gerekir. Ayrıca insanların onu gönüllü olarak paylaşmasını ve sıklıkla iletebilir nitelikte olmasını sağlamalıdır. Buna yapışkanlık faktörü denir. Viral pazarlamada yapışkanlık ne kadar artarsa paylaşım o kadar başarılı olur. Ayrıca geleneksel pazarlamada olduğu gibi mesajın, sık tekrarlanması da gerekir ki bunu da sosyal mecralarda kolaylıkla sağlayabiliriz. Çünkü insanların aynı içeriklere maruz kalması ister istemez mesajın zihinlerinde yer edinmesine neden olur.

Paylaşılan ortam: Günlük hayatta bir olayın gerçekleştiği yerin etkisi olayın sonucunu bile değiştirir. Aynı olayın farklı bağlamda farklı sonuçlar getirmesi algılarla ilgilidir. Sosyal ortamda da durum aynıdır. Her sosyal mecranın insanlarda oluşturmuş olduğu algı farklıdır. Bu algıya bakarak bir strateji oluşturmak gerekir. Planlanmış bir paylaşımın hangi sosyal mecrada yapılacağı iyi seçilmelidir. Örneğin Youtube için uygun bir paylaşımın Twitter’da paylaşılması aynı etkiyi göstermeyebilir.

Geleneksel pazarlama, artan teknoloji ve sosyal medya kullanımı sayesinde, günden güne etkisini yitirmeye devam ediyor. Az maliyetle  kar maksimizasyonunu ve marka bilinirliğini artırmak isteyen firmalar ve kişiler ise viral pazarlamaya önem veriyor. Artık viral pazarlama, pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezi haline geldi ve öyle görünüyor ki kullanımı daha da artacak.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR