En Uygun Dijital Pazarlama Kanalı

en-uygun-dijital-pazarlama-kanali

İş Modelinize En Uygun Dijital Pazarlama Kanalı Hangisi?

Tüm dünyanın yavaş yavaş sanal dünyaya taşınması ile dijital pazarlamanın önemi de her geçen gün artmaya başladı.

Dijital pazarlama konusunda deneyim sahibi olan girişimciler sektörde liderlik yarışına girerken, bu dünyayı görmezden gelenler ise kendi etraflarında daireler çizmeye mahkum kalıyorlar.

Peki dijital pazarlama tam olarak ne demek?

Dijital pazarlama, hedeflenebilen ve ölçülebilen pazarlama stratejilerinin, ürün ve servislere dijital mecralarda uygulanmasıdır.

Geleneksel pazarlama metotlarından oldukça farklı olan dijital pazarlama çalışmaları, temelde 5 ana prensip ile hareket etmektedir:

    Hedefleme
    Bütçeleme
    Operasyon
    Ölçümleme
    Optimizasyon

Gelin bu başlıkları inceleyelim…

Hedefleme

Dijital pazarlama çalışmalarında hedeflediğiniz kitle, başarınızı belirleyen belki de en önemli konudur. Kulağa biraz basit gelse de, birçok başarısız reklam kampanyasının temelinde yanlış hedeflenen kitle gelmektedir.

Örnek: Facebook reklamları

Yanlış hedef: Minimum maliyetle maksimum üye sayısına ulaşmak

Doğru hedef: Minimum maliyetle maksimum doğru üye sayısına ulaşmak.

Yani sadece reklamlarınızı ucuza getirebilmek için tüm Türkiye’yi hedeflerseniz, alakalı alakasız herkes sitenize gelmeye başlar ve sonuç hüsranla sonuçlanır. İşiniz ile alakalı kitleye ulaşmaya çalışmalısınız.

Bütçeleme

Hedefleme çalışmalarını yaptıktan sonra ortaya çıkan maliyetleri doğru bütçelendirmelisiniz. Yeni kurulan işletmelerde bu tahminler çok net olamayabiliyor ancak bir süre sonra hesaplamalarınızı doğru yapıyor olmalısınız.

Yanlış hesaplama: 1000TL deneyelim, bir şeyler gelirse devam ederiz.

Doğru hesaplama: Ortalama 10,000 gösterim ile 500 tıklama alabilirim ve 500 tıklama kabaca bana 2 satış getirir. Ortalama 0.20TL den tıklama alsam 100TL maliyetle 2 satış benim için oldukça karlı olacaktır.

Operasyon

Dijital pazarlama yönetimini kesinlikle profesyonellere bırakmalısınız. İlk zamanlar, ödediğiniz danışmanlık ücretleri gözünüze batacaktır ancak daha sonra bu tutarları misliyle geri kazanmaya başlayacaksınız. (Tabii ki iyi firmalar ile çalışırsanız)

Örnek: Instagram Reklamları

Hatalı örnek: Yaaa altı üstü Instagram. Zaten Instagram’ı normalde de çok kullanıyorum, reklamları da ben açarım.

Doğru örnek: Instagram reklamları ile profesyoneller ile çalışıp, minimum maliyetle maksimum fayda nasıl kazanabilirim sorusunun peşinden koşmak.

Ölçümleme

Dijital pazarlama çalışmalarınızın sonuçlarda ortaya çıkacak datalara ulaşabiliyor olmalısınız. Aslında geleneksel pazarlama ile dijital pazarlamayı ayırt eden en önemli konulardan bir tanesi ölçümlemedir. Yaptığınız çalışmaların sonuçlarını hızlıca görebilir, duruma göre aksiyon alabilirsiniz.

Örnek: Google Ürün Reklamları

Hatalı örnek: Reklamları açıp sadece satış yapıp yapmadığınıza bakmak.

Doğru örnek: Reklamlardan gelen kullanıcılara ait datayı analiz edip, sonucu iyi yorumlayabilmek.

Optimizasyon

Ölçümleme çalışmasının sonuçlarına göre reklamlarınızı optimize edebilir, dolayısıyla maliyetlerinizi belki de yarıya indirebilirsiniz. Maliyetlerinizi azaltmanıza rağmen satışlarınızın hızlıca yükseldiğini farkedeceksiniz.

Örnek: Linkedin Reklamları

Hatalı örnek: Bir kere reklam açıp, bu Linkedin çok pahalı diye söylenip, diğer dijital pazarlama kanallarına dönmek.

Doğru örnek: Ölçümleme sonuçlarına göre doğru optimizasyon çalışmalarına başvurup, maliyetleri azaltma çalışmalarına başlamak.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR