Dwell Time SEO Kriteri Olarak Değerlendirilebilir Mi?

dwell-time-seo-kriteri-olarak-degerlendirilebilir-mi

Arama motorları aracılığıyla gelen kullanıcıların , tekrar SERP yani arama motoru sonuçlarının yer aldığı sayfaya dönmeden geçirdiği süreye Dwell Time (Bekleme Süresi) adı verilmektedir. Aslında tam anlamıyla bu anlamı taşımasa da ortalama oturum süresi şeklinde de değerlendirilebilir. Dwell Time‘a Google Analytics’ten Kitle > Genel Bakış sekmesinden ulaşabilirsiniz. Dwell Time, arama motorlarının hem web sitesi hem de kendi algoritması için dikkate alınmaktadır.

Dwell Time, bekleme ve ya sayfada kalma süresi gibi terimlerle açıklanmaktadır. Ayrıca arama motorları aracılığıyla gelen kullanıcıların , tekrar SERP yani arama motoru sonuçlarının yer aldığı sayfaya dönmeden geçirdiği süreye de Dwell Time denilmektedir.

Dwell Time, aynı sayfada geçirilen vakit olarak da tabir edilmektedir. Beklem Süresi, internet sitesi ve arama motoru arasında ki geçişlerden oluşmaktadır. Ayrıca ortalama oturum süresi ve hemen çıkma ölçümleriyle benzerlik göstermektedir.
Dwell Time için Optimum Oran Söz Konusudur?

Dwell Time ölçülmesi konusunda şuan somut olarak bir ideal değer yoktur. Bunun en belirgin nedeni ise internet dünyasının her geçen gün de büyük bir oranla büyümesidir. Ayrıca kullanıcıların geri dönüşünün net bir şekilde hesaplanmaması da bir diğer sebebidir.

Dwell Time süresi haberlerin yayınlanması ve yazıların kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kullanıcıların davranışlarına göre de farklı seviyeye ulaşabilmektedir. Dwell Time hakkında ki en iyi değerlendirmeleri Google, Yandex ve Bing başata olmak üzere arama motorları sunmaktadır. Optimum değerler her bir başlık için spesifik şekilde değerlendirilir. Bu yüzden web sitesi yöneticilerine şuan için sunulmamaktadır. Bekleme Süresi için en iyi değerlendirmeleri elde edebilmek için Google Analytics, Yandex.Metrica ve ya Jetpack analiz araçlarından detaylı şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır.

Google Analytics üzerinden Dwell Time net bir şekilde yöneticilere sunulamamaktadır. İleri ki zamanlarda Google bu bilgileri paylaşacak gibi duyumlara denk gelmeniz mümkündür. Google bu konuda henüz bir çalışma yapmamaktadır. Ayrıca bu konu da çalışma yapacağına dair herhangi bir sinyalde vermemektedir.

Google Analytics üzerinden Dwell Time ölçümleri farklı yollardan yapılabilir. Yine farklı yöntemler aracılığıyla Jetpack ve Yandex.Metrica ile somut değerlendirmelere ulaşabilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk nokta, SERP aracılığıyla gelen ziyaretçilerin ulaştığı sayfalarda nasıl davrandığını analiz etmektir. Kullanıcı, ulaştığı sayfayı hemen terk ederse veya farklı sayfalara geçiş yaparsa bekleme süresi bu durumda olumsuz olarak etkilenecektir.

En iyi analizler için ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranı iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Bunu yapabilmek için Google Analytics’e giriş yapın ve sol kısımda yer alan Kitle sekmesine tıklayın. Daha sonra da Genel Bakış sekmesini açın.

Bu kısımda yer alan ölçümleri tarih kısmından tarih aralığını ayarlayarak istediğiniz tarih aralığına indirgeyebilirsiniz. Daha sonra karşınıza gelen oturum süresi ve hemen çıkma oranlarını sürekli olarak gözlemleyin.

Bounce Rate ( Hemen Çıkma Oranı) ve ortalama oturum süresi, Dwell Time ile doğrusal ilişki içerisindedir. Ayrıca Google’ın siteleri derecelendirme yaptığı sistemi de etkilemektedir. Genel ortalama için giriş ve giriş sayfaları üstünde analizler yapılmalıdır. Çünkü Bekleme Süresi, SERP tarafından açılış sayfasında ki ziyaretçilerin davranışlarının üzerinden kurulmuş bir sistemdir.

Google Analytics’te sok kısımda yer alan kolondan Davranış kısmına tıklayın daha sonra Açılış Sayfaları ve Çıkış Sayfaları kısmına geçin. Bu kısımda Bekleme Süresi için en doğru analizlere ulaşacaksınız.

Hem açılış sayfaları hemde çıkış sayfalarının detaylarından URL odaklı kullanıcı davranışlarını inceleyebilirsiniz. Burada en önemli detay ve bilgi hemen çıkma oranı ve ortalama oturum süresidir. Bu kısımda sayfaları “SERP ile gelen kullanıcılar” şeklinde indirgeyin. Bu şekilde Dwell Time için en doğru analizi yapabilirsiniz.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR