WordPress Zamanlama Kaçırıldı Hatası

wordpress-zamanlama-kacirildi-hatasi

Günümüzde en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress ‘te çeşitli sorunlar yaşamamız mümkün. Bu sorunların bazıları sunucu kaynaklı olur iken bazıları ise bizim bu içerik yönetim sistemin yüklemiş olduğumuz eklentilerden kaynaklanmaktadır.

WordPress Zamanlama Kaçırıldı hatası ile karşı karşıya geldiğinizde birden bire şaşırmanız muhtemel. İçeriğinizi önceden hazır edersiniz zamanlamak için tarihini ayarlayıp bırakırsınız. Daha sonrasında gün içinde içeriğe bakmak için internet sitenize girdiğinizde ne yazık ki yazının paylaşılmamış olduğunu görürsünüz.

WordPress Zamanlama Kaçırıldı Hatası Çözümü

WordPress admin paneline giriş yaptığınızda ve yazınıza “Tüm Yazılar” başlığı altından baktığınızda gözünüze kıp kırmızı bir şey ilişir “Zamanlama Kaçırıldı” diye. Bu hatayı ilk aldığınızda nasıl ve neden olur diye sorgulayıp şaşırmış olduğunuzu biliyorum ki. İlk gördüğümde WordPress yazı zamanlama kaçırıldı hatası ile karşılaştığımda bende bu durumdaydım.

WordPress zamanlama kaçırıldı hatası neden olur diye merak ediyor iseniz bunun sebebi tek bir şeye bağlı değildir. Kurmuş olduğunuz eklentilerin WordPress içerik yönetim sisteminde yaratmış olduğu değişiklikler, sunucu ile internet sitenizin saatinin farklı olması, veritabanı ile sunucunuz arasında ki veri iletişimi, güncelleme sırasında ortaya çıkanlar, cache ayarları ve bilinmeyen olarak bir çok sebep bu hataya sebebiyet vermiş olabilir.

WordPress zamanlama kaçırıldı hatası çözümü için ise bu konuda izleyebileceğimiz iki farklı yöntem bulunmaktadır. İkisi yöntemde tamamen kod eklemeye ve kod değiştirme işlemi ile işe yaramaktadır. Bu yüzden değişiklikleri yaparken dikkat etmeli ve hatta bu işler için daha acemi iseniz yedek almanızı öneririm.

    1. Yöntem

    FileZilla gibi FTP programları ile internet sitenizin sunucusuna bağlanarak wp-includes klasörüne girip cron.php dosyasında ki bir kodu düzenlemeniz gerekecektir. Cron.php dosyanızı açtıktan sonrasında aşağıda yer alan kod satırlarını bulun.

        $cron_request = apply_filters( 'cron_request', array(
         'url' => add_query_arg( 'doing_wp_cron', $doing_wp_cron, site_url( 'wp-cron.php' ) ),
         'key' => $doing_wp_cron,
         'args' => array(
         'timeout' => 0.01,
         'blocking' => false,
         /** This filter is documented in wp-includes/class-wp-http-streams.php */
         'sslverify' => apply_filters( 'https_local_ssl_verify', false )

    Yukarıda yer alan “timeout” değerini 10,20,30 gibi sayılar ile değiştirmeniz işe yarayacaktır. Diğer ve daha kolay yönteme geçmek için ise aşağıda yer alan 2. Yöntem başlığı üzerine tıklayınız.

    2. Yöntem

    Bu yöntem içinde FileZilla gibi bir FTP programı sayesinde internet sitenizin içinde barındırılmış olduğu sunucuya bağlanmış olmanız gerekecektir. Bu yöntem diğer yönteme göre daha kolay olmakla beraberinde “public_html” klasörünün içinde yer alan “wp-config.php” dosyasına bir kod eklemekten geçer.

        define( 'ALTERNATE_WP_CRON', true );

    Yukarıda yer alan kodu “wp-config.php” dosyanızda her hangi bir yere yapıştırın ve var olan dosya ile değiştirin. Diğerinde kodlara yeni yeni aşina olmaya başlayan kullanıcılara göre bu yöntem oldukça kolay gelmektedir.

Yukarıda ye alan yöntemler sayesinde artık internet siteniz için kullanmış olduğunuz içerik yönetim sistemlerinden WordPress yazı zamanlama kaçırıldı hatası çözümüne ulaşmış oluyorsunuz. Bu işlemlerden birini yapmanız yeterli olacak ve bundan sonrasında artık böyle bir hata almıyor olacaksınız.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR