Not Provided Hakkında

not-provided-hakkinda

Birçok kurumsal firma, SEO için ayrı bir arayış içine girmiş durumdalar. Yenilenen algoritmalar haksız ve yersiz yükselme durumunu ortadan kaldırmak isterken firmalar için de zorlu bir yol açmış durumdalar. Özgünlük, doğru makale, kaliteli resim derken bir de not provided kavramı ortaya çıkıverdi.

Google, gizlilik esasına dayanan bazı kuralları ihlal etmemek adına, algoritmalarda yaptığı bir iki değişiklikle site sahiplerine yeni bir belirsizlik olgusu yarattı: Not Provided!

Google analytics not provided çözümü uygulaması uzunca bir süredir arama sonuçlarının hangi kelimelerden geldiğinin google tarafından kasıtlı bir şekilde gizlenmesidir. Google bunun sebebini G+ kullanıcılarının veri güvenliğini sağlamak şeklinde özetliyor. Ancak bu durum site sahipleri için belirsizlik doğuruyor.

Not provided ne demektir ?

Provide kelimesi ingilizcede sağlamak anlamına gelir. Not providedin anlamı ise sağlanamaz diye tercüme edebilir. Google tarafından sitenize gelen arama sorgularının hangi kelimelerden olduğunun belirsizliğini ifade eder. Bu durum; gmail hesabı ile giriş yaparak arama yapanların kullanıcı gizliliğini sağlamak ve verilerin 3. kişilerin eline geçmesini engellemek içindir.

Biz bu numarayı yutmuyoruz tabi ki. Bu durumun daha çok google algoritmaları ile ilgili olduğunu ve kullanıcı gizliliğinin bir hikaye olduğunu düşünüyoruz.
Not provided gözüken kelimeler nasıl bulunur ?

Google analytics > Edinme > Tüm Trafik >  Kanallar > Organik Search > Anahtar Kelimeler sekmesi altında bulunan bölümde tüm aramaların hangi sayfalara geldiğini tespit ederek çözüm hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.

Google Analytics bilenmeyen kelimeler kesin çözüm  :

    Google analytics hesabınıza giriş yapın.
    Edinme menüsüne girin
    Sonra Anahtar Kelimeler
    Sonra da Organik bölümüne gelin
    Yukarıda bulunan ikinci boyut kısmına tıklayın ve arama bölümüne açılış sayfasını seçin.
    Evet artık not provided çözülmüş hale geldi.

kaynak: digiworks.teknoblog.com dan alıntıdır.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR