Macromedia Flashlara Hasar Raparu

macromedia-flashlara-hasar-raparu

On yıllar önce komşusu olan Macromedia Flash, her şeyi yapmak için son derece popüler bir araçtı. Flash animasyonları da öfkeli. Düğmeye dayalı kendi seçeceğiniz maceralarından, programlanmış RPG'lere kadar değişen nitelikte oyunlar doludur. Flash'da bulunan animasyon ve tasarım seçenekleri arasında, web sitesi sahiplerinin tüm web sitelerini Flash dışından oluşturmaya başladığı anlamına geldi.

Bugün, Flash bir kez daha popüler ve daha az.  Flash oynatıcı YouTube'a güç sağlıyor ve web üzerinden medyayı gömüyor ancak Flash tabanlı web sitelerinin çoğalması kayboldu. Bunun için iyi bir neden var - birkaç aslında - akıllı telefonların etkisi olan bir ana faktör var.

Flash İçeriği Mobil Ortamda Görmek Zor
Flash'ın mobil cihazlarla kayalık geçmişi var. Akıllı telefon endüstrisindeki iki büyük oyuncunun Google ve Apple'ın bir tarafı cihazlarında Flash içeriğine asla izin vermedi . Apple'ın bu karardan bahsedeceği çok şey var, ancak bu yazı boyunca ortaya atılan diğer birçok konuya değiniliyor. Flash, yaygın olarak kullanılan ancak aksi takdirde olabildiğince sağlam ve yararlı olmadığı eski bir teknoloji parçasıdır. Buna karşılık, HTML5 gibi rakip teknolojiler çok daha açık ve kullanılabilir. Kodlama ve web tasarımında modern standartlara uygundur.

Elbette, Flash'ın mobil dünyadan çıkartılması gereken birkaç teknik nedeni vardır. Flash, tipik olarak zayıf bir video çözme işleminden etkileniyor; bu da pil ömrünü başka hiçbir şey gibi yemediği anlamına geliyor.

Apple, flaştan kaçınmak için en büyük nedenini, kontrol etmediği yönünde . Flash'ı desteklemediği için yazılımlarını yeni özellikler basmak için güncellemek için Adobe'ye güvenmek veya iPhone özelliklerini beklemeye ihtiyaç duyan kötü bir çalışma ilişkisi. Apple sadece kumar oynamamayı seçer. Android biraz daha uzun süre çalıştı, ancak geride kaldı.

Flash, Kötü Bağlantılar Üzerinde Gereksiniyor
Flash İstenmeyen-Kötü Bağlantılar

Flash animasyon, hatta bir web sitesinin kenar çubuklarındaki en küçük Flash tabanlı reklamlar yer kaplar. Flash animasyonları büyüktür. Bunlar, esas olarak sıkıştırılmış, görüntülemeleri gereken özel bir oyuncuyu gerektiren video dosyalarından oluşur. Çoğu Flash içeriği bir yükleme çubuğu ile başlar; Içeriğin yüklenmediğinden ziyade yüklendiğinden emin olarak kullanıcıları etrafında tutmak gerekir.

Bu tür bir sınırlama özellikle mobil cihazlarla alakalı. Wi-Fi bağlantıları, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerin birçoğunda göründükleri gibi oldukça her yerde mevcut değildir ve birçok kişi, biraz sivilceli hücre veri bağlantılarına güvenmek zorunda kalmaktadır. Telefon şirketi ne kadar hızlı olursa olsun, 8G ++ süper bağlantıları olduğunu iddia ediyor, yine de ortalama ev tipi geniş bant bağlantısından daha yavaş.

Veri sınırlamaları konusu da var.  Birçok telefon planında hala veri sınırları bulunmaktadır; bu, Flash'ta sıkça karşılaştığınız büyük sıkıştırılmamış videolarla yutulabilir.

Flash İçeriği Dizine Eklenmedi
Flash ve SEO ile ilgili sorunlar ne olacak ? Flash, yalnızca mobil anlamda değil, geniş anlamda konuşurken arama motorlarıyla ilgili sorunları vardır. Bir video dosyasının içeriğinin, bir transkript sağlanmadığı sürece endekslenmediği gibi, Flash içeriği organik olarak dizine ekleme imkansızdır. Google bildiği kadarıyla, sayfada bir flash nesnesi var. Basit bir 2 saniyelik video döngüsü olabilir ya da içerik dolu derin bir site olabilir ve farkı söylemenin bir yolu yoktur.

Flash sitesinde yayınlanan tüm içerikler, işlevsel olarak görünmezdir.  Hem masaüstü hem de mobil bakış açısından SEO'ya büyük bir engel.   Bununla birlikte, mobil cihazlardan meselesi daha da kötüleşti. Mobil cihazlar bile Flash içeriği oluşturmaya başlamaz. Bir arama perspektifinden, Flash tabanlı bir mobil site de mevcut olmayabilir. Açıkçası, bu, arama sıralamasındaki şansınızı incitecektir.

Siteniz yalnızca Flash öğeleri kullanıyorsa, daha iyi bir sıralama şansı elde edersiniz, ancak yine de sorun yaşarsınız. Bazı siteler, logolarını küçük gömülü bir Flash nesnesi yapmak ister. Bir mobil sitede, bu sadece kullanılamazlıktan zarar gören bir taşınamaz nesne olarak görüntülenir. Gezinme düğmeleri gibi daha önemli içerikler için Flash nesneleri kullanıyorsanız sorun artar.

Flash, İnternet Standartlarını İhlal ediyor
Flash-Violates-İnternet StandartlarıFlash , kullanılabilirlik ve arama dizin oluşturma ile ilgili bir takım modern Internet standartlarını ihlal ediyor . Örneğin:

• Tamamen flaş olmayan bir site oluşturursanız, bu sitenin sayfaları ve alt sayfaları olacaktır. Bununla birlikte, bu alt sayfaların kendi URL'leri yoktur. Bu alt sayfalara yer işareti koyamaz veya bağlantı oluşturamazsınız. Siteyi ziyaret eden herkes ana sayfanın eşdeğerinden başlayıp söz konusu alt sayfaya giden yolda gezinmelidir.

• Tarayıcı geri düğmesi çalışmıyor. Bir Flash sitesinde bir sayfaya dönmek için, tasarımcının dahil ettiği dahili navigasyonun ne olduğunu bulmanız gerekir. Çoğu zaman, bu gezinme tasarıma dahil edilir, böylece göze çarpmaz, bu da kullanımının zorlaşmasına neden olabilir. Geri düğmesine basarsanız, bulunduğunuz önceki web sayfasına dönersiniz ve tekrar ziyaret ettiğinizde oturumunuz yeniden başlar.

• Google teknik olarak Flash içeriğini indeksleyebilirken başka hiçbir arama motoru olamaz ve Google beğenmez. Bu, ortak SEO faktörlerinin çoğunun sayfa üzerinde optimizasyon da dahil olmak üzere çalışmayacağı anlamına gelir.

• Flash'da yer alan alt sayfalarda, her sayfa için eşsiz meta içeriğin avantajına sahip olmazsınız. Web siteniz etkili bir şekilde bir sayfada oluşturulur ve içeriği gizlenene kadar gizli kalır.

• Benzersiz URL'lere sahip alt sayfalar olmadan, siteniz sağlam bir bağlantı profili oluşturamaz . Linkler iyi SEO'nun temelidir. Bazı tasarım özellikleri karşılığında gelen linklere sahip olma yeteneğini feda etmek kötü ticaret.

Tüm bunlar büyük bir negatif ağırlık ile birleştirilir. SEO, mümkün olduğu kadar görünür olduğunuz tepeye ulaşmak için bir dağa tırmanmakla ilgilidir.  Flash'ta bir site tasarlamak, derinliğe indiğiniz bir açmada tırmanmaya başlamanın eşdeğeridir. Kendine şanssızlık ediyorsun.

Bir Flash sitesi ile başarılı bir şekilde sıralama yapabilseniz bile, dik bir yokuş yukarı savaşa giriyorsunuz demektir. Flash içermeyen bir site tasarımı yayınladıysanız ve geleneksel SEO faktörlerine odaklandıysanız daha iyi olurdınız.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR