Google Penguen 4.0 Algoritması İle Gelen Yenilikler

google-penguen-40-algoritmasi-ile-gelen-yenilikler

Google dinamik ve ayrıntılı hale getirilen Penguen 4.0 algoritması ile birlikte web sitelerini gerçek zamanlı analiz ederek, sıralamayı anlık olarak değiştiriyor.

Google, en son 2 yıl önce güncellediği Penguen algoritmasının son güncellemesini geçtiğimiz hafta duyurdu. Penguen 4.0 adındaki bu son güncelleme ile Penguen algoritması Google’ın çekirdek algoritmasına dahil olurken, gerçek zamanlı sıralama dönemi de açılmış oldu.

Penguen 4.0 algoritmasının getirdiği yenilikler ve Google filtrelerine takılmamak için arama motoru optimizasyonu çalışmalarında yapılması gerekenlerden önce Penguen algoritmasını tanıyalım.

Penguen Algoritması (Penguin Algorithm) Nedir?

Google, 2012 yılında arama sayfasındaki sıralamaya büyük etki edecek olan Penguen algoritmasını hayata geçirdi. Spam içerikleri engellemek ve kullanıcı deneyimini öne çıkarmak amacıyla uygulanan bu algoritma ile birlikte birçok web sitesi Google filtrelerine takılarak arama sonuçlarından çıkarıldı ya da arka sayfalara doğru geriledi.

Backlinkleri otomatik olarak analiz eden bir sistem olarak düşünebileceğimiz Penguen algoritması, zaman içerisinde arama motoru ve ziyaretçileri aldatmaya yönelik Black Hat SEO çalışmalarını büyük ölçüde engelledi. Site üzeri (On-Page) SEO kapsamında sayfalara gereksiz anahtar kelimeler yerleştirilen ve alakasız çıkış bağlantıları veren içerikler Google’dan ceza (penalty) alarak gerilerken, yüksek kaliteli içerik sunan siteler de böylece ödüllendirildi.

Penguen güncellemeleri ile gelen değişiklikler birtakım karışıklıklara sebep olsa da zararlı olmayan bağlantılar ile ilgili temel uygulama değişmedi. Gerçek kullanıcıların doğru amaca hizmet eden içerikleri Google tarafından tespit edilerek değerlendirildi ve sıralamadaki yerini aldı.


Penguen 4.0 İle Gelen Yenilikler

Google Penguen algoritması 200’den fazla sinyal ve ipuçlarını değerlendiriyor, kullanıcıların ne aradığı ile ilgili tahminde bulunuyor. Bu sinyaller web sitelerinde yer alan belirli kelimeleri, güncel içerikleri, PageRank (sitelerin link giriş-çıkışlarına göre derecelendirilmesi) değerlerini içeriyor.

23 Eylül Cumartesi günü resmi blogu üzerinden Penguen 4.0 güncellemesini duyuran Google, anlık değişimlerin sürekli yaşanacağının da haberini veriyor. Penguen 4.0 ile gelen en önemli yenilikler ise şu şekilde:

– Real-Time Sıralama

Google arama sonuçlarında yer alan web sitelerinin sıralamaları şuana kadar her Penguen güncellemesinde değişiyordu. Dolayısıyla algoritmanın sürekli olarak güncellenmesi gerekiyordu. Google son yaptığı değişiklikle Penguen algoritmasının real-time (gerçek zamanlı) olarak kendini güncelleyeceğini vurguluyor.

Penguen 4.0 ile birlikte Google botları artık gerçek zamanlı çalışacak. Böylece yapılan SEO çalışmalarının sonucunu görmek için uzun süre beklemeye gerek kalmayacak. Siteye verilen linklerin indekslenmesi de gerçek zamanlı yapılacağı için backlinklere bağlı olarak sürekli olarak anlık değişiklikler yaşanacak. Kısacası arama sayfasındaki sıralamada artık kimsenin konumu garanti değil.

– Ayrıntılı Algoritma

Daha ayrıntılı hale getirilen Penguen algoritması, bir sitenin tamamının sıralamasını değiştirmek yerine; spam sinyalleri doğrultusunda sıralamayı ayarlayarak ilgili sayfanın değerini düşürecek. Yani algoritma siteleri artık “sayfa bazında” etkileyecek. Google yinelenen ya da spam içeriklerin cezasını tüm siteye değil, ilgili sayfaya kesecek.

Algoritmanın ayrıntılı olması ayrıca etkisini domain, klasör, sayfalar ve hatta anahtar kelime ile kelime gruplarında da göstereceği anlamına da geliyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR