Ali Baba ve 40 Yaşında Başlayan Hayatı

ali-baba-ve-40-yasinda-baslayan-hayati

E-ticaret devi, Amazon’un Çin versiyonu Alibaba.com kurucusu Jack Ma, ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde milyonlarca iş yaratacağını söylemesiyle gündeme gelmişti. Kendi deyimiyle ticaret bittiğinde, savaşın başlayacağını düşünen Ma’nın Newyork merkezli iş dergisi Forbes’e göre serveti 29 milyar $ civarında. Alibaba.com’da %7.8 ve online ödeme platformu Alipay’de %50 hissesi olan Ma, e-ticaret denince akla gelen ilk isimlerden birisi.

Ma’nın hayat hikayesi  girişimciler için oldukça ilham verici. Çin’in fakir bir ülkesinde büyüyen, 2 kez üniversite giriş sınavında başarısız olan, KFC dahil birçok işyeri tarafından defalarca reddedilen Ma, kurduğu 3. internet sitesi Alibaba ile başarıyı yakalıyor.

1954’te Çin’in Güneydoğu eyaletinde Ma Yun ismiyle dünyaya geliyor. Oldukça kısıtlı imkanlara sahip olarak büyüyen Ma, Liu Shiying ve Martha Avery tarafından kaleme alınan ve hayat hikayesinin anlatıldığı websitesi Alibaba’nın adını alan kitapta, okul çocuğuyken  de kendisinden büyük rakiplerle kavgaya girmekten korkmadığını anlatıyor.

Ma’nın memleketi Hangzhou 70li yıllarda turistlerin ilgisini çekmeye başlayınca İngilizce’ye merak saran küçük Ma Yun, ingilizce dersleri karşılığında otellerde çalışıyor ve arkadaş edindiği bir turistin kendisine verdiği Jack ismini sahipleniyor.

1. Denemesinde üniversite sınavını kazanan Ma, 1988’de Hangzhou Eğitim Fakültesinden mezun oluyor ve çeşitli işlere başvurup reddedildikten sonra ayda 12 $ kazanarak öğretmen olarak çalışmaya başlıyor.

2016’da World Economic Forum’da yaptığı konuşmada Harvard Üniversitesi başvurusunun 10 defa reddedildiğini söylüyor. Bilgisayar ve internetle arası hiç iyi olmayan ticaret dehası, 1995’te bir geziyle Abd’ye gitmesiyle internetle tanışıyor ve bir çeviri işi kuruyor. E-ticareti aklına koyan olay ise, bira yazıp arattığında arama sonuçlarında Çinli bir firmanın çıkmaması.

Kung fu ve Tai Chi ile ilgilenen Ma, çevresinde neşeli biri olarak tanınıyor. Gördüğünüz fotoğrafta yaptıkları şey, iş aralarında çalışanlarının enerji seviyelerini arttırmak için gösterdiği hareketlerden biri.

İlk 2 internet sitesi batmasına rağmen, 45 yaşındayken 17 arkadaşını adını Alibaba ve 40 haramilerden alan yeni projesi Alibaba’ya katılmaya ikna ediyor. Bir apartman dairesinde kurulan şirketi, sadece 6 ayda Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’tan 5 milyon $ ve Japon teknoloji yatırım bankası Softbank’tan 20 milyon $ yatırım alıyor.

Yahoo’ya hisselerinin %40’ını vermeleri karşılığında 1 milyar dolar yatırım alan Alibaba için 2005 yılı bir dönüm noktası oldu. Ma, Bloomberg dergisine verdiği röportajda şirketin ne kadar büyüdüğünü şu anısıyla anladığını söylüyor. Ma bir gün kendisine bir yabancının sayesinde çok para kazandığı ve internet sitesinin bundan para kazanmadığı(nı düşündüğü için diyelim) için restoranda hesabını ödemek istemesini anlatıyor.

Bugün 25 milyar $ servetiyle Çin’in en zenginlerinden biri olan Jack Ma, 2014’te CNBC’ye verdiği bir röportajda “Bugün sahip olduğumuz şey para değil, insanların güvenidir.” diyerek e-ticaret sitenizin kurulu olması gereken zeminin ne olması gerektiğini sizle paylaşıyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR