Sosyal Medya Pazarlama Yapmak için 5 Neden

sosyal-medya-pazarlama-yapmak-icin-5-neden

Sosyal medya pazarlama, günümüzün en etkili ve “olmazsa olmaz” dijital pazarlama tekniklerinden biri. “Neden sosyal medya pazarlama yapmalıyız?” sorusuna gelince 5 maddeyi birazdan paylaşacağım. Ancak önce beni şaşırtan şu duruma açıklık getirmek isterim.

Günümüzde artık sosyal medyada olmak veya olmamak; genel anlamda “var olmak ya da olmamak” gibi bir şey. Günümüzde çok azınlıkta da olsa bazı işletme sahipleri ve markalar sosyal medyaya karşı bir tutum sergilemekte ve “biz sosyal medyada yokuz ve olmayacağız” görüşünde. Ancak gerçek şu ki siz zaten sosyal medyadasınız; insanlar sizi konuşuyor, sizinle ilgili içerikler giriyor ve yorumlar yapıyorlar. Bunu yönetmek ya da yönetmemek ise size kalmış. En azından “itibar yönetimi” yapmak için bile sosyal medyada olmak ve markanızla ilgili yazılanları takip etmelisiniz.

Peki işletmenize özel açılmış sayfanızla neden sosyal medyada olmalı ve bunu bir pazarlama aracı olarak kaldıraç olarak kullanmalısınız? 5 maddeyi aşağıda inceleyelim.

1- Potansiyel Müşterileriniz Sosyal Medya’da

2017 itibariyle Facebook’u kullanan 2 milyar, kurumsal pazarlama için çok önemli bir platform olan Linkedin’de ise 500 milyon kullanıcı var. Bu rakamlar çok ciddi ve potansiyel müşterilerinizin büyük bir bölümü sosyal medya platformlarında. Doğal olarak, potansiyel müşterileriniz nerede ise siz de orada olmalısınız.

2- Nokta Atışı Hedefleme ile Reklam Olanağı

Sosyal Medya platformları, kullanıcıları ile ilgili hiçbir firmanın sahip olmadığı kadar veriye sahip. Sadece Facebook’un her bir kullanıcı için 1.000’in üzerinde veriye sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu kadar veriye sahip oldukları için sosyal medya platformları kullanıcıları ile ilgili neredeyse her şeyi biliyorlar ve bu da reklam verenler için potansiyel müşterilere erişme ve iletişim yapma konusunda ciddi bir hedefleme fırsatı doğuruyor.

3- Marka Bilinirliği ve Müşteri Sadakati

Sosyal medya pazarlama çalışmalarıyla markalar hem müşterilerini hem de potansiyel müşterilerini takipçi olarak kazanabilmekte ve bu kitle ile sürekli iletişim ve etkileşim yapabilmektedir. Yayınlanan içerikler, sunulan kampanyalar ve yeni ürün lansmanlarıyla işletmeler takipçilerinin ve müşterilerinin sürekli aklında kalmakta, marka unutulmamaktadır. Bu sayede yüksek reklam harcamalarına gerek olmaksızın İngilizce “top of mind” denilen “sürekli akılda kalma, akla gelen ilk marka olma” olgusu başarılabilmektedir. Bu da müşteri sadakati sağlamakta ve müşteriler tekrar tekrar aynı markadan alışveriş yapmaya devam etmektedirler.

4- Sektörde Kanaat Önderi Olmak

İşletmenizin bulunduğu sektörle ilgili yazılar, haberler ve görüşler paylaşarak içerik pazarlamasının gücünü kaldıraç olarak kullanabilir ve sektörde kanaat önderi statüsüne gelebilirsiniz. Sektörde otorite olmanız sizi müşterilerinizin gözünde daha değerli ve vazgeçilmez kılacaktır.

5- Müşterilerle İletişim ve Etkileşim

Sosyal medyanın sağladığı en önemli nimetlerden biri müşterilerinizle etkileşime geçebilmeniz ve geri bildirimler alabilmenizdir. İşletme web siteleri genelde tek yönlüdür, ziyaretçiler sitedeki içerikleri inceler ve çıkarlar, bir etkileşim olmaz. Web sitesine gelen ziyaretçilerin %95’i bir daha sitenizi ziyaret etmez, ziyaretçileri kaybederiz. Sosyal medyada ise takipçileriniz yayınladığınız içeriklere beğeni, paylaşım ve yorum gibi etkileşimlerle geri bildirim vererek sizinle sürekli bağlantıda kalırlar, tek taraflı ve tek seferlik bir ilişki değil uzun vadeli bir etkileşim sağlanır.

kaynak:seohocasi

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR