Google Ve Sosyal Sinyaler

google-ve--sosyal-sinyaler

Facebook'un ve Twitter'ın büyük olması nedeniyle Google'ın toplumsal sinyalleri SEO başarısının bir işareti olarak kullanıp kullanmamasına bakılmaksızın birçok tartışma yaşandı. Her iki taraf için de tartışmalar var, ancak önemli bir şey olmadıkça Google'ın sosyal sinyaller umurunda olmayacağını söylemekten eminim.

Bir zamanlar Bitten, İki Kez Çekin
Google'ın arama sıralamasında, en azından doğrudan değil, sosyal sinyaller kullanmayacağının büyük bir nedeni var. Bu nedenle Twitter. Birkaç yıl önce, Google birden fazla arama amacıyla Twitter kullanıyordu. Siteyi yeni içerik keşfetmek için kullandılar ve belirli bağlantıları etkilemek için retweets ve sık kullanılanlar gibi faktörleri kullandılar. Ayrıca Twitter trendlerini, hangi içeriğin en önemli olduğunu izlemenin bir yolu olarak kullanıyorlar. Gerçek zamanlı araştırmalarının temeliydi.

Tüm bunlar, harika bir fikirdi; Twitter, Google'ın erişimini kapatana kadar. Bu, arama devini, artık erişemediği verilere dayanarak bir çılgınlık içinde bıraktı. Bu, Twitter gönderilerine güvenmeyi kaldırmak için çok çeşitli algoritma değişiklikleri ve kod güncellemelerini gerekli kıldı.

O günden beri Google, kontrol etmediği bir kaynağa ait herhangi bir veriye güvenmeye isteksiz davranıyordu . Güvenilemeyen geçici bir veri akışı için gelişim zamanı ve kaynakları değmez.

Zamanında Dondurulmuş Anlar
Twitter veri akışının kaybolmasıyla, Google az ya da çok gerçek zamanlı arama fikrinden vazgeçti. Bunun yerine, botların webi tararken çektiği İnternet'in geçici görüntülerine güvenirler. Verilen herhangi bir zamanda, bilgiler siteye bağlı olarak saniyelerden yaşlara kadar herhangi bir yerde olabilir. Haber siteleri gibi sık güncellemeleri olan siteler sürekli endekslenir. Haftada bir güncellenen siteler, birkaç günde bir defadan fazla taranamayabilir.

Bunun sosyal sinyallerle ne ilgisi var? Sosyal sinyaller geçici olma eğilimindedir ve şapkanın altından değişebilirler. Bir paylaşım göreceli olarak kalıcıdır, ancak yayınlar silinebilir, beğenilenler kaldırılabilir, takip edilenler takip edilmeyebilir, vb. Google, bu sinyaller çok değişken olduğunda toplumsal sinyallere güvenmeyi ve bunlara güvenmeyi daha kararsızdır. Temel olarak, her sinyalin sürekli olarak izlenmesine ihtiyaç duyarlar, bu da yine çok kaynak yoğunluğu vardır ve görüşleri kaldırılmakla yükümlüdür.

Sosyal İşaretler Nasıl Yardımcı Olur?
Google, sosyal işaretleri doğrudan bir sıralama faktörü olarak saymadığı için bunları elde etmeye çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Birkaç yönden, bazıları ise SEO'dan, diğeri ise bir çeşit dolaylı SEO etkisi gibi yararlıdır.

1. İçerik Bulma

Google Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Vine veya Ello sosyal sinyallerini sıralama faktörleri olarak kullanmaz. Bu sitelerin herhangi birinde daha fazla paylaşım ve daha fazla beğenme, algoritma açısından bu kadar önemli değildir. Bunlar, sayfanın genel yapısının bir parçası olarak göz ardı edilen yalnızca yazıların yanında küçük sayılardır.

Bununla birlikte, Google bu sitelerden kesinlikle haberdardır ve tarar. Bir marka için bir arama yaptığınızda, o markanın Twitter ve Facebook profillerini bulabilirsiniz. Sahip oldukları sosyal profilleri ve hatta yüksek profilli hesaplarda bunlardan bahsedebilirsiniz.

Açıkçası, Google sosyal ağları endekslemektedir. Bu, sosyal ağlarda yayınlanan bağlantıların endekslendiği anlamına gelir. Bağlantı olarak değerli olmayabilir , ancak içerik keşfi için değerlidirler . Hiç bir zaman dizine eklenmemiş bir siteniz varsa ve siz de Facebook'ta bağlantılar gönderseniz, Google bunu bulmakta ve bu bağlantılarla dizine ekleyecek.

2. Sosyal Pozlama = Bağlantılar

Facebook'ta veya başka bir sosyal ağda yayınlanan bağlantılar, Google söz konusu olduğunda, geri bağlantı olarak değerli değildir. En azından doğrudan değerli değiller. Facebook'un bol miktarda PageRank'ı geçmiyorlar. 10,000 Facebook geri dönüşümü biriktirmek, endüstrinizdeki yüksek yetkili bir sitenin tek bir bağlantısından daha değerli olmayabilir.

Öte yandan, bir sosyal ağa üye olduğunuzda dikkatinizi çekiyorsunuz, ancak binlerce kişi hesabınızı takip ediyor. İnsanlar Facebook aracılığıyla sitenize bağlanır; bu da içeriğinizi keşfetmeye devam ediyor.

Bu, içeriğinizi diğer içerik oluşturucuların önüne koyuyor. Bloglarınızı ve web sitelerini sahibi olan diğer kullanıcılar içeriğinizi görecektir. Belki içeriğinizin değerli olduğuna ve kendi mesajlarında değinmeye değer şeyler olduğuna karar verirler. Sonra içeriklerinizde içeriklerinizi bildirirler. Bu kadar kolay, belki de PageRank'ı size ileten bir siteden kendi yeni geribağlantınız var.

Bu nedenle, sosyal sinyaller bir anlamda SEO'nuzu etkiliyor. Sosyal medyada daha fazla paylaş ve daha fazla pozlama kazanın; daha fazla içerik oluşturucunun dikkatini çekin. Bu içerik oluşturucuları sitenize bağlanmaya karar verebilir ve bu bağlantılar değerlidir. Elbette, yalnızca kaynak site kadar değerlidirler, ancak günümüzde birçok büyük sanayi juggernautu sosyal medya kullanmaktadır.

3. Sosyal Trafik Faydalı

Trafik, trafik trafiktir. Sosyal yönlendirme trafiği, genellikle sayfanızı takip eden ilgili kişilerden gelir. İçeriğinizle tamamen ilgilenmeyen herkes yayınlarınızı asla göremez. Biraz ilgilenen herkes yayınlarınızı görebilir, ancak tıklamayabilir. Sadece ilgilenen kişiler tıklayıp okumaya başlayacaktır.

Tabii ki Google, trafiği doğrudan bir sıralama faktörü olarak saymaz. Takılması çok kolay. Ancak, hepsi bu trafiğin kalitesi ile ilgili. Bu kullanıcılar yine içerik oluşturucular olabilir . Bunlar, ürününüzü satın almak isteyen insanlar olabilir. İçeriğinizi sosyal profillerine yerleştirerek savunucular olabilirler. Hepsi bağlar.

4. Google+ İstisnası

Ardından, yukarıdaki her şey için istisna olan Google+ vardır. Google+, algoritma ile entegrasyon ve ayrılma konusunda kayalık bir geçmişe sahiptir. Yazarlık'la bütünleşmeyi denediler ve başarısız oldular, yalnızca programı öldürmek için. Kayıtlı kullanıcılar ve haber ve eğilimler için sahne arkasında AuthorRank kurulumu var. Google Rehber'in ve tüm yerel arama sonuçlarının temelini Google+ kullanıyorlar.

Google'ın platformlarında geçerli bir sosyal sinyal olarak + 1'leri kullanması veya sonunda kullanması tamamen mümkündür. Sen dışarı çıkıp onları getirmeye mi odaklanmalısın? Muhtemelen değil. Bunun yerine, Google + 'ın sosyal stratejinizin ilerlemesine yönelik merkezi bir parçası olduğundan emin olun.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR