Çok etkili 6 seo sıralama faktörü

cok-etkili-6-seo-siralama-faktoru

Seo çalışmalarında sıralamayı etkileyen en temel faktörleri ele alıyoruz. Başta Google olmak üzere  Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından arama sonuçlarındaki en önemli sıralama faktörlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sıradan teknikleri zaten bir çok forumda ve sitede bulabilirsiniz. Burada az değinilen veya sıradışı tekniklere yer vermeye gayret ettik.

Ziyaretçi davranışları ( Kullanıcı deneyimi )

Kullanıcı etkileşimi her geçen yıl daha fazla önem kazanmaktadır. Girilen içerikler ziyaretçiyi memnun edecek düzeyde ise bu size seo başarısı olarak geri dönecektir. Bu yüzden içerik oluştururken kendinizi kullanıcı yerine koymalısınız. Buna  bir çeşit niyet okuma diyebiliriz. Bunları yaparken şu soruların cevabını vermelisiniz.

    Ben olsam hangi cümle yada kelime ile arama yapardım ? Ve kullanıcılar yazıda aradıklarını bulabilyior mu ?
    İçerikte hızlı bir şekilde görmek istediğim nedir ?
    Ziyaretçinin bu aramada temel amacı nedir ?
    İçerikte gereken temel bilgiler nelerdir.
    Ziyaretçinin yapmakta zorlanacağı şeyleri görsel öğeler ile anlatabilir miyiz ?
    Hemen çıkma oranı
    Sayfada kalma süresi ( Sitede geçirilen süre )
    Oturum başı toplam sayfa ziyareti  ( Pages Per Session )
    Doğrudan site ziyaretleri
    Sitenizi ziyaretçilerin refere etmeleri
    Alt sayfaları dolaşma oranı analiz edilerek negatif durumlar giderilmelidir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde en iyi anahtar kelimeler belirlenmiş olacaktır. Sonuç olarak siteye gelen ziyaretçi aradığını bulup sitenizde kalma süresi ve sitenizi dolaşma süresi belirli bir ortalamanın üstüne çıkmış ise bu dakikadan sonra semantik seo yada başka şeyler ile ilgilenmenize hiç gerek kalmayacaktır.

İçerik uzunluğu ve kalitesi 

Arama motorları ve en başta google hala içeriği en büyük sıralama faktörlerinden biri olarak görmektedirler. Bu doğal bir sonuçtur zira hem kullanıcılar hem de arama motorları için değer ifade eden en temel şey içeriktir.

İçerik benzersiz ve yüksek kaliteli olursa o zaman tabiri caizse tadından yenmez. Bunların üzerine bir de yazının ziyaretçiyi sitede uzun süre tutmaya yetecek kadar akıcı ve uzun olması da eklenirse harika bir deneyim olacaktır. Her orjinal içerik kaliteli olacak diye bir durum yoktur. Bu yüzden hem kaliteli , hem orjinal yazı oluşturmak temel hedefimiz olmalıdır.

    Sayfa hızının optimize edilmesi
    Açıklamanın ( Meta Description )benzersiz ( unique ) bir şekilde manuel yazılması
    Sayfa başlığının ( Meta Title ) güzel bir şekilde belirlenmesi
    Anahtar kelimenin başlıkta yer alması
    H1 ve H2 etiketleri ( Heading Tag )
    Video ile zenginleştirme
    Url içinde anahtar kelimenin yer alması
    Akıcı bir yazım tekniği ile içerik oluşturma
    Ziyaretçiyi sıkmayan orjinal görseller
    İçerikte yeterli anahtar kelime kullanma
    İçerikte Semantik Seo kurallarına uygun bir şeklide LSI keyword kullanılması
    Yazıların içinde video kullanılması

Google ve Yandex güncellemelerini takip etmek

Her ne kadar genel geçer seo teknikleri değişmiyor olsa da , yinede güncel seo algoritmalarını takip ederek bu konuda bilgilenmelisiniz. Böylece kimi zaman doğru bildiğiniz seo tekniklerinin yanlış ve zararlı hale geldiğini görüp önlem alabilirsiniz.

Tanıtım yazısı ve Basın Bülteni

Haber sitelerinden alınan tanıtım yazısı değerlidir.  Unutmamanız gereken haber sitelerinden gelen backlinklerin normal backlinklere oranla daha faydalı olduğudur. Katma değeri yüksek içerikler yayınlayarak haber sitelerinin alıntı yapmasını sağlayabilirsiniz. İşi garantiye almak için ilgilendiğiniz haber sitesine özel bir tanıtım yazısı hazırlayarak bir ücret karşılığında bunu yayınlatma imkanına sahip olabilirsiniz.

Https ( SSL ) etkisinden faydalanın

Bu konuda daha önce https ve seo üzerine makale hazırlamıştık isterseniz okuyabilirsiniz. Kısaca sadece şunu söyleyelim google ve diğer arama motorları artık SSL sertifikasını sıralamaya etki eden değerli bir seo faktörü olarak görmektedir.
Sosyal medya sinyalleri

Sosyal medyadan gelen sinyaller arama motorları açısından değerli bir kriter olarak kabul edilmektedir. Peki google hangi sosyal medya sitesini ne kadar önemsemektedir. Kaliteli bir sosyal medya uzmanı ile çalışarak sosyal medya sinyallerini artırabilirsiniz.

    Google+ – 0.30 ( Kendi SM portalına torpil geçiyor )
    Facebook Paylaşımı –  0.25
    Facebook Yorumu – 0.25
    Facebook beğeni – 0,25
    Twittter Retweet – 0,26
    Twitter Favori – 0,25
    Pinterest – 0.27

Google seo kriterleri ve kalite politikası kurallarını okuyun.

Seo kriterleri ile ilgili bilgilerinizi güncelleyin. Google , yandex ve diğer arama motorlarının kalite politikası kriterlerini dikkatlice okuyun. Ve sitenizi bu politikaları uygun hale getirin. Dökümanlara https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=tr adresinden ulaşabilirsiniz.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR