Ocak Yazilari

App Store SEO Nasıl Yapılır ?

 • 2.1.2018 16:26:48
 • 0 Yorum
 • 836

Uygulama marketleri içinde seo çalışmaları nasıl yapılır. Adımları nelerdir şimdi bu detaylara bakalım. Arama motorları için kullandığımız yöntemlere göre farklılıklar nelerdir, etkilin yöntemler nelerdir bunlara bakacağız. Bir web sitesi için arama motoru optimizasyonu çalışmalarından bildiğimiz site için (on-site) ve site dışı (off-site) çalışmalar uygulama marketleri içinde On-Metadata (market için) ve Off-Metadata (market dışı) olarak tanımlanmaktadır.

On-Meta tamamen bizim kontrolümüzdedir. Off-Meta ise bizim kontrolümüz dışında da gelişen ve değişim gösteren dışardan etkileri temsil ediyor. Off-Meta kullanıcıların uygulamamıza dönük davranış ve tutumlarını, geri bildirimlerini dikkate alır. Şimdi On-Meta ve Off-Meta altında kriterleri açıklayarak app store seo da biraz daha derinlere inelim.
On-Metadata
Uygulama Başlığı

Marketlerde seo çalışması yaparken tıpkı bir web sitesinde olduğu gibi uygulamalar içinde en önemli etkenlerden biri başlıktır. Uygulamamızın ismi ile birlikte başlıkta yer alacak tanımlamayı özenle ve dikkatle belirlemeli, hedefimize yönelik bir başlık oluşturmalıyız. Uygulamanın işlevini ve ne işe yaradığını, ne yaptığını belirten sözcüklere başlıkta yer vermeye çalışmalıyız.

Örneğin : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.magisto
Açıklama

Akıllı telefonunuz varsa ve marketlerden uygulama indiriyorsanız, indirdiğiniz uygulamanın açıklama satırlarına bakmanızı öneririm. İki kat olarak görünen açıklama satırlarında birinci kat daha çok uygulamanıza ait anahtar kelimeler ize bezeli birkaç cümleden oluşurken ikinci katta uygulamaların fark yaratan özellikleri, dikkat çeken fonksiyonlarına yer verilmektedir.
Anahtar Kelime Alanı

Anahtar kelime konusunda Google Play ve Apple Store farklılık gösteriyor. Apple Store bizlere yüz karakterlik bir anahtar kelime alanı veriyor. Markette uygulamamızın konumlandırılması açısından oldukça önemlidir. Anahtar kelime alanını doldururken dikkat edilmesi gereken noktalar:

    Uygulama ile seçilen anahtar kelimelerin alaka düzeylerine dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanılacak anahtar kelimelerin rekabet durumları ve arama hacimleri de değerlendirilmelidir. ( Apple Store üzerinde Long-Tail arama ifadeleri yararlı olmayabiliyor çünkü Apple bunları birleştirmeye gidebiliyor. Bu da anlamsız ifadelerin doğmasına sebep oluyor.)
    Başlıkta kullanılan kelimeler yüz karakterlik anahtar kelime alanına girilmemelidir. Uygulamaya yönelik farklı sözcükler ile bu alan daha iyi değerlendirilmelidir.
    Anahtar kelimeler arasında virgül kullanılmalı ve virgülden sonra boşluk bırakılmamalıdır.

Uygulama Simgesi / İkonu

Kullanmagisto_google_playacağımız bir uygulamanın ya da aradığımız bir fonksiyona sahip uygulamaların ilk gördüğümüz ve bizi kendine çeken yanı uygulamanın sahip olduğu ikonudur. Uygulamalarınız için belirleyeceğiniz ikonun güncel web yeniliklerine uygun, basit ve sade bir ikon tasarlayabilirseniz uygulamanıza artı değer katacaktır. Çünkü ikonlar, simgeler uygulamalar için en akılda kalıcı nesnelerdir.
Ekran Görüntüleri

Uygulama sayfasına uygulamanızın kullanımına dair, özelliklerini ve farklarını yansıtabilecek ekran görüntüler eklemeniz ve bunları kısa bir video ile de desteklemeniz son kullanıcı tarafında uygulamanız için güven ve sempati oluşturacaktır. Reklam, promosyon yazı vb. içeriğe sahip ekran görüntüleri eklemekten kaçınmalısınız. Böyle bir durumda olumsuz görüşler ve önyargıları engellemenize fırsat kalmayabilir. Ziyaret edenlerin uygulamanızı merak etmesi için ekran görüntülerinde tasarım çeşitliliği ve “uygulamayı indirip denemeliyim” dedirtecek içerik ve görselleri seçmelisiniz.

Responsive Tasarım Nedir?

 • 2.1.2018 16:27:38
 • 0 Yorum
 • 811

Responsive tasarım, 2010 yılında web dünyasına giren bir kavram olmasına rağmen özellik son bir kaç yıldır önem kazandı. Türkçesi Duyarlı Tasarım olan Responsive Tasarım, web siteleri için olmazsa olmazlar içinde yer alır. Bunun en büyük nedeni, mobil cihazların hızlı artışı kullanıcıların arama alışkanlıklarının değişmesidir. Günümüzde kullanıcıların büyük bir kısmı mobil cihazlar aramalarını gerçekleştirmektedir. Bundan dolayı da web sitelerinin duyarlı tasarıma sahip olması gerekir. Peki

Responsive (Duyarlı) Tasarım nedir?

Responsive tasarım, bilgisayar, tablet ve mobil cihazların her biri için ekran çözünürlüğü duyarlı olan, sitede yer alan görsel ve yazıların ekran genişliğine göre ayarlandığı tasarımdır. Masaüstü, tablet, mobil için 3 farklı kademede oluşturulan tasarımdır.

Responsive tasarım, her cihaz için uyumlu olarak şekillendirilen kodlama yapısı sayesinde kullanıcılar hangi cihazdan web sitesini ziyaret ederse etsin yüksek çözünürlükte ve sorunsuzca web sitesi içerisinde gezinebilir. Responsive tasarımda her çözünürlüğe göre ayrı CSS kodlamaları kullanılabilir. Ayrıca CSS yerine Framework (Bootstrap gibi) yapısı da kullanılabilir.

Bir web sitesi mobil uyumlu olmadığı zaman ziyaretçiler mobil cihazlardan giriş yaparsa site içerisinde kolaylıkla gezinemezler. Menü ve sayfalar arasında geçişlerde büyük zorluklar yaşayabilir. Çoğu kez içerikleri görebilmek için zoom yaparak okumak zorunda kalırlar ki bu da kullanıcıların içeriği zor okumasına neden olur. Çoğu kez bu web sitelerinde mobil cihazla giriş yapıldığı zaman kısıtlı bir alanı ziyaretçiler görüntüleyebilecek. Menüler, bu sitelerde mobil uyumlu olmadıkları için kullanıcıların istedikleri sayfaya ve içeriğe gitmesine engel olur.

Responsive Tasarım Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Responsive tasarım, artan mobil cihaz kullanımı ile oldukça önemli bir hale geldi. Ayrıca Google Mobile First Indexing ile birlikte zorunluluk haline gelmiştir. Mobile First Indexing yani mobil öncelikli indeksleme ile mobil uyumlu olmayan web siteleri Google sıralamalarında başarı elde edemez. Arama sonuçlarında başarının yanı sıra responsive tasarıma sahip olmayan web sitelerinde kullanıcı deneyim düşüktür. 2018’e sayılı günler kala 2018 SEO Teknikleri arasında oldukça büyük bir öneme sahip kullanıcı deneyimi web sitelerinin sıralamalarında oldukça büyük bir ağırlığa sahiptir. Eğer web siteniz kullanıcılara iyi bir deneyim sunmazsa arama motorları da web sitenizin sıralamasını düşürecektir.

Kullanıcı deneyimi ve mobil öncelikli indekslemenin yanı sıra responsive tasarıma sahip olmayan web sitelerinde hemen çıkma oranı yüksek olur. Bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde içeriğe ulaşmakta zorluk çekerse web sitenizden başka bir sayfayı ziyaret etmeden çıkış yapacaktır.

2018’e sayılı günler kala hala web siteniz responsive tasarıma sahip değilse bir an önce geçmeniz gerektiğini unutmayınız. 

"Internet Of Things" SEO Avantajları Sunuyor

 • 3.1.2018 16:24:41
 • 0 Yorum
 • 846

“Internet of Things”, yani “Şeylerin (Nesnelerin) İnterneti” kavramını uzun zamandır duymuyorduk. Ancak bu, kavramın popülerliğini kaybettiği anlamına gelmiyor. Tam aksine; teknolojinin, SEO’nun ve datanın ilerlediği yönü doğru okursak, birbirine bağlı araçlar (IoT) özellikle KOBİ’lere çok büyük avantajlar getirecek. Aslında saydığımız bu ana başlıklar arasında en önemlisi, data! 

Her zamanki gibi, sözü fazla uzatmadan, nesnelerin interneti geliştikçe, KOBİ ölçeğinde işletmelere ne tür avantajlar getirecek, hemen maddeler halinde sıralayalım!

1. Geliştirilmiş Hedeflemelerle Ödemeli Aramalar Daha Etkili Olacak

Data (veri) vurgusunu yapmamızın nedenlerinden birisi de buydu. Zamanla, veriler de; doğru kişiyi, doğru zamanda, doğru yerde hedeflemek konusunda ilerleme kaydedecek (Örneğin; yapay zeka!) ve bizlere daha başarılı sonuçlar sunacak. GPS bağlantılı araçların sayısı da günden güne artacak. Bu da, özellikle “Lokal SEO” için düşünüldüğünde, müşteri deneyiminde ve alışkanlıklarında oldukça etkili bir yenilik demek. 

Örneğin; spordan eve geldiğinizi düşünelim. GPS bağlantılı akıllı cihazlarınız vücudunuzun o an en çok neye ihtiyaç duyduğunu bilecek ve size en yakın marketten herhangi bir spor sonrası ürün tavsiyesinde bulunabilecek! Hatta, tek bir ses komutuyla, kredi kartı alışverişinizi anında onaylayabileceksiniz. 

2. Müşteri Verilerine Dair Rekabet Artacak 

Büyük işletmeler, daha büyük pazarlama bütçesine sahip oldukları için, yeni müşteriler yaratma ve müşterilerden veri toplama konusunda çok daha avantajlılar. Ancak, benzeri bir kolaylık, artık KOBİ’ler için de geçerli olacak. Nesnelerin interneti, veri ile entegrasyonunda, orta ve küçük ölçekli işletmelerin daha az sayıda kişiyi (yani bulundukları bölgeyi) hedeflemelerine imkân tanıyacak. Yani, daha küçük pazarlama bütçesiyle, daha az sayıda kişiye ulaşacaklar; ama verimlilik ve dönüşüm anlamında kârlılıkları artacak! 

3. Veri Kalitesindeki Artış

Her ne kadar; dijital dünyalardan, yapay zekalardan, teknolojinin hayatımızdaki yerinin ne kadar geniş olduğundan bahsetsek de, birkaç dakikalığına biraz daha net düşünelim. 

Evet, her yanımız, günlük alışkanlıklarımız, farklı farklı teknolojilerle çevrili. Ancak veriyi; tıklamalar, görüntülemeler, sitede kalma süreleri gibi sadece dijital veri olarak düşünürsek, gerçek hayatı biraz da olsa kaçırırız. Basit bir örnek vermek gerekirse, bir kullanıcı web sitenizi ziyaret etmiş ama o an bilgisayarın başından kalkmış olabilir. Bu da sitede kalma süresi açısından hatalı bir veri anlamına gelir! 

Diğer yandan; nesnelerin interneti, bizlere müşterilerin yaşam deneyimleri ile ilgili çok daha gerçekçi, hayata dokunan veriler sunacaklar. Böylece, verideki kalite artacak. Veri kalitesinin artması da, doğal olarak; dönüşüm oranlarının, yani başarınızın artması anlamına geliyor! 

4. Veri Paylaşımında Büyük Bir Artış Olacak

Müşteriler, veri paylaşımı konusunda daha istekli hale gelecekler. Örneğin; günümüzde Avrupa’da kişisel verilerin korunmasıyla ilgili GDPR (General Data Protection Regulation) gibi kurumlar ve düzenlemeler bulunuyor. 

Her insan, kişisel verilerini korumak istediğini belirtse de, konu bir ürün veya hizmeti kullanmaya geldiğinde veri güvenliğine karşı bakış açımız değişecek. Kişisel verilerimizin korunmasını istemeye devam edeceğiz ama diğer yandan, veri paylaşımı konusunda (yeterli güven sağlandığında) hepimiz daha istekli olacağız. Çünkü, arzuladığımız ürünleri kullanabilmek için bu verileri paylaşmamız gerekecek! 

Bu noktada, veri güvenliği ile ilgili yeni düzenlemelerle karşılaşacağız gibi görünüyor. Fakat, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, paylaşılan datalarda bir artış göreceğiz. Bu da, önceki maddelerde de belirttiğimiz gibi daha çok dönüşüm ve kâr demektir! 

5. Müşteriler Reklamları Engellemeyecekler! 

Biz de birçok yazımızda; hedef kitleden ve kişiselleştirmenin öneminden bahsediyoruz. Bu terimleri kullanmamızın çok önemli nedenleri var. 

Bugün Google bile; istenmeyen veya rahatsız edici reklamları Google Chrome’da engellemek üzere atağa geçti. Benzer şekilde, birçok kullanıcı reklam engelleyici programlar, uygulamalar kullanıyor. 

Peki o halde nasıl olacak da müşteriler reklamları engellemeyecekler? 

Yapılan araştırmalar, insanların reklamlardan nefret etmediğini, tam aksine reklamlardan memnun olduklarını gösteriyor. Sadece tek bir şartla! O da, kullanıcının isteklerine, alışkanlıklarına uygun içerikler!

Özellikle gençler üzerine yapılan araştırmalara baktığımızda, yaklaşık %46’sının, ilgi duydukları (doğru içerik sunumu) reklamları oldukça inovatif bulduklarını görüyoruz. Hatta, aynı reklamı tekrar görmek için istekliler! (Kaynak: “The Rise of Mobile Prodigies” araştırma sonuçları.)

Reklamlarda, müşterilerinize doğru zamanda, doğru içerikle ulaşmayı başarabilirseniz, reklamlarınızı engellemezler. Tam aksine, size cevap verirler! 

Arama Motorlarında Chatbot Mu Kullanılacak?

 • 3.1.2018 16:25:48
 • 0 Yorum
 • 748

Tüketicilerin arama motorlarında ürün arama deneyimlerini düşündüğümüzde, sizce chatbot’lar da devreye girebilir mi? 

Organik aramaların geleceği konuşulurken aklımıza hep; mobile-first-index, öğrenen makineler, yapay zekâ, doğal dil, sesli aramalar, site hızı, http 2, kişiselleştirme veya müşteri tercihlerindeki yeni eğilimler gibi başlıklar geliyor. 

Durum böyleyken, belki de ilk kez duymuş olacağınız bir yenilikten bahsediliyor: Chatbot’lar, aramalara ne tür yenilikler getirebilir? Şu an hem organik hem de ödemeli arama sonuçları için testler yapılmaya başlandı bile. 

Konuyla ilgili yakın zamana kadar teorik tartışmalar duymuş olsak bile, işin pratiğine henüz değinen olmamıştı. Eğer pratikteki denemeler olumlu sonuç verirse, chatbot’lar arama alışkanlıklarımıza, daha doğrusu hayatımıza dahil olacakmış gibi görünüyor. Peki hangi konularda? 

Örneğin;

• Test sürüşü için randevu ayarlanması 

• Müşteri ilişkileri servisiyle iletişime geçilmesi

• Ürün ve servis satın alma
Chatbot ile Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Yapılan testlerin başarılı sonuçlar getirdiğini düşünelim. Böyle bir yeniliğin pazarlama dünyasında büyük değişimlere neden olacağını şimdiden görebilmek mümkün. 

Peki markalar böyle bir değişim için yeterli veri altyapısına sahipler mi, müşteri ilişkileri departmanları buna hazır mı? Bu süreçlerin ölçüm ve raporlaması nasıl yapılacak? 

Gördüğünüz gibi bu sorular çoktan sorulmaya başladı bile. O yüzden, şimdiden hazırlık yapsanız iyi olur!

Konuyu biraz daha netleştirmek için basitçe ifade edelim. Müşterilerin, web sayfanızla değil, yaptıkları arama sonuçlarıyla etkileşime girdiklerini düşünün! Böyle bir devrim gerçekleşirse, analitik platformlarında da, bu tür etkileşimleri izleyebilecek, ölçümleyebilecek altyapılara ihtiyaç duyulacak. Verilerin entegrasyonu ise apayrı bir konu. 
Uzun Dönemli Düşünün

Chatbot’lar aramalarda bir devrim yaratabilir mi? Bu sorunun cevabı, yakın dönem için düşünüldüğünde pek de net değil. Ancak orta vadede veya uzun vadede düşündüğümüzde birçok uzman bu hayalin gerçek olacağı görüşündeler. Her zaman olduğu gibi, ilk uygulayan öne geçecek, diğerleri de onu takip edecek. Bu yüzden bizim tavsiyemiz, uzun vadeli düşünmeniz gerektiği yönünde.

Uzun dönemli SEO stratejilerinize bu yeniliği de dahil edin. Bizi nelerin beklediğini izlemenin en iyi yolu, arama motorlarındaki gelişmeleri takip etmek. 

“Test Et & Öğren” yöntemini uygulayabilecek bütçesi olan markalar için bu tür bir entegrasyon ciddi anlamda başarı sağlayacaktır. İyi mi kötü mü olduğunu söylemek zor olsa da, şu an birçok marka henüz “mobile-first-index” için bile gelişimlerini yeterli ölçüde tamamlamış değil!

Chatbot’ların getireceği yeni müşteri deneyimiyle, odaklanılan nokta aslında veri entegrasyonundan öte, müşteri deneyimini daha iyi ihale getirmek. 

Yenilikçi bir marka olduğunuzu düşünüyorsanız bu devrimin öncülerinden olabilirsiniz!

WordPress için Cache

 • 4.1.2018 15:41:31
 • 0 Yorum
 • 750

WordPress sistemler için çeşitli cache eklentileri mevcuttur ve bu eklentiler sitenize giren ilk kullanıcının görmüş olduğu html çıktısını FTP içindeki bir dosyaya kaydeder ve sonrasında gelen tüm ziyaretçilere aynı HTML dosyayı gösterir. Bu şekilde PHP ve SQL sorguları olmayacağı için sitemizde 90%’a varan bir hızlanma görebilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz cache eklentileri:

    WP Fastest Cache (Türk yapımı bir wordpress cache eklentisidir.)
    W3 Total Cache
    WP Super Cache
    ZenCache
    Hyper Cache
    WP Rocket

Yukarıda listelediğimiz wordpress eklentileri kendini kanıtlamış köklü eklentilerdir. Kendi isteğinize göre beğendiğiniz veya kullanım kolaylığa göre istediğiniz birini sitenizde kullanabilirsiniz.

Analytics Kullanımı ve Dönüşümleri Hesaplama

 • 4.1.2018 15:49:14
 • 0 Yorum
 • 738

Google Analytics,  bir Google aracı olup ücretsiz bir uygulamadır. İnternet sitesi sahibi iseniz satışları ve dönüşümleri ölçmenizi sağlamakla beraber, sitenizi ziyaret edenlerin sitenizi ne şekilde kullandığını, siteye nasıl gelindiğini ve ziyaretçilerin siteyi tekrar ziyaret etmelerini sağlayıcı bilgiler sunan bir programdır. Ayrıca ziyaretçilerin sizin sitenize nasıl ulaştığını ve sitenizde ne tip hareketlilikler yaptığını da bildiren bir Google aracıdır.

Sitenizin ziyaretçiler tarafından hangi sıklıkla ziyaret edildiği, ziyaretçinin hangi anahtar kelimeleri kullanarak sitenize ulaştığı, sitenizin hangi sayfasında vakit geçirildiği, hangi sayfasının ziyaretçiler tarafından çok okunduğu ve buna benzer birçok sorunun cevabına Analytics programı sayesinde yanıt bulabilir, elde edeceğiniz bilgiler ışığında yeni kampanyalar düzenleyebilir ve sitenizi nasıl daha iyi yerlere getirebileceğiniz konusunda çeşitli fikirlere sahip olabilirsiniz. Google’a bağlı olan programı araç çubuğuna yazdığınız zaman rahatlıkla ulaşabilir, mevcut hesabınız varsa giriş yapabilir, programı yeni kullanacaksanız ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

Programa kaydolduktan sonra yapılması gereken ilk hareket, izleme kodunu yükseltmek olacaktır. Programı her kullanan site sahibinin, internet sitesinin tüm sayfalarında bulundurması gereken kişisel Javascript kodu bulunmaktadır. İzleme kodunuza, programa giriş yaptıktan sonra kolayca ulaşabilirsiniz. Bu kod size özel bir kod olup web sitenizin tüm sayfalarına yerleştirmeniz gerekmektedir. Eğer yerleştirmezseniz sağlıklı bir hareketlilik gözlemlemeniz mümkün olmaz, sitenizde olup bitenler tam olarak yansıtılmaz. Kodu anında değil de daha sonradan ekleme imkanınız da vardır.

Programa kayıt aşaması bittikten sonra Analytics Ayarları sayfası açılacaktır. Açılan bu sayfanın sağ kısmında bulunan “durum” kutusuna tıklayarak izleme kodunuzun düzgün bir şekilde eklenip eklenmediğini görebilmeniz mümkündür. Fakat verilerin toplanması ve görüntülenmeye başlanması için 24 saatin geçmesi gerekebilir. “Durum” kutusunda görüntülenen “veri alınıyor” ibaresi göründükten sonra, internet siteniz ile ilgili tüm raporlara “Raporları Görüntüle” ibaresinden ulaşabilirsiniz. Analytics sayfasının ortasında bulunan gri alan web site profili ya da profillerinizi göstermektedir. Profil, raporlarda hangi tür verilerin gösterileceğinin belirlendiği kuralların tamamıdır. Dilediğiniz kadar profil sahibi olabilirsiniz. Bir profil, bir etki alanını izlemektedir. Fakat bir etki alanının izlenmesi için çok profilin kullanıldığı durumlar da olmaktadır. Analytics hesabınız için en az bir profilinizin mutlaka olması gereklidir.

Çok etkili 6 seo sıralama faktörü

 • 5.1.2018 15:54:47
 • 0 Yorum
 • 780

Seo çalışmalarında sıralamayı etkileyen en temel faktörleri ele alıyoruz. Başta Google olmak üzere  Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından arama sonuçlarındaki en önemli sıralama faktörlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sıradan teknikleri zaten bir çok forumda ve sitede bulabilirsiniz. Burada az değinilen veya sıradışı tekniklere yer vermeye gayret ettik.

Ziyaretçi davranışları ( Kullanıcı deneyimi )

Kullanıcı etkileşimi her geçen yıl daha fazla önem kazanmaktadır. Girilen içerikler ziyaretçiyi memnun edecek düzeyde ise bu size seo başarısı olarak geri dönecektir. Bu yüzden içerik oluştururken kendinizi kullanıcı yerine koymalısınız. Buna  bir çeşit niyet okuma diyebiliriz. Bunları yaparken şu soruların cevabını vermelisiniz.

    Ben olsam hangi cümle yada kelime ile arama yapardım ? Ve kullanıcılar yazıda aradıklarını bulabilyior mu ?
    İçerikte hızlı bir şekilde görmek istediğim nedir ?
    Ziyaretçinin bu aramada temel amacı nedir ?
    İçerikte gereken temel bilgiler nelerdir.
    Ziyaretçinin yapmakta zorlanacağı şeyleri görsel öğeler ile anlatabilir miyiz ?
    Hemen çıkma oranı
    Sayfada kalma süresi ( Sitede geçirilen süre )
    Oturum başı toplam sayfa ziyareti  ( Pages Per Session )
    Doğrudan site ziyaretleri
    Sitenizi ziyaretçilerin refere etmeleri
    Alt sayfaları dolaşma oranı analiz edilerek negatif durumlar giderilmelidir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde en iyi anahtar kelimeler belirlenmiş olacaktır. Sonuç olarak siteye gelen ziyaretçi aradığını bulup sitenizde kalma süresi ve sitenizi dolaşma süresi belirli bir ortalamanın üstüne çıkmış ise bu dakikadan sonra semantik seo yada başka şeyler ile ilgilenmenize hiç gerek kalmayacaktır.

İçerik uzunluğu ve kalitesi 

Arama motorları ve en başta google hala içeriği en büyük sıralama faktörlerinden biri olarak görmektedirler. Bu doğal bir sonuçtur zira hem kullanıcılar hem de arama motorları için değer ifade eden en temel şey içeriktir.

İçerik benzersiz ve yüksek kaliteli olursa o zaman tabiri caizse tadından yenmez. Bunların üzerine bir de yazının ziyaretçiyi sitede uzun süre tutmaya yetecek kadar akıcı ve uzun olması da eklenirse harika bir deneyim olacaktır. Her orjinal içerik kaliteli olacak diye bir durum yoktur. Bu yüzden hem kaliteli , hem orjinal yazı oluşturmak temel hedefimiz olmalıdır.

    Sayfa hızının optimize edilmesi
    Açıklamanın ( Meta Description )benzersiz ( unique ) bir şekilde manuel yazılması
    Sayfa başlığının ( Meta Title ) güzel bir şekilde belirlenmesi
    Anahtar kelimenin başlıkta yer alması
    H1 ve H2 etiketleri ( Heading Tag )
    Video ile zenginleştirme
    Url içinde anahtar kelimenin yer alması
    Akıcı bir yazım tekniği ile içerik oluşturma
    Ziyaretçiyi sıkmayan orjinal görseller
    İçerikte yeterli anahtar kelime kullanma
    İçerikte Semantik Seo kurallarına uygun bir şeklide LSI keyword kullanılması
    Yazıların içinde video kullanılması

Google ve Yandex güncellemelerini takip etmek

Her ne kadar genel geçer seo teknikleri değişmiyor olsa da , yinede güncel seo algoritmalarını takip ederek bu konuda bilgilenmelisiniz. Böylece kimi zaman doğru bildiğiniz seo tekniklerinin yanlış ve zararlı hale geldiğini görüp önlem alabilirsiniz.

Tanıtım yazısı ve Basın Bülteni

Haber sitelerinden alınan tanıtım yazısı değerlidir.  Unutmamanız gereken haber sitelerinden gelen backlinklerin normal backlinklere oranla daha faydalı olduğudur. Katma değeri yüksek içerikler yayınlayarak haber sitelerinin alıntı yapmasını sağlayabilirsiniz. İşi garantiye almak için ilgilendiğiniz haber sitesine özel bir tanıtım yazısı hazırlayarak bir ücret karşılığında bunu yayınlatma imkanına sahip olabilirsiniz.

Https ( SSL ) etkisinden faydalanın

Bu konuda daha önce https ve seo üzerine makale hazırlamıştık isterseniz okuyabilirsiniz. Kısaca sadece şunu söyleyelim google ve diğer arama motorları artık SSL sertifikasını sıralamaya etki eden değerli bir seo faktörü olarak görmektedir.
Sosyal medya sinyalleri

Sosyal medyadan gelen sinyaller arama motorları açısından değerli bir kriter olarak kabul edilmektedir. Peki google hangi sosyal medya sitesini ne kadar önemsemektedir. Kaliteli bir sosyal medya uzmanı ile çalışarak sosyal medya sinyallerini artırabilirsiniz.

    Google+ – 0.30 ( Kendi SM portalına torpil geçiyor )
    Facebook Paylaşımı –  0.25
    Facebook Yorumu – 0.25
    Facebook beğeni – 0,25
    Twittter Retweet – 0,26
    Twitter Favori – 0,25
    Pinterest – 0.27

Google seo kriterleri ve kalite politikası kurallarını okuyun.

Seo kriterleri ile ilgili bilgilerinizi güncelleyin. Google , yandex ve diğer arama motorlarının kalite politikası kriterlerini dikkatlice okuyun. Ve sitenizi bu politikaları uygun hale getirin. Dökümanlara https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=tr adresinden ulaşabilirsiniz.