Mayıs Yazilari

Web Tasarım Trendi Flat Tasarım!

 • 1.5.2018 17:46:41
 • 0 Yorum
 • 1371

Sizler web tasarımlarınızda daha kalabalık ve gözü yoran tercihler yerine flat asarım dediğimiz temiz sade ve anlaşılır tasarımları tercih etmelisiniz.Sadelik dikkat çekmeyeceğiniz anlamına gelmez tam tersine web siteniz flat tasarımı tercih ederek daha da zenginleşecektir.


Mobil teknolojininde bu trende uygun ve prensiplerinde pay almış şekilde arayüz tasarım yapmalarını ve uygulamaları çoğunlukla bu tasarım doğrultusunda geliştirmeleri, bu sürede Web tasarım ve Mobil uygulama geliştiricilerini için öyle popüler bir haale geldiki artık gerçek anlamda bir web sitesi olanalr bu tür uygulamaları da terc,h ederek daha iyi olacağını da insanlara kanıtlamaya ve bu ile uğraşanlara da flat web tasarımı önemsetmeye çaba sarf ediyorlar.

Sizler de  bu tür tasarımları başlayarak bir adım atmalısınız.

Sinem Özdemir

Sosyal Medyada En Çok Kullanılan Terimler!

 • 1.5.2018 17:50:35
 • 0 Yorum
 • 1353

Sizler sosyal medyayı belki de günün her saatinde aktif bir şekilde kullanıyorsunuz peki sosyal medyaya ne kadar hakimiz?

 

Like: Like atmak demek yada like almanız demek sizin sosyal medya uygularınızda takipçilerinizden beğeni topladığınız anlamına gelir.
Retweet: Bir başkasının tweetini (Twitter) kendi hesabınızda paylaşmanız anlamına gelir.
Repost: Genel de en çok kullanılan basit bir paylaşım yönetmidir bizler ünlü yada sevidiğimiz birinin göderilerine bunları yapabiliriz.Bir gönderinin sahibi haricinde başkası tarafından paylaşılmasıdır.


Bio: Profilinizde yer alan biyografinin kısa halidir.
Sosyal Medya Takibi:İşlevsel bir trafik takibidir diyebiliriz buna.İnternet üzerinden de sık sık bu takipler yapılır.
Block - Unfollow: Başka bir kullanıcının profilinize ulaşmasını engelleme işlemidir.Diğer bir terimin anlamı ise sizi takip edenlere geri takip yapmama işlemidir.

Hashtag: Sosyal medyada karşılığı “#” işaretidir. Herkesin tek bir kelimeyi ortak olarak kullanarak belli bir sayfaya eyni anda ulaşabilme imkanı gösterir.Sık kullandığımız sosyal medya uygulamalarından biri olan instagram ile hayatımıza hızlı bir giriş yapmıştır.

Sinem Özdemir

İçerik Pazarlamada Yapılması Gerekenler!

 • 2.5.2018 17:17:05
 • 0 Yorum
 • 1373

İnternet mağazaları artık pazarlama ve ticaret yapma konusunda en iyi işleve sahip diyebiliriz.Birçok kurumsal site bunları hayat geçirirken genel anlamda bir internet sitesi kuarak işe başlamayı da tercihe ediyorlar.Peki sizin sitenizin insanlar tarafında oldukça popüler olmasının ve beğenilmesinin ayrıca ürünleriniz pazarlayabilmenin yoları neler?İçerik pazarlama, değerli içerik üretimi ve paylaşımı ile hedef kitleye ulaşabilmek, daha da önemlisi onları etkileyebilmek anlamına gelir.

Anahtar Kelime Oranı: Anahtar kelimelerinizi içeriğinizde makul oranda kullanmalısınız.Seo'yu da oldukça etkileyecektir. Seçerken tam bir altın oranyakalayın dengeli olun ve fazal kelimeden de mümkün olduğunca kaçının.
Paragraf Yapısı: Bitmek tükenmek bilmeyen paragraflar ile kimseyi sıkmak istemezsiniz.Seo için tanıtım yazıları çok önemlidir.Tanıtım yazılarınızın kısa ve özgün olmasına da mümkün olduğunca dikkat edin.

Hedef Kitle: İçerikleriniz ile hedef kitlenizin bilgi ve donanımı mutlaka uyuşmalıdır. Sizi takip edecek kitlenin size ne kadar bağlı olduğunu ve yazınızın ne kadar dikkat çekeceğini de bilin.
Yorum: Kullanıcıların içeriklerinize yorum yazmasına izin vermelisiniz. Sitenize özgürce yorum yapabilecek güce sahip olduklarını ve sitenizi benşmsemelerini sağlayabilmelisiniz.


Kolaylık: Sayfanızı inceleyenler içeriklerinizi rahatlıkla paylaşabiliyorlar mı? Seoyu da bu anlamda da anlatabilecek ve ifade edebilecek bir hale gelmiş olduğunu da anlatacaktır.Sosyal medya ile bağlarınız güçlü olmalı çünkü ancak o zaman gerçek anlamda insanlara hitap edecek hale gelirsiniz.
Hastags: Twitlerinize hastag ekleyerek, alakalı kitlelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Seo ve e-ticaret açısından da büyük önem taşır.Özellikle son dönemlerde popüler hale gelen etiketleme olayları insanların birbirleriyle etkileşimlerini de kolaylaştırıyor.

Sinem Özdemir

Apple Watch Hayat Kurtardı

 • 2.5.2018 17:19:49
 • 0 Yorum
 • 1216

Apple Watch bu sefer inanılmaz bir olaya vesile oldu ve bir genç kızın hayatını kurtardı.
ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleşen olayda Apple Watch, doğru zamanda alarma geçerek 18 yaşındaki bir gencin hayatını kurtardı.


Yıllardır kronik bir böbrek hastalığından muzdarip olan Deanna Recktenwald,koluna taktığı apple watch uygulamasından uyarı aldı ve kalp atışının yüksek olduğunu farkederek hastaneye koştu.Ailesi tarafından hemen bir kliniğe götürülen genç kızın durumunun acil olduğu görüldü.Hastaneye gittiğinde böbreklerinin yüzde 20 işlevselliğini kaybedeceğini de öğrenen hasta gelecekte nakil olacağını öğrendi.Daha öncesinde de bir çok kişinin hayatını kurtamıştı.


Bunun üzerine annesi bir mektup ile kızının hayatını kurtardıklarını belirleterek Apple Watch ailesine bir mektup yazdı ve şirketten de geri dönüş gecikmedi onlarda oldukça mutlu olduklarını da ifade ettiler.Bizde bu saatlare performanslarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Sinem Özdemir
 

Xiaomi Mağazasından Hong Kong Borsasından Halka Arz!

 • 3.5.2018 16:52:45
 • 0 Yorum
 • 1207

Akıllı telefon ve bağlantılı cihaz üreticisi Xiaomi, Hong Kong Borsası’na halk arz başvurusunda bulundu.
Beijing merkezli Xiaomi’nin pazarlama gelirlerini yükselmek amacıyla bu arz sonrasında 100 milyar dolar geri dönüş sağlayabileceğini de belirtiyor.


 
Reuters’a konuşan kaynaklar tarafından ortaya atılan bu hedefler tutturulursa, Xiaomi dört yılın ardından Çin teknoloji ekosisteminin en büyük halka arzını gerçekleştirmiş olacak. Daha önce e-ticaret konusunda oldukça ileri bir potansiyel elde etmiş olan mağazardan bir tanesi olan Alibaba ile bir halka arz gerçekleştirilmiş ve oldukça yüksek rakamlar elde edilmişti.


Xiaomi geçtiğimiz yıl 114,62 milyar yuan (18 milyar dolar) gelir ederek, bir önceki yılın gelirlerini yüzde 67,5 artırmıştı.
İnternet ve teknoloji dünyasına ait birçok ürün icat eden ve bunu insanlara satan mağaza en çok kar ettikleri alanlarında internet servisi sağlayacı toplulukları olduğunu da belirtiyorlar.Bu yüzden bakıldığında bu mağaza belki de bu halka arz adımının sonrasında da dünyanın en büyük mağazası olacağını da ifade ediyor.

Sinem Özdemir

Özgün İçeriğin Seo'ya Etkisi!

 • 3.5.2018 17:04:11
 • 0 Yorum
 • 1316

Özgün içerik sizi her anlamda öne taşımayaa yeterli olacaktır.İçeriklerinizi siz de hazırlıyor olabilirsiniz veya bir içerik ajansı ile de çalışıyor olabilirsiniz.Sizler sitenizdeki içeriklerin özgünlüğünü ve ne kadar kaliteli olacağını da başka şirletlere ya da anlaştığınız firmalara bakmadan kendiniz belirleyeceksiniz.google sitelerinizdeki makalelerin kullanışlı ve olabildiğince özgün içerikler olması açısından da bas bas bağırırıyor.Özgün içerik her zaman yazıya avantaj sağlar.


 Özgün içerikten kasıt, içeriğinizin kopya içerik olmaması, yani internette bu yazının ilk sizin tarafınızdan yayınlanması.Size verilen %30'luk bir barj var o barajı geçmeden sitenize kopya içerik sağlayabiliyorsunuz fakat ondan sonrasında google size uyarıyı yapıştırıyor.

Tabi üretilen her içeriğin birebir özgün olması beklenemez. Yani kurduğunuz bazı cümlelerdeki kelimelerin sırası birçok farklı yazıda başkaları tarafından da kullanılmış olabilir. tabi internet dünyası ok geniş bir alan olduğu için her içeriğin de özgün olmasını yada her kelimeyi sadece sizin kullanmasını bekleyemezsiniz.

Özgün içerik aslında %60-70 arası özgünlük içeren yazılardır. Dolayısıyla içeriklerinizi ne kadar uzun tutarsanız, o kadar özgünlük yakalamış olursunuz.Yani size tahmini söyleyeceğimiz rakam ise 300 kelimelik makaleler bu konuda işinizi görmeye de yeterli olacaktır.Özgün ve kaliteli içerikler yazıları her zaman öne çıkarır.Özgün içerik ile bunları yapabilmeniz mümkündür.

Sinem özdemir

Apple'dan Derinlik Algılama ve 3 Boyutlu Haritalandırma!

 • 4.5.2018 16:13:54
 • 0 Yorum
 • 1206

Son zamanların teknoloji devlerinden bir tanesi haline gelmiş olan Apple daha ileri boyut bir çalışma gerçekleştirerek derinlik algılama ve 3 boyutlu haritalandırma sistemleri geliştirmeyi hedefliyor.Böylece gerçeklik seviyesini olabildiğince üst seviyelere taşıyarak en iyisini yapabileceklerini de vurgulamış oluyor.Bazı noktalarda ışığın farklı geliş açıları da yansıtılıyor.

Derinlik algılama ve üç boyutlu haritalandırma, günümüz popüler teknolojileri olan sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik için büyük önem taşımaktadır ve Apple da bu konuda rakiplerinin gerisinde kalmak istemiyor.

Üzerinde uzun bir süere çalışılan bu teknoloji için patent alınmış durumda.ayrıca ışığın geliş açısına göre de ortamın onlara ne kadar verim gerektireceği hesplanarak belli bir seviyede güneş açısına ulaşabilmeleri de kolay hale gelmiş olan tarama motorlarının lisansını kendi üstlerine aldılar.

Sinem Özdemir

Google Oyun Ağı Kurarak Steam ile Yarışacak!

 • 4.5.2018 16:20:05
 • 0 Yorum
 • 1243

Google oyun ağı kurma yoluna gidiyor.Sosyal medya üzerinden de oldukça büyük bir yankı uyandırmayı ve kullacılarına kuaracağı oyun ağını kısa zaman içerisinde tanıtmayaı hedefliyor.Yapılan proje hakkında henüz net bir bilgi olmamakla birlikte, Google sosyal oyun girişiminin hangi amaçla yapıldığı da tamamen soru işareti durumunda.Bu oyun projesi ile birlikte hayatında daha iyisini gerçekleştirebilmek adına olabildiğince verim sağlayacaklarını düşünüyorlar.


Michael Sayman bu projenin sorumlusu konumunda yer alcak.  Daha önceleri Facebook bünyesinde 17 yaşındayken stajyer olarak çalışan Sayman, sonrasında Alphabet Inc. bünyesinde görev almıştı.Ayrıca kendini geliştirmek adına ise bu şirkette oldukça önemli adımlar atabilmeyi de başarmıştı.Tüm bunları düşündüğümüz de oldukça iyi bir oyun projesi gelecek gibi druyr belki de benzerlerinin ve rakiplerinin en iyisi olabilecek.


 Arkadaşlar arasında oynan mobil oyun etkinliklerine yönelik olan bu projenin, henüz yapım aşamasında olduğunu bildiren Google sözcüsü, şu an için projenin hazırlık aşamasında olduğu ve bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalara devam edildiğini de sözlerine eklemiş oldu.Oyun ağı projesi de bir an önce aktif olarak hayatımıza geçiş yapacak.

Sinem Özdemir

Türk Savunma Sanayi Ürünlerimiz Kazakistan Sergisinde!

 • 21.5.2018 13:15:02
 • 0 Yorum
 • 1262

Bu aralar savunma sanayi konusunda ülkece yepyeni bir adıma doğru koşuyoruz.Ülkemiz adına üretilen makinalara baktığımız zaman karşımıza çıkan birçok seçenek var bunları düşündüğümüzde ise sıralayacak olursak;


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ , İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA, Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri T129 ATAK, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, Milli Muharip Uçak ve T625 Genel Maksat Helikopteri gibi bir çok alana ait üretmiş olduğumuz uçaklarda Kazakistan'da bir sergide düzenlenecektir.Kazakistan 'da etkinlik kapsamında üretmiş olduğumuz her türlü aracın maket şeklindeki profilleri de tanıtılacak.Sergiyi ziyarete gelen teknolojiseverler de Türkiye'den gönderilen uçakları da sergileyecak olmayı isteyecekler.


TAI, bizim diğer bir teknoloji pazar yerimiz olan türk kardeş ülkemizde ANKA ve HÜRKUŞ gibi hava araçları ve kendi özgün üretimlerimiz de sergilenmiş olacak bu anlamda da baktığınız zaman sizlere de en iyi atmanızı da sağlamaya imkanlar tanıyabilecek yepyeni adımları da beraberinde atmış oldukları için savunma sanayinin en iyisi olduklarını da kanıtlıyorlar.Bizde Türk Savunma Sanayisi özgün üretimlerinini tüm dünyada büyük bir üne kavuşmasını temenni ediyoruz.

Sinem Özdemir

 

Google Duo, Android İle ekran Paylaşımına Çözüm Buluyor!

 • 22.5.2018 13:49:33
 • 0 Yorum
 • 1201

Google Duo video sohbet uygulaması, özellikle android telefonu olan ve tam anlamıyla teknolojiye hakim olmadığı için onları kullanmakta oldukça zorlanan kişiler için karşı tarafta yönlendirdikleri kişilere de destek sağlayabilmek amacıyla yeni bir dönem başlatmayı planlıyor.Bu kapsamda ise bu uygulama işlemi artık android telefonunu kullanmakta zorlanan kişiler için daha kolay hale gelecek karşıdaki kişi telefona müdahale etmeden de yönlendirme yapabilecek.


Google video sohbet uygulaması Duo’ya Android kullanıcıları için ekran paylaşma özelliği getirdi. Bu özelliği kullanabilmek için ekrandaki paylaşım ikonuna tıklandığı anda kullanıcılarla çok hızlı bir şekilde ekran özelliklerini paylaşmak ise oldukça kolay bir hale gelmeye başlıyor.Bu noktada bu uygulama aslında insanlara oldukça avantajlı imkanlar da sağlayabilecek bir hale geliyor.


Ekran paylaşma ikonuna tıklandığında, kullanıcılar Duo’nun ekranlarını olduğu gibi karşıdaki kullanıcıyla paylaşacağına dair bir uyarıyla karşılaşıyor.Size bir seçenek sunuluyor o seçeneği onayladığınız takdirde ise karşı taraf telefonunuza müdahale etmeden sizlere yönlendirme yapabiliyor.
 
Kullanıcılar bağlandıkları ekranda uzaktan herhangi bir işlem yapamıyor.Teknik desteği ve nerelere basması gerektiğini kullanıcı belirlemiş oluyor yani siz o özelliklere karışmamış oluyorsunuz.Bu noktada size oldukça faydalı bir videolu destek uygulaması olacağını da belirtmemiz gerekiyor.

Sinem Özdemir

Deniz Kuvvetleri F-35B Uçakları Geliyor!

 • 23.5.2018 14:57:34
 • 0 Yorum
 • 1239

Ülkemiz deniz  kuvvetleri komutanlığı için yepyeni bir adım geliyor. Genelkurmay Başkanlığına bir yazı yazarak Helikopterli Çıkarma Gemisi (Landing Helicopter Dock/LHD) TCG ANADOLU’nun ikizi TCG Trakya’nın yeni bir denzi nazırlığı planlama programı kapsamında da hızlı bir adım attığını da ifadesinde aktarmış oldu. Kuvvet bu kapsamda ise programda sunmuş olduğu belli başlı gelirleri ve onların da maliyet oranlarını değerlendirdi.


Programın ikinci aşamasını TCG Trakya gemisinde bir toplantı ile uçaklara dair yeni bir yaptırım ya da kazanım elde edilip edilemeyeceğine dair bilgiler vermeyi planlıyorlar. F-35B uçaklarına taleplerini de kendi içinde planlayacak bir özelliğe de sahip olacaklarını vurguluyorlar.


Henüz resmen ABDden talep edilmese de Kuvvet uçak tedarikinde LHD başına 16 uçak planlıyor. Bazı sınıflara mensup olan uçakların da performansları baz alındığında onlar için oldukça yüksek bir talep isteniyor ve bu kapsamda bazı kritik hedefler belirleniyor. Bu kapsamda diğer bir seçenek olaraak ise Türkiye F-35B uçaklardan da sağlayacağı tüm uçak adetlerini de satmayı planladığını da açık bir biçimde ifade ediyor.Bunlar için oldukça büyük bir yatırım yapıldığına dair ise elimizde bu konuya dair bir yeni bilgi de mevcut.

Sinem Özdemir

Facebook Güvenliği Arttırıyor!

 • 24.5.2018 15:17:32
 • 0 Yorum
 • 1131

Facebook, güvenlik sistemin geliştirerek doğrulama seçeneklerini ve giriş özelliklerini attırma yoluna gidiyor. Sosyal ağ artık ekstra güvenlik için kullanıcılardan telefon numaralarını talep etmeyecek.Milyonlarca kullanıcısı olan bu sosyal ağda güvenlik önlemlerinizi arttırabilmeniz amacıyla ise ayarlar kısmından 'Ayarlar ve Giriş' sekmesine tıklayarak uygulama girişlerinizdeki güvenlik önlemlerinizi kolaylıkla halledebileceksiniz.

Dünyanın en büyük sosyal ağı, hesabını iki adımlı doğrulama sistemiyle korunaklı hale getirmek isteyen kullanıcıları telefon numaralarını paylaşmaya zorlamayacak.
Geçmiş dönemleride haklarında çıkan skandallara bir an önce çözüm getirebilmeyi amaçlayan  Facebook cephesi bugün duyurmuş olduğu güvenlik sistemi haberiyle ilgili, Duo Security ve Google Authenticator gibi uygulamarın mantığıyla hareket edileceğini de ifade ediyorlar.

Burdan da anlaşıyor ki üçüncü taraf uygulamaları facebook  cephesinde ve onu kullanlar tarafından bir hayli sevilecek.