Mart Yazilari

Microsoft Bir Zamanlar Tahtada Yazı Öğretiyordu!

 • 1.3.2018 16:31:31
 • 0 Yorum
 • 1216

Görev yaptığı Gana kentinde öğencilerine kara tahtadan bir şeyler öğreten öğretmenin fotoları bir çok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Fotoğrafların giderek yayılmasıyla microsoft durumu farkederek okula bilgisayar göndermeyi teklif etti.

Kumasi kentindeki bir okulda çekilen fotoğraflarda, öğretmenin kara tahtaya Microsoft Word programının ekran görüntüsünü detaylı bir şekilde çizdiği görülüyor.

Richard Appiah Akoto adlı öğretmen,ekranda gördüğü simgeleri tahtanın üzerine yansıtmaya çalışıyor.

Sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraf ile birçok yorum alarak binlerce kullanıcının dersine şahit olmasını sağladı ve gana okulunda klasik bir teknoloji dersi diyerek altını çizmeyi de ihmal etmedi.
Akoto'nun mesajı ve fotoğraflar, binlerce sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılarak yayıldı.

Şubat ayı ortasında yaptığı paylaşımın ardından birçok sosyal medya kullanıcısı öğretmeni görevine bağlılığından ötürü tebrik etti.

Rebecca Enonchong adlı girişimci geçen Pazar günü Microsoft Africa'ya tweet attı ve "Eminim bu öğretmene uygun bir kaynak sağlarsınız" yazdı.

Bu fotoların giderek yayılmasıyla microsoft okul için bağış yapacağına dair söz vermeyi de ihmal etmekten çekinmedi.

Microsoft Africa'nın tweet'inde "Eğitimde dijital dönüşümü gerçekleştirmek üzere öğretmenleri desteklemek, yaptığımız işin özünde yatıyor. Owura Kwadwo'ya ortaklarımız aracılığıyla bir bilgisayar göndereceğiz ve eğitim materyallerimize ücretsiz erişim vereceğiz" denildi.

Öğretmenin çalıştığı okulda yaklaşık 2011 yılından bu yana bilgisayar yok.

Akoto "Facebook'tan fotoğraf paylaşmayı seviyorum. Bu fotoğraflarında bu kadar çok ilgi çekeceğini tahmin etmezdim" dedi.

Bu Web Tasarım Trendleri Size İlham Versin!

 • 1.3.2018 16:33:51
 • 0 Yorum
 • 1123

Bulundukları yerlerde tasarım konusunda ün yapmış bir çok kişinin tasarımlarından ilham alabilirsiniz.

Dağınıklık Moda!

Temiz, beyaz fonlar; küçük, düzenli yazılar; dikkatlice, kalabalık görünmemek üzere yerleştirilmiş içerikler anlamına gelen minimal tasarım, web tasarımında da yıllardır hüküm sürüyor. Ancak artık pek çok tasarımcı, minimalizme büyük, cesur, sıra dışı estetikler ekliyor. Modüler, yani grid sistemli tasarım popülerlik kazandı ve tasarımcılar artık web sitelerine beklenmedik öğeler ekliyor; bunlar arasında da dekoratif yazılar (mesela, videoymuş gibi hareket eden yazılar), asimetrik fotoğraf yerleştirmeleri, sayfadan taşan yazı ve görseller yer alıyor.

Daha Gösterişli Fontlar da Mevcut Tabi!

Özellikle yazılı basın başta olmak üzere tasarımcılar tipografi kullanarak çok iyi işler çıkarıyor ve bu trendin yansımaları, web tasarımında da görülüyor. Helvetica, bir zaman internetin kralıyken, daha dekoratif, Özellikle font kısımları web sitelerinde harikalar yaratmaya yetiyor. İçeriği dikkat çeken metinlerin, özellikle ana sayfada göz alıcı büyüklükte kullanılması yaygınlaşan trendlerden biri.

Renkler Patlamış Durumda!

Tasarım, minimalizmden uzaklaştıkça sadece gri ve beyaz yerine cesur renkler, desenler ve gradyanlar görüyoruz. Unutmayın ki renk kullanımı ziyaretçilerin duygularına dokunabilir ve buna paralel olarak da dönüşüm oranlarını etkileyebilir. Markanız için renk araştırması yapıyorsanız, öncelikle hangi duyguyu vermek istediğinizi belirleyin,sitenize sizi yansıtabilecek en anlamlı rengi seçerek kendinizle sitenizi bütünleştirebilirsiniz.
‘Vintage’ hala ünlü ama modernleşti

Vintage, renkler, görseller, fontlar ve yerleştirmeler ile geri dönerken modernleşiyor. Yapmanız gereken, geçmişten, markanıza uygun, beğendiğiniz bir tasarımı bulmak ve modern bir kitleye uygun şekilde onu modernleştirmek.

Yeni Navige Teknikleri

Minimalizmin dağınıklaşması navigasyon menülerine de yansıyor. Klasik üst bilgi navigasyonu ve açılır menüler henüz yok olmadı ancak tasarımcılar giderek daha interaktif, ilginç görünen stilleri tercih ediyor. Popüler navigasyon modellerinden biri, çizgilere tıklandığında menünün açıldığı “hamburger.” Bir diğer seçenek, yukarıdan aşağıya yerine imleci yaklaştırdığınızda soldan sağa açılan bir menü olabilir. Mobil kullanımın giderek arttığını, yani içerikleri kaydırarak tükettiğimizi göz önünde bulundurduğumuzda da menüyü tamamen kenara atıp, insanların aradıklarını sayfayı kaydırarak bulmalarını sağlayabilirsiniz.Özellikle insanların gözüne hitap eden ürünler tercih edilmekte kendini gösteriyor.

Haraketle Haraketler Yaratma 
Günümüzün mobil dünyasında insanlar kendileri için önemli olan, ilgilerini çeken içerikleri tüketmeye alıştı. Özellikle mobil sektöründe yaygınlaşarak yerini almaya devam ediyor.Mobildeki ortalama tüketim süresi 1,7 saniye iken, bu masaüstü için 2,5 saniye. Diğer yandan, günde 100 milyon saatlik videonun tüketildiği bir dünyada yaşıyoruz ve bu da hareketli içeriklere doğru harekete geçilmesi gerektiğinin bir işareti. Video ve ustaca yapılmış animasyonlar, zeki tasarım unsurlarıyla birleştirildiği zaman ziyaretçiye ideal bir web sitesi deneyimi sunabilir. Ayrıca ürününüz hakkında paylaştığınız videolar markanız hakkında insanların bilgi sahibi olmasına ve yaklaşımlarının artmasına neden olur.

Androidlere Yüz Tarama İris Sistemi!

 • 2.3.2018 11:18:32
 • 0 Yorum
 • 1205

Geçmişten beri yüz tanıma sistemleriyle özdeşleşen iris tarama özellikleri tüm cihazlara yüklenecek.

Uzun yıllardır çeşitli güvenlik sistemlerinde aktif olarak kullanılmakta olan iris tarama, gözün iris adı verilen bölümünü tarayarak, taranan kişinin erişim yetkisine sahip olup olmadığını denetleyen bir sistemdir. Android işletim sistemlerinde ise yıllardan beri yer almasına rağmen yeteri kadar güvenli olmadığı düşünüldüğünden unutulmaya yüz tutatacak gibi düşünülüp tekrar canlandırılmaya çalışılıyor.

Hatırlarsanız Samsung’un başına büyük işler açan modeli Galaxy Note 7‘nin tanıtımında en çok öne çıkarılan özelliklerden biri de yüz tanıma sistemiydi. O dönemde bu teknolojinin geldiği nokta her ne kadar çok ileri seviyede olmasa da, Galaxy S8+ modeli piyasaya sürülene kadar Samsung tarafından bir hayli geliştirilmişti. Teknolojiyle bizi tanıştıran marka samsung olduğundan bu teknolojiyi tekrar piyasaya sürmek istemesi de çok doğal bir durum.
Yine de az önce de belirttiğimiz gibi yeteri kadar güvenli olmaması sebebiyle terkedilen bu özellik, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte Google’ın radarına girmeyi başardı ve kısa bir süre içerisinde yeni Android sürümlerinde standart hale gelebilir.

Yine edindiğimiz bilgilere göre teknolojideki yerini bir hayli düzgün tutacak gibi görünüyor ve hatta yeni altyapı pek çok pek çok özelliği beraberinde tasarlayacak gibi.  Android Police adlı internet sitesinin iddialarına göre Google için bu teknolojiyi Fingerprint Cards adlı şirketin yazılım mühendisleri geliştiriyor ve muhtemelen bu şirketin donanımının kullanılması da zorunlu kılınacağa benziyor.

Ayrıca şunu da belirtelim ki google dan sonra bu ürünün yerini tam anlamıyla androidlere entegre edecek bir teknolojinin geliştirilmeleri devam etmekte.

Slacklar ile Savaşmaya Hazır!

 • 2.3.2018 11:20:33
 • 0 Yorum
 • 1195

Ofis dışında veya büyük şirketlerde çalışanlar, iş odaklı iletişimi sağlamak üzere Slack gibi servislere yöneliyor. Geliştilen hangoust chat google slack a rakip olacak gibi.

Hangouts Chat Tüm Kullanıcıların hizmetine Sunuldu!

 

Uygulamanın piyasaya sürülmesiyle bir çok kullanıcıdan olumlu yorumlar geldi bile.

İlk olarak geçtiğimiz yılın Mart ayında duyurulan ve 1 yıl boyunca beta durumunda kalan Hangouts Chat platformu, ekiplere mesajlaşma ve bir arada çalışma olanağı sağlıyor. Slack ve benzer uygulamalarda olduğu gibi Google servisi de çeşitli grup sohbetleri oluşturmaya ve doğrudan mesajlarla diğer çalışanlarla birebir etkileşim kurmaya yardımcı oluyor.


Yaklaşık otuz dilde dil desteği sunan serviste her bir sohbet grubu 8 bin üyelik kapasiteye sahip. Ek olarak Takvim, Drive, Docs, Sheets, Slides, Vault ve Hangouts Meet gibi diğer servislere de entegrasyon sağlanması işleri kolaylaştırıyor.Yine farklı yan uygulamalarla iletişimde olduğunu da unutmamak gerekiyor.Özellikle uygulama içerisine gömülen yapay zeka sayesinde dosya arama işlemleri hızlandırılmaya başlayacak.Uygulama pek çok servise de hızlı bir şekilde giriş yapabilme imkanı sağlayabilecek.

Platform bot desteği de sunmakta. Başlangıçta Xero, Freshdesk, Kayak, Trello ve Zenefits olmak üzere 25 farklı bot için destek sağlanacak.

Profil Resmi Başkasına Ait Olduğu İçin Ceza Yedi!

 • 3.3.2018 10:02:26
 • 0 Yorum
 • 1185

İtalya'da Yargıtay, 30 yaşındaki bir kadının Facebook profilinde başkasının fotoğrafını kullanmasının "insanları yanıltmak amacıyla başkasının kimliğine bürünme" suçu olduğuna hükmetti.
İtalya'nın kuzeyindeki Pordenone kentinde yaşayan 30 yaşındaki bir kadın, Facebook profilinde bir başkasının fotoğrafını kullandığı gerekçesiyle "başkasının kimliğine bürünmekten" suçlu bulundu ve 15 gün hapis cezasına 

çarptırıldı.

Ayrıca mahkemelerde kesinlikle temyiz hakkı bulunmuyor.
Hapis ve para cezası alan kadının parayı taksitle ödemesine karar verilirken "Facebook mahkumu" kadın mahkeme masraflarını da kendidi ödeyecek.

Yargıtay kararını, İtalyan Ceza Kanunu'nun 494. maddesine dayandırdı. Söz konusu madde, "kendisi ya da başkaları için avantaj elde etmek ya da başkalarını zarara uğratmak ya da yanıltmak amacıyla" başkalarının kimliğini gösterir 

özelliklerini almanın 1 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini belirtiyor.

Facebook'un yönetmeliği kuralları kesinlikle desteklemekte zaten başka birinin kişilik hakları veya resimlerini ihlal edenlerin fotolarının kaldırılacağı da söylenilmiş.
Eğer kendiniz farklı göstermek için başka birinin fotosunu kullanırsanız bunun bir insana haksızlık suçu olduğu ve yapan kişinin cezalandıracağı açıkça belirtilmiş yargıtayda.

Facebook'ta da, "Topluluk Standartları" başlığı altında "İnsanlar Facebook'ta gerçek kimliklerini kullanarak bağlantı kurar... diğer kişileri taklit eden tüm profilleri kaldırıyoruz" deniliyor.

%30 Wordpress'çi!

 • 5.3.2018 16:38:14
 • 0 Yorum
 • 1251

Bu içerik sistemi dünyada belli bir oranda kullanılmaya başladı.
ABD merkezli Automattic’in kolayca internet sitesi kurma ve yönetme imkanı tanıyan içerik yönetim sistemi Wordpress, özellikle tüm web sitelerinin bir çoğunda kullanılmakta.
Avustruyalı danışmanlık şirketi Q-Success tarafından dünyadaki en popüler 10 milyon sitede gerçekleştirilen araştırmada, web tasarım sektöründe bir çok kişinin bu içerik yönetim sistemini kullandığı yönünde.
Wordpress, dünyadaki tüm web sitelerinin yüzde 30’unda kullanılırken, diğer bir rakibi de joomla içerik yönetim sistemi. Pazarda ayrıca Drupal, Magento, Shopify ve Google Blogger gibi iddialı oyuncular da yer alıyor.

Q-Success araştırmasında, tabi farklı bir unsur olarakta şunu belirtmek gerekir ki sıfırdan kodanmış ve hazır temalar kullanılmamış ise mesela bu siteler araştırmalara katılmamış.

Martta Birçok Oyun Bedava Olacak !

 • 5.3.2018 16:40:12
 • 0 Yorum
 • 1186

Sony, PlayStation Plus birbirnden eğlenceli oyunlar artık ücretsiz bir şekilde kullanıcılara ve oyunseverlere sunulacak.

Sony, PlayStation Plus üyeleri için mart ayı boyunca pek çok beğenilen oyunu ücretsiz indirime sunuyor. 4 sürümüne dahil olanlar tek bir oyunu hiç bir ücret ödemeden alabilecekken 3 sürümlerinden bazıları ücretsiz indirmeye 

açılacak.

Hangi oyunlar ücretsiz oldu?

Bloodborne | PS4
Ratchet & Clank | PS4
Legend of Kay | PS3
Mighty No. 9 | PS3 ve PS4 
Claire: Extended Cut | PS Vita ve PS4
Bombing Busters | PS Vita ve PS4

Pluslar oyunseverler için sürpriz olacak ve 6 martta geliyor hazır olun!

Amazon Türkiye'ye Geliyor!

 • 6.3.2018 18:12:07
 • 0 Yorum
 • 1170

Satışlara ne zaman başlanacak merakla beklenilen bir konu arasında oluyor .E ticeretin kalbi artık Türkiye'de atacak gibi duruyor.
2016 yılının sonlarına doğru Almanya tabanlı e-ticaret sitesini tamamen Türkçeleştirerek ülkemize gönderim yapmaya başlayan Amazon'un, Almanya ve ABD'deki firmalarından bağımsız bir e-ticaret mağazasıyla ülkemizde de satışlara başlayacağı uzun bir zamandır konuşuluyordu.
 
E ticaretin en gözde isimlerinden amazonun ülkemize geleceği başladı bile.2018 yılının ortalarına doğru resmi olarak Türkiye'de hizmet vermeye başlayacak. Herhangi bir açıklama ve tarih olmasada  personel eğitimlerine hız verildiği ve test satışları için harekete geçildiği iddiaları, bu iddialarda sonuç olarak türkiye'ye getirilecekleri konuşuluyor.

Seolar Yolda!

 • 6.3.2018 18:16:32
 • 0 Yorum
 • 1281

Mutlaka gitmeniz gereken etkinliklerimiz arasına bir yenisini daha ekleyelim dedik.

Zeo tarafından düzenlenen etkinlikte yaklaşık 20 konuşmacı ve 700’den fazla üst düzey dijital pazarlama uzmanı bulunuyor.

Dünyanın En Ünlü SEO Uzmanları İstanbul’da

21 ve 22 Ekim tarihlerinde devam edecek olan etkinlikte bulunacak isimler;
? Rand Fishkin – MOZ
? Wil Reynolds – SEER Interactive
? Gary Illyes – Google
? Brian Dean – Backlinko
? Alexandra Tachalova – DigitalOlympus
? Judith Lewis – Huffington Post
? Tom Anthony – Distilled
? Yiğit Konur – ZEO
? Andre Alpar – Performics
? Cosmin Negrescu – SEOmonitor
? İlyas Teker - Uluslararası SEO Danışmanı
? Serbay Arda Ayzit - SEM
? Mehmet Aktuğ - ZEO
? Okan Kortan - Hepsiburada.com
? Uğur Eskici - N11.COM
Özellikle Türkiye'de zeo ajansı bu konuda bir hayli duyarlı ve bu etkinlikle bir çok ismi bir araya getirerek seo alt yapısı kurmak isteyen arama motorları sahiplerine seo imkanları tanımayı amaçlıyor.Arama optimizasyonu konusunda en iyisinin yapılabileceği düşünülüyor.

 

Dostluk üzerine bir çok yazarımızın yazmış olduğu farklı şiir türleri mevcut.Dostluğu o kadar güzel anlatmışlarki gelin hep birlikte inceleyelim.

Beklenen Oldu!Nazarboncuğu Emojisi Geliyor!

 • 7.3.2018 14:54:10
 • 0 Yorum
 • 1208

Evrensel kod standardını düzenleyen kuruluş Unicode Consortium, yeni emoji grubu ile ilgili çalışmanın bittiği haberini verdi.Kullanıcıların olmayışından şikayet ettiği emoji listeye dahil edildi.
Evrensel kod standardını düzenleyen kuruluş Unicode Consortium, yeni bir grup emojinin hazırlığının tamamlandığını ve 2018'in ikinci yarısında, Ağustos veya Eylül ayında telefonlarımıza geleceğini açıkladı.Böylece yapılacak güncellemeler ile herkesin telefonunda olabilecek ve herkes olabilecek.

Türkiye'ye has olan bir emojide geliyor.
Yeni emojiler içinde kızıl, kıvırcık, beyaz saçlı emojiler, kel ve farklı ten renklerine sahip emojiler, kadın süper kahraman, korsan bayrağı, ıstakoz ve sivrisinek gibi yeni hayvanlar, farklı duyguları temsil eden yüz ifadeleri ve yeni yiyecekler yer alıyor.Bu emoji grubunun insanlar tarafından çok sevileceği söyleniyor.

Sözü Kesen Robot Formatlandı!

 • 7.3.2018 14:54:56
 • 0 Yorum
 • 1125

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sözünü kesen robot, Bakan Arslan'dan özür diledi.Yetkililer durumu fark ederek robotu formatladılar.
Kanal d haberde olay gerçekleşmişti.

Bakan konuşma yaparken sık sık sözünü kesmiş ve konuşmasını ilerletmesini önlemişti. 
Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun düzenlediği Güvenli İnternet Günü programında sunum yapan robot, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sık sık sözünü kesince Arslan, görevlilere seslenerek, müdahale edilmesini istemişti.

Bakanı zor durumda bakan robot uzaktan kontrol edilerek hızlıca sahneden uzaklaştırılmak zorunda kalındı.Yaşanan olayın ardından robot tekrardan programlanarak bakandan özür dilenmesi istendi. 

Pimas Yeri Bulma

 • 9.3.2018 14:56:23
 • 0 Yorum
 • 1233

Su kaçağı tespitleriniz kırmadan dökmeden yapabilmeniz artık daha da kolaylaştı.Nasıl mı kameralı su kaçağı tespiti dediğimiz yöntemle artık binalara ve borulara zarar vermeden bu yöntemle su konusundaki tüm sorunları çözebilmek kolaylaşıyor.Öncelikle şunu söylemeliyim ki profesyonel yardımlardan önce kendiniz evinizde şüphelendiğiniz bir su kaçağı durumunda ilk müdahaleleri ve tespitleri yapabilirsiniz.  Binanızda sorunun tamamiyle kaçak hattan olduğunu düşünüyorsanız ana vanayı bulun ve 1-2 saat bekleyin.Daha sonra alt komşularınıza bir göz atmalısınız sorunun nerede olduğunu ancak o zaman tam anlamıyla kavrayabilmeniz mümkün olacaktır.  Su kaçağı, alt kattaki komşunuzun tavanından sular damlasına neden olabilir. Kapatılan ana vananın ardından damlayan sular hala azalmadıysa, müdahale edilecek yerin sıcak su boruları olduğunu söyleyebiliriz. Kaçağı giderebilmek adına kombinin bulunduğu yere müdahale edebilmek adına tüm boru hatlarının yolunu kesebilmelisiniz.Uygulama yeniden yanıt vermiyorsa ve pis su borularında kaçak olduğunu düşünüyorsanız, şüphelendiğiniz boruları bir kaç gün kullanmadan beklemeniz gerekmektedir.Bu boruları birkaç gün kullanmadan beklediğinizde temizlenme ve tespit süresi o sürede azalma gösterecektir.Kaçakların tam kaynağının ne olduğunu tespit edebilmeniz çok kolay bir olay değildir.Peki gerçekten hangi daireden su kaçağı olduğunu tam olarak tespit etmekte zorlanıyormusunuz?Bu durumda neler yapabilirsiniz?Logar yeri bulma çalışmalarından önce kendinizin yapabileceği yöntemlerden devam edelim. Üat katlara kesinlikle dikkat etmelisiniz üst katlarda damlama olayları varsa bu sizi doğru sonuca götürmeye yerebilecektir.Fakat üst kattaki komşunuz sorunun kendi tesisatından kaynaklanmadığını iddia ediyorsa o zaman ne yapmalısınız.Tabiki şu ihtimalde var binanız çok katlı ve üst katlarınız da birden fazla daire var ise sorunun tam olarak nerden kaynaklanacağını nasıl bulacaksınız?Sızıntılar kendisi problem yarattığı gibi komşularınızla tartışamanıza yol açacaktır.Durum hem sizi kızdıracak hemde komşularınızı kızdıracak bir hal alacaktır bu yüzden daha fazla sorun yaşamamanız ve ikilem arasında kalmamanız için mutlaka su tesisatçısı ile yapmanız işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey; sakinliğinizi koruyarak havalandırma boşluğundan bakmak ve hangi daireden su sızdığını tespit etmektir. Kesin çözümler için bize oluşabilir robotlu sistemlerimizden mutlaka faydalanmalısınız.

 

 

Seo'lar İçin Kısa Formüllerimiz Var!

 • 10.3.2018 10:42:22
 • 0 Yorum
 • 1278

SEO ilk çıktığı günden beri sürekli olarak değişim göstermiştir. Çekirdeğine yani işin özüne baktığımızda google'ın algoritmalarının sürekli değişim göstermesiarklı arayışları da beraberinde geirmiştir.Seo uzmanları daha iyi optimizasyon sonuçları için değişik yollar denemeye başlamıştır. Arama motorları da kullanıcıların faydasına olacak şekilde kendini sürekli güncellemektedir.

 

Özellikle son zamanlarda seo kriterleri incelendiğinde kriterlerin de beraberinde artmasıyla sadece belli başları yötemleri uygulamak sitelerin yükselmesine olanak sağlamaz.Her kriteri kendi içinde değişik varyasyonları, süreçleri olabiliyor.
Bu farklı sektörlere farklı yöntemlerle yapılan farklı çalışmalar aynı sonucu verebiliyor.

Aklınızda herhangi bir üretim yada proje varsa mutlaka yapmanız gereken ilk adımlardan bir tanesi piyasaya aşina olmak ve bu konuda uzmanlaşmış seoculardan yardım almaktır.Emin olunki rekabet ortamından sağ çıkabilmek adına derin araştırmalara girerek hangi kelimelerin daha fazla rağbet göreyeceğini kavrayabilirsiniz.Hatta farklı formüller denemenizde gerekecektir
Bu aşamada tecrübe devreye girer ve sektör rakipleri, rekabet, anahtar kelime ve hedeflere göre bir strateji belirlenir. Makaleler, backlinkler, tanıtımlar… hepsinin nasıl yapılacağı kararlaştırılır.

Tecrübem yok derseniz de araştırma ve tahmin ile yola çıkabilirsiniz. Sonuçta kimse SEO uzmanı olarak doğmuyor. Bir şekilde tecrübe lazım.Seo uzmanlığı sadece ben bu konuda iyiyim demekle olmuyor malesefki...

Adana Evden Eve Taşımacılık

 • 12.3.2018 12:55:33
 • 0 Yorum
 • 1232

Taşımacılık sektörünün en hassas konularından bir  tanesi  paketlemeye gereken özenin gösterilmesidir.Bizde Adana evden eve taşıma şirketi olarak paketleme konusuna her zaman gereken önemi veriyoruz.Siz müşterlerimize paketleme işlemlerinizi yaparken  kullanabilceğiniz  fikirlerimizden bahsedeceğiz.Paketleme işlemlerinin gayet kolay  olduğunu düşünürsünz fakat sanıldığı kadar kolay değildir ve hem zamamnınızı hem de bütçenizi alzatmak  adına paketlem işlemlernin önemine bakacağız.

İşlemlere  başlamadan önce eşyalarınızı toplamış olmalısınız.

Öncelikle ihtiacınız olan paketler ile ilgili bir liste  yapmallı  ve alışverişe çıkmalısınız.

Kolileriniz  için bir ağırlık limiti belirleyin.

Kolileriniz çok fazla doldurarak ağırlaştırmayın.Yükü ağır  olan kolilere bir limit belirleyin ve hafif kolilerin üzerine  ağır kolileri yüklemeyin.

Eşyalarınızı toparladıktan sonra geriye  kalan kolileri küçük  eşyalarınızla doldurmaya çalışın ve tasurruf  etmeye özen gösterin.

Kolilerinize eşyalarınızı sıkıştırmayın .

Tam anlamıyla  bir  paketleme işleminin sağlıklı olabilmesi için kolilerde  alttan ve  üstten aralıklar bırakın ki  taşırken herhangi bir dağılma olayı  yaşamayın..

Hangi  eşyaların paketleneceğine önceden karar vermiş olun.

Biz Adana evden eve taşıma firması olarak yada diğer firmalar  için söyleyecek olursam yanıcı ve  tehlikeli maddeleri taşımaktan çekiniyoruz ve  müşterillerimizi bu  konularda her  zaman uyarıyoruz.Firmaların bu durumdan haberri  olmadan taşıtmanızın cezası size kalacaktır.

Şifonyer,dolaplar ve komidinleri kontrol edin hiçbir  şey kalmayacak şekilde boşaltın.

Komidinlerinizi boşaltrken çekmece kısımlarının taşırken rahatsızlık vermemesi adına bağlayın  yada bantlayabilirsiniz.

İlk açacağınız eşyalarınızın paketlemeleri son iş olsun.

Taşınma günü pakketleyeceğiniiz eşyaları kahvaltı saatinden sonra paketleyin mesela çaycınız en son paketlensinki  çaysın kalmayın.

Çok değerli eşyaları yanınıza almak yerine  kolilemeyi tercih edin.

Kaybolan değerli eşyalardan  nakliyat firmaları hiçbir zaman sorumlu  tutulmuyor.

 

 

Paketlerinizde ince çöp poşetlerini kullanmamaya özen gösterin.Çöp poşetleri yapısal  olarak yırtılmaya  meyillidirler bu  anlamda  streç filmler işinizi görecektir.Paketleme konusunda streç filmlere güvenebilirsiniz.

Evinizdeki  eşyaları gruplayarak bir liste çıkartın böylece hangi grubun hangi eşyaya  ait olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.Bu da işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Eşya listenizi oluşturduktan sonra Adana evden eve taşıma nakliyat firmamızla eşya listenizi mutlaka paylaşın.Bizde elimizdeki liste dahilinde haraket ederek güvenli bir taşımacılık hizmeti sunmaya  çalışalım.

Süper Kahraman Rolü İçin Peşindeler!

 • 12.3.2018 16:08:09
 • 0 Yorum
 • 1258

Daha önce üstelenmiş olduğu bir çok rölü hakkıyla yerine getiren ve büyük bir hayran kitlesine sahip olan oyuncu şu sıralar bir hayli gözde oyuncular arasında ve bir süper kahraman rolüne layık görünüyor.Vizyona girecek yeni filmde başarılı oyuncunun yer alması için görüşmeler gerçekleştiriliyor.

Marvel TV ile Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist, The Defenders ve The Punisher gibi dizi projelerini hayata geçiren Netflix, şu aralar bu popüler diziler gibi bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

‘Past Midnight’ adlı filmin yapımcılığını Captain America ve Avengers: Infinity War’a imza atan Anthony ve Joe Russo kardeşler üstleniyor. Yönetmenlik koltuğuna Dope’tan hatırlayacağımız Rick Famuyiwa’nın oturacağı, senaryoyu ise TJ Fixman’ın kaleme aldığı belirtiliyor. 

Çekilecek filmde süper bir kahramanı canlandıracak oyuncu için filmle ilgili henüz net bir bilgi verilmedi.Filmin sadece bir kahramanlık filmi hakkkında olacağı konuşuluyor.Netflix filmin izleyicilerle buluşacağı tarihi henüz netleştirmiş değil. Reeves’in merakla beklenen John Wick: Chapter 3 filmi ise 17 Mayıs 2019’da gösterime girecek. 

Organik Seo'dan Doğallığa Doğru Yönelim

 • 12.3.2018 16:09:29
 • 0 Yorum
 • 1288

Özgün içerikleriniz ve kendinize özgü çalışmalarınız var ise seo başarısı büyük oranlarda artış göstrecektir.Organik bir çalışma yapabilemnin ve sadeliğin ön planda tutulması seo çalışmalarında bir hayli önemli yere sahip oluyor.

Sade ve kendiliğinden ilham almış bir seo çalışması istiyorsanız bazı kriterlere ayak uydurmanız büyük bir önem arz ediyor
-İnternet sitelerin kalbi olan urllerin tamamiyle doğal yollarla elde edilmş olması büyük bir önem arz ediyor.
-İnternetteki bir çok uygulamada bu unsurların sağalanabilmesi için çalışıyor ve bunu iyi kullanmak gerekiyor.
-Editörlük yaparken veya yeni bir yazı eklerken doğal olması çok önemli bir yere sahip
-Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların artışına göre sizinde sitenizi güncellemeniz büyük bir öneme sahip. 
-Yazdığınız yazılarla alakalı olan tüm bilgileri başlıklarla da sağlayabilmeniz mümkün.

Seo İçin Site Açılma Sürenizi Minumum Yapmak

 • 13.3.2018 23:27:18
 • 0 Yorum
 • 1283

Açılması bir hayli uzun süren siteler yaşadığınız kullanıcı deneyimlerini geriye çeker ve ziyaretçiileriniz  sitenizden uzaklaşabilir. 
 Wordpress  sırf bu işlem için pek çok yazılım aracı geliştirmiş eklentilerini  kendisi yönnetebilmiştir.
Günümüzde web sitelerinin yerini mobil uygulamalar  aldığından dolayı pek çok  site moobil uyumlu olabilmeye oldukça önem gösteriyor.


Tabikide şu anda en ideal yüklenmeler genelde 2-3 saniyeyi geçmeyen yüklenmelerdir.
 Hızlandırma durumları sitesel de olabilir yada kullanılan sunucudanda kaynaklanabilir.Böyle durumlara mutlaka bir yol bulmalısınızç
  
En gelişmiş ve temel seo gereksinimlerini yerine getirdikten sonra bile hala arama motorlarında başarı elde edemediğinizi düşünüyorsanız sayfanın yüklenme
 süresi ile alakalı sorunları da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.Kısacası eğer gerçekten seo konusuna bir başarı sağlayabilmeyi hedefliyorsanız bu  durumu mutlaka göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Otomatik Sosyal Medya Paylaşımı Sağlayacak Yöntemler

 • 13.3.2018 23:32:02
 • 0 Yorum
 • 1223

Günümüzde sosyal medyayı hem takip etmek  hemde  sürekli aktif olarak bir şeyler paylaşabilmek gerçektende çok zor. Gerçekten bir seo uzmanıysanız elinizde o kadar  site varken bir bunların sosyal medya  kısmıyla uğraşmak oldukça yorucu bir durum.
Farklı adreslerde paylaşılabilmmek  site  yöneticilerinin işlerini oldukça kolaylaştırabilen bir etmen.
Sitenizi aktif tutmak ve  google'de önemli bir yere sahip olmak adına diğer uygulamalarda   paylaşım yapmak  işinizi zorlaştıracaktır. 

Buistediklerimi nasıl hızlandırabilirim zamandan kazanabilmem için ne tavsiye edersiniz demeyin sorunun cevabı tamda aşağıda  yazılı.

İşinizi otomatikleştiren bazı araçlar:
IFTTT
Zapier
Aweber
Buffer 
Dlvr.it
Hootsuite 
Onlywire
JetPack Publicize 

Bunlardan bufferı  kesinlikle önerebilirim çok kullanışlı bir araçtır ve işleriniz baya  kolaylaştırmaya yetecektir.Jetpack bir  wordpress eklentisidir  o da bir  hayli işinize yarayacaktır.

 

 

Pazarlamanın Kalbi Sosyal Medya

 • 14.3.2018 21:42:57
 • 0 Yorum
 • 1153

Dijital  pazarlamada en önemli rol oynayan unsurlardan bir tanesi sosyla  medya.Tanıtım ve reklemlerın yanısıra bir çok kullanıcının bu paltformlarda aktif olması bir hayli avantaj sağlamakta.

Günümüzde artık sosyal medyada olmak veya olmamak; genel anlamda “var olmak ya da olmamak” gibi bir şey.Özellikle büyük işletme sahiplerinin en çok kullandığı ve bolca kullandığı geniş bir reklam yeri.

Pazarlamanın kalbi dediğimiz sosyal medya neden bu kadar  önemli bir yere  sahip gelin hep  beraber inceleyelim

1- İşletmenize ilgi duyacak tüm kullanıcılar sizin müşteriniz olabilirler hatta size ulaşabilmeleri bir o  kadarda kolaydır.
Bu yıl rakamları incelediğimizde facebook uygulamasının milyarlarca linkedin instagram gibi uygulamaların ise yine 2 milyara yakın kullanıcısı var potansiyel müşteriniz bolca olur.

2- Hedeflere kolay ulaşma ve bir çok insana bir anda ulaşabilme
Bu firmalar ve platformlar sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunun farkındalar ve bir  çok veriyi de bu gibi uygulamalardan topluyorlar.  Sadece Facebook’un her bir kullanıcı için 1.000’in üzerinde veriye sahip olduğu tahmin ediliyor.Bu araçlar genelde işyerilerini  ayak tutmaya yeterlidir.

3- Markanın tutulması 
Özellikle büyüm adaklı  olan markalar müşterilerden takipçiler kazanarak potansiyelliğini ve bilinirliliğini arttırmaktadır. 
Bu sayede yüksek reklam harcamalarına gerek olmaksızın İngilizce “top of mind” denilen “sürekli akılda kalma, akla gelen ilk marka olma” olgusu başarılabilmektedir. 
Fotoğraflar,,içerikler ile sürekli tanıtım yapılmaktadır bu sayede müşteriler daha iyisi için markaya bağlı kalmakta ve alışverişlerini devam ettirmekteler.

Backlink Alınma Yolları

 • 14.3.2018 21:46:43
 • 0 Yorum
 • 1273

İnşalar tam bir sanattır  aslında.Link Link işini popülerlik için çok abartırsanız keşke hiç bulaşmasaydımda diyebilirisinz. 
Sektörde bunun için çalışan rakiplerinizn backlink almadan dahi en üst sıralarda yer almaları morallinizi oldukça bozacaktır.

Peki  backlink  alınırken göz önünde bulundurmamız gereken en öemli noktalar nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

Dünyanı en büyük arama motorlarından bir tanesi olan Google'ın bu konularda önemli bir taviyesi mevcut.Bu tavsiyeler doğrultusunda bir kaç  fikir sunulacak sizlere.

 

Backlink Google sıralama faktörleri arasında önemli bir etken. Yani çok iyi kaynaklardan gelen backlinkler, ilgili aramada Google’daki sıranızı önemli oranda değiştirebilir. Dolayısıyla eğer siz iyi bir kaynaktan bir şekilde backlink satın alırsanız, Google’ı kandırmış olursunuz. Çünkü o backlink hak edildiği için değil, satın alındığı için kazanılmıştır.

Geçtiğimiz zamnalarda google ın en büyük algoritmalarından bir tanesi olan penguen bu tür doğal baclinkler ile savaşma yolluuna girdi.. Google, doğal yollarla geldiğinden şüphelendiği backlinkler için kimi zaman websitelere çok ağır cezalar
 vermekte kimi zaman da gelen backlinkleri yok sayabilmektedir.Bahsettiğim iki durumda da elinize hiç bir şey geçmez elde var  sıfır mantığıyla boş dönersiniz bu yüzden kesinlikle bu tür  algoritmalarla hiç bir  zaman uğraşmayın. 

Sosyal Medyanın Esiri Olmayın!

 • 15.3.2018 19:01:20
 • 0 Yorum
 • 1228

Günümüzün en çok tartışılan konularında bir tanesi soyal medya bağımlılığının insanları ne derecede etkisi altına almış olduğu konusudur.Çok değişik tartışmaları da beraberinde getirilen bir unsur.Yapılan çalışmalar da sosyal medya üzerinde önemli bir rol teşkil edebiliyor.
Medical Express'in haberine göre Binghamton Üniversitesi psikologları, insanların hangi kişisel özelliklerinin sosyal ağlara bağımlılığın ortaya çıkmasını kışkırttığını saptamak amacıyla birçok öğrencinin katıldığı bir araştırmaya imza attı.


Beklentilerin aksine, bu sorunu genelde rahat iletişim kuran ve hedefe odaklı kişiler yaşıyor.Teknoloji ve internet kurbanı olmak tamamiyle farklı onular bağlanıyor.Gençlerdeki duygusal dengesizlerin en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.
Bu özelliklerin kombinasyonu insanı zamanının büyük kısmını internette geçirmeye zorlayabiliyor.Bazı unsurlardan bir kaç tensinin önemi gerçektende çok büyük.
Diğer yandan bilim insanları, hedefe odaklı insanların sadece açık bir şekilde nevrotik olmaları veya rahat iletişim kuran kişiler olmaları durumda sosyal ağlara bağımlı olabildiğini kaydetti.Araştırmanın getireceği sonuçların da yeterli olmadığı amaçlarına tam anlamıyla ulaşmadıkları da söyleniyor.

Sinem  Özdemir

Günden Güne Büyüyen E-ticaret:ALİBABA

 • 15.3.2018 19:05:28
 • 0 Yorum
 • 1193

E ticaret siteleri arasındaki rekabet hızlı bir şekilde devam ediyor.

Gelir oranları yönüyle aralarında büyük bir çekişme olan jd.com ve alibaba kurultukları günden itibaren insanlığa alışveriş imkanı sağlıyorlar. Bu firmalardan biri olan Alibaba, Bekarlar Günü olarak adlandırılan 11 Kasım tarihini 25.3 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı. Tüm bu başarıya rağmen en büyük rakibi JD.com ise, 19.14 milyar dolarlık bir rakamla gün piyasadan çıktı.


Satış oranlarındaki artış bir sonraki seneye göre bir hayli yüksek bu yüzden hızlı bir şekilde büyümeye doğru yol aldıklarını açıklıyorlar.
JD.com, Bekarlar Günü’ne ait rakamlar hakkında ilk defa bilgi verdiği için sonuçları geçmiş ile kıyaslamak pek mümkün gözükmüyor. Kuruluş gününe özel ulaşılmış olan 17.6 milyar dolar değerindeki rekor elde olan tek veri olarak göze çarpıyor. Bu sene yapılan 19.14 milyar dolar rakamı ise, geçen yıl Alibaba tarafından yapılan 17.8 milyar dolar rakamının üstünde olması başarının sonucu olarak gösterilebilir.Dijital dünyadan elde edilen gelirin bir hayli fazla olması aralarındaki rekabeti kızıştırarak sektörde daha iyisini yapabilmeye itiyor.

Sinem Özdemir

Site Tarama Nasıldır?

 • 16.3.2018 17:49:43
 • 0 Yorum
 • 1238

Google örümcekleri bir siteye geldiğinde yaptığı ilk iş varsa bir robots.txt dosyası aramaktır.Bu dosyayı hemen analiz ederek içerisindeki tüm alt linkler bağlantılar kontrol edilir. Her sayfayı teker teker tarar ve taradığı sayfadaki tüm komut dosyalarını ve stil dosyalarını çalıştırır. Sayfa içindeki tüm url leri belli bir sıralama algoritması kullanarak tek tek düzene koymalıyız.Botlar daha önceden taramış olduğu bağlantıları da tekrar tekrar tarar.Aslında bunu bir çok açıdan artısı yada eksisi olabilir google unları sağlama alabilme çabasındadır.

Site haritanızda zaman dediğimiz ingilizcede lastmod değeri olarak geçen değişken  parametresi ile içeriğin güncellendiğini algılaması da olabilir birisin sizin sayfanıza bağlantı vermiş de olabilir.Şu anki teknolojiyle bunu bir pek mümkün olmayabilir. Yani kısacası Google sayfanıza gelir bütün her şeyi tarar daha sonra tespit ettiği linkleri de sıraya ekler ve sırasıyla o linkleri de tarar.Özeliikle bir çok sitede olduğu gibi backlink alarak seo değeri güçlendirilmeye çalışılırken google bazı linklere takılmadan neden kendine bir yol çizerki?

Sinem Özdemir

Seo'yu Yeni Dönemine Sokacak İcat!

 • 16.3.2018 17:51:14
 • 0 Yorum
 • 1278

Sesli arama ile sitemizi baştan aşağıya değiştirmeyeceğiz fakat sizi, sesli aramalarda daha başarılı hale getirecek ek düzenlemeler yapmamız gerekecektir. Yapay zeka teknolojileri günden güne bizi konuşma diline en yakın seslerle arama yapabilmeye yöneltti. Bu yüzden verdiğiniz hizmet veya ürünle ilgili olası sorular ne olabilir beyin fırtınasına başlayabilirsiniz. İnsana ait düşüncelere yakınlaşan robot görevi gören bu sitemlere ses özellikleri getirilmeye başlandı. Bu araçlar da size site içeriğine dahil edebileceğiniz harika kelime öbekleri sunacaktır.Yine farklı bir bakış açısıyla şu anki aramalarda genelde sistemlerin ne tür işlediğini hiç bilemiyorum.

Seo için mobil tasarımara uyumlu siteler çok popüler olmaya başldı çünkü biliyoruzki insanlar artık bu sistemleri mutlaka hayatlarında androşd teknolojisinin yaygınlaşmasıyla kullanır oldular. Bir kişi sesli arama yaparak sitenizde kötü bir deneyim yaşarsa o ziyaretçiyi kaybedersiniz.Yine bu sonuçlar aramalarda en üste çıkmakla kalmicak yapılan optimzasyon işlemleri bir süre sizi en üstte tutabilecek.Google aramalarında seslerin hakim olmasıda seoyu kötü etkileyecektir.

Sinem Özdemir

Sarahah Uygulamasındaki Büyük Tehlike!

 • 17.3.2018 11:13:51
 • 0 Yorum
 • 1188

Sanal zorbalık iddialarıyla ebeveynlerin yasaklanmasını istediği anonim mesajlaşma uygulaması Sarahah, engellemelere rağmen Türkiye'de de hızla yayılıyor.Uygulamada belli bir yaş sınırının getirilmesi gerekiyor ve çocuklara pek uygun olmadığı konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor.Yetkililer bunların üzerinde çalışmalara başladılar bile.Gençlerin hayatlarını bir hayli kötü etkileyen bu uygulama için düğmye basıldı.

Suudi Arabistanlı Zain al-Abidin Tawfiq'in 2016'da geliştirdiği anonim mesajlaşma uygulaması 'Sarahah', dünya genelinde gençler arasında popüler hale geldi. Arapçada dürüstlük anlamına geliyor ve kullanıcıların sosyal medya üzerinden kullandıkları bu ugulama paylaşılan her fotoğraflarına isimsiz yorum yapılmasını sağlıyor.

Eylül ayında Wall Street Journal'da yer verilen bir raporda 95 milyon olarak geçen uygulamanın kullanıcı sayısı, iddiaya göre 300 milyon. "Yapıcı yorumları teşvik etmeyi, dürüst bir şekilde geri bildirim almayı ve bu sayede insanların zayıf yönlerini keşfetmelerine yardımcı olmayı" amaçlayan uygulama, yurtdışında kısa sürede 'sanal zorbalık' ortamına dönüştü.Daha da yayılmaması adına aileler uyarılıyor.

Yaşanan bir olayda kanser hastası olan çocuğun hakkında yapılan bilinçsizce yorumlar yüzünden hayatına son vermek isteyen çocuk haberinden sonra sanal marketlerden kaldrılması için ülkede imsa toplanmaya başladı.Uygulamanın ceo'su bu tür küfür,hakaate içerikli yorumların kesinlikle filtrelendiğini belirttiler.

Türkiye de ise kullancı sayısı on bini falan buldu ve uygulama yöneticileri iddiaları reddetti ve yapay zekanın en iyi şekilde çalıştırılarak 17 yaş üstü gençlerin uygulamayı kullandığına dair yorumlarda bulunuldu.

Sinem Özdemir

Anahtar Kelimeler Nasıl Optimize Edilir?

 • 19.3.2018 21:46:21
 • 0 Yorum
 • 1195

Anahtar kelimeler uzun bir süredir yüksek sıralamaya sahip SEO içeriğinin temelinde yer alan unsur olmuştur. 
Hangi tür den bir içeriğe  sahiip olursanız  olun önceden anaahtar  kelime araştırması yapmış  olabilmeniz şart halnne  gelmiştir.
 Rakiplerinizi saf dışı bırakmak istiyorsanız anahtar kelime araştırması gerçekleştirmeden yola çıkmak doğru değildir.

Son ortaya  atılan teori  annahtar kelime  stratejinde  önemli  bir yol  katedilmesine ve seo da  önemli bir döneme girilmesine  yer sağlamıştır.  
Geçmişte gerçekleştirilen uygulamaların aksine artık aramayı yapan kişilerin niyetleri ön plandadır. Yani  anahhtar  kelimenin uzunluğu  ve içerikle ilgisi ne olursa olsun onu ayakta  tutabilmek  önemli bir  sıralama stretejisidir.
İleriki dönemlerde hayatınızda daha  da sıralamalarda en üst  sıralara  çıkabilmek  adına kendinize seo için en iyi araçarı  bulabilmeniz gerekmekte.

Sinem  Özdemir

İçerik Denetimine Dikkat!

 • 19.3.2018 21:51:16
 • 0 Yorum
 • 1159

Web sitenizdekki  içerikleri düzenli  olarak kontrol ediyormusunuz yeni  içerikleri kontrol  altında tutmaya çalışırken eski  içerikleri  de  unutmayın..
İçerik denetimine neden ihtiyaç duyduğunuzu merak ediyorsanız aşağıdaki sebeplere göz atabilirsiniz:
İlk  yapmanız gereken içerik konusunda  kendinize belli  hedefler  koyabilmeniz.
İçerikleriniz hedeflerini yerine getirebiliyor mu? Oluşturduğunuz içeriklerden ihtiyaç duyduğunuz yatırım getirisini elde edebiliyor musunuz?Yada ekonomik anliz  tablonuza baktığınızda katkı oranı  yüzde kaç ki? 
İçeriğinizi performansını kontrol edip düzenli denetimlerle onu takip etmediğiniz sürece bunu bilemezsiniz.
İçerikleriniz zaman geetikçe  popülaritesini yitirecektir bu  yüzdenn sitelerinizi dinami tutabilmek  sizin için önemli bir ere sahiptir.
Bu konuda kendinize çok fazla kızmanız doğru değil çünkü içeriklerin yıpranması her zaman sizin suçunuz değildir. 

Seneler önce mesela  bir  yıl  önce attıığınız içereriğin şu  an  hiç bir  değeri olmayabilir.
İşin iyi tarafı sadece birkaç değişiklik yaparak dahi bir içeriği bugüne uygun hale dönüştürebilecek olmanızdır.
İçerikleriniz  zaman geçtikçe  nokta atışı  değerini kaybetmeye  başlayacaktır.Bu  yüzden hatalı içerik  gibi  uyarılar  almanız makuldür.  
İçerikleri düzenli olarak denetleyerek içeriğiniz isabetli olduğundan emin olabilir ve markanızın itibarını korumayı başarabilirsiniz.
Sitenizde en çok işe yarayan yazınızı  bulabilmeniz  gerekmekte en çok hangi makalenniz yada  blog  yazınızın okunmuş  olduğunu bilmeniz sizin içinn önemli bir  yere  sahiptir..  Özellikle bunlardan herhangi bir şekilde sonuç alamıyorsanız sizin için çok daha kötü olacaktır. Hangi içerik parçalarının en iyi sonuçları sunduğunuzu merak ediyorsanız bir denetim gerçekleştirmelisiniz.

Sinem  Özdemir

Arama Konsolları Yeni Görünümüyle Dikkatleri Üzerine Çekiyor!

 • 20.3.2018 16:30:09
 • 0 Yorum
 • 1236

Arama motorlarının en iyisi olan google'ın flat özelliğiyle tüm kullanıcılarının dikkatlerini üzerine çekebiliyor. İlk önce Analytics ile başlayan daha sonra Adwords ile devam eden arayüz güncelleme serüveninin bir sonraki ayağı olan Search Console arayüz güncellemesinin beta sürümüne ait ekran görüntüleri ortaya çıktı.Google şirketinin çeşitli sürümleri arasında en iyisinin bu olduğu da belirtiliyor. Kullanıcıların çok seveceği bu yeni tasarımla herkesin yüzü gülecek gib duruyor
Google'ın sunduğu bu avantajlı teklifler doğrultusunda insanlar kullandıkça kendilerini iyi hissedecekler.
Aşağıda sizlere  Analytics racının eski ve yeni kullanım deneyimlerinden bir kaçını sunacağım.
Önce eski halini gösterelim 

şimdi ise siz kullanıcılarımıza yeni halini göstereyim

 

Sinem Özdemir

Youtube Nasıl Optimize Edilmeli!

 • 20.3.2018 16:31:20
 • 0 Yorum
 • 1170

YouTube’un dünya genelinde Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sayfa olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle gogle raporları dahilinde bakıldığında arama motorlarının en çok aranılan web siteleri arasında yerini almış durumda.Bu yüzden kullanıcılara sunduğu deneyimler açısından yeri oldukça önemli.
Aşağıdaki grafikte dünya genelinde Google aramalarında çıkan video snippet domainlerini inceleyebilirsiniz.

 


Google arama motorları genelde popüler siteleri yayınlamaya yönelik bir çalışma başlattı ve bu çalışma sonrasında youtubeyi de trensler listesine ekledi. Bu da demek oluyor ki Google da YouTube’un arama motoru olarak kullanımının yaygınlığını kabullenmiş kendi yararına bir sayfa çalışması yapmayı amaçlamış.
Pazarlama stratejinizi genişletmek, daha geniş bir kitleye ulaşmak ve web sitenize trafik aktarmak istiyorsanız kesinlikle YouTube’ta yerinizi almalısınız.Böylece internet ve teknoloji dünyasının avantajlarından faydalanarak belli bir gelir elde edebilmeniz mümkündür.

YouTube’un arama sonucu sayfası Google’ınkine çok benzemektedir.Yine sayfa yapılarını incelediğimizde google ile aynı taktikleri uygulayarak en üst sıralara en çok para yapacak uygulamalrı yerleştirerek reklam sonuçlarına da bunu yansıtabiliyor.

Sinem Özdemir

Arama Motorlarında Zengin Cevaplar Dediğimiz Olaylar!

 • 21.3.2018 16:00:32
 • 0 Yorum
 • 1117

Google Zengin Cevaplar, arama sorgusuna yazdığınız bir sorunun cevabını en hızlı şekilde almanızı sağlayan yeni bir özelliktir. İnternete bir şey aratmak amacıyla arama kutusuna aratacağı kelimeyi yazan kullanıcın en yakın cevaba ulaşabilmesini kolaylaştırmasını sağlar.Yalnız bu özellik her sorunun cevabında çalışmıyor, şu an için daha çok “nedir, kimdir” gibi sorgularda karşımıza çıkıyor.O yüzden soracağımız soruyu seçerken daha dikkatli davranabilmenizde bir hayli fayda vardır.
Son zamanlarda özellikle yapay zeka çalışmalrı bir hayli iyileştirilerek en iyisini amaçlamaya çalışıyorlar.


Google’ın yapay zeka geliştirme çalışmalarından olan HummingBird ve RankBrain algoritmalarının bir özelliği olan kullanıcılarına en kolay yoldan istedikleri cevapları verebilmeyi sağlamalarıdır. Yapılan teknolojiler ve yapay zeka uygulamalarının sonucunda ise aratılan kelimelere en uygun sonuçlar en üst sıralarda yerini alabilecek.
Peki en zengin cevaplar hayatımızı nasıl etkileyecek?
Bu sorunun cevapları çok basit tabiki sahip olacağımız bir çok uygulama ile artık aramalarımızda en verimli sonuçları alabileceğiz.

Sinem Özdemir

Seo'da Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli İki Nokta!

 • 21.3.2018 16:02:43
 • 0 Yorum
 • 1218

Son zamanlarda internet dünyası ve mobil telefon uygulamalarının bir hayli artış göstermesiyle optimize çalışmalarını en iyi duruma getirildi.Bununla birlikte iyileştirme çalışmalarında kullanmış olduğumuz bir diğer temel bilgi ise seo çalışmalarıyla gerçekleşen iyileştirme çalışmalarının bir hayli yogun olduğu.
 
H Etiketleri Kullanımı
H etiketleri bildiğiniz üzere sistemde ana başlık ve alt başlık görevlerini üstlenen, konu ile ilgili birleştirildiğinde aslında işin temel kısmını oluşturan hiyeralşik yapıların bütünüdür.Yani arattığınız keimenin ana kısmını oluşturacaktır. Sistemlerin güncellenmesi ile en uygun tekniklerin en fazla H4 etiketine gidilmesi olduğunu da altı çizilmiştir.Bu tür yapının doğru olması hem Google açısından hem de sayfanıza giren ziyaretçi açısından her zaman olumlu olarak görülmektedir.

Baclink olayları Site içi Bağlantı Kısımları 


Site içi bağlantı denildiğinde sitenizde kendi içinizde yönlendirdiğiniz bağlantılardan(link) bahsetmektedir. Sizin sitenizi merakla ziyaret eden kullanıcılar öncelikle sitenizde okudukları yazılardan haraket ederek farklı bağlantı yolları gösterdiğinizde onlara ulaşabilmek seviyede olabilcekler google içerisinde bir den çok sitede gezinti sağlayan bu bağlantıları oluşturabilmelisiniz.Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kararlılıktır. Gereksiz ve aşırı site içi bağlantılar eksi SEO puanı olarak geri yansımaktadır. Yani seo kurallarınızı oluşturuken amacınıza ulaşmanızı engelleyen sitelerden uzak durun.Sitenizde yaklaşık bağlantı sayılarında değişiklik yaparken yada bazı kurallar oluştururken her zaman daha akıllıca davranabilmelisiniz. E-Ticaret sistemlerinde ise durum farklıdır, sayfa boyutları ve uzantıları çok fazla olduğundan satış sitelerinde ise en fazla 100 adet bağlantı olması tavsiye edilmekte, mümkün mertebe ise alt seviyelerde tutulmalıdır.Sitelerde optimize sağlayabilmenizi kolaylaştıracaktır bu.

Sinem Özdemir

Seo Yarışmalarının Galibi Olmak!

 • 22.3.2018 18:28:28
 • 0 Yorum
 • 1155

SEO ve makale yarışmaları günümüzde kullanımı hızla artan, hem katılımcılar hem de yarışmayı düzenleyenler açısından çeşitli faydalar sunan yarışmalardır.Seo'un ekonomik yönden getirmiş olduğu sıkıntılardan dolayı her zman geri planda kalabiliyor.

Yarışmalar aynı zamanda aktifliğinizi ve optimize olayındaki performansı da etkiliyor.

Yarışma makalesi sitenizde ne kadar üstte durursa o kadar önemi vurgulanmış olur. Arama motorlarındaki son teknolojilerde botlar tarafından kaliteli içerik olmayınca fark edilebiliyor.Ve siteyi bir anda geri sıralara atabiliyor.
Yarışma makalesi başlığının h1 etiketleri arasında olması önemini maksimuma çıkarır. Kullandığınız kelimeleri içerik yazılarında kullanmanız bir hayli büyük önem taşımakta etiketler üstlere çıkabilme açısından kolaylık sağlayabiliyor.
Bir sitenin en değerli sayfası anasayfadır.Tüm bu yazılar anasayfaya düştüğünde yine optimizeye büyük katkısı oluyor.

Sinem Özdemir

SEO Terimleri

 • 22.3.2018 18:31:00
 • 0 Yorum
 • 1243

Bu sektörde seo araçları çok önemli olduğundan internetteki yerleri de bir hayli büyük öneme sahip.Aşağıda belirtmiş olduğumuz bazı seo raçları ve terimleri optimize çalşmalrınızda başarı sağlayabilmeniz aısından sizlere bir hayli büyük avantajlar sunabiliyor iyi bir site çalışması yapabilmek istiyorsanız bu terimleri göz önünde bulundurabilmelisiniz.


Adwords : Google reklam yayın sistemidir. Google sonuçlarında olabileceği gibi anlaşmalı web milyonlarca web sitelerinde de reklamlarınızın çıkmasını bu sistem vasıtasıyla sağlayabilirsiniz. Sitenizde reklam yaparak para kazanabilmek istiyorsanız reklam alarak para kazanabilmeniz açısından bu araç çok iyi diyebilirim.

Backlink : Bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı tıklanabilir ve yönlendirilebilir bağlantılarıdır. X sitesiyle y sitesinde bağlantı kurmuşsanız birbirine becklink atmış oluyorsunuz ve x y ye link vermiş oluyor.

Robots : Robots kodları arama motoru botlarının yönlendirilmesini sağlayan kodlardır.Banlama olayları ,dosyların bulundukalrı dizin takibi ve indeklame gibi işlemler açısından bir hayli büyük öneme sahip bu dosyalardan pek çok takibi yapabilirsiniz.
Keyword : Anahtar kelime anlamına gelmektedir. Bu kelimelr seonun olmazsa olmazları diyebilirim yazınızın durumuna göre size bir çok yönden avantaj sağlayarak en üst sıralarda yer alabilmenizi sağlıyor.

Sinem Özdemir

Android Telefonların Google Arama Sonuçlarına Etkileri!

 • 23.3.2018 21:04:21
 • 0 Yorum
 • 1054

Teknoloji ve internet dünyasının hızlı bir artış göstermesi sonucunda bizde artık arama motorlarında tarama yaparke her zaman ne iyisini isteyebiliyoruz.  Bilgiyi elde edebilmek bizi özgür kılar. İnsanların merak seviyesi arttıkça onlarda daha fazla bilgi edinebilye ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Arama motorları işlerini daha iyi yaptıkça biz de doğru ve istediğimiz bilgiye o kadar kolay ulaşırız. Bu da aslında kullanıcıların bu motorlara yazdıklarının en kolay şekilde nasıl anlaşıabilceğini göstermekte.Sizlere bu yazımda, daha iyi hizmet sunmak adına gün ve gün gelişen arama motoru teknolojilerinin, mobil cihazların popülerliğinin artması ile arama motorları, gelecekte, mobil platformlarda ne tür farklı uygulamalar ile karşılaşacak bunlardan bahsedeceğim

.Akıllı cihazların hayatımıza giriş yapması ile bizler her alanda mobil telefonları veinternet teknolojilerini kullanmaya başladık.En basit bir arama gerçekleştireceğimiz arama kutucukları artık kimsenin ilgisini çekmemeye başladık.
Yine sesli aramalar sonrasında kullanıcılara bir hayli rahatlık sağlamış olan arama motorlarının yerini alabilcek uygulamalar bir rekabete girebilir.Akıllı telefonları dijital bir günlük olarak düşünürsek mobil cihazı ile arama yapan kişinin kişisel bilgileri göz önünde bulundurulacak ve arama sonuçları kişinin hedeflediği aramayı daha etkili bir şekilde sunacak.

 

Sinem Özdemir

Verimlilik Açısından Mobil Kullanımın Bir Hayli Büyük Avantajı Var!

 • 23.3.2018 21:08:43
 • 0 Yorum
 • 1030

Gutenberg matbaayı icat ettiğinde Kindle’ı ya da e-kitabı öngörebilmiş miydi dersiniz?

Ford, ilk otomobilini piyasaya sürerken Fast-Food kavramının da tetiklediğini hissetmiş miydi? Peki ya Fender elektronik amplifikatörü keşfettiğinde Rock&Roll’u hayal etmiş miydi?
Gördüğünüz gibi internet yada teknoloji dünyasına dair bir çok çalışma ile birlikte hayatımızdayeni yeni atılımlara başlanabiliyor.Yen, her yeni üretim bi sonrası için yeni bir buluşu tetiklemeye başlıyor bunun yanında daha bir çok yapılan yenii teknoloji de kullanıcılarına en iyi deneyimi sunabilmeyi amaçlayabiliyor. 

Ekonominin ve iş dünyasının kuralları teknoloji ile birlikte yeniden yazılıyor.Yazılım dünyasında ileriye dönük gelişmeler ile birlikte daha farklı yollara başvurulabiliyor. Mobil devrimi anlayan ve dönüşen işletmeler hızla yeni dünyanın kapılarını aralıyor, geleceğe emin adımlarla ilerliyor.Mobil ve internetin giderek yaygınlaşmaya başlaması sonucunda birden fazla kullanıcı hem mobil cihazları kullanırken geçirdikleri zaman artmış oldu hem de daha iyisini bekleyebildiler. Bu konuda yapılmış araştırmalarda birkaç kısa örnekle mobil internetin ekonomi üzerindeki pozitif etkisini ortaya koyabiliriz.Yapılan analiz sonuçlarında raporlar sonucunda oluşturulan grafik sonuçlarında da bir analiz ile birlikte piyasa değeri de artabiliyor.

Örnegin googl'ın sunmuş olduğu birden çok mağazada en iyi deneyimi yaşayabilmek adına bize büyük katkılar sağlayabiliyor.Yani o mağazayı kullanarak  birden çok uygulama satın alabilmemizde mümkün hale gelebiliyor.

 

Sinem  Özdemir

Wordpress Sitelerini Hızlandırabilmek İçin Yapılacaklar

 • 24.3.2018 12:27:05
 • 0 Yorum
 • 1120

Son dönemlerde bir hayli popülerleşen wordpressler bir hayli ilgi odağı fakat tema uyumları internet altyapıları ve daha bir çok özelliğiyle bazen kullanıcıların sitelere ulaşırken zorlanmalarına neden olabiliyor bu yüzden aslında siteyi hızlandırabilmek adına plugins dediğimiz eklentileri hızlandırabilmemizde şart haline geliyor.  WordPress sitelerin kullandığı harici css, javascript ve resim gibi dosyaların optimize edilmesi ve veritabanı tablolarının temizlenmesi siteler üzerindeki gereksiz yükün kaldırılmasını sağlar.Tüm bu işlemler yazılımsal anlamda kullnmış olduğuuz programlama dillerini de baz alarak size vakit kaybettirmeyide başarabiliyor.

 

Ancak bu işlemleri uygulayacak eklentileri kullanarak da sitelerin gözle görülür şekilde hızlandırılması sağlanabilir.Bu yüzden sunmuş olduğu işlevsel araçlardan faydalanmanız gerekiyor.Size sunacağım ve önereceğim en iyi araçlardan bir tanesini aşağıda açıklayacağım.

WP Fastest Cache
Sitelerin html kodlarını %70 – %80 oranlarına kadar sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan önemli bir özelliktir.Gezinti seçenekleri arama motorlarının sık kullanılan düzenleyicileri olaraka belirlendikleri gibi kullanıcılarına da bir hayli uygun imkanlar sağlayabiliyor.

Sinem Özdemir

Google'da Hit Almak!

 • 26.3.2018 21:06:05
 • 0 Yorum
 • 1202

Organik hit, siteye kendi isteğiyle ve doğal yollardan gelen ziyaretçi sayısıdır.  Doğal hitler kazanabilmekte google arama motorları için bir hayli kolaylaşmaya başlıyor. Her ne kadar bana mantıklı bir işlem olarak gelmese de, olumlu ve olumsuz yorumları çokça duydum. Peki sadec yaptığınız yazılım ve algoritmalr ile hitlerinizn yükselmesi doğal olduğunu kanıtlamaya yeterli mi ? Google organik kavramını birçok açıdan kontrol edebilecek kadar gelişmiş bir yazılımdır. Yani sitenize gelen ve kullanıcı profili kadar kendinize ziyaret çekmeleri açısından da bir hayli öenmli yere sahiptir.Şüphelendiği bazı durumlarda bu çalışmaların doğallığını kontrol etmek için beklenmedik hamlelere de başvurabilmektedir.Yani kısaca doğal yollardan site ziyaretçisi toplamak bu kadar d a kolaylaşmış hale gelebiliyor.

 

Tıklanma ve kullanıcı girişi merkezi(doğrudan giriş, yönlendirme, kelime araması)
Online Kalma Süresi
Baclink ve siteler arası etkileşimlerinizi kontrol edin
Sayfalarının ve sitelerinizn çeşitliliği

Sinem Özdemir

Seo'da Doğal Yollar

 • 26.3.2018 21:08:28
 • 0 Yorum
 • 1128

Günümüzde web sitesi sahibi olmak öncelikli önemini çoktan yitirmiş durumda.
Artık optimize çalışmaları ve sağlıklı seolar google için bir hayli büyük öneme sahip olabiliyor.
 Çünkü insanlar artık girmek istedikleri sitelerin adreslerini ezberleme zahmetine bile katlanmıyorlar.
Yani insanlar bir kelimeyi aratırken örneğin alışveriş kelimesi için bir çok site alışveriş yapabilceğiniz birden fazla alan sunabilir bu yüzden bunları da çok iyi değerlendirebilmek  gerekmektedir.Mesela ruj yazdığınızda mağazanızın adının en üstte  yer  almasını istemezmiydiniz?


Peki seonuzu nasıl güçlendirebilirsiniz  gelin beraber bakalım.
-Anahtar kelimeler iyi belirlenmelidir. Bunun için Google Sandbox aracı kullanılabilir.Yani  sizin seçmiş  olduğunuz  anahtar  kelimeler sizi en üst  sıralara taşıyabilmeye yetecek  kapasiteye sahiptir.

-İçerik ve kodlama arasında dikkatlice kurulmuş bir denge, arama motorlarında ön sıralarda yer almanızı kolaylaştırmaktadır.

Sinem  Özdemir

 

Arama Motorları Açısından Anahtar Kelime Nedir?

 • 27.3.2018 18:02:40
 • 0 Yorum
 • 1280

Arama motoru nedir isimli bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere, arama motorları bir blog veya web sitesini anahtar kelimeleri baz alarak arşivler. Ufak bir örnek vererek konuyu detaylandırmaya çalışalım. Bir kitapçıya gidip SEO konusunda bir araştırma yapıyorum dediğimizde aslında kendisine bir anahtar kelime vermiş oluruz.

Kitapçı da tıpkı bir arama motoru gibi davranarak bize en uygun kitapları vermeyi amaçladığından bizi SEO kitaplarının olduğu alana götürür. Belirgin olarak ilgilendiğiniz bir başlık var mı diye soran kitapçı aslında bizden biraz daha fazla geri bildirim alarak en doğru kitabı bulmaya çalışır.

Cevabımızın “on-page” SEO olduğunu varsayalım, görevli bize “on-page” SEO tekniklerinin olduğu kitapları göstererek bize bir kitap satma şansını maksimize eder.

Bizim kitapçıya “on-page” ek bilgisini vermemiz aslında arayışımızı belirginleştirmemizdir. Arama motorları da tıpkı yukarıda bahsi geçen kitapçı gibi davranır. Kullanıcılar arama kutucuklarına ne kadar belirgin anahtar kelime yazarlarsa o kadar amaca uygun sonuçları listeler. Unutmayalım, arama motorlarının amaçları kullanıcılara en doğru sonuçları en kısa zamanda getirmektir.

Sinem Özdemir

Tarihin en sıcak ikinci yılı 2017 oldu

 • 27.3.2018 18:06:21
 • 0 Yorum
 • 1100

ABD'nin Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2017'nin tarihin en sıcak ikinci yılı olduğunu duyurdu.
NASA'dan yapılan açıklamada, Dünya'da uzun dönem ısınma trendinin devam ettiği vurgulanarak, 2017'deki küresel ortalama kara sıcaklığının, 1951-1980 yılları arasındaki ortalamaya göre, 0,9 derece daha yüksek olduğu belirtildi. 

Açıklamada, verilerin toplanmaya başladığı 1880 senesinden bu yana 2017'nin tarihteki en sıcak ikinci, 2016'nın ise tarihin en sıcak yılı olduğu bildirildi. 

Öte yandan açıklamada, ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinin (NOAA) araştırmasına göre, 2017'nin tarihteki en sıcak üçüncü yıl olduğu bilgisine yer verilerek, NASA ve NOAA araştırmaları arasındaki farkın iki kuruluşun değişik araştırma metotları kullanmasından kaynaklandığı ifade edildi. 

Açıklamada, her iki kuruluşun araştırmalarına göre, tarihin en sıcak 5 yılının 2010'dan bu yana gerçekleştiğine dikkat çekildi. 

Görüşlerine açıklamada yer verilen NASA'ya bağlı New York'taki Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü (GISS) Direktörü Gavin Schmidt, "Son 40 seneye baktığımızda gezegen genelinde hızlı ısınma trendi devam ediyor." ifadesini kullandı.

Sinem Özdemir

Seo Araçlarında Robots.txt Dosyaları!

 • 28.3.2018 16:06:54
 • 0 Yorum
 • 1240

Robots.txt dosyaları,google tarafından son getirilen teknoloji sonrasında en çok kontrolden geçirilen dosyalar genelde bu dosyalardır örümcek dediğimiz büyüteçlere takılarak arama sonrasında bazı kelimeleri bu dosyalardan tespit ederek seonuzu geriye çekebilir ve sizi arama sonuçlarında geriy götürebilir. Özellikle bu arama motoru ve örümceklerin sitenizi tararken nelere dikkat etmesi gerektiğini tanımlayabildiğiniz için önem taşır. Yani sizin tarama sonucunda hangi sayfaları göz önünde bulunduracağı indexleme durumları tüm bunlar bir arada yönetilmesi ve belli bir site haritası çıkarılması gerekmektedir. Google botları sayfanızda dolaşırken ayrı bir yazılım kodu açarak bunları engelleyebilirsiniz.


Robots.txt Generator ile de robots.txt dosyanızı oluşturabilir ve güncelleyebilirsiniz. Robots.txt Generator aracı ile web sitelerinizin indexlenmesi için arama motoru botlarına iletmek istediğiniz komutların yönetilmesini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir ve siteniz için en ideal robots.txt dosyasını oluşturabilirsiniz.Bu tür dosyalar sizin hem site çalışmalarınızda hem de seonuzda bir hayli işinize yarayacaktır.Ayrıca yapacağınız farklı uygulamalar ile sitenize bu dosyların engel olmaması adına çeitli önlemler alabilmelisiniz

Sinem Özdemir

Seo'da Site Taşıma Nasıl Yapılır?

 • 28.3.2018 16:08:51
 • 0 Yorum
 • 1189

İnternet ışık hızıyla evrimleşmekte, şirketler değişmekte ve teknoloji gün geçtikçe gelişmektedir. Sektörde tamamiyle bir rekabet ortamı olduğundan dolayı da sitenizi sürekli yenilemeniz ayrıca saldırı durumlarına karşı güvenlik önlemleri alabilmeniz gerekmektedir. Tüm dosyalarınızı, içeriğinizi ve yıllardır üzerine çalıştığınız teknolojiyi güncellemeniz ya da taşımanız gerekebilir.

Bulunduğunuz firma web sitesini değiştirmek isteyebilir yada siz kendi yazılarınızı ve içeriklerinizi yükleyeceğiniz kendinize ait bir siteniz olmasını da isteyebilirsiniz. Ya da marka yapılandırmanızı değiştirip yeni bir domain kullanmanız gerekebilir.

Günün birinde Google gelip “Günümüz teknolojime ayak uydurun ve HTTPS’ye hızlı bir geçiş yapın yoksa çökersiniz !” diyebilir.İşte tam da bu sorunu ççözebilmek amacıyla oartada bir kaos çıkmaması açısından bunu gerçekleştirebilmemiz de mümkün olabiliyor.
Site taşımak hemencecik girişebileceğiniz bir iş değildir. Muazzam bir ekip çalışması gerektiren bir süreçtir. Yapılacak en doğru şey alt dizinde ya da alt domainde herkesin bir noktada buluşup buluşamadığını test etmektir.Yazılımsal olarak oluşturmuş olduğunuz kodlarda bir sorun ile karşılaştığınızda zaman kavaramını yada sorunu önemsemeden kısa yollardan çözüme ulaşabilmenizde mümkün olabilmektedir.

Sinem Özdemir

 

Küfürlü Konuşmalar Artık Banlanacak!

 • 29.3.2018 20:53:28
 • 0 Yorum
 • 1101

CSOOnline tarafından hazırlanan bir yazıda, Microsoft'un Skype, Xbox ve Office'ten rahatsızlık verici bir şekilde konuşanları banlayabileceği yazıyor.
Kullancıların hangi alan olursa olsun konuşmalarına dikkat etmemeleri onların zararına olacak olduğu konuşuluyor.Bu  yüzden insanlar her türlü içerik paylaşımda daha dikkatli olmak zorundalar özellike küfürlü içerikler yasaklanacak.
 
Microsoft sözcüsü: “Hizmetlerimizi kullanırken müşterilerimize, güvenli bir ortam ve güvenli deneyimler sunmayı taahhüt ediyoruz. Microsoft Hizmet Sözleşmesinin Davranış Kuralları'nda yapılan son değişiklikler, uygunsuz kamu içeriklerine ilişkin şikayetleri ve müşteri raporlarını ciddiye alacağız." dedi. 
 

 
Şirket, 'Microsoft hesaplarını' ve Skype çağrılarını izlemediğini ve şikayetleri yalnızca, kötüye kullanım kanıtlarsanız yanıtlayacağını da belirtiyor. Genelde şikayet üzerine yürürlüğe girecek ve bir mayıstan itibaren bu  madde microsof prosedür  listesine eklenecek. 

Sinem  Özdemir

Siteleriniz Seo'ya Uygun Hale Getirebilmek İçin Yapmanız Gerekenler!

 • 29.3.2018 20:58:37
 • 0 Yorum
 • 1278

E-Ticaret rakip analizleri ve kendi sitenizin Google aramalarında daha dikkat çekici hale getirilmesi konusunda neler yapıyorsunuz? Bu akalede size sitenizin popülerliğini ve hit oranlarını arttıracağınız bir kaç öneride bulunmak istiyorum. Sitenizi kullanıcılara yakınlaştırmanız çok önmelidir yani arama motorlarının algoritmalarına uyum sağlamayı bırakmalısınız.


1-Sitenizde Sattığınız Ürünlerin Başlık Kısmı
Rakiplerinizde ve sizde olan ürünler için aynı ürün başlıklarını kullanmamaya dikkat edin. Klasik başlıklardan kurtulabilmeniz gerekmektedir.Ürünlerinizde daha çok kullanıcıların dikkatini çekebilceğiniz farklı isimler bulmalısnız.

2- Mağazanızdaki Ürün Açıklamaları
Ürünlerinizin içeriklerini özgün ve hiç bir yerde olmayan içeriklerle zenginleştirin. Özellikle farklı katagorilerde ürünler satan mağazalar ve e ticeret siteleri için oldukça faydasını görecekleri bir durumdur. Burda arama motorlarından daha çok kullanıcınızı düşünün. Her sitede aynı içerikle karşılaşan kullanıcı neden sizin sitenizden alışveriş yapmak istesin? İçeriklerinizin zengin yönlerin
3-Mağazadaki Ürünlerin Görselleri

Ürün görsellerinizi revize edin. Çekeceğiniz bir  kaç farklı foto pozu ile ürünüzü farklı açılardan göstermeye çalışın. Bu ürünü farklı açılardan çekecek olsanız bunlar  hangi açılar olurdu göz hitap eden kısımları ortaya çıkarmaya özen gösterin. Bu alanda tema çekimleri kullanıcıların ilgisini çekecek ve sitenize ilgi duymasını sağlayacaktır.

Sinem Özdemir

 

Google Haritalara Dil Desteği!

 • 30.3.2018 21:48:55
 • 0 Yorum
 • 1053

Arama motorlarının  en iyisi olan teknoloji devi google yeni güncelemesi ile tüm dillere destek verebilecek.Gelişen ve değişen teknolojiye her alanda ayak uydurabilmeyi becerebilmiş olan google  bu seferde farklı dillerde harita hizmeti vermek ve kullanıcılara daha iyi deneyimler yaşatabilmek adına kollarını sıvadı.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre Türkçe, Güney Afrika Hollanda lehçesi, Danca, Filiğin dili, İbranice, İzlandaca, Moğolca, Sırpça, Savahili, Slovakça, ve Vietnam dilininde bulunduğu toplamda 39 dil seçeneği eklendi.

Tüm mobil cihaz işletim sitemlerine uyumulu hale getirilecek.
 
Google Maps ilk olarak İngilizçe dil seçeneği ile 2004 yılında kullanıcılara sunulmuştu. Yine şirketin yapmış olduğu bir açıklama doğrultusunda daha öncede bir çok dil için çalışmalarını sürdürmüştü. Ayrıca firmanın yaptığı açıklamaya göre Türkçe Avrupa'da yüzde 9 oranında, Savahili ise Afrika'da yüzde 8 oranında konuşuluyor. Hem hizmet kalitesini arttırabilmek hem daha iyi avantajlar sunabilmek amacıyla bunları yaptıklarını söylüyorlar.

Sinem Özdemir

Çin'de Sivrisineklere Çözüm Bulunuyor!

 • 30.3.2018 21:54:10
 • 0 Yorum
 • 1100

Çinli bilim adamlarının sineklerin hareketleri, yaşam alanları, sıtma, zika gibi virüsleri yayarak bir çok insanın hayatını tehlikeye atması nedeniyle bir teknoloji üretilrek konuya çözüm bulunmaya çalışıldı.
Çin gazetesinden edinidiğimiz bilgilere göre Çinli bilim adamların yaklaşık iki kilometre mesafedeki sivrisineğin hareketini, yönünü ve kanat çırpışını tespit edecek bir askeri radar teknolojisi üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Ortalam her  yıl bir milyon  insanın ölümüne sebep olabiliyorlar.

Pekin Teknoloji Enstitüsünde  bu canlıların haraketlerini gözlemleyen bilim insanları dünyada ölümlerin önüne geçebilmek adına ve zarar gören insan sayısının bir hayli fazla olmasından dolayı askeri radarlı sistem geliştirerek önlem almaya çalıştılar.

Geliştirilen bu radar elektron dalgaları yayarak bunu sineklere ulaştırıyor. Sineklere çarparak, sisteme geri dönen dalgalarla gelen veriler yüksek performanslı bilgisayarlarda  işlenerek, sivrisineğin türü, cinsiyeti, uçma derecesi, kan emici özelliğe sahip olup olmadığını anlayabiliyor.

Sinem  Özdemir

SPK 17 Siteyi Kullanıma Kapatıyor!

 • 31.3.2018 11:41:51
 • 0 Yorum
 • 1051

SPK, izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen 17 internet sitesi mahkemece belli bir karar verilerek hukuksal süreçler başlatılmış olacak.Kurum bu sitelerin yapmıiş oldukları yasak konusunda bir haylii ciddi önlemler alacaklarını da belirttiler.


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK),izinsiz belirli forex işlem durumlarına karışmış olan siteleri yasağı çiğnediklerinden dolayı kapatmak için işlemlere başladı bile.
SPK'nın haftalık bülteninde konu ile ilgili yer alan bilgilere göre Kurul, izinsiz işlem gerçekleştirdiği belirlenen ;

xtrade.com, anadoluforex.com, capmbeu.com, Karkapital.com, trade360.com, yatirimfx.com, markets53.com, cryptofx500.com, liberalfx.com, klasfx13.com, fbs-turkey.com, galafx3.com, lp.galafx3.com, avatradeturkish.com, adminmarkets2.com, limitforex4.com ve forekstur.com sitelerine erişim engeli için harekete geçti.Hukuki işlerilerin başlatılmasının ardından ilk adım atılmış oldu.Bu siteler artık kullanılmayacak.

Sinem Özdemir