Ekim Yazilari

Seo da Moz Ve Bağlantı Metrikleri İncelemesi

 • 2.10.2017 16:13:57
 • 0 Yorum
 • 400

Geri döndüğünüze en son ne zaman baktınız? Sadece size trafik gönderenlerden bahsetmiyor, yönlendirmeler listenizde gösteriliyor. Bir süredir oturan bağlardan, hiç duymadığınız sitelerden gelen bağlantılardan, mutlaka değerli olmayan bağlantılardan bahsediyorum. Backlink denetimi en son ne zaman uyguladınız?

Bağlantılar, bir siteden diğerine bağlantı suyu aktarır. Kalite ve içerik bakımından iki site arasındaki ilişki ne kadar iyi olursa, o bağlantılar o kadar değerlidir. Bunun tam tersi de geçerlidir; Bir site ne kadar kötüse, o kadar kötüydü. Bu aslında negatiflere gidebilir, inanabilir veya inanmayabilir. Bazı siteler o kadar kötü ki onlardan gelen bağlantılar sitenize zarar verebilir.

Bu bağlantılardan doğal olarak kurtulmak genellikle mümkün değildir. İdeal olarak, sitenin sahibiyle iletişime geçip bağlantıyı kaldırmalarını istersiniz. Ancak, kötü web sitelerine sahip olan çoğu insan e-postalarına dikkat etmiyor ya da olumsuz SEO amaçlı kendi bağlantılarını aktif olarak satıyor . Bağlantıyı basitçe kaldırmazlar. Tek seçeneğiniz, redaksiyon aracını kullanmaktır.

Reddetme aracı Google yöneticileri söylemek için izin dışarı koymuş bir araçtır “Hey, ben onları istemiyorum ama onlara sayılmaz yapabilir, onlardan kurtulmak olamaz bu bağlantıları kötü olduğunu biliyoruz?” It iki amaca hizmet eder; Negatif SEO karşı koruma ve bir şekilde siyah şapka bağlantı kurma gölgeli bir geçmiş temizlemek için .

Araç güçlü ve kullanımı basit, ancak aynı zamanda tehlikeli. İyi bir bağlantı reddederseniz, bu bağlantı temelde yok oldu. Sen gerek aracın nasıl kullanılacağına kadar okumak bunu uygulamaya çalışıyorum önce.

Reddetme aracını kullanmanın en önemli kısmı, reddetmeye değer olan bağlantıları tanımlamaktır. İnceleyeceğiniz bir kriter listesi derledim; Bir bağlantı bunlardan birçoğuyla karşılaşırsa, özür dilemekten daha iyi olmak için reddetmek isteyebilirsiniz.

Not: reddeden bağlantıları araştırmadan önce onlara nofollow etiketleri olup olmadığını kontrol edin. Nofollow olan bir bağlantıyı gerçekten reddetmek zorunda değilsiniz, çünkü bu bağlantı zaten herhangi bir şey için geçerli değildir. Açıkçası kötü bir siteden olursa, yine de bunu reddedebilirsin, fakat onu özlemek için seni öldüremeyecek.

Ayrıca, bağlantı denetimini yapmayı da unutmayın ! Onların neler reddedeceğini bilmek için hangi bağlantıların olduğunu bilmelisin.

1. Bağlantı, düşük Domain Authority'ye sahip
Etki Alanı Yetkilisi, tüm etki alanının genel değerini ve gücünü ölçen önemli bağlantı ölçütlerinden biridir. Moz Open Site Explorer'ı kullanarak DA ve diğer bağlantı metriklerini kontrol edebilirsiniz .

Moz DA SS

Domain Authority, 0'dan 100'e kadar bir ölçekte sıralanır. Logaritmiktir, bu demektir ki, 20'den 30'a çıkmaktan 70'ten 80'e gitmek çok daha zor demektir. Moz, karşılaştırmalı bir sıralama olduğunu, mutlak bir sıralamayı değil, ve bu nedenle "kötü" DA puanı yok. Ben bunun bollocks olduğunu ve 20 yaşından küçük herhangi bir sitenin muhtemelen çok iyi olmadığını söylüyorlar. Kesinlikle, 10 yaşın altındaki her şey spam olma ihtimalini yüksektir.

Verilen, iyi ancak küçük küçük sitelerin DA puanları düşük olabilir, dolayısıyla bu ölçütleri diğer ölçümlerle birleştirdiğinizden emin olun. En azından gözlerimde, yalnızca düşük DA'lar bir alan adını kara listeye koymak için yeterli değildir.

2. Bağlama sitesi Google'da dizine eklenmedi
Bir sitenin Google'da dizine eklenememesinin üç nedeni vardır.

Google'ı bir noindex etiketi ile bilerek engellemişlerdi.
Çok yeni ve Google henüz bulamadı.
Spam olarak işaretlendi ve Google bunları kaldırdı.
Size bağlanan herhangi bir site muhtemelen ilk ikisinden biri değildir. Sanırım mümkün, ama muhtemel değil. Genel olarak, Google'da görünmeyen bir site, herhangi bir nedenle veya çoğunlukla spam olarak kaldırılmıştır.

Bir sitenin temel bir site araması yaparak dizine eklenip eklenmediğini kontrol edin. Sadece site: example.com'u Google'a takın ve bir şey olup olmadığını görün. Site var ancak Google'da görünmüyorsa, bu site delistedilmiş ve bunu reddetmek için iyi bir neden.

3. Bağlantı alanının kötü amaçlı kodları var
Engellenmeye değer olup olmadığını görmek için bağlantıları araştırdığınızda, onları ziyaret etmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, spam siteleri bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı kodları çok iyi taşıyabilir. Bu nedenle, gölgeli bir geri dönüşümü ziyaret etmeden önce, bir reklam engelleyici ve bir noscript eklentisi yüklü ve açık olmalıdır. İyi bir virüsten koruma programı da iyi bir fikirdir, bu nedenle hiçbir McAfee yoktur. Buna göre, daha yeni virüsler daha hızlı uyum sağlayarak antivirüs etrafında dolaşma eğiliminde olduklarını, çünkü antivirüsünüz olduğundan kendinizi güvende hissetmeyin dedi.

Önizleme Raporlanan Saldırı Site

Kötü amaçlı kod, yüksek öncelikli bir kırmızı bayraktır. Bir site kötü niyetli bir programı indirmeye veya kötü amaçlı komut dosyalarını çalıştırmaya çalışırsa, siteyi derhal terk edin ve kara listeye alın. Kesinlikle bir itiraf etmeye değer, ne kadar güzel olursa olsun, sitenin aksi görünüyor.

4. Bağlantı sayfası çöp bağlantılarıyla dolu
Spam gönderenler bazen yüzlerce hatta binlerce bağlantı içeren sayfalar oluşturacaktır. Bu sayfalardan bazıları inanılmaz derecede eskidir ve bu tür bağlantıların bir şey için geçerli olabileceğini düşündüğünüzde sizinle bağlantı olabilir. Bu sayfalardan bazıları yeni ve yalnızca negatif bir SEO ağının bir parçası. Ne olursa olsun, üzerine yüzlerce bağlantı içeren herhangi bir sayfa kötü bir sayfa olacak. Ayrıca, sitenin sahibinin bir kaldırma isteğine yanıt vereceği ihtimali çok düşük. Dolayısıyla, devam edip reddedere başlayabilirsiniz.

5. Bağlantı kötü bir dizin sitesinden geliyor
Bazı blog ve makale dizinleri bir miktar değer alabilir. Cümlenin bir çok niteliği olduğunu düşünüyorsan, haklısın. Çoğunlukla, makale ve bağlantı dizinleri, internete bir "telefon rehberi" modeli getirmek için modası geçmiş bir girişimdir ve bir arama motorunun sonsuza kadar daha iyi yaptığı bir şeydir.

Spam Directory LinkÇok nadiren, bir değeri olan bir dizin sitesinde karşılaşabilirsiniz. Bunlar belirli nişler için son derece spesifik dizinler olma eğilimindedir ve yerinde yüksek kalite kontrolüne sahiptirler. Ayrıca, katılım için ödeme talep etme eğiliminde değillerdir; Onların evini geçerseniz, içeri girebilirsiniz. Ancak, çoğu durumda dizinler buna değmez .

SEO için dizin pazarlaması kullanmaya çalışmadıkça veya SEO'yu yönetmek için para ödeyen biri sizin için yaptığınız sürece genellikle dizin bağlantılarına sahip olmazsınız. Eski bir teknik, bu yüzden bağlantılar eski olacak. Kaldırma talebinde bulunmak muhtemelen iyidir, ancak kaldırılmazlarsa bunları reddederler.

6. Bağlantı, bağlantı sayfasında görünmez
Sözde bağlandığını düşündüğünüz sayfayı ziyaret ederseniz ve bağlantıyı bulamazsanız, bir şeyler olmuş demektir. Balıklı bir şey var. Muhtemelen her türlü en iyi uygulama ve arama kurallarına aykırı olan bir bağlantı gizleme örneğidir.

İnsanlar bağlantıları gizler, böylece sayfaları daha okzak hale getirmek için onları sayfalarında gizleyebilirler, aslında bağlantı spamleri için yalnızca ince kabuklar olurlar. Ortak bağlantı gizleme yöntemlerini kontrol edin. Arka plan metni ile aynı renkteki bağlantıları arayın. Resimler arkasında gizlenmiş bağlantıları ara ya da kenara çekilin. 0.0001 yazı tipi boyutuyla küçültülen bağlantıları arayın. Bağlantıları gizleyen komut dosyaları arayın.

Genellikle, bağlantıyı aramak için sayfanın kaynak kodunu görüntüleyebilirsiniz. Makul bir yerde olduğu ortaya çıkarsa ve cevaplamış olursanız, sorun değil. Gizlenmişse veya sayfada gizlenmiş bir sürü diğer bağlantılar varsa, bu siteyi reddetmek için iyi bir işarettir.

7. Bağlantı, yapmadığınız bir yorumdan
Olumsuz bir SEO saldırısı parçası spam yorum blogudur. Sonuç olarak, tüm spam blog bağlantıları değil. Bir sürü gölgeli bağlantı satın aldığınız gibi yapmaya çalışıyorlar ya da sistemi eski bir bağlantı spam tekniği ile oynamaya çalışıyorsunuz.

Yorum Bağlantısı Spam

Sayfadaki bağlantınızı aradığınızda ve yorumlarda ortaya çıktığında, yorumu gerçekten bırakıp bırakmadığınız konusunda oldukça sert düşünmeniz gerekiyor. Profil bilgileriniz varsa, sizi veya yetkili bir kullanıcının terk etmesi mümkündür. Öte yandan, eğer bir hesap kullandığınızda sadece metin doldurulursa, muhtemelen sahte spam olur. Ayrıca, bağlantıyı çevreleyen yoruma bakın. Yazmış olman bir şey miydi?

Dürüst olmak gerekirse, bıraktığınız bir yorum olsa bile, bağlantı kalitesi düşükse silinmeye değer olabilir. Sıklıkla, bir tartışma zincirinin önemli bir parçası olmadığı sürece blog yorumlarını kaldırılabilir, sadece webmaster ile konuşun.

8. Bağlantı yabancı bir dildeki bir sayfadan
Yabancı dil bağlantıları mutlaka kötü değildir, ancak çoğu durumda yararlı değildir. ABD'de bir siteyle yayın yapıyorsanız ve Endonezya'dan bağlantı alıyorsanız, bu bağlantılar büyük olasılıkla pek yararlı değildir.

Bağlantılar meşru olsa bile, yabancı kullanıcıların sitenizi iyi kullanamamasıyla ilgili sorunlarla karşılaşacaksınız. Bağlantılar sitenize gerçekten değer katmıyor, yalnızca orada. Yabancı bağlantıları reddetmek zorunda değilsiniz, ancak siz de yapabilirsiniz.

9. URL, "profil" kelimesini içerir
Sözcük profili içeren bir bağlantı yalnızca sahip olduğunuz profil olan sayfalarda bulunmalıdır. Size bağlanan diğer herhangi bir profil, muhtemelen sıralamalarınızı düzenlemek için yapılan bir spam hesabınızdır. İnce bir tarakla bunları gözden geçirin; onlar sizin için bir Yelp hesabı gibi yapılabilir, ancak çoğu iyi spam olabilir.

10. Bağlantı sitesi açıkçası bir spam sitesidir
Bazen bir siteye ulaştığınızda bunun spam olduğunu söyleyebilir misiniz? Tam olarak nedenini belirtemeseniz bile, kırmızı bayrakları devre dışı bırakan bir spam sitesine belirli bir "ağızda hissedin" var. Bu tek başına bir bağlantıyı reddetmek için bir neden değildir - sonuçta yanlış önseziye sahip olabilirsiniz - ancak ondan kurtulmak için iyi bir neden olabilir.

Spam Sitesi Örnek

Çoğu zaman, bu siteler anahtar kelimelere karşı aşırı ağırlaşacak ve değeri çok hafif olacak. Bir siteyi sık sık doldurmak için yeterlidir, bu nedenle bağlantıyı kaldırmak iyi olur. Çitlerdeyseniz, biraz daha derinlemesine bir araştırma yapabilirsiniz.

11. Elle yapılan bir işlem, bağlantıları özellikle çağırır
Bazen, sitenize gelen doğal olmayan bağlantılar yüzünden cezalandırıldıysanız, Google siz düzeltinceye kadar SEO sıralamanızı etkileyen manuel bir işlem yapacaktır. Bunları webmaster konsolunda görebilirsiniz. Bazen "kötü bağlantılar var, iyi şanslar" diyorlar. Bazen düzeltmek için spam olarak düşünen belirli alanlara işaret edecekler. Belirli alanlara işaret ediyorsa, bu bağlantıları bulup onlardan kurtulun. Sitenin gerçekten iyi olup olmadığını, Google'ın kötüye gittiğini düşünmesi, bağlantılardan kurtulmanın önemli olmadığını belirtti.

12. Bağlantı sayfasındaki içerik çalınmış
Bazen bir sayfada iyi görünen bir bağlantı var, ancak muhtemelen URL, marka bilinci oluşturma veya sayfanın yapımı nedeniyle şüphe ediyorsunuz. Koşabildiğiniz bir test, içeriğin Google bölümüne uygulanması ya da Copyscape aracılığıyla yürütülmesi. Bu, içeriğin çalındığını size söyleyecektir. Öyleyse, sıklıkla içeriğin orijinal kaynağını belirleyebilirsiniz; bu bağlantı da bir bağlantınız olabilir. Her iki durumda da içeriği çalan sitelerde bulunan bağlantıları reddedin.

13. Bağlantı alanının bir çöp TLD'si var
Bu günlerde birçok TLD var. .xyz, .click, .party, .top, .gdn ve bu tür diğer TLD'lerde son bulan sitelerin düşük maliyetlerinden dolayı spam site olduğu istatistiksel olarak daha yüksektir .

Spam Domains TLD

Bazıları .us ve .biz gibi çitin üzerindedir; bazı meşru siteler onları kullanmaktadır, ancak birçok spam sitesi bunları kullanmaktadır. Burada bulabileceğiniz spam TLD'lerin bir listesi var, ancak açıkçası, önemli değil. Ana com / net / org / edu / gov / io / etc TLD'lerin dışındaki herhangi bir şey, potansiyel olarak tehlikeli olabilir. En azından ana TLD'lerden biraz daha kötüler, bu yüzden kenarındaki bir siteye yönelik bir grev.

14. SEMRush bağlantıları toksik olarak tanımlar
SEMRush, sınırlı bir bazda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir bağlantı analiz aracıdır veya bir hesap için ödeme yapabilirsiniz. İçinden bir bütün backlink denetimi çalıştırabilir ve bağlantıları toksisitenin 30 farklı önlemine göre sıralayacaktır. Bağlantılar toksik görünüyorsa, bunları daha ayrıntılı inceleme yapmak için bir listeye aktarabilir ve araç göndermeyi reddedebilirsiniz.

15. Bağlantı, bağlantı oluşturmayla ilgili diğer Google yönergelerini ihlal ediyor
Google'ın diğer her şey için kurallara sahip olduğu gibi bağlantı yönergeleri vardır. Onların burada okuduktan sonra, geri dönüş yaptığınız herhangi bir kuraldan herhangi birini ihlal edip etmediğini kontrol edin. Eğer öyleyse, devam edin, bu bağlantıları kaldırın.

Haber Siteleri İçin SEO Çalışması

 • 11.10.2017 11:52:29
 • 0 Yorum
 • 367

Haber seo çalışmasını haber siteleri diye ayırmak çok doğru olmaz. Ancak yine de haber sitelerinde daha fazla dikkat edilmesi gereken hususlarda bazı bilgiler verebiliriz.
Ek olarak haber siteleri için en temel hedef, seo çalışmaları kadar önemli olan google news, yandex news gibi haber dizinlerine girebilmek olmalıdır. Zira news kayıtlı sitelerin diğerlerine oranla en az %40-50 oranında artış olmaktadır. Bu yönde çalışmalarınızı yaparak sitenizde künye, iletişim ve news site haritası ayarlarını yapmalısınız.

Google politikalarını ihlal eden tüm siteler gibi haber siteleri de bu politikalara uymadığı takdirde manuel işlem cezaları ile baş başa kalmaktadır. Bazen yapılan spamin derecesi o kadar yüksektir ki. Uzun bir süre artık spam yapmayacağınızdan google emin olana kadar sizi cezadan çıkarmaz. Özellikle son zamanlarda google politikalarına uymayan haber sitelerinin manuel spam, katma değeri düşük olan ve hiç değer katmayan içerik, düşük etkili iştirak siteleri, kopyalanmış içerik , sığ sayfalar gibi sebepler ile manuel işlem sonucu cezalar aldığını görmekteyiz. Sorduğunuz soruya bu bağlamda cevap vermeye çalışalım.

Şunu da belirtmekte fayda var yerel haber sitesi, ulusal haber sitesi ayrıt etmeksizin tüm yayıncılardan google ne bekliyor bunun analizini yapmaya çalışalım. Örneğin ajans üyelikleri ile gelen haberleri birebir girmek mantıklı bir şey mi ? Yada tam olarak neler yapmak lazım bunlara değinelim.

Haber siteleri için seo çalışması

 • Öncelikle girdiğiniz tüm içeriklerin haber niteliği taşıdığından emin olmalısınız.
 • Google dan trafik çekme amaçlı yazı başlıkları oluşturmayın ve içerik girmeyin. Örneğin dizi fragman bölümleri, pokemon go ve sanatçılar hakkındaki haberler genelde bu şekildedir.
 • Tanıtım yazısı ve ücretli bağlantı satışı yapılmamalı.
 • Kullanıcıya değer katan ve kullanıcı deneyimini artıran içerikler noktasında araştırmalar yapın.
 • Kategorilerin bir haber sitesi ile ilişkili olacak şekilde yapılandırılması
 • İyi bir editör kadronuzun olması gerekir.
 • Yerel haber sitesi genel haberlerde çok fazla başarılı olamazlar. Bu nedenle eğer ajanslardan haber çekiyorsanız ağırlıklı olarak bölgenizle ilgili haberleri girmelisiniz. Zira ajanslardan alınan haberler birebir kopyalandığı zaman büyük ve otoriter siteler sizden mutlaka önde çıkacaktır. Her haberi özgünleştirme gibi bir şansınız olur mu bilmiyorum , eğer böyle bir seçeneğiniz varsa genel haberlerde de çalışma yapabilirsiniz.
 • Özel haber, araştırma, analiz gibi ilgi çekici ve otorite olabilecek orjinal içerikler üretilmelidir.
 • Ajanslardan gelen haberlerde ciddi manada değişiklikler yaparak yayınlamanızı öneririm.
 • Bazı büyük haber sitelerinin spam yapıyor olması sakın sizi de aynı tekniği kullanmaya itmesin. Büyükler de bir şekilde ceza alıyor bunu daha önce gördük. Ceza almadığı durumlarda ise orjinal ve otorite olmalarının avantajını kullanıyorlar.
 • Rich snippet kullanarak , kullanmayan rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz. Örneğin videoların ekran görüntüsü ile arama sonuçlarında çıkması arama sonuçlarından sitenize daha fazla trafik sağlayacaktır.
 • Kullanıcı etkileşimini artırmak açısından onlar için faydalı olacak bazı ek modülleri devreye sokabilirsiniz. Bunu düşünmek tamamen size kalmış. Haber mantığı dışında tamamen ziyaretçinin faydasına bölümlerden bahsediyorum.
 • Seçtiğiniz kategoriler son derece akılcı olsun. Google trends, Google anahtar kelime aracı ve semrush gibi araçları kullanarak bölgeniz ile ilgili çok fazla yapılan aramaları sitenizde kategori haline getirip haberler yayınlayın.
 • Mobil uygulama ile sitenizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.
 • Köşe yazarları sistemi kullanarak yazarlara günlük köşe yazısı yazdırabilirsiniz.
 • Yaptığınız özel paylaşımları sosyal medyada yorum yazılacak, beğenilecek ve paylaşılacak şeklide özel şekilde sosyal medyada ziyaretçilerin beğenisine sunabilirsiniz.
 • Kesinlikle zararlı seo tekniklerini kullanmayın. ( Spam, kelime doldurma vs. )
 • Profesyonel bir seo uzmanından düzenli olarak destek almalısınız.
 • Site tasarımının ergonomik olmasına özen gösterin.
 • Site hızınız yüksek olsun. Bunun için resim ve diğer dosyaları CDN hizmeti ile dışardan çağırabilirsiniz.
 • Mobil uyumlu tasarım kullanın.
 • Haberlerde orjinal resimler kullanmaya çalışın. Resim optimizasyonunu da en iyi şekilde sağlamalısınız.
 • Rakip sitelerin seo başarısını sürekli analiz edin.
 • Sürekli crawl analizi yaparak site içi seo hatalarına karşı tetikte olun. ( Lüzümsuz 301, 302 Yönlendirmeleri, kırık link onarımı vs. )
 • Site kodları olabildiğince yalın olsun.
 • Her seo çalışması için geçerli olan site içi js ve css kullanımı yerine dışardan çekin.
 • Yinelenen içeriğe izin vermeyin. ( Siteliner , Copyscape ) Başlıklar, açıklamalar benzersiz olsun.
 • Rss okuycu siteler ve programlara sitenizi ekleyin.

Şimdilik haber siteleri için seo çalışması için yazabileceklerimiz bu kadar. Umarız faydalı olabilmişizdir. Bizi takipte kalın.

Google Panda 4.2 Güncellemesi Analizi ve Öneriler

 • 16.10.2017 12:53:14
 • 0 Yorum
 • 464

Şubat 2011 yılında devreye giren Google Panda algoritması, zayıf içerik kalitesine sahip Web sayfalarının Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını engellemeyi amaçlamaktaydı. Zamanla yeni güncellemeler alan Panda, günümüzde oldukça gelişmiş bir şekilde kaliteli içeriğe sahip Web sitelerini üst sıralarda tutmayı amaçlıyor. Gelin algoritmanın geçmişine ve yeni güncellemenin detaylarına birlikte göz atalım.

 

Panda güncellemesi ilk zamanlarında sadece Amerika Birleşik Devletleri’ni ve İngilizce dilini kapsamaktaydı. Ağustos 2011’de 6. güncellemesini alan Panda, İngilizce olmayan diller için de devredeydi. Bugüne kadar 27 güncelleme alan algoritma, geçtiğimiz hafta son güncellemesini almaya başladı. 10 ay süre sonrasında yapılan Panda 4.2 güncellemesi sonrası içerik kalitesi düşük olan siteler sıralama kaybı yaşayabilir.

Not: Yapılan değişiklik tam olarak bir güncelleme değil, bir tür “Veri Yenilemesi”. Ancak biz yazımızda bu konuyu “güncelleme” olarak ele alacağız.

Mayıs ayında İçerik Kalitesi Güncellemesi (Phantom Update) yayına alınmıştı, Panda güncellemesiyle beraber güncel olmayan ve içerik kalitesi bakımından zayıf sayfaların organik trafikte üst sıralarda bulunma ihtimali giderek azalıyor. Web sayfalarınızda yapacağınız düzenlemelerle birlikte içerik kalitenizi artırarak bu güncellemelerden doğacak cezaların üstesinden gelmeniz mümkün olabilir. Panda güncellemesi genel olarak İngilizce dilini hedefliyor olsa da Türkçe dili için de geçerli olan noktaların dikkat çektiğini söyleyebiliriz. İnternette devasa bir bilgi ağına sahip olan Google, içeriğin kalitesini anlamak konusunda oldukça başarılı ve birçok dili anlamak konusunda sıkıntı çekmiyor. Bu sebeple içeriğinizi oldukça dikkatli şekilde hazırlamanız ve düzenli olarak takip etmeniz çok faydalı olacaktır.

Normalde bu tür güncellemeler kısa sürede tamamlanıyordu ancak Panda 4.1 güncellemesinin yaklaşık 8 hafta sürdüğünü düşünürsek, Panda 4.2 güncellemesinin de uzun bir zaman dilimine yayılacağını söyleyebiliriz. Bu süreçte eğer Web sitenizle ve içeriğinizle ilgili güncelleme yapmayı düşünüyorsanız, tam zamanı. İçerik kalitenizin iyileştirilmesi, bu güncellemenin getireceklerinden faydalanmanız anlamına geliyor.

Panda 4.2 güncellemesi, başlangıçta arama sorgularının %2 ila %3’ünü kapsayacak. Zamanla geri kalan tüm sorgular için geçerli olması beklenen güncelleme, Panda 4.1 güncellemesi yüzünden geriye düşen sayfaların yeniden üst sıraları tırmanabilmesi için de bir fırsat olarak görülebilir. Sayfalarınız ve içeriğiniz yeterli kalitede değilse, güncellemenin yayında olacağı şu dönemlerde gerekli düzenlemeleri yaparak sitenizin daha fazla organik trafik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

SEO Hakkında 4 Temel Bilgi 1

 • 17.10.2017 11:13:04
 • 0 Yorum
 • 326

1-)Domain

Domain SEO için çok önemli bir etkendir. Alan adınızda anahtar kelimeniz geçiyorsa arama motorları bu web sitesini daha üst sıralara çıkarabilir. Örneğin; siteniz beyaz eşya satan bir site domain adınız beyazesya.com/net/org gibi bir isim olursa arama motorlarında üst sıralara çıkma şansınız yüksek olur.

2-)Sayfa uzantıları

Sayfa uzantılarından kastettiğimiz şey site.com/as4asdk.asp şeklinde olan kısımdır.Sayfa uzantınız “as4asdk.asp” gibi olursa arama motorlarında yükselme şansınız az olacaktır. Ama sayfa uzantınız site.com/SEO-nedir.asp şeklinde olursa arama motorlarında üst sıralarda bulunma şansınız artacaktır.

 

3-)Özgün içerik bulundurun

Arama motorları için sadece sizin sitenizde olan içerikten daha kıymetli bir şey yoktur. Yani eğer içerik sizin siteniz dışında herhangi bir sitede yoksa arama motorlarında yükselme şansınız o kadar artacaktır. Çünkü arama motorları çalıntı içerikleri fazla sevmez. Genelde özgün içerik yayınlıyorsanız öyle ya da böyle arama motorlarında üst sıralara çıkarsınız.

4-) Sosyal Ağlar

Web sitenizin tanıtımını diğer sosyal ağlarda yapabilirsiniz. Eğer sosyal sitelerde arkadaş sayınız fazlaysa yüzlerce kişiye hitap ediyorsanız bu tip sitelerden sizin web sitenize hit gelmesi kolay olacaktır. Ayrıca arama motorlarının sitenizi tanımasında da yardımcı olacaktır. Çok popüler olan sosyal sitelerde ne yapın edin linkinizi yayınlatın  (örn: Facebook Twitter)

Yeni Algoritma Güncellemesi : Google Fred

 • 18.10.2017 10:19:17
 • 0 Yorum
 • 387

Google’ın yeni onaylanmamış sıralama güncellemesi, SEO gündemine bomba gibi düştü. Son bir haftadır herkes sıralamalarını ve trafiklerini kontrol etmeye başladı.

Webmaster ve SEO dünyasındaki insanların yanı sıra Google’ın otomatik takip araçları da Google’ın sıralama algoritmasında bir değişiklik olduğuna dair güçlü belirtiler göstermektedir. Her ne kadar güncelleme henüz ne reddedilmiş ne de onaylanmış olsa da, Gary Illyes’e güncellemenin adı sorulduğunda “bundan sonraki güncellemelere Fred diyeceğiz” dediği için bu güncelleme SEO dünyasında Fred olarak tanınmaya başladı.

Link Kalitesi Güncellemesi

Görünen o ki bu güncelleme içerikten ziyade bir link kalitesi güncellemesi. Fakat şimdilik kesin bir yargıya varmak için çok erken. Değişim raporları daha çok “black hat” SEO topluluklarından gelmektedir. Bu da demek oluyor ki yeni güncelleme bir spam algoritma güncellemesidir. Bundan önceki spamle alakalı son güncellemeyi şubat ayının başlarında bildirmiştik. Yine bu güncelleme de Google tarafından onaylanmamıştı.

Ayrıca 7 Şubat’ta büyük bir içerik kalitesi güncellemesi de onaylanmadı. Tahmin edebileceğiniz gibi Google şu sıralar güncellemeleri pek onaylayacak gibi durmuyor. Tabii bu yine de bizi arama sonuçlarındaki büyük değişiklikleri raporlamaktan ve bir güncelleme olduğunu varsaymaktan alıkoyamaz.

Şu an otomatik takip araçlarının çoğu önemli dalgalanmalar tespit etmektedir ki bu bir güncellemenin var oluşunun büyük bir belirtisidir. Sıralamasının düşmesinden şikayetçi olan ya da yukarı çıktığı için sevinenler olduğunu da düşünürsek Google’ın bir güncelleme getirmiş olması oldukça olasıdır.

Kurumsal SEO Danışmanlığı

 • 19.10.2017 11:47:44
 • 0 Yorum
 • 379

Kurumsal firmalar arasındaki rekabetin ne kadar zorlu ve şiddetli olduğu herkesçe malumken, söz konusu bu rekabetin bir de sanal alem üzerine taşınması; firmalar için kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti satın almanın ne kadar önemli olduğunu anlamamızı sağlamış durumdadır. Rakip sitelerin arama motoru sıralamasında daha üst sırada çıkıyor oluşu, kurumsal firmaların prestij kaybı ve imaj zedelenmesi gibi olumsuz durumlara maruz kalmasını netice verdiğinden; kurumsal sitelere özgü SEO çalışmalarından faydalanmak ve siteyi daha üst sıralara taşımak için gerekli işlemleri yapmak gereksinimi ortaya çıkar. Peki kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti bünyesinde neleri barındırır?

Kurumsal SEO Danışmanlığı İçeriği

Sıradan internet sitelerinin aksine, kurumlar için uygulanan SEO yöntemlerinde oldukça dikkatli ve titiz olmak gerekir. Yapılan herhangi bir olumsuz hareket, link alınan herhangi bir kalitesiz site, yazılan yanlış bir anahtar kelime bile söz konusu kurumsal sitenin arama motoru sıralamasında normalde olduğu yerin çok daha geriye gitmesine bile yol açabilir. Ayrıca filtre, bomb, -60 cezası gibi olumsuz durumların meydana gelişi; kurumsal firmanın sanal alemdeki itibarının yerle bir olması sonucunu da doğurabilir. Dolayısıyla kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti satın almadan önce, iş yapılması planlanan firmanın detaylı bir şekilde araştırılması ve incelenmesi icap eder. İşte tam da bu esnada devreye Webtures girer ve karşınıza çıkması muhtemel tüm olumsuz senaryoları hesap ederek geniş bir zaman dilimine yaydığı kurumsal SEO çalışmalarıyla firmanızın internet sitesini daha üst sıralara taşıma noktasında ciddi bir başarı performansı sergiler.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Hizmeti

Webtures’in sunmuş olduğu kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti; sadece firmanıza ait internet sitesinin arama motorunda daha da görünür olmasını sağlamakla yetinmeyip, karşınıza çıkan sorunlara karşı izlenilmesi gereken yolu gösterir şekilde detaylı bir danışmanlık hizmetini de kapsar.

http://www.digiworksteam.com/ adresine giderek tüm türkiye için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Google Sitemi İndexlemiyor Sorununa Çözüm…

 • 20.10.2017 10:24:07
 • 0 Yorum
 • 379

Kısa bir süredir Google de indexleme sorunu olmaya başladı, arkasından yeni bir güncelleme gelebilir mi diye düşünmüyor da değiliz, özgün içerik eklemiş olmamıza rağmen çoğu zaman içerikler indexlenmiyor…

Google Webmaster Tools’ta Google gibi getir seçeneği ile indexlenmesini sağlayabiliyoruz haftalık 500 kez Google gibi getirme limiti var. Google gibi getir özelliğini kullandığınızda yaptığınız işlemler kaydedilir fakat aşağıdaki yöntemi uyguladığınızda işlemler kayıt altına alınmayacaktır.

Web Yöneticisi Araçlarını Kullanarak Soruna Geçici Bir Çözüm Bulabilirsiniz.

Bu yöntemde de belli bir limit var, tüm urllerinizi eklemeye kalkmayın çünkü limit var aştığınızda bir süreliğine url kaydetmenize izin vermiyor. Her şeyin fazlası zarar bu yüzden çok gerektiği anlarda kullanılması daha doğru olur sanırım.

Şu adrese tıklayın; https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?q&dq&submit=Adres+Ekle

Aynı yöntem ile yeni açılan web sitelerinin, yani yeni aldığınız domainlerin de hemen indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Not; Sitenize özgün içerik eklemiyor, sürekli kopya içerik ekliyorsanız bu yöntemleri boşuna denemeyin, zarar + zarar edersiniz.

Google Aramada Konum Nasıl Değiştirilir?

 • 23.10.2017 10:51:27
 • 0 Yorum
 • 321

Bir çok insan Google’da arama yaptığında kendini ilk sayfada görüyor ve herkesin aynı şekilde gördüğünü sanıyor fakat ne yazık ki sanıldığı gibi değil, Google konumları baz alarak yaptığı filtrelemede kullanıcılara daha yakın sonuçlar sunmayı hedefliyor böylelikle bazen yüzlerce web sitesini eleyip kullanıcıya daha yakın olan siteleri gösteriyor.

Örneğin Kına Organizasyon işi yapıyorsunuz diyelim.
Kına organizasyon aramasında ilk sayfada yer alıyorsanız eğer bu tüm illerde aynı sonuçların görüleceği anlamına gelmiyor. Örnek olarak yaptığım şu aramalara baktığınızda iki aramadaki sonuçların aynı olmadığını görebilirsiniz.

Normal Arama: Kına Organizayon
İl Bazlı arama: Kına Organizasyon İstanbul
İlçe Bazlı Arama: Kına Organizasyon Bakırköy

İstediğiniz, hedef anahtar kelimenizde sıralamanız hangi ilde yada ilçede nasıl sıralama aldığına bakmak istiyorsanız eğer anahtar kelimenizin sonuna il yada ilçeyi ekleyip arama yaptığınızda, sonuçlar arama yaptığınız il yada ilçeye göre listelenecektir.

Yukarıda yaptığım anlatım ve verdiğim örnek bana aittir, Google’nin bununla ilgili yazmış olduğu yazı da aşağıdadır.

Belirli bir konuma ait sonuçları görme
Farklı bir konumun yakınlarındaki sonuçları görün, Belirli bir konumun yakınındaki sonuçları görmek için ilgili konumun adını, aramanıza ekleyin. Örneğin, İzmir yakınındaki kumru restoranlarını bulmak için kumru izmir araması yapabilirsiniz.
Kaynak: Google’da konumunuzu değiştirme

SEO çalışması yaptırdığınızda sadece kendi ilçenizde sıralama alacaksınız yani bu her yerde ilk sayfada olduğunuz anlamına gelmeyecektir. Konum bazlı çalışmalar her zaman daha iyi sonuç verir, kazancınızı daha fazla katlayabilirsiniz.

Google Chrome Konum ayarları değiştirme özelliği yok, Google ayarlarında da yok bu yüzden arama yaparken konum değiştirmek için yukarıda anlattıklarımı yapmalısınız.

Google Zararlı Bağlantıları (Linkleri) Reddetme Aracı ve Kullanımı

 • 23.10.2017 10:52:50
 • 0 Yorum
 • 424

Yapılan SEO çalışmalarının büyük bir bölümü bilinçsiz olarak yapılmakta ve anti SEO denilen, rakiplerin sitesine zararlı bağlantılar vererek Google’den ceza almasını sağlayarak arama sonuçlarından düşürmeye çalışılması gibi büyük sorunlar vardı, halen bu sorun devam etmekte fakat bağlantı reddetme aracıyla bu sorunları kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Bağlantı reddetme aracı çok yeni bir şey değil, yeni paylaşma sebebim bu zamana kadar kullanma ihtiyacı duymamamış olmamdı kullanma sebebimi ise “Google Bomb Cezası ve Bu Cezadan Kurtulma Yolları” makalesinde belirttim, bağlantıları reddetmeyecektim fakat sonuçların hızlı bir şekilde iyileşmesine ihtiyaç duydum bu yüzden zararlı gördüğüm bağlantıları tek, tek değil de domain olarak reddettim.

Sitenize verilen bağlantıları bulma (Backlink Kontrol)
Sitenize verilen bağlantılara Google Webmaster Tools aracıyla ulaşabilirsiniz, Web siteniz webmaster tools’ta ekliyse https://www.google.com/webmasters/ bağlantısına tıklayıp siteyi seçtiğinizde sitenize verilen tüm bağlantıları görebilirsiniz. En çok bağlantı verenler başlığı altında tek, tek domainler yazıyor domain olarak reddetmek yada tespit etmek isterseniz En çok bağlantı verenler bağlığı altındaki Diğer’e tıklayıp listeyi genişletebilirsiniz.

Zararlı ve İstenmeyen Linkleri (Backlinkleri) Reddetme
Bağlantıları, yada domainleri listelememiz gerekiyor bunun için bir not defteri açıyoruz ve önceden yaptığımız listeyi not defterine yazıyoruz. Eğer bir domaine ait birden fazla url varsa ve hepsini reddetmek istiyorsanız not defterine şunu yazıyoruz domain:ufukkaraca.com domain birden fazlaysa alt, alta aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

[badlist]
 • domain:ufukkaraca.com
 • domain:burayayaz.com
[/badlist]

Sadece yukarıda yazılı olanı ekleyip, ilgili sayfaya yüklediğinizde 3 alan adı ve 0 bağlantı içeren reddedilen bağlantılar dosyasını dosyaadi.txt başarıyla yüklediniz. yazısı çıkacaktır, işlem tamamdır bitti butonuna tıklayıp kapabilirsiniz

Domainden gelen belirli bağlantıları reddetmek için de direkt sayfa urllerini sırayla not defterine aşağıdaki gibi listeliyoruz.

[badlist]
 • http://www.ufukkaraca.com/baglantinin-reddedilmek-istendigi-sayfa.html
 • http://www.burayayaz.com/baglantinin-reddedilmek-istendigi-sayfa.html
[/badlist]

 

Sadece yukarıda yazılı olanı ekleyip, ilgili sayfaya yüklediğinizde 0 alan adı ve 3 bağlantı içeren reddedilen bağlantılar dosyasını dosyaadi.txt başarıyla yüklediniz. yazısı çıkacaktır, işlem tamamdır bitti butonuna tıklayıp kapabilirsiniz.

Hem domain, hemde bağlantı reddetmek içinde aşağıdaki gibi yapabilirsiniz; (domaini reddettiğinizde ayrıca bağlantıları listelemenize gerek yoktur. domainden gelen bağlantı çoksa direkt domaini reddedin)

[badlist]
 • domain:ufukkaraca.com
 • http://www.burayayaz.com/baglantinin-reddedilmek-istendigi-sayfa.html
[/badlist]

Hazırladığımız listeyi yükleyeceğiniz ilgili sayfaya ulaşmak için https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links bağlantısına tıklayıp web sitemizi seçiyoruz, daha sonra yukarıdaki anlatıma göre hazırlanan not defterini yüklüyoruz.

Şuna dikkat edin;
Bir liste yaptınız, listeyi yüklediniz ikinci listenizi eski listenizin üzerine ek yapıp tekrar yüklemelisiniz çünkü yeni bir liste yüklediğinizde eski liste kayboluyor, yeni liste işleme alınıyor.

WEB 3.0 NEDİR?

 • 24.10.2017 12:18:43
 • 0 Yorum
 • 390

AKILLI CİHAZ WEB İLİŞKİSİ

Web 3.0 ı neden yazdım? Artık neredeyse hepimiz akıllı cihaz sahibi sayılırız ve sürekli internetle haşır neşiriz ancak Web 3.0 le ilgili yazılmış olanlar çok eski  çünkü konu artık yeni sayılmaz. Ama ben bir konuyu  kendimce yeniden tanımlamayı seven biri olduğum ve geçen seferki yazımın devamı niteliğinde bir yazı yazmak istediğim ayrıca akıllı cihazlarla ve  web ile olan bağımızı daha derine inip yazabilmek istediğim için bu konuyu seçtim.

PEKİ, WEB 3.0 NEDİR?

Web 3.0 Semantik (Anlamsal) yani yapay zekalı webdir. Yani bizi anlayan teknolojilerin hepsidir. Teknoloji bizi anlar mı? Her zaman tam olarak değil belki ama deneyimler oluşturmamızı sağlar ve bizim için kişiselleşebilir. Bu işlemleri de akıllı cihazlar, yazılımlar ve birbirleri ile iletişimde olan veri tabanları aracılığı ile yapar. Webdeki tüm içerik bir veri tabanındadır ve bir konu ile ilgili  bütün bilgilere bu veri tabanından ulaşabiliriz ve Semantik Web bütün arama, bulma ve  yorum sürecini içerir.

WEB 3.0’IN GELİŞİMİ

Web 1.0 içeriğin tek taraflı üretildiği web. Örnekle açıklayacak olursak, sadece gitmiş olduğum bir restoranla ilgili yazmış olduğum yazıyı içeriyor ve etkileşim yok. Web 2.0 hem kullanım hem paylaşım içeriyor. İçeriklere yorum yapıp beğenme, paylaşma seçeneklerimiz var. Aynı örnek üzerinden devam edecek olursak; gittiğim restoranla ilgili bir paylaşımda bulunuyorum ve bu içerik beğeni ve yorum alıyor, paylaşılıyor. Facebook’un ilk zamanları bunun en iyi örneği. Web 3.0 da ise şahsi internet hizmeti olarak düşünebiliriz. Mevsimine göre en iyi ve olumlu yorum alan restoranları ana sayfamızda görebiliyoruz artık.

Bütün bu işlemler bilgilerin analizi yapılarak en işe yarar bilgilerin ortaya çıkmasıyla gerçekleşiyor sonuca ulaşılmasını sağlayan etmenler mecra, ortam, kullanılan kelimeler, etiketler, mentionlar ve bütün bu etkileşimlerin diğer verilerle olan ilişkileri.

App Store Optimizasyonu (ASO)’yu Etkili Kullanmanın Yolları!

 • 24.10.2017 12:38:10
 • 0 Yorum
 • 362

Günümüz teknolojisinde mobil uygulamaların ne kadar değerli ve önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Araştırmalara göre, insanlar mobil cihazlarında günde 2 saat civarında bir süre harcamaktadır ve bu harcanan sürenin gün geçtikçe çoğalması beklenmektedir. Ben bu yazımda ASO yani App Store Otimizasyonu nedir? ve etkili kullanma yöntemleri nelerdir? bunlardan bahsedeceğim.

App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir?

Kısaca mobil dünyasının Seo’su olarak bilinen Aso, temel olarak mobil uygulamaların daha çok indirilerek organik yolla kullanıcı kazanması anlamına gelmektedir. Aso’nun kurallarını App Store, Google Play, Blackberry World ve Windows Store gibi mobil uygulama marketleri belirlemektedir.

Uygulamaların %63’ü marketlerde yapılan arama sonucu indirilmektedir. Aso’da asıl amacımızın uygulamalarımızın daha çok indirilmesi olduğunu düşünürsek bunun birçok yolu bulunmaktadır. Dış mekan ya da Tv reklamı vermek, sosyal medya ile reklam vermek, insanlara e-posta yoluyla ulaşmak, mobil reklam vermek ve uygulama marketlerdeki arama sonuçlarında çıkmak başlıca kurallarından olabilir.

Aso’yu Etkili Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Uygulama İsmi: Aramalarda en önemli faktördür. Uygulama ismimizi hazırlarken dikkat etmememiz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar; akılda kalmalı, dikkat çekmeli, hedef kitleye uygun olmalı ve uygulamayı ifade etmesidir. En çok aranacak olan kelimeleri tahmin edip, rakip firmaları araştırmamız gerekmektedir. Daha iyi sonuçlar almak için A/B testi gerçekleştirip hangi uygulama isminin beğenildiğini bu sayede anlayabiliriz.

İkon ve Ekran Görüntüleri: İkonları uygulamamızın vitrini olarak düşünebiliriz. Uygulamamız indirilmek istendiğinde kötü görünümlü bir ekran görüntüsü kullanıcıların ilgisini çekmez ve indirme işlemini gerçekleştirmezler. Bu yüzden net ve dikkat çekici ss’ler oluşturmamız gerekmektedir. Kullanıcılar uygulamamızın ekranlarını net bir şekilde gördüğünde ve bu ss’ler ihtiyaçlarını karşıladığında uygulamayı indirip yükleme olasılığı daha fazla olur.

Uygulama İndirme ve Yükleme Teşviği: Facebook, Twitter ve Instagram vb. gibi sosyal paylaşım ağlarında aktif olarak reklam yapmak uygulamamıza oldukça fazla trafik çekecektir. Sosyal ağlar sayesinde, kullanıcıların uygulamamızı indirme sayısı ve kurulum sayısı oldukça fazla olacaktır.

Yerel: Eğer belli bir ülkeyi pazar olarak hedefliyorsak, uygulamamızın yerelleştirilmiş bir sürümünü sunmamız şarttır. Uygulamamızı, o ülkenin diline çevirirsek bu sayede doğru hedef kitleye ulaşmış oluruz. Çoğu uygulamanın İngilizce sürümü vardır. Genellikle İngilizce sürümü olmayan uygulamalarda rekabet çok daha düşüktür. Uygulamamıza ingilizce sürümünü yüklememiz yerel dildeki yapılan aramalarda yer almamızı ve öne çıkmamızı sağlar.

Backlink Alımı: Uygulamamızın daha çok insana ulaşması ve bilinirliğinin artması açısından sayfamıza backlink alımı oldukça önemlidir. Tabi bir başka önemli unsur ise backlinkin nereden alındığı. Backlinklerin spam olmaması, kaliteli ve saygın kaynaklardan linkler olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Z kalitede onlarca backlink yerine, A kalite bir siteden bir tane link almak daha yararlıdır.

E-ticarette Yeni Trend

 • 25.10.2017 09:47:14
 • 0 Yorum
 • 366

Clickc and Collect; tanım olarak internetten satın alıp mağazadan teslim almadır. İnternetten alışveriş ile birlikte satın alma davranışlarında da büyük değişiklikler yaşandığını biliyoruz. Click and Collect sistemi de bu davranış değişiklikleriyle birlikte gelen çözümlerden bir tanesi. Bir ihtiyaç meydana geldiğinde, sadece fiziksel mağazaya gidip incelemek yerine internette ön araştırma yaparak satın alma kararı veriyoruz. İnternetten alışveriş yapma davranışının başında ise daha ucuza alabilme, mağazaların 24 saat açık olması ve fiziksel mağazaları olan firmaların internete özel yaptıkları fırsatlar geliyor..

Online alışverişteki ürün teslimatları şu an için kargo firmaları aracılığıyla adrese teslim şeklinde gerçekleşiyor. Bazı internet sitelerinde teslimat süreleri 1-2 hafta, aynı gün teslimat, ertesi gün teslimat, en geç 7 iş gününde teslimat, vb şeklinde çeşitlilik gösteriyor. Aynı gün teslimat seçeneğinden yararlanmak için genellikle tüketicinin ek bir ücret ödemesi gerekiyor ve bu hizmet “İstanbul” ile sınırlı kalabiliyor.

Tüketicilerin online alışverişte sorun yaşadığı alanlardan biri teslimat. Yakın zaman önce bir teslimat seçeneği olan Bukoli, kargo firmalarıyla yaşanan sorunlara çözüm olarak ortaya çıkmıştı. Bukoli ile teslimatı, Click and Collect’e benzetebiliriz. İnternetten aldığınız bir ürünü Bukoli teslimat noktalarından teslim alabiliyorsunuz. Bukoli’nin yaptığı araştırmaya göre tüketiciler; online alışverişlerinde en çok %39 ile ürünün zamanında teslim edilmediğini, 2. olarak %28 ile teslim saati belli olmadığı için kargonun gelmesini beklediğini ve 3. olarak da %27 ile teslimat adresinde olmasına rağmen “Geldik, yoktunuz.” notu şeklinde sorunlar yaşadığını belirtti.
Buna istinaden internetten sipariş verme, mağazadan teslim alma, mağazadan değişim ve iade yapabilme, mağazadayken kiosklardan internetten satın alma gibi çok kanallı satın alma faaliyetlerini sağlayabilen perakende markaları, tüketicilerin de davranışlarına yön veriyor olacaklar. Bu davranış değişiklikleriyle birlikte Bukoli istatistiklerine göre tüketiciler; internetten aldıkları ürünlerin bir an önce kendilerine ulaşmasını ya da markanın söz verdiği zamanda ulaşmasını istiyor. Click and Collect de bu sorunlara bir çözüm olarak markalar tarafından tercih edilebilir, ek bir hizmet olarak sunulabilir.

Click and Collect’in Faydaları Nelerdir?

Henüz Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir sistem değil. Ancak; fiziki mağazadan alışveriş yapacak kişiler, internetten alışverişe yönlendirildiğinde; ayak izleri takip edilebilir, davranışları analiz edilebilir ve müşteriler davranışsal olarak kayıt altına alınabilir. Kullanan markalara örnek verecek olursak; Teknosa, Beymen, Mango, Zara ve Boyner bunlardan bazıları. Peki Click and Collect’in markalar ve tüketici için sağlayacağı faydalar neler?
Kargo teslimatını beklememe: Online alışveriş geliştikçe tüketicinin de beklentisi artıyor. İnternetten yapılan alışverişin de en kısa sürede kendisine ulaşması konusunda oldukça sabırsız. Click and Collect ile ürünün kargoda geçirdiği süre de ortadan kaldırılmış, tüketici doğrudan mağazaya gideceği zamanı bildiği için de bekleme süresi gibi bir durum kalmamış olur. Ürünler; teslim edileceği mağazada stokta bulunuyorsa eğer elbette siparişin saatine göre aynı gün teslim ile müşteri memnun edilebilir.

Kargo maliyetlerini düşürme: Bu aşama daha çok tüketicinin faydasına. Çünkü markalar, mağazadan teslim seçeneğinde kargo maliyeti ortadan kalktığı için tüketiciye de ücretsiz teslim seçeneği sunuyor. Dolayısıyla müşteri de ödeyeceği ek kargo maliyetini sıfıra indirmiş oluyor.

Kargo firmasından kaynaklanan problemleri azaltma: Kargo firmaları ile yaşanan sorunlara Bukoli örneğinde değinmiştik. Mağazadan teslim seçeneği ile bu riskler ortadan kalkmış olur.

Konforlu şekilde internetten alışveriş rahatlığı: Tüketiciler; mobil cihazlar üzerinden yer ve zaman fark etmeksizin online alışveriş gerçekleştiriyor, zamanlarını istediği şekilde değerlendirip karar verme sürecini de kendi istediği şekilde yönetiyor. Aynı şekilde; ödeme adımlarında da rahat davranıyor.

Aynı gün teslim alabilme: Kargo teslimatını bekleme konusunda belirtildiği gibi mağazadan teslim seçeneğinde, eğer ürün stokta bulunuyorsa ve sipariş saati siparişin hazırlanma süreci için uygunsa ürün aynı gün içerisinde teslim edilebilir. Değilse bile en geç bir sonraki gün hazır edilerek tüketicide pozitif deneyim yaratılmalıdır. Tüketicinin Click and Collect siparişlerdeki beklentisi de bir an önce ürünü teslim alma yönündedir.

Mağaza yoğunluğunu azaltma: Tüketiciler, internette çok daha fazla ürüne mağazaya göre daha kısa sürede ulaşabilir. Dolayısıyla mağazada geçirilen vakit de azalacağı için yaşanabilecek yoğunluklar, kasada sıra beklemeler de azalacaktır. İnternetten alıp mağazadan teslim alma çok yaygın bir davranış olmadığı için de mağazadan teslim yapan birimlerde ciddi bir yoğunluk yaşanmaz. Belki ilerleyen süreçlerde tüketiciler direkt olarak online alışveriş sırasında aldığı QR kod veya benzeri bir sipariş eşleştirme sistemi ile kimseye ihtiyaç duymadan, ürünü standından alıp Click and Collect kasasından ürünü okutarak güvenli bir şekilde işlemini tamamlayabilir.

Mağazaya gelen müşteriye ek ürünler satma fırsatı: Avrupa’da, Click and Collect ile mağazadan teslim için gelen müşterilerin yaklaşık %25’i (2014) başka ürünler de satın alıyor. Halihazırda sizden ürün satın almış kişilere, yani sizden ürün alma davranışı göstermiş ve tekrar gösterebilecek kişilere, mağazaya geldiğinde ek ürünler satma imkanı doğmuş olur.

”Freepik” Nedir

 • 25.10.2017 09:49:53
 • 0 Yorum
 • 487

Freepik nedir; yazdığımız anahtar kelime ile ilgili milyonlarca vektörü, PSD dosyalarını, iconu ve görselleri bulabileceğimiz görsel arama motoru diyebiliriz. Yani coffee kelimesini arattığımızda kahve ile ilgili kapak fotoğrafı, piktogramsal tasarımları, PSD dosyalarını aramamızı sağlar ayrıca bu aramaları filtrelememiz de mümkün.

Sitenin kullanımına geçmeden önce site içerisindeki kullanılan tanımları açıklamak sitenin kullanımını anlamanızda size ön ayak olacaktır.

Piktogram & İcon

Bu iki tanım nesneyi veya olayı en kısa yoldan açıklayıcı bir şekilde minimal tasarım diliyle anlatmak veya sergilemektir. Piktogramlar ve iconlar kelime olarak bize ne kadar uzak gelse de günlük hayatımızda bir çok yerde karşımıza çıkmaktadırlar. Örneğin sokak tabelalarındaki iadelerin hepsi piktogram dalına aittir.

Vektörler

Vektörel çizimler genellikle illustratör, Corel ve Inkspace kullanılarak oluşturulan nesnenin özeliklerini ve görünümünü yansıtan çizgisel tasarımlardır. Bu tasarımlar görsel ölçeğini istediğimiz kadar büyütebileceğimiz nesnenin çizgisel hatlarını belirten dosyalardır. Vektörel çizimler gerek logo tasarımında gerek endüstriyel tasarımda gerekse illüstrasyonlarda sıkça kullanılır.

PSD (PhotoShop Document)

PSD dosya uzantısı dosyanın photoshop da yapıldığını yada photoshop da düzenlenip psd formatına dönüştürüldüğünü gösterir kısaca psd uzantısı photoshop un dosya biçimidir. Bu dosyaların içinde mockuplar, vektörler, katmanlar vardır.

Freepik Nasıl Kullanılır

Arama Çubuğu

 • Sarı kutunun içerisindeki alan arama çubuğumuz bu bölgeye ilgili anahtar kelimeyi yazıp ”Search” e tıklıyoruz Freepik bize arattığımız anahtar kelime ile ilgili bütün dosya çeşitlerini sunuyor (psd, photos, vectors, icons)
 • Turuncu kutunun içerisindeki alan popüler dosyaları ve en son eklenen dosyaları görmemizi sağlıyor. (psd, photos, vectors, icons)

Arama Sonuçları

 • Mor kutunun içerisindeki alan aramayı yeniden yapılandırmamızı, anahtar kelimeyi değiştirmemize yarar, alt alta olan üç çizgi ise bize hazır kategorileri sunar. Bu özellik sayesinde hızlıca anahtar kelimemizi değiştirebilir veya farklı bir kategori seçebiliriz.
 • Mavi kutunun içerisindeki alan armayı  psd dosyaları, görseller, vektörler, iconlar, renkler ve ilgi düzeyine göre filtrelememizi sağlar. Bu özellik sayesinde aradığımız anahtar kelime içerisindeki istediğimiz sonuçlara kolaylıkla ulaşabiliyoruz.
 • Gri kutu içerisindeki alan anahtar kelimemiz ve filtreler sonucunda bize bize kaç adet görsel sunacağını gösterir. Bu özellik sayesinde yaptığımız filtrelerin arama sonuçları üzerindeki etkileri görebiliyoruz.
 • Turuncu çizginin altındaki alan bize aram çubuğuna yazdığımız anahtar kelime ve filtrelerden geçmiş sonuçların listelendiği bölümdür.
 • Sarı kutu içerisindeki alan bize seçili gönderiyi beğenmeyi ve paylaşmayı sağlar. Bu özellik sayesinde ilgimiz çeken gönderiyi beğenerek daha sonra tekrar bulabiliriz yada arkadaşlarımızla paylaşabiliriz.
 • Kırmızı kutu içerisindeki alan gönderinin istatistiklerinin yer aldığı bölümdür.

Site dışı SEO çalışmalarında kendi alt yapınızı oluşturun

 • 26.10.2017 13:08:03
 • 0 Yorum
 • 355

Site dışı SEO, bir sitenin farklı sitelerden aldığı bağlantıları kapsar. Bir iş başvurusunda nasıl referans gösteriyorsak site dışı SEO çalışmalarında da sitemizi referans gösterebilirler. Bu bağlantılar ,sosyal ağ, forum, sözlük, imleme, blog linkleri olarak farklı birçok türden siteden gelebilir. Kaliteli ve farklı yerlerden referans gösterilmek her zaman site dışı SEO (off page SEO) çalışmalarında bizi ön plana çıkaracaktır.

SEO çalışması yaptıranları bilemiyorum ama yapanlar mutlaka dikkat ediyordur herkesin kullandığı kaynaklar neredeyse aynı bu yüzden rekabetler uç, uca gidiyor yani bugün arama sonuçlarında geçtiğiniz biri, bir sonraki gün sizi geçebiliyor yani siteniz birinci sıradaysa bu birincilik ufak bir kaç şeyle elden gidiyor, sonra siz bir kaç şey yapıyorsunuz derken bu şekilde devam ediyor.

Sebebi de belli aslında herkesin aynı kaynakları ve taktikleri kullanması, senin yaptığını bende yapabiliyorsam aramızda ne fark kalır ki? Bugün sen beni geçersin, yarın neler yaptığına bakarım ve daha fazlasını yapar seni geçerim ki zaten şuanda en çok olan şeyde bu insanlar bir birlerinin yaptığı çalışmaları takip ediyor ve aynısını yapıyor.

Bazıları dozu fazla kaçırıp bir uçuyor, pir uçuyor ve filtreye giriyor bunlar da Google’nin tam olarak nasıl işlediğini ve sabrın ne olduğunu bilmeyen insanlar yapıyor.

Çoğu kısa yoldan bir şeyler yapmak istiyor, yapmaya çalışıyor emek verip bir şeyler yapma, bir yerlere gelebilme adına attıkları pek adım yokta diyebiliriz.

Peki herkesin yapamayacağı çalışmalar var mı?
Herkesin yapamayacağı bir çalışma yok ancak SEO çalışması yaptırıyorsanız ve bu konuda hiçbir bilginiz yoksa ne söylerlerse kabul edersiniz, fiyatta ucuz oldu mu tamamdır. Zaten yaptıracağınız çalışmalarda size ait bir alt yapı olmayacak, SEOcular hem kendi kaynaklarını genişletecekler hemde para kazanacaklar çünkü backlink paketleri dediğiniz şeyler böyle işliyor, ucuz olsun diyorsanız backlink paketlerine yönelebilirsiniz çünkü hiç kimse 300, 500 TL’ye sizin alt yapınıza yatırım yapmaz.

Kendinize ait alt yapıda emek fazla olur, fiyatta fazla olur ama ne olursa olsun güzel bir çalışma ve sabırlı bir bekleyiş ile ektiğinizin kat, kat fazlasını çok rahat bir şekilde biçebilirsiniz. Kendiniz için oluşturduğunuz kaynağı kullanmaya başladığınızda rakiplerinizle arada fark olacaktır çünkü sizin farklı olarak onların yararlanamayacağı bir kaynağınız olacak.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;
Siz kendiniz için bir, iki alt yapı oluşturdunuz ve 3,5 ay sonra kullanmaya başladınız. Rakibiniz çıkıp, aynısını yaparak 1,2 ayda sizin geldiğiniz yere gelemeceyektir çünkü kaynağı düzgün bir şekilde kullanmadığınızda Google’nin gözünde bir değeri olmayacaktır.

Ali Baba ve 40 Yaşında Başlayan Hayatı

 • 27.10.2017 11:21:17
 • 0 Yorum
 • 388

E-ticaret devi, Amazon’un Çin versiyonu Alibaba.com kurucusu Jack Ma, ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde milyonlarca iş yaratacağını söylemesiyle gündeme gelmişti. Kendi deyimiyle ticaret bittiğinde, savaşın başlayacağını düşünen Ma’nın Newyork merkezli iş dergisi Forbes’e göre serveti 29 milyar $ civarında. Alibaba.com’da %7.8 ve online ödeme platformu Alipay’de %50 hissesi olan Ma, e-ticaret denince akla gelen ilk isimlerden birisi.

Ma’nın hayat hikayesi  girişimciler için oldukça ilham verici. Çin’in fakir bir ülkesinde büyüyen, 2 kez üniversite giriş sınavında başarısız olan, KFC dahil birçok işyeri tarafından defalarca reddedilen Ma, kurduğu 3. internet sitesi Alibaba ile başarıyı yakalıyor.

1954’te Çin’in Güneydoğu eyaletinde Ma Yun ismiyle dünyaya geliyor. Oldukça kısıtlı imkanlara sahip olarak büyüyen Ma, Liu Shiying ve Martha Avery tarafından kaleme alınan ve hayat hikayesinin anlatıldığı websitesi Alibaba’nın adını alan kitapta, okul çocuğuyken  de kendisinden büyük rakiplerle kavgaya girmekten korkmadığını anlatıyor.

Ma’nın memleketi Hangzhou 70li yıllarda turistlerin ilgisini çekmeye başlayınca İngilizce’ye merak saran küçük Ma Yun, ingilizce dersleri karşılığında otellerde çalışıyor ve arkadaş edindiği bir turistin kendisine verdiği Jack ismini sahipleniyor.

1. Denemesinde üniversite sınavını kazanan Ma, 1988’de Hangzhou Eğitim Fakültesinden mezun oluyor ve çeşitli işlere başvurup reddedildikten sonra ayda 12 $ kazanarak öğretmen olarak çalışmaya başlıyor.

2016’da World Economic Forum’da yaptığı konuşmada Harvard Üniversitesi başvurusunun 10 defa reddedildiğini söylüyor. Bilgisayar ve internetle arası hiç iyi olmayan ticaret dehası, 1995’te bir geziyle Abd’ye gitmesiyle internetle tanışıyor ve bir çeviri işi kuruyor. E-ticareti aklına koyan olay ise, bira yazıp arattığında arama sonuçlarında Çinli bir firmanın çıkmaması.

Kung fu ve Tai Chi ile ilgilenen Ma, çevresinde neşeli biri olarak tanınıyor. Gördüğünüz fotoğrafta yaptıkları şey, iş aralarında çalışanlarının enerji seviyelerini arttırmak için gösterdiği hareketlerden biri.

İlk 2 internet sitesi batmasına rağmen, 45 yaşındayken 17 arkadaşını adını Alibaba ve 40 haramilerden alan yeni projesi Alibaba’ya katılmaya ikna ediyor. Bir apartman dairesinde kurulan şirketi, sadece 6 ayda Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’tan 5 milyon $ ve Japon teknoloji yatırım bankası Softbank’tan 20 milyon $ yatırım alıyor.

Yahoo’ya hisselerinin %40’ını vermeleri karşılığında 1 milyar dolar yatırım alan Alibaba için 2005 yılı bir dönüm noktası oldu. Ma, Bloomberg dergisine verdiği röportajda şirketin ne kadar büyüdüğünü şu anısıyla anladığını söylüyor. Ma bir gün kendisine bir yabancının sayesinde çok para kazandığı ve internet sitesinin bundan para kazanmadığı(nı düşündüğü için diyelim) için restoranda hesabını ödemek istemesini anlatıyor.

Bugün 25 milyar $ servetiyle Çin’in en zenginlerinden biri olan Jack Ma, 2014’te CNBC’ye verdiği bir röportajda “Bugün sahip olduğumuz şey para değil, insanların güvenidir.” diyerek e-ticaret sitenizin kurulu olması gereken zeminin ne olması gerektiğini sizle paylaşıyor.

Viral Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

 • 30.10.2017 10:07:26
 • 0 Yorum
 • 342

İnternet ve teknolojinin  gelişmesiyle bireyler arasındaki iletişim de küresel boyutlara ulaştı. Küçük bir mesajın saniyeler içerisinde çok büyük kitlelere ulaşabileceği çağa geldik. Bu yüksek hız ve etkiyi yakalamak isteyen firmalar geleneksel pazarlamanın insanlar üzerindeki etkisinin azaldığını görerek viral pazarlamaya yöneldi. Viral pazarlamanın, tüketicilere ulaşarak marka bilinirliğini artırmanın en kolay yolu olduğunu kabul etmek gerekir ki bu pazarlama stratejisi, hızla büyüyen firmaların da en etkili silahıdır. Peki nedir bu viral pazarlama?

Viral pazarlama adını, kendisi küçük ama etkisi büyük olan “virüs”ten alan bir pazarlama çeşididir. Geleneksel pazarlama stratejilerinden ayrılarak mesajı -firmanın değil de müşterinin ta kendisinin- yaymasını sağlar. Benzer şekilde sosyal bir salgınla ağızdan ağıza (word of mouth) pazarlamanın daha teknolojik boyutu ve dolayısıyla en büyük etkiye sahip bir alt kategorisidir.


Neden Viral Pazarlama?

Sanal alemde viral pazarlamanın etkinliğinin artmasının nedeni; geleneksel pazarlamanın bir medyumunun (mesajın yayılabileceği ortam) olmamasıdır. Medyumun sahip olması gereken en önemli üç özellik ise mesajı hızlı yayma potansiyeline sahip olması, çok büyük kitlelere ulaştırılabilir olması ve mesajın açık yani anlaşılır olmasıdır. İnternet bu özellikleri taşıması bakımından viral pazarlamanın yönetilmesi için en doğru medyumdur.

Günlük yaşamda bile bir haberi paylaşmak için önce haberi aldığımız kaynağın güvenirliğinden emin olmak isteriz. Sanal ortamda ise bunun önemi artar. Bilgilerin sanal ortamda saklanıyor olması, bize içerik üretme ve paylaşma aşamasında daha büyük bir sorumluluk yükler. Bir arkadaşımızın önerisi mi yoksa bir firmanın reklamı mı bizi paylaşmaya yönlendirir? Tabi ki arkadaşımızın paylaştığı bir içerik. İşte bu, sosyal ağın viral pazarlamaya sunduğu en büyük avantajdır. Başarılı bir viral içerik oluşturduğunuzda, insanlar mesajı etkileyici bir hızla çok geniş kitlelere ulaştırır. Hatta bu hızı öneriler yaparak katlandırır. İnsanlar bu paylaşımı kişisel itibarını (self-esteem) artırmak gibi bir psikolojik dürtüyle yapar ve aslında amaç sanal ortamda görünürlüğü, beğenilirliği, güvenilirliği sağlamaktır. Burada firmalara kalan tek şey, planlı bir şekilde bir fikri ortama serpiştirmek olur. Zaten itibar kazanmak gibi nedenlerle paylaşmaya açık olan kitleler kolayca harekete geçer. Kendi kendine reklamını yapmış olan içeriğin, insanlar arasındaki etkileşimi katlanarak çığ gibi büyür. En ufak bir paylaşım küresel boyut kazanır. Ayrıca paylaşımda aktif rol oynayan bireylerin, ürünleri daha çok benimsediği görülür. Dolayısıyla viral pazarlama sayesinde firmalar az maliyetle maksimum kazanç elde eder, hem de çok kısa bir sürede.

Bir mesajın viral içerik hale gelmesi için üç özellik ön plana çıkar. Bunlardan birinin eksik olması, viral pazarlama gücünün azalmasına neden olur.

Paylaşımda bulunan kişinin özelliği: Mesaj paylaşımı konusunda insanları üçe ayırmak doğru olur. Bunlardan birincisi çok bağlantıya sahip olan kişilerdir yani birleştiriciler (connectors). Bu kişilerin sosyal medyadaki karşılığı tam olarak, çok takipçi sayısına sahip dolayısıyla geniş kitlelere anında ulaşabilen kişilerdir. Kısıtlı sayıda güçlü bağa sahip olmak yerine çok fazla zayıf bağa sahip olmak etkileşimi artırır ve daha fazla kişiye ulaşmayı sağlar. İnsanları etkileme yönüyle ikinci sırada yer alan grup satıcılardır (salesman). Bu kişilerin en büyük özelliği insanları ikna etme kabiliyetinde olmalarıdır. Son etkileyici insan grubu ise erbablardır (mavens) ve bu kişiler bilgi toplayıcılarıdır. Veri bankası da denilen erbablar, edindikleri bilgileri paylaşmayı da severler.

Paylaşımın (mesajın) özelliği: Mesajın viral içerik hale gelmesi için öncelikle açık ve kolay anlaşılır olmalıdır. İlginç/faydalı olması, akılda kalması ve insanları mutlu etmesi gerekir. Ayrıca insanların onu gönüllü olarak paylaşmasını ve sıklıkla iletebilir nitelikte olmasını sağlamalıdır. Buna yapışkanlık faktörü denir. Viral pazarlamada yapışkanlık ne kadar artarsa paylaşım o kadar başarılı olur. Ayrıca geleneksel pazarlamada olduğu gibi mesajın, sık tekrarlanması da gerekir ki bunu da sosyal mecralarda kolaylıkla sağlayabiliriz. Çünkü insanların aynı içeriklere maruz kalması ister istemez mesajın zihinlerinde yer edinmesine neden olur.

Paylaşılan ortam: Günlük hayatta bir olayın gerçekleştiği yerin etkisi olayın sonucunu bile değiştirir. Aynı olayın farklı bağlamda farklı sonuçlar getirmesi algılarla ilgilidir. Sosyal ortamda da durum aynıdır. Her sosyal mecranın insanlarda oluşturmuş olduğu algı farklıdır. Bu algıya bakarak bir strateji oluşturmak gerekir. Planlanmış bir paylaşımın hangi sosyal mecrada yapılacağı iyi seçilmelidir. Örneğin Youtube için uygun bir paylaşımın Twitter’da paylaşılması aynı etkiyi göstermeyebilir.

Geleneksel pazarlama, artan teknoloji ve sosyal medya kullanımı sayesinde, günden güne etkisini yitirmeye devam ediyor. Az maliyetle  kar maksimizasyonunu ve marka bilinirliğini artırmak isteyen firmalar ve kişiler ise viral pazarlamaya önem veriyor. Artık viral pazarlama, pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezi haline geldi ve öyle görünüyor ki kullanımı daha da artacak.

Neden e-ticaret danışmanlığı hizmeti almalıyız?

 • 30.10.2017 12:39:09
 • 0 Yorum
 • 349

Ülkemizde hızla büyüyen ve gelişen e-ticaret, sunduğu fırsat ve avantajlar nedeni ile fiziksel mağaza sahiplerini ve e-ticarete yeni adım atmayı düşünen girişimcileri cezbediyor. Bu anlamda e-ticarete adım atan birçok girişimci ise; zamandan tasarruf etmek, iş verimliliklerini ve gelirlerini artırmak için e-ticaret danışmanlığı hizmeti almayı tercih ediyor.

E-ticaret konusundaki geniş bilgilerini ve donanımlarını, deneyimleri ile bir araya getirebilen profesyoneller tarafından sunulan e-ticaret danışmanlığı hizmeti; e-ticaret girişimcileri için son derece önemli. Çünkü e-ticaret danışmanlığı hizmeti; e-ticaret sitelerini daha kârlı, üretken ve rekabetçi hale dönüştürmek için, e-ticaretle ilgili her konuda önemli bir destek sağlıyor.

IdeaSoft olarak, e-ticaret danışmanlığı hizmetini sizler için masaya yatırdık…
Hangi amaçlarla e-ticaret danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz?

Öncelikle e-ticaret siteniz ve şirketiniz için, hangi amaçlarla e-ticaret danışmanlık hizmeti alabileceğinize bakalım;

– Başarılı bir web sitesi açmak veya var olan sitenizi optimize etmek,

– Trafik, etkileşim ve dönüşüm oranlarınızı hızlı ve sürekli bir biçimde artırmak,

– Online satış yapmak ve online satış gelirlerinizi artırmak,

– E-ticaret işinizi analiz etmek ve online potansiyellerinizi değerlendirmek,

– Varolan ve hedeflediğiniz yaratıcı, işlevsel ve teknik gereksinimlerinizi tanımlamak,

– Sitenizin SEO ihtiyaçlarını belirlemek,

– E-ticaret sitenizin bilinirliğini artırma ve pazarlama çalışmaları konusunda destek almak,

– Sektör uzmanlığı ve sektörün en iyi uygulamalarından yararlanarak özelleştirilmiş bir e-ticaret stratejisi geliştirmek,

– Bilgi mimarisi, site haritaları, süreç akışları vb. konuları tasarlamak,

– Etkili bir e-ticaret teklif talep formu (RFP- Request For Proposal) yazmak.
E-ticaret danışmanlığı hangi konularda işinize yardımcı olabilir?

İhtiyacınız olan birçok konuda e-ticaret danışmanlığı alabilir ve işinizi geliştirebilirsiniz. Bu anlamda, e-ticaret danışmanlığı hizmeti;

– İşinizi geliştirebileceğiniz platformu seçmenize ve o platformda işinizi büyütmenize,

– Müşteri tepkilerinin hızını ve niteliğini geliştirmenize

– Ticari işlemlerinizi, baştan sona otomatikleştirerek fazlalıkları azaltmanıza,

– Maliyetleri azaltırken yönetim verimliliğinizi artırmanıza,

– Sipariş sürecini optimize etmenize,

– Kârlılığınızı artırarak gelir fırsatlarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Seo danışmanı ücretleri

 • 31.10.2017 10:11:15
 • 0 Yorum
 • 342

Seo danışmanı ücretleri nasıl hesaplanır ?

Kurumsal içerikli bir internet sitesi için seo çalışması fiyatlandırması ve ücret belirleme politikası daha çok karşılıklı istişare ile belirlenmektedir.

Örneğin Aylık  veya 3 aylık anlaşma yapılmış ise, aylık bazda fiyatlandırma yapılır. Ve bu ücret karşılığında çalışılır. Ve yine ücretler genellikle size ayrılacak zaman dilimi üzerinden hesaplanır.

Sıkça sorulan sorular :

 • Seo çalışmasında başarı elde etme süresi nedir  ? : Çalışılan kelimelerdeki rekabet oranı ve rakip sitelerin otoritesi tespit edildikten sonra cevaplanabilir.
 • Web sitemin tasarımı değişmesi gerekecek mi ? : Eğer sitenizdeki yapı iflah olmaz derecede sıkıntılı ise tasarımın ve yapının değişmesi gerekebilir.
 • İçerikleri biz mi yazacağız , konuları bizmi belirleyeceğiz ? : Bizim belirlediğimiz kriterlere göre siz yazmalı yada yazdır malısınız.
 • Yazılımsal sorunları düzeltiyor musunuz ? : Anlaşmamızda konuşulmuşsa site içi hatalar ile ilgili bu değişiklikleri sağlıyoruz.
 • Sitem yapılan optimizasyon çalışmaları sonucu cezaya girer mi ? : Doğal seo çalışmaları yapıldığından dolayı sitenizin ceza alması olası değildir.

Sonuç olarak : Marka bilinirliği ve kurumsal bilinirliği artması için dijital pazarlama yöntemlerini kullanılmalıdır. En iyi kurumsal dijital pazarlama çözümlerini sizler için yerine getirmekteyiz.

www.digiworksteam.com

0850 577 7670

 

Url yapısı değiştirme

 • 31.10.2017 10:12:22
 • 0 Yorum
 • 500

Url yapısı değiştirme rehberi

Bu yazımız özellikle joomla kullanan ve wordpress ‘e geçmek için kıvranan ama ya sorun olursa , ya anahtar kelimelerde sıralama kaybı yaşarsam diyenler için bir can simidi olacaktır diye düşünüyoruz. Sadece Joomla ‘dan Wordress ‘e geçmek için değil url yapısı kötü olan siteler için bu yapıyı nasıl etsem de değiştirsem, bir kontrol listesi var mı diyenler içinde aynı şekilde faydalı olacaktır.

Seo için en iyi link yapısı nedir ?

Bu sorunun cevabı aslında sektöre göre değişir. Yani bir eticaret sitesi için farklı öneri, kurumsal site için farklı önerilerde bulunmak mümkündür. Ancak genel olarak şunları söyleyebiliriz. En iyi link yapısın belirlemek için aşağıdaki maddelerden faydalanabilirsiniz. Tabi burada anahtar kelimelerde ilk 3 sırada çıkan sonuçları incelemenizde son derece yararlı olacaktır.

 1. Çok fazla içeriğe sahip değilseniz id yapısı kullanmanıza gerek yoktur. Haber siteleri ve e-ticaret sitelerinde yinelenen içeriğin önüne geçmek için id sistemi kullanılır.
 2. Link yapısı olabildiğince temiz olmalı
 3. Okunabilirliği yüksek ve mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Örn. php?id=5445455 bir yapı yerine istanbul-sosyal-medya-uzmani.html gibi
 4. Eticaret sitelerinde kategori bazlı link yapısı kullanabilirsiniz.
 5. Her url içinde 1-2 kelimeden fazla anahtar kelime kullanmayın.
 6. Link yapısında spam yapmayın siteniz.com/bilgisayarlar/kalitelibilgisayar/eniyibilgisayar.html gibi.
 7. Aynı yada benzer içeriğe sahip sayfalarda canonical kullanın. Örneğin seo-araclari.html , en-iyi-seo-araclari.html /etiket/seo-araclari/ şeklinde üç ayrı link var. Bunların tümüne otoriter olanı canonical olarak belirleyecek şekilde meta kodu eklemelisiniz.
 8. Mümkünse siteyi yayına almadan SSL ( HTTPS ) kullanın. Böylece sonradan yönlendirme yapmak zorunda kalmazsınız. Https kullanımının seo ‘ya etkisi kanıtlanmış bir sonuçtur.

Bu konu kimlere faydalı olur ?

 • Joomla ‘nın kötü url yapısından ( k2blog, itemlist vs.) kurtulmak için WordPress sistemine geçiş yapmak isteyenler
 • WordPress ‘de kötü bir kalıcı bağlantı yapısı belirleyip bunu daha seo uyumlu bir yapıya dönüştürmek isteyenler
 • Özel yazılım sitesi olup url yapısında sorun olup bu yapıyı değiştirmek isteyenler

WordPress kalıcı bağlantı yapısı değiştirme

WordPress sitenizde tarih bazlı url kullanıyorsunuz yada eski yapıyı beğenmiyorsunuz. Ancak değişiklik yaparsanız google sonuçlarından düşeceğinizden korkuyorsunuz. Bu durumda size yardımcı olacak bir eklenti var. WordPress kalıcı bağlantı değiştirme işlemini hızlı ve sorunsuz bir şeklide bu eklenti ile gerçekleştirebilirsiniz